в стил "тебе думам, дъще - сещай се, снахо".
Имах съученичка. Винаги получаваше шестици по литература. Защото можеше да напише 10 страници с лигави епитети. И това страшно се харесваше на учителката.
Имах и съученик. Който също получаваше шестици. По принцип. Защото майка му..., вуйчовците... и т.н. Обаче на класното получи 5 и поиска обяснение. "Ами, нали разбираш, - замънка другарката. - Този път не ти е добра работата". "Добра си е тя, ама няма кой да я оцени" - изтресе съученикът и в класната стая се възцари мъртва тишина. Очакваната от всички реакция на българичката не последва. Защото той си беше прав. Какво като не можеше да се изразява с епитети.
Затова сега като се върне за някой месец в България, от телевизиите и вестниците не могат да се вредят да го интервюират.
Та това е за оценките по петобалната система и подбора за първа страница.
И защо съм против.
Както и да е... (слагам многоточие все пак)
Mда ... абсолютно права.С теб съм за това.
Мненията ви ще бъдат взети в предвид! Благодаря за добрия начин за обяснение на вашите доводи :)
Аниспин, няма ли да дойдеш днес на срещата? :) Ще се радвам да те видя :)
Teri, и на мен ми се ще да ви видя, но за съжаление едва днес видях поста ти за срещата... и не успях да си подредя нещата...
Наистина много ми е мъчно!
Пожелам ви да си изкарате супер!
Съгласна съм,
Ясно ми е, че трябва да има някакъв контрол над това какво излиза на първа страница и какво не, но може би ще бъде по-лесно да е просто "Искате ли постът да се махне от първа страница?" или нещо подобно. Тези оценки не са много рационални
Сега има оценка, и като се събере определен брой негативна оценка и постинга излита от първа. Така се спестява модераторската намеса.
Вижте, нали искаме BgLOG да е отражение на реалността? Всеки трупа популярност, бори се за такава. Така че ако ще е отражение, нека да има оценки. Така или иначе, ако постингът ти е супер, ще получиш доста положителни оценки. Между тях ще има и субективни, да, но важна е статистиката в случая.
Нали BgLOG трябва да е саморегулиращо се общество? Това е идеята :)
Сега като го обясних, се надявам на коментар и да го обсъдим :)
Нека да уточним. Примерът, който Аnispin дава, е класически случай на субективно оценяване. Как може да се избегне този проблем? Разбира се, че когато в оценяването се включат повече хора, каквато е идеята, заложена в новата платформа.
Аnispin, ако се вгледаме по-внимателно в себе си, ще забележим, че ние непрекъснато, често пъти несъзнателно, поставяме оценки на всяко нещо, което ни прави впечатление, понеже това е заложено в нас. Твоят съученик е станал известна личност и вероятно се е издигнал в кариерата си, защото е бил честно и справедливо оценен, но вече от други хора.
Darla-Daisy казва, че системата за оценяване я свързва с тестването на интелигентността. Не че това е идеята, но след като тук пишат умни и начетени хора, постингите ни трябва да са издържани и да звучат смислено.
От вчера виждам, че два мои постинга са на първа страница, въпреки че изобщо не съм от хората, които „притежават дарба да литераторстват и да се изразяват красиво”. Когато бях на 18 години звучах далеч по-добре, отколкото сега. Може би е професионално изкривяване, защото комуникацията с малките ученици изисква изказът ми да е ясен, точен и разбираем, обемът от думи, които използвам да не е прекалено голям и да е част от активния речник на децата, иначе съществува опасност да формирам погрешни понятия. Освен това не демонстрирам лично творчество – правила съм много опити и не се получава. В състояние съм да пиша само за събития, които наистина са ми се случили, без да ни най-малко да украсявам разказите си.
Лично аз съм на мнение обаче, че на художествените творби, които се публикуват тук, трябва да се отдаде заслужено внимание и няма нищо лошо в това да красят първата ни страница.
Смятам, че след като в главната страница е съсредоточена визията на bglog.net, не ни пречи нищо да помагаме на модераторите да я оформят по възможно най-добрия начин, като активно използваме системата за оценяване.
Благодаря за вниманието :)
Teri, до преди 15-тина година, щом влезеш в сградата на някое предприятие, веднага те удряше по носа таблото с фотографираните герои на труда. Съмнавам се, че саморегулирането може да се получи чрез оценяване. Аз пиша не за да се хареса това, което казвам. Аз го пиша, защото имам нужда да го кажа. Но като вляза и видя отличените постове, някак си ми се отщява не само да пиша, но и да ги чета. Камо ли пък да седна да поставям оценки. Не съм господ. Извинявай, знам, че съм крайна, но не разбирам защо е необходимо всичко това. Даже не съм наясно каква е целта: повече потребители или само потребители, които се харесват помежду си? Всеки да си има свой дом-страничка и да "ходи на гости" на приятелите си или да сме на мегдана и си избираме воеводи и знаменосци? Да не се впускам в обясения, че много често се посещават не харесваните публикации, а спорните, които поради това, че са спорни, могат да получат и отрицателни оценки :)
Съжалявам, че досаждам. Но за мен отговорите на тия въпроси са важни. Проблемът изобщо не е в субективността на оценките. А във философията на сайта. Дали ще е място "да си го кажеш" или ще е средство за PR. Може да е и едното и другото. Стига да се направи така, че да не се натрапва и всеки да се чувства комфортно. Запълването на почти цялата първа страница с отличници не ми се чини да допринася за това. Сигурно си имате съображения да не приемете идеята ми първата страница да съдържа само линкове и всеки да си ходи, където му е по-приятно: било на "лентата" с всички блогове, било само на отличниците, било направо в своя блог или на някой приятел. Пък то ще си покаже. Саморегулация при максимална свобода :) Само предлагам. За последно по тая тема :)
Teri, благодаря ти, че вземаш предвид предложението ми.
Определено мисля, че броят прегледи и коментари е за предпочитане. И, струва ми се, ще е по-полезно за сайта изобщо. И за да не "висят" отпред едни и същи неща, може би да са най-посещаваните и коментирани постове за деня. Или нещо подобно.
За много години!!!
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви