Блогерът – що е то?
Формално погледнато блогерът е човек, който си има блог в някакъв блог-сайт. Пише там, коментира в блоговете на други блогери, разменя си лични съобщения с тях, може да ги номинира за “приятели”.
Неформално погледнато, обаче блогерът е по-скоро плод на въображението, отколкото човек от плът и кръв. И тук не става въпрос само за ония блогери, които никога не сме виждали наяве, не сме виждали дори снимките им или по една или друга причина никога няма да видим в живота си. Блогерът е различен дори и когато вече знаем как изглежда, срещали сме го някога, или още повече - познаваме го отблизо. И не само това, нашият собствен блогер се различава от нас дотолкова, че е спорен въпросът, дали можем да го наречем просто едно наше друго лице.
Блогерът е едно самостоятелно същество, макар и виртуално, но надарено с интелект и чувства. Той е силно- социално същество. Той обитава един свят, твърде много се различаващ се от нашия
Малко суха теория.
Връзката между блогерите се осъществява основно чрез блог-машината. Доколко те могат да ползват и други медии за връзка (чат, e-mail, skype, телефони, фул-контакт и пр.) няма да коментираме, защото тогава те контактуват не в качеството си на блогери. Има няколко основни неща, които правят връзката – блог-връзка:
1. Всички виждат, това, което показвате.
2. Показвате, само това, което искате.
Следователно личните връзки не са блог-контакт, а блог-партитата, където уви, всички ви виждат такъв, какъвто сте, противоречат на т.2.
Може би ще кажете, че остават връзките от рода на мулти-чат? Но там пък е нарушено друго едно правило:
3. Блог-връзката се осъществява оф-лайн – не е задължително да сте на другия край, за да ви кажат нещо.
Тези правила може и да ви се струват несъществени, но замислете се все пак, защо сте избрали точно блога като начин за връзка с другите, а не нещо друго? Не е ли именно заради тези три особености?
Та, да продължим нататък. Първо, дотук е ясно едно – връзката между блогерите е опосредствена – извършва се с помощта на блог-машината и само чрез нея. Т.е. ние виждаме от блогера това, което ни предава за него блог-машината. А то не е кой знае колко – едно измислено име, един измислен аватар, един (измислен) пол и (из)мислиците на самия блогер. Както виждате, освен мислите на блогера, другото се равнява почти на нула. На практика никой не ви гарантира, че зад името на всеки блогер стои конкретен човек, нали? При добро желание мога да си регистрирам два-три блогера за десетина минути. После мога да пиша от тяхно име каквото ми хрумне, а на вас да оставя да се чудите как изглеждам.
Обективно погледнато, тези блогери няма да имат нито тела, нито глави, нищо реално зад себе си. Но с малко повече усърдие аз мога да ги напълня със също толкова живот, колкото има и в реалните блогери. А ние – “реалните” блогери сме подвластни на същите закони, на които и тия – измислените. Какво тогава ни отличава от тях?
Обективно погледнато – нищо. Ние сме просто едни блогери – въображаеми същества, живеещи благодарение на блог-машината.
Гадно!
Но ще става все по-“гадно”. Интересен феномен се наблюдава у хората, които “най-после” успяват да зърнат образа на някой блогер – някоя негова снимка, например, или пък дори да го срещнат лично. След запознанството променя ли се за тях образа на блогера? Уви, не. Това, което се е формирало като образ на блогера в съзнанието ни оказва съпротивление и колкото повече сме го познавали като виртуален образ, толкова по-силно е съпротивлението. И, в крайна сметка, ние инстинктивно предпочитаме да разделим блогера от оригинала, вместо да се опитаме да ги слеем. Така си и остават те в повечето случаи – две лица на един и същи човек. А в залисията на ежедневието, често се случва да забравим, че двете лица са на един и същи човек. На практика за нас това са двама различни души.
Осъдително ли е това? Никак даже - особено за практически цели. Та нали двата образа обитават два различни свята – реалността и блога, където законите са съвсем различни. Няма да конкретизираме защо законите са толкова различни. Помислете си само какви свободи имате в блога и какви в реалия свят. В блога не се виждат нито пъпките по челото, нито се чува смешният ви глас. В блога не е необходимо, както в реалността, аз да мъкна навсякъде със себе си плешивото си теме и видимата си възраст и т.н. Много е по-удобно да сложим блогера в блога и човека - в реалността, отколкото да се опитваме да напъхаме цвета на нечии очи в блога, там където цветът няма никакво значение.
Интересното е обаче, че дори и в обратния вариант – т.е. някой наш познат става блогер – се наблюдава същият ефект на разделение. Рано или късно неговият блог-образ започва да придобива самостоятелност и оригиналът, или по-точно – онези негови черти, които в блога не се проявяват – започва да избледнява. Нашият приятел може и да е имал неотразим чар, но ако няма дар слово, в блога той ще се превърне в един скучен сив субект. Като скучен блогер ще започнем да го възприемаме не след дълго и ние.
Причината за тези привидни парадокси е, че като обекти в един свят ние изявяваме само част от нашите заложби. Тази част, която свободата на света, който обитаваме ни дава. А свободата в различните светове е различна. А нас ни възприемат по нашите прояви. В света на блога и в реалния свят нашите прояви може да са коренно различни – ето ти два образа (или повече, ако се изхитря да си имам няколко блогера).
От тук вече не е трудно да си обясним известното раздвоение на личността, което изпитваме като хора-блогери.
И тук не става въпрос само за това, че в реалния свят нас може да ни презират, а тук, в блога да ни се възхищават, защото сме добри поети например. Разликите не са само в отсъствието на някои пречки за развитие или в по-голямата свобода за изява на дадено наше качество. Блог-съществото живее и се развива по закони, твърде различни от тези в реалния свят.
Блогерът се “ражда” и достига зрялост твърде бързо. Всъщност, за зрялост тук едва ли може да се говори. Зрелостта в блог-света е заместена по-скоро от популярността. Един интересен първи пост може да изстреля блогера на върха на класациите само за един ден.
Блогерът придобива ясни очертания също толкова бързо. Доколкото това противоречи на индивидуалната оценка на наблюдателя, трябва да споменем, че образът на един блогер до голяма степен се оформя с помощта на индиректна информация – тази, която намираме в коментарите за него и в оценките за постовете му. По този начин образът на блогера, такъв, какъвто го виждат всички, се оформя твърде бързо.
Заел вече някакво място в блог-обществото, блогерът бързо се научава на “мурафети”.
Бързо разбира, че тук не важи например правилото “Казана дума – хвърлен камък”. Тук всичко може да се обмисли добре, преди да се каже, и нещо повече - може да се промени това, което е казано; това, което е казано, също така може и да се забрави (когато след два три дена изчезне от първите страници), а съвсем лесно може да се пренебрегне и отговорността за нещо вече казано.
В блога всичко става “на момента” – публикациите заемат челните страници за ден-два. Вниманието от тях бързо може да бъде отклонено с някоя нова публикация. Лавината от писания прави паметта на блогера къса. Умората от разнообразната информация, която се сипе в блога прави блогера ниско-критичен – той не обича да се задълбочава в проблемите. Хората, които са решили да ползват блога като трибуна бързо установяват тези неприятни факти.
Разбира се, сред блогерите има и такива, които следят внимателно какво се пише, обръщат внимание на предишните изяви на даден блогер, стараят се да бъдат изчерпателни и аргументирани в коментарите си, но те са единици и минават към изключенията.
Такива хора обикновено се сприятеляват помежду си, намират някакъв по-удобен начин за комуникация и дори могат да спрат да посещават блога, ако сметнат, че няма какво повече да намерят там.
Блогерът бързо и лесно може да сменя външния си вид. Няма нужда от хирургична намеса, няма нужда от нов фризьор. Това се дължи на факта, че визуализацията на един блогер се осъществява главно и почти само от неговия аватар – миниатюрна картинка с размерите на нокът. Толкова малко информация човек обикновено компенсира с повече въображение. А един нов аватар може да засили въображението в съвсем различна посока. Тук на помощ идва и късата памет на блогерите – те бързо забравят старата физиономия на блогера и с радост впрягат фантазията си в изграждане на новото му лице. Повечето блогери се “изхитряват” да сложат за аватар нечие друго лице или въобще някаква картинка, която няма нищо общо с лице – нещо, което символизира тяхното “аз”. За тях е много лесно да сменят своя аз – просто сменят символа. Някои не се посвеняват да го правят през ден.
А моите идеи, споделени с другите в моя блог, могат да изглеждат по коренно различен начин, пречупени през различните ми лица. От тук излиза, че не е никак трудно да променя и представата за себе си като цяло, със смяната само на един аватар.
Ако реша да го направя, на помощ ми идва и друго - блогерът е силно анонимен и безотговорен. Блогерът няма имущество, което да може да загуби, блогерът не може да бъде набит, тъй-като няма тяло, блогерът не може да бъде порицан пред приятели и роднини, защото никой не знае, кои са те.
Въобще образът му е силно изменчив и може да отиде твърде далеч от реалността. Всичко това му дава свободата да играе каквато си иска роля в дадена ситуация. Уви, малцина все още се възползват от тази привилегия и когато бъдат “хванати” обикновено биват порицавани, без да се дава сметка, че това е същото, като гълъбите да вземат да порицават свой събрат, че има нахалството да лети, и да ги гледа отвисоко.
Нека спрем дотук. За финал може да се каже, че споменатите тук “способности” на блогера може да изглеждат несъществени за мнозина от вас, и то не поради факта, че не съществуват, а просто, защото рядко се използват. В повечето случаи човекът предпочита да вярва, че той и блогерът са едно и също нещо, предпочита да поддържа тази илюзия, макар и да му коства усилия. Все пак, блогът е едно сравнително ново явление в живота ни и ние още не сме му “свикнали”.
Е, времето ще покаже кой в тази връзка е по-жизнен – човекът или блогерът - за сега можем само да припомним, че “Щом едно нещо може да се случи, то ще се случи, въпреки, че обикновено не се случва”.
cybercrackerbg е прав. Според мен има и някои допълнителни особености.Това, че блогерът се различава от реалната личност не е страшно. Това са просто две форми на едно и също съдържание. Няма лошо някой да търси по-добра форма за себе си. Тази форма задължително оказва обратно въздействие върху съдържанието.Предимство е и обстоятелството, че мнението в блога се самоформира. Чрез коментариите има права и обратна връзка. За разлика от партийните органи и корифеите, които имат претенциите да формират общественото мнение.Естествено писаната реч винаги е много по-премислена. Всеки може да извлече от написаното неговите си истини.Баталните сцени от началото на месеца и развитието до сега показват, че самият блог е отделно духовно същество създадено от блогерите, но съществуващо относително независимо. И това същество е в състояние да се самовъзпроизвежда.И нещо важно. В същност много важно. Повечето от постовете и коментарите към тях са в една много добра емоционална среда.Наблюдавам колегите си, макар и не регистрирани с какво удоволствие ги четат.Рупани, този пост е много добра идея. Поздравявам те!
Куини, пак възприемаш нещата лично. Въпросът за идентичността изобщо в интернет, не само на блогера, си е адекватен и много актуален. Начинът, по който ти се представяш като блогер, не може да бъде негов отговор.
Само един бърз пример, който сега ми идва наум – за едно „момиченце, болно от рак”, което в продължение на години събирало симпатията и съчувствието на хората (за пари не си спомням), а накрая се оказало, че нито има рак, нито е момиченце...
Сама казваш, че анонимността е задължителна. Ти я използваш, за да се предпазиш от злонамереност. Вероятно има и други приложения, например самата злонамереност може да има нужда от анонимност. Но това са две крайности, по средата може да има и много други причини на различни хора.
Снощи гледах една серия на Али Макбийл, в която една жена получи съдебно решение да бъде приспана, за да има възможност да живее в сънищата си, където не е стара, болна и сама, ами сравнително млада, здрава и обградена от любящо семейство. В тази връзка, за някои блогът или друг начин на виртуална изява може да представлява една алтернативна реалност, където са такива, каквито биха желали. Мога да си съчинявам така до безкрай...
Не че в действителността човек не може да се представя за друг, може, разбира се. Според мене, въпросът е, че при представянето онлайн дори да си искрен, оставяш съмнения за идентичността си именно поради възможността да бъдеш всякакъв.
Това може да отиде и в още една крайност – да бъдеш напълно искрен. Но ако в реалността не си такъв, отново се получава разминаване. Аз например съм си представяла как участвам в собствения си живот, но с друга самоличност. Адски освобождаващо е. Например, отивам на среща с перука и се държа, както не бих си позволила без перуката... Така че мрежата може и да дава перука на хора, които имат нужда от нея, за да бъдат себе си.
...
Рупани, душата, прави ми впечатление, че, когато се изчерпят доводите ти във връзка с дадена теза, започваш да даваш съвети от сорта кое да се прочете или как опонентът ти сам трябва да си отговаря на зададените въпроси :) Благодаря ти за положените усилия :) Мислех, че може да се развие интересна дискусия, но при това положение няма как да стане.
И все пак - с твоите съвети по твоята глава! Защо наистина не вземеш да прочетеш по-внимателно какво съм написала? Моята позиция е съвсем различна, да не кажа противоположна, от позицията на хората, коментирали преди мен. Та по този повод ми е много чудно как си стигнал до извода, че повтарям казаното от тях?
Коментирах не за друго, а защото наистина вярвам, че нещата стоят точно наопаки. (Между другото това не ме прави твой враг, Рупани, а твой опонент.) Не може да не знаеш, че писменият текст дава много точна и вярна информация за човека насреща. (Освен ако не търсиш нещо друго, разбира се.) Тази информация е по-съществена и важна, отколкото онази, която ти дава живата среща с някого. Този някой няма значение дали има физически недостатъци като "пъпки" или "смешен глас", а дали е човек, дали душата му е чиста, какви са неговите мечти и въжделения, защото "същественото се вижда със сърцето и е невидимо за очите".
А какво ще кажеш за поетите и писателите, които ние изучаваме, и търсим във всяко тяхно писмено творение жизнената им позиция и вложеният в текстовете дълбок смисъл? Нима трябва да сме ги видели на живо, за да си създадем точна, реалистична представа за самите тях?
Борислава, на лично зададения въпрос отговарям лично. Оттам-нататък не правя аналогии със себе си, повярвай ми. За да не бъда обвинена, че повтарям казаното от някой друг, част от отговора ми съвпада с мнението на лейди Фрост. Накратко – нещата винаги прозират. Разбира се, за онзи, който умее да ги види.
Примерът ти с момиченцето, "болно" от рак, е малко встрани от темата за блогера. Даже си мисля ,че точно сред блогерите този номер не може да мине, понеже те са единна, жива, комуникативна общност и в един такъв случай света ще обърнат, за да изучат проблема в детайли. Така че истината много бързо ще лъсне.
А ако се замислим и над факта, че човек не познава добре дори самия себе си, можем да затънем в блатото на субективизма, а също така на догадките, предположенията, вероятностите, и така няма да ни е възможно да определим кое е истина и кое – не.
Какви са тези пълни измишльотини, които ми вменяваш, бе Рупани-и-и???
Цитат №1
Интересена е, все пак, тезата ти за "ядрото" на блога. Значи тук, според теб има някакво разделение. Някои блогери според теб са по-равни, така ли?
Това, че има ядро, е ясно. Че то се състои от група блогери, които са много активни (всеки ден влизат в сайта и много често публикуват), а друга част са идващи и заминаващи си, не е новина за никой от онези, които имат по-дълъг "стаж" в BGlog. Но изводите за разделение и за неравенство са си лично твои, Рупани, а не мои.
Цитат №2
Блогът наброява близо 2000 души, а за теб освен тези 30, останалите са нереални, крайни и изключения?
Блогът наброява близо 2000 души, но оттам-нататък не аз, а ти вадиш извода, че има нереални и крайни изключения.
Цитат №3
Значи, който не ходи по купоните и не контактува по телефона с тебе не е истински блогер, така ли да те разбирам? Много интересно виждане за блог-общество, няма що!
В този напълно изфабрикуван извод, който аз не съм направила, ти си си повярвал, та даже се и възмущаваш. Но иначе за блог партитата говориш в поста си, сякаш си присъствал на тях. Цитат: "Следователно личните връзки не са блог-контакт, а блог-партитата, където уви, всички ви виждат такъв, какъвто сте".
Цитат №4
Искаш да ти дам конкретни образи. Може би такива, които забравят какво са казали преди два дни или лесно пренебрегват отговорността за казаното от тях още същия ден? Ти си жив пример за такъв блогер, достатъчно е да се прегледат само кометарите ти по този пост.
А така! Ново двайсе! Моля да ми бъде посочено какво съм казала преди два дена или същия ден и след това съм пренебрегнала казаното!
Цитат №5
От два дни си говорим само с теб и на другите им стана крайно отегчително, най-вече поради факта, че разговорът ни няма нищо общо с темата.
Ако на другите им е крайно отегчително, те не биха отваряли да четат поста, но изглежда не е така. Пък и четенето на чужди постове е въпрос на личен избор и не е задължение на никого.
-------------------------
Изобщо, Рупани, когато човек реши да обобщава и да прави изводи по темата "Блогерът – що е то?", би трябвало да е наблюдавал поведението на поне двайсетина души (не 2000) във виртуален и реален план. Въз основа на тези наблюдения да направи обективен анализ на видяното, за да може да изгради типизиран психологически портрет на блогера. В своята статия ти правиш сравнителна характеристика на виртуалния и реалния образ и откриваш несъответствия. И всичко това - без да познаваш никой от блогерите лично. Повече нямам какво да кажа. (Освен ако не ме предизвикаш отново с нещо.)
Хе, интересен спор. Всъщност според мен тук иде реч за гледната точка "Блогерът - това съм самият Аз". Авторът добре е обрисувал себе си и своите лични проблеми, и как той, от своята гледна точка, вижда нещата в блогосферата - как той иска се изявява блогвайки, как той успява да излезе извън границите на своите лични комплекси, на своята лична обремененост, как той става невидим и очарователен за публиката в блог-пространството. Обобщаването тук явно води към лични пластове.
Аз не пиша често, но чета сериозно написаното от вас. И съм си създал доволно добра представа за по-популярните сред блогерите тук. Не е вярно, че пъпките, плешивината или възрастта не си личат в личния блог - личат си, и то по множество показатели. Комплексираните хора, напъващи се да блеснат на всяка цена с прочетено и научено също си личат. Доволните от живота и съдбата си хора също си личат. Блогът е много интересен феномен, колкото и да се застъпвате за анонимността. Всичко прозира.
1.Всички виждат, това, което показвате.
2.Показвате, само това, което искате.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви