Върнете се към Начално образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Моят пост: Две автентични извадки от съчинение на тема "Моите любими занимания" на деца от моя клас: № 1. "След училище обичам да гледам моя любим сериен филм "Комисар Рекс", защото в него винаги има убийства."; № 2. "Моят любим танц е глупавият". За № 2 си първоначално си помислих, че не съм разбрала добре, но после се оказа, че само аз не съм чувала за глупавия танц. Децата обещаха, че ще ми го изиграят в часа по музика.
Начало на формуляра
Иванка Сотирова № 1. "След училище обичам да гледам моя любим сериен филм "Комисар Рекс", защото в него винаги има убийства."Мисля,че това е ,което трябва да се коментира..Този отговор е повод за размисъл и безпокойство.Танците са бял кахър.
Елиана Амудова Иванка, този отговор обяснява ширещата се агресия сред подрастващите.Защо дори семейства с плазми не кодират тези канали, а оставят децата да следят тези сцени на издевателства и бездуховност?-често този въпрос занимава съзнанието ми.Сега ще го поставя на вниманието на родителите на моите първолачета на родителската ни среща.
Галя Ганчева- Бошнячка Ели, "Комисар Рекс" се излъчва по следобедно време или по БТВ или по Нова ТВ, не се сещам точно. Как да кодират каналите? А в детските филмчета какво гледат? Същите истории...
Poli Rangelova Във връзка с № 1 да поясня. Когато детето прочете въпросното изречение от съчинението, аз спонтанно възкликнах "Наистина ли ти харесва да гледаш убийства?". То потвърди, след което от различни посоки в класната стая се чуха обаждания: "и аз", "и аз". В този момент изпитах чувството, че всичките ми приказки и усилия да накарам моите ученици да изградят отрицателно отношения към агресията са били напразни. И, честно казано, не се почувствах никак приятно, но пък кой е казал, че такива проблеми са лесно решими. Ако можех да надникна в детските главици и да разбера кое по-точно им харесва в убийствата - ефектите, атракцията или проявата на насилие, може би щях да съм по-добре ориентирана в проблема. От телевизията не можем да очакваме да филтрира информацията. Кодирането на каналите не е възможно в много домове. На нас, учителите, ни остава единствено да изграждаме отношение и да влияем на децата доколкото можем.
Ина Чернева Не ви е лесна работата, но няма как да се нагърбите и с неусилията на родителите.
Georgi Ivanov Поли, струва ми се, че са малко учителите, които забелязват проблема и му обръщат внимание. Проблемът е много сериозен и сложен. Идея - напишете Вашите наблюдения от работата с учениците и ги отнесете като илюстрация към всяка тема от съдържанието на Начална училищна педагогика.
Poli Rangelova Професоре, благодаря! Не разбрах само "Вашите" като "нашите" или като "моите" имате предвид. Боже, тази учтива форма понякога колко пречи да се разбираме! Тъй като темите от съдържанието на учебника не са малко, бих могла да предложа на колегите от блог общност "Начално образование" публично да ги обсъдим, като по този начин повече начални учители ще споделят своя опит и наблюдения, което ще е от по-голяма полза за учебника.
Georgi Ivanov Това би имало ефект в много посоки. Чудесно предложение!
Rumyana Ivanova Полии, ако успееш да разбереш като какво точно им харесва на малките, когато гледат насилие или пък когато самите те го причиняват- физическо или психическо...ще си първата:)))На въпрос "След като го удари, ти как се почувства- доволна, щастлива...или ти стана мъчно, че тя плаче"...като искрено се надявах, че отговора ще е "Не ми беше добре..." Но не би! Малката русокоса и синеока красавица отговори подсмихвайки се"Ами, кеф ми беше!"... Обърнах се към другите деца, очаквайки, че ще я осъдят и ги призовах да са честни- как се чувстват, когато са ударили някого? За мое неудовлетворение немалка част от класа изпитват удовлетворение, когато нараняват, обиждат, чувстват превъзходство, задоволство...но не могат да обяснят защо. Или казват"защото и мен ме удрят, обиждат..." Понякога се чувствам като Дон Кихот...говоря, говоря, говоря, те ме слушат, съгласяват се с мен, обещават...и после всичко се повтаря!
Poli Rangelova Руми, все едно чета собствените си мисли... Чувствам се безсилна по същия този донкихотовски начин като теб. В детските приказки също има насилие. Доброто нерядко възтържествува с цената на насилието. Трудно се разбира истинската причина за неизбежната победа на доброто над злото - децата остават с впечатлението, че на злото му е отмъстено, което според мен по-скоро провокира агресия, отмъстителност, а не възпитава в толерантност и отстъпчивост. Същото се отнася и за детските филмчета, защото и те са изградени на тази основа. Само по този начин мога да си обясня усмивката, радостта, удовлетворението, което децата изпитват, когато нараняват и обиждат, и какво значат техните оправдания - "защото и мен ме удрят, обиждат...". Те считат, че е справедливо и честно да отвърнеш на агресията с агресия. Спомних си в тази връзка за един мой стар пост с категоричен и показателен пример: http://bglog.net/Obrazovanie/6147
Агресията поражда агресия
www.bglog.net
Rumyana Ivanova Изчетох и това...Аз имам своето обяснение за агресията и то често е в противоречие с общоприетото схващане...Бият и обиждат децата, които са бити и обиждани вкъщи...Детето не може да си го върне на силните и авторитетните и го връща на по-слабите от него самия...Но един родител никога не би си признал, че е такъв с детето си!!! Не са малко и онези, които възпитават децата си с"Бият ли те- бий!" или още по-страшното: "Бий, за да не те бият!"...А когато става въпрос за родители и за възпитанието на техните деца- те винаги ще са прави! Дори детето, повлияно от нашите разговори понякога да се съмнява, че мама и тате може и да не са прави...ще продължава да ги слуша...защото първите седем са си казали думата!
Край на формуляра
След 20 години в училище вече съм свикнала, че проблемните и трудни деца са винаги в моя клас.Така и не разбрах как се ориентират родителите и защо така се получава.Вярно е , че децата с проблеми са все повече и така вече попадат и в други класове .И в този смисъл имам опит в работата с подобни ученици и мога да споделя, че макар и малки и неориентирани постъпвайки в първи клас децата усещат кога са разбирани и приети с обич. Това може би е ключът към цялата обща работа по-нататък Важен фактор са родителете и докато в първите години на моята работа се опитвах сама да се справя с децата в клас, то сега съм категорична, че още при първите проблеми трябва да се информират родителите, защото в повечето случаи те имат вина за агресивното поредение на детето.Тук причините могат да бъдат различни и обект на по- широка дискусия.
Друг важен фактор, който също късно открих е авторитетът на директора, който играе голяма роля при работата с подобни ученици и техните семейства. Разбира се от значение е и самият директори неговата работа, но в нашето училище, макар че е голямо и трудно се обхващат учениците, факторът директор работи. Мисля, че е много наболял въпрос е и му е времето вече да се създадат Училища за родители под някаква форма- в по-големите градове или във всяко училище, но е факт, че има нужда от тях, както и квалифицирани психолози, които да работят в тях.
Опитах се да акцентирам само върху няколко важни аспекта, защото има много важни моменти при същинската работа с агресивни ученици и тя надхвърля рамките на училището.
Напоследък работя с хиперактивни ученици с дефицит на внимание и имам много наблюдения.Знаете, че нарушенията при тях са много разнообразни и различни.При тях забелязах незнайно как възникваща бързо агресия до изпадане в дива ярост и бързо нараняване на деца, почти не може да се забележи как се случва нараняването, понякога доста сериозно .Много е важна първата реакция към детето- не да да се нахвърлим върху него и да го навикаме, а да го накараме да разбере и дори да съжалява за това което е предизвикало .Детето трябва да усеща, че го обичаш, това не се обяснява , това е една невидима връзка, която имам с всички мои ученици.Въпреки лошата постъпка да го погалиш , да поговориш спокойно , всъщност така му помагаш да осъзнае какво е направило, защото много често децата не си дават сметка за случващото се.
Наистина си поставих за цел да привлека родителите и това не става изведнъж.Но не се отказвам и използвам всички възможности.По една инициатива родителите без да се усетят правиха коледни сладки заедно с децата вкъщи, които подариха на деца от защитено жилище .После по друга инициатива изработваха мартенички заедно, толкова се увлякоха , че сами започнаха да питат какво още ще правим.Децата бяха страшно доволни, а аз разбрах, че когато нещата се случват родителите могат да бъдат наши партньори.
Поканих родители на деца с хиперактивност да бъдат доброволцш-консултанти в часовете по предприемачество по програмите на Джуниър Ачийвмънт.Ефектът за мен беше поразителен:децата бяха необичайно спокойни, родителите видяха колко трудно се работи в час, видяха и собствените си деца, които бяха горди със своите родители.Най-важното -след това всички прегради паднаха, вече ме чуваха когато споделях проблемите на детето и заедно се опитвахме да му помогнем. Сега се опитвам да привлека родителите на едно страхотно дете, които все още открито не признават проблема.Ако бащата се съгласи да стане треньор на тенис на целия клас наистина ще бъде постижение.И за мен ще бъде интересно развитието по случая, но съм сигурна в благоприятния ефект.
Преведохме писаните материали (доста са подробни сценариите на всяка среща с родителите). Направихме и тестов семинар със самите румънци и 20 учители, родители и училищни психолози. Пак с наши си средства (румънците си намериха сами финансиране - за да дойдат да демонстрират). Участницте одобриха. С едно изключение - има филмчета (ситуации на поведение на деца), които са вече много вехти като визия и като цяло не са хубаво поставени сцените. Оттогава си мисля да ви питам има ли доброволци да помогнат да довършим пакета и да направим нещо полезно он-лайн от вече вложения труд и средства.
Идеята ми за по-адекватни видео илюстрации да използваме откъси от български детски филми - или други подходящи. Уговорила съм доброволец проф. по кинорежисура в НБУ да свърши работата по уреждането да ни подарят правата за откъси (от български филми) и отрязването на откъсите и пригаждането им да се ползват през мрежата. НО ми трябват професионалисти доброволци дето знаят детски или други филми, от които да изберем подходящите откъси. Ако ви е интересно - моля дайте знак. Ще пратя повече информация за съдържанието на методиката и ще измислим начин да ви покажа някак филмчетата дето ни препънаха.
Второ - езикът също еволюира - ако през 50-те години едно дете каже - "По дяволите", това се е възприемало като крайно невъзпитание, силно нецензурно поведение и наказанието е било сериозно. Сега тази реплика е нещо семпло и обикновено на фона на другите изразни средства, които едно дете използва за вербален изблик на негодуванието си.
Така, че децата еволюират заедно със света. Убийствата и насилието са нараснали в пъти в света на възрастните, в сравнение с преди десетилетия. Защо при децата да е обратното ??? Тоест, макар и неприемлива агресията при децата е нещо нормално от цивилизационна гледна точка на общото развитие на човечеството.
Мисля си и за нещо друго. На битово ниво агресията в света е нараснала, но в глобален план човечеството е напреднало - няма ги големите касапници от края на 19-ти, началото и средата на 20-ти век. Има само регионални конфликти и локални войни. Касапницата от реалния живот навлезе във виртуалния чрез различните компютърни игри и екшън филми. Това е повече от прекрасно. И има нещо, което просто се нарича контрол. Всички игри, в които има насилие в белите страни се продават само на лица над 18 години. Има много прости механизми. Въпреки това напълно смятам за безпочвена тезата, че игрите и филмите с насилие пораждат насилие. Освен у някои болни индивиди.
Трето - определено смятам, че промяната на храненето е също причина - всичко е изкуствено, всичко е във пластмаса. Както разбрахме пластмасата, в която се опаковани почти всички храни отделя вещества, които водят до по-ранното полово съзряване при децата, особено при момичета. При тази храна, която ядат аз се радвам, че все още имат хуманоиден външен вид. Поради това, че извратихме и храненето на домашните животни се появиха и болестти, като луда крава. Така, че нормално е да се появят и агресивни деца.
Толкова накратко за цивилизационните причини за агресията. За мен те са основата. И доказателството за това е, че проблемът с детската агресия е характерен за всички РАЗВИТИ държави.
Разбира се за България си има и куп местни фактори, които ще разгледам утре. А как да се справим ? - тук аз еволюирах много и през последните години стигнах до извод, който ме ужаси от мен самия, но който за мое успокоение улових като идея прокарана от авторите на много от игралните филми третиращи този проблем. Накратко - на злото се отговаря със зло. Това е единствения цивилизационен отговор. Нулева толерантност. Агресията в децата е янколко типа. Има деца, които изначално и най-вероятно по Божията воля са зли /много моля никой да не ме убеждава в противното/. По принцип злото в най-префинената му форма е характерно за децата. Има обаче деца, които реагират агресивно, поради трупан гняв, от обиди, от унижения - от родители, съученици, учители. Дори и да проявят агресия, тези деца трябва да бъдат оправдани и защитени, а агресорите довели ги до това състояние - третирани безмилостно. Между другото, гледайте In a Better World - датският филм, взел наградата Оскар за 2011г. за чуждестранен филм. Там авторът процежда точно тази моя идея. Досега, а и сега се смята, че към агресивните и лоши деца трябва да се постъпва меко, правят се много компромиси, не се действа твърдо и с наказания, като преди десетилетия. И тези деца тормозят по-беззащитните деца. Това е тенденция в цял свят. Докато на унижаваните деца не им писне и не взривят едно училище или да избият някой и друг ученик. Така, че аз окончателно съм решил - агресивните гадове /думата не е подходяща - знам/-деца - тотално смакчване, защото страдат добрите деца, при които после агресията се отпушва увеличена многократно. Гледал съм около 10 филма на тази тема и всичките се въртят около този проблем. Силните и агресивни ученици се толерират от днешната педагогика в цял свят. Това трябва да престане. Ох има и още, но спирам засега. Утре ако не забравя, ще пиша за филма, който ми е направил най-силнно впечатление по тази тема. Всъщност два филма. Единият е написан от учител. Другият е направен по пиеса, която се играе от ученически театри в цял свят. Дори ще приложа файл с указания от Американската асоциация на училищата /нещо подобно беше името на организацията/ как да се използва в часовете на класа - на английски език, но не е нещо сложно
Това е задължение на родителите.НА ВСИЧКИ с плазма или с обикновен чернобял телевизор.Няма как да обясня на моето дете, че не трябва да бъде агресивно щом върху него всеки ден се излива агресия.Нормално е то да реагира, за да се защити ще се превърне в зверче, иначе ще страда.Празното самочувствие на родителите градящи своя авторитет на парите, създава излишна самоувереност и на децата.Не може класната да прави забележка, че детето идва без домашни и родителя веднага при директора да се смени класната.Това е безумие.
Конкретен пример от моя 2 клас.
Силно агресивно дете на възрастни родители- бащата е над 60 г, майката е около 52 г. Няма ден, в който да не се сбие и то неведнъж. В 1 клас е посещавал училищен психолог. Доброто отношение и разговорите, че това не е хубаво имат много краткотраен ефект. Наказанията и разговорите с родителите също не помагат. Майката непрекъснато оправдава детето си с лекарства, които приема, поради хронично заболяване. Вкъщи се държи перфектно и според нея в училище той е провокиран и се защитава. Тя се кара с другите деца, а не рядко и с техни родители. От своя страна родителите на ударени, наплюти или по друг начин обидени деца, започват да се карат на детето или с майка му, да ходят при директора с искане за заклеймяване на детето и семейството му на родителска среща
Моята реакция: държа го под око непрекъснато. За мен няма междучасие извън класната стая. Няма да допусна публично заклеймяване на когото и да е. Ежедневно говоря с детето и хваля добрите качества, които има. Стремя се да го накарам да ми се довери. За сега без дълготраен ефект.
Моята грешка: при поредното сбиване, плюене или хвърляне на чужди вещи, губя търпение и почвам да му се карам и дори му крещя. Резултат: унищожавам постигнатото крехко доверие. Днес след сбиване се разяри и нарече децата и мен глупаци, простаци и т.н. . А видях, че той започна пръв и не беше справедливо да му прощавам.
Извод: За сега не намирам правилния подход. Губя търпение и едва удържам агресия от моя страна към него.Учителите сме безсилни да се справим с агресията сами. Нужни са строги правила в училище за деца и родители, регламентирани часове за забрана на предавания с насилие по ТВ програми, помощ от училищни психолози.
Не на последно място,от разните агенции и комисии за закрила на детето чакат само някой учител да приложи по- нестандартни мерки и го наказват безмилостно. С вързани ръце сме и заради делигираният бюджет, защото родителите ни веднага заплашват с преместване , а бройката едва се крепи. Ако съм начинаещ учител, ще се откажа и ще си потърся друга работа- спокойна и заплатена.
Първият се казва - "187", или "One Eight Seven". Сценарият му е написан от учител. Поради това няма върховите качества на най-добрите сценарии, но е много правдив и лично мен ме потресе, когато го гледах преди години. Произведен е през 1987г. В главната роля - Самюел Джаксън. Ето кратко резюме: "Гимназиалният учител Тревър Гарфийлд е промушен с нож от ученик. Петнайсет месеца по-късно той се мести в училище в Лос Анджелис, пълно с непокорни и буйни тийнейджъри. На Тревър ще му се наложи някак си да укроти неуправляемите деца, ако иска да продължи да работи там..."
Вторият филм, който смятам, че трябва да гледате на всяка цена ме разтърси. Плаках /не се смейте/ и имах буца на гърлото през втората половина на филма.. Направен е частично по пиеса, която постепенно добива популярност в цял свят и се поставя от училищните театри. Филмът ме направи такова впечатление, че дори сезамислих да поставя лично пиесата в училище. Или поне да накарам учениците, на които съм класен да гледат филма. След като се разрових из нета намерих указание как да се ползва в часовете на класа. От това указание ми направи впечатление следното - колко много американците щадят психаката на подрастващите - препоръката беше филма да бъде гледан на няколко части, защото иначе ще натовари много психиката им, самата асоциация на училищата препоръчва да се внимава много с някои сцени в този филм, поради лесно ранимата психика на хората след атентатите от 11.09.01. В указанието има много подходящи задачи за децата - например - класът се разделя на няколко групи - всяка наблюдава определен герой, след това се коментират определени негови действия. Задават се въпроси за смисъла на живота, за това кое нещо би спряло един ученик от извършване на убийство и т.н. Самата асоциация не счита филма за много подходящ за гледане от учениците, но очевидно учителите в САЩ масово го използват и се е принудила да даде тези указания. Мисля, че това най-много ни липсва - ролеви игри, филми, указания от психолози и други специалисти. В крайна сметка ние сме на най-ниското ниво. Къде е ролята на детските психолози, с какво реално са ни помогнали. Иначе има цял/цели институт/и по психология. Каква е ролята на Министерството ни ??? Ние сме на същия хал, като децата, чиято агресия коментираме - захвърлени в блатото да се опправяме сами.
А, забравих името на филма - "Bang, bang you are dead". Превежда се - "Мъртъв си", буквалния первод иначе е "Бум, бум мъртъв си". Ето резюме - "Тревър Адамс е жертва на толкова травмиращо малтретиране от страна на съучениците си, че е стигнал до заплаха да взриви училищния футболен отбор. Спасението му се появява в лицето на учителя по драматично майсторство г-н Дънкан. Той предлага на момчето главната роля в училищна пиеса, редом до другата звезда - прекрасната Джени. Заедно учителят и новата приятелка се опитват да помогнат на Тревър да остане в правия път. Но премиерата е застрашена: заради мрачния сценарий за деца-убийци и проблемното минало на Тревър, родителите се опитват да спрат поставянето на пиесата. Ако успеят, гласът на Тревър може никога да не бъде чут - и бомбата с часовников механизъм може да бъде задействана." Резюмете изобщо не може да пресъздаде потресаващата лично за мен, като усещане и драма втора половина на филма. Много моля ако не сте го гледали, гледайте го. Премиерата му е била на 09.04.1999. Само 11 дни по късно двама ученици подложени на подобен тормоз убиват 12 ученика и един учител в Колорадо.
Мисля, че всеки учител трябва да го гледа. Вярно е, че вашите деца са много малки и няма как да използвате този филм в обучението им срещу агресията, но със сигурност ще направите определени изводи и ще знаете как да действате на принципно ниво.
Ето линк на тази част от филма, която е може би част от есенцията му. Лично на мен ми засичаше от сайта, така че препоръчвам да си свалите първо файла и след това да го гледате без накъсване, защото ефекта се губи. Финалът на филма с училищната пиеса също е другата много добра част на този филм.
Ето и указанието за използване от учителите - bbydteahcerguide.pdf
Много, много стойностен филм. http://vbox7.com/play:ea1865e7
Градивна агресия.pdf
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...