Можете ли да дадете определение за "Гражданско общество"?
Може би гражданското общество е това, което е нужно на България. А не разделението, което се поражда от хора на върха, които много добре знаят приказката: Разделяй и владей.
Дали повечето проблеми на българина не се дължат на това, че в страната ни няма гражданско общество? Или може би има, но то е много слабо и не успява да се противопостави на другото - ще го нарека условно негражданското общество.
А кое е другото общество? Дали не е това общество, което търпи смирено всичко, което му се случва в живота, дори и тъпченето? Дали не са тези хора, които предпочитат да изпратят в парламента Азис не за друго, а за да имат за какво да се майтапят и да гледат зрелище в парламента?
А как е по света? Някой, който е обикалял повече сигурно ще може да ми каже. А аз съм чувал от други, че по света хората живеят в гражданско общество, в което има морал, има ценности, които са много по-стари от нашата чалга музика. Общество, в което всеки знае, че неговия глас е важен и разбира защо плаща данъци и отстоява своите права, а не е марионетка в ръцете на усмихнати политически индивиди на върха.
Общество, в което хората са будни и когато на гишето някоя намусена чиновничка издевателства срещу тях, те взимат действия. Търсят си правата, напомнят на чиновничката, че от техните данъци чиновническия апарат взима своите заплати. Да, наистина, чиновничката може и да не се стресне, тъй като така или иначе ние хората ще продължим да внасяме своя дан, но ако един такъв човек покаже нетърпение, а след него втори, трети, четвърти и хиляден, не вярвам, че нещата няма да се променят.
Една от причините според мен на това, че хората нямат глас и не отстояват правата си е, че ги е страх. Страх, който е насаден с векове в българина, а по времето на комунизма всеки мълчеше, друг шъткаше и викаше "недей говори така, ами ако някой те чуе", а трети ходеше да доносничи.
Сега не е така, но страхът си стои в хората. Някой казваше, че трябва да минат две поколения, за да се отървем от манталитета си. Но не мисля, че това е така.
Медиите променят света. Те дават глас и на обикновения човек. Но не на всички - всичко зависи от икономически и политически съображения. Те действат избирателно и дори политиката да не е замесена, винаги съществува икономическият фактор, който също играе роля на цензор.
White Wabbit бе казал, че повечето проблеми на хората се дължат на липса на комуникация. И съм напълно съгласен с него! Вярвам, че ако тютюнопроизводителите могат да се обединят, те ще са силни и няма да оставят Доган да ги тъпче. Ще защитят интересите си или пък ще се ориентират към друг вид производство. Впрочем, той самия Доган май наскоро се опита да им каже да сменят вида на производството. Но това е решение, което със сигурност има някаква предистория, която не ми се вярва да е в угода на хората.
Със сигурност има много групички от хора, които са недоволни от едно или друго нещо. Те срещат съмишленици сред 5-10 души. Разбирателство. Но са слаби. Но ако тези хора се обединят, ако комуникационните им проблеми отпаднат, те стават силни. А не е тайна, че именно поради липса на комуникация турските българи са слаби и манипулируеми.
Затова аз вярвам, че блоговете имат силата да променят това статукво и да дадат глас на хората. Да им дадат комуникационно средство и сцена, на която да кажат какво мислят и да отстоят своите законни права. Да имат връзка заедно и да се обединяват. Да имат глас.
Някой ден блоговете ще станат още по-голям фактор. И дали даден блог ще е фактор ще зависи от този, който го списва.
Аз мисля, че нашият бглог вече е, такъв фактор. Превръща се в сила, обединяваща най - разнообразни хора. Какво има тук? Програмисти, учители, студенти, журналисти, юристи, които се обединени в едно - бглог. И това, ако не е едно силно гражданско общество! А още по - хубаво е, че то не е стационарно, не изпада в летаргия, то расте, развива се. Променя се. И ако за сега ние просто обсъждаме идеи, споделяме мнения по различни въпроси, един ден можем да влияем върху самите процеси. Започвайки с медиини изяви от името на бглог обществото, граждански протести организирани от нас и т.н.
Това е силата на комуникацийте, обмена на информация и ... Хахаха, съвкупността от повече мозък на едно място
Прав си Тери и те поддържам безрезервно. Онзи ден в един постинг на Микромакс казах, че за мен общество в Бг не съществува- поне такова, каквото би трябвало да бъде. Вчера лично на мен ми се случи следното: една намусена общинска чиновничка се опита да издевателства срещу мен, а аз я срязах доста рязко. Знаеш ли - писнало ми е някой да ми се прави, че разбира от всичко- особено пък в областта, в която работя от 16 години! А тя се опита да ми се прави на знаеща... и си го отнесе подобаващо! В момента, в който й се изрепчих и я сложих на мястото й стана много услужлива, съдействаща и рязясняваща - каква промяна само!;)
А мнението ми за медиите е следното: повечето вестници са пълни с материали, които не си струва да четеш дори в тоалетната. Т.нар. "сериозни" ежедневници се повтарят един друг дума по дума в 99% от случаите - само заглавията им са различни, а простотията шества навсякъде в тях.
За това не бих дал пари за български вестник вестник/ 24 часа, Труд,Сега и т.н./ Може би бих го купил само ако пише нещо за блога!;)
Писал си и за парламента - забележи, че не казвам Народното събрание! Ако някой не знае - думата парламент произлиза от parler -говоря и mentir - лъжа, излъгвам. Българския, а и много други парламенти са точно говорилня за лъжи- дайте да им замажем очите на хората, уж много работим и т.н, а пък ние да си правим далаверката! Аз просто не си спомням кога за последен път гласувах на парламентарни избори, на местни гласувах едва миналата година.
Мисля, че между така наречените народни представители едва ли има повече от 5 души, които са професионалисти и са принципни хора. Всичко останало е гадна партийна неграмотна сволоч, пръкнала се от села и паланки и готова да лиже задници само и само да се нагуши! Държа да отбележа, че впечатленията ми за професионализма на тия неграмотници са мои ЛИЧНИ. По едно стечение на обстоятелствата лично се познавам с няколко от тях, знам какво могат и колко им е акъла. Та, Тери, докато влизането в тоя парламент не стане с индивидуален избор на всеки, след преценка на психическото му състояние и професионалните му качества- вЕрвай ми- в тая държава няма да има нито общество, нито Народно събрание!
Относно страхът на хората - отново си прав! Даже мисля, че сега страхът е доста по-голям, отколкото беше при "тоталитаризма". Защото тогава дори да те изгонят от работа, такава се намираше. Сега могат просто да те унищожат!
За жалост Свободата в България е илюзия, демокрацията- химера, а Чистата и Свята Република - несбъдната илюзия на най-чистия ни Светец, предаден от своите!
Добре, че не всички сме такива скептици, иначе щяхме вкупом да се натръшкаме и да чакаме Левски да възкръсне. Мисля, че винаги когато има проблем има и решение. Просто да се хленчи колко е зле и демокрацията, че била химера и т.н. ми се струва малко смешно А за вестниците просто се изсилваш ми се струва, започва да се превръща в клише (навик) Все пък има какво да се прочете и научи от вестниците и не мисля, че са еднакви...
Въобще подобен тон напомня на дядовата ми носталгия по "Тошовото време", само че той е на 80 години
Ама разбира се, понеже всичко е непоправимо зле, емиграция до дупка, а всички останали, ритуално самоубийство на Паметника Левски
Идеята за гражданско общество е чудесна, но ми се струва, че не може да бъде осъществена докрай и напълно. Моето скромно обяснение на една от причините е тоталната разлика в ценностните системи на хората. Просто всички сме много, много различни. За един най-важното е достойнството му, за друг - келепирът, за трети - да си живее "спокойно", т.е. без конфликти и т.н. Затова и не всички реагират срещу пошлостта, грубостта, неправдата - просто не всички ги оценяват като пороци, вредящи на обществото и на личността. Аз лично реагирам доста остро в ситуации като тази, която описва Арагорн, и смятам, че това е правилно. Но не мога да ви опиша колко учудени и стреснати погледи привличам върху себе си, когато напълно основателно се възмутя от мудността или некомпетентността на някоя чиновничка, от лошото обслужване в ресторант или нещо подобно. Почти всички хора наоколо ме гледат като извънземно. Случвало ми се е да чувам коментари по адрес на хора, които "се осмеляват" да протестират гласно срещу простащината, че "не са в ред", "нещо са се побъркали" и т.н. и ми става много тъжно. Най-вероятно дават подобни определения и за мен. А пък аз си мисля, че като реагирам, ще помогна и на останалите хора като мен, които са били несправедливо обидени и ощетени. Това е истината - повечето от нас не искат "да си нарушават спокойствието", не искат да се отличат от масата и не знам дали е от страх, от безразличие или от тоталното унифициране, което ни завладява.
Иване,бъркаш скептицизма с реализма!;) Лично аз никога няма да се предам пред пошлостта и простотията царяща навсякъде и ще си търся винаги правата. Даже сериозно обмислям въпроса дали да не заведа дело срещу една държавна институция, защото ми ги е нарушила.
А и никъде не съм написал думичката "емиграция", макар, че е имало много моменти, в които съм се упреквал, че не съм емигрирал.
Не бих казал и че изпитвам носталгия по Тошовото време- просто тогава поне имаше някаква законност в тая държава.
И не знам тогава някой циганин да не си е плащал тока, или пък всеки, който е научил що-годе буквите да е станал журналист.
Другото за Тошовото време няма да ти го обяснявам - уверявам те, че още оттогава знам неща , за които повечето хора не само не знаят нищо, но и не предполагат, че са съществували и че и сега съществуват.
А за Левски всеки истински българин може да каже само добро!Казах.
Не сме свикнали. Това е. Не знам защо. Случвало ми се е да помоля да ми сменят чаша в заведение, или месото, което ми поднасят има странен сивкав цвят, съответно, надавам писъци... Обаче винаги ми е било едно такова... Неловко. Странното е, че наистина има случаи, в които хората, които ни обслужват се държат доста грубо и арогантно, а ние някак запазваме търпение!? В това има нещо абсурдно. Ужасното е наистина отношението на другите хора, даже един конкретен пример - майка ми ме погледна втрещено в магазина, когато на два пъти връщах момичето да смени стоката, защото не ми харесва!
Немога да си го обясня...
Арагорн, точно това, което ми каза, че не си се предал! Ето, това ме удовлетворява напълно! Това исках да знам. Нека да сме реалисти, лошо няма. Но предадем ли се, оставим ли се да ни мачка реалността, това би било край за тази държава. И не за такъв мизерен край са давали живота си хора като Левски. Дано не съм те обидил с коментара си. Това е.
"Към утрото, към изгрева от мрака долетя,
със песен вдигна своя меч и Слънцето видя.
Надеждата разпали в нас и с нея изгоря;
издигна се над смърт, над страх, над своята съдба,
към славата от гибелта навеки полетя."
Гражданско общество:
*когато държавен служител протака твоя въпрос, и ти, вместо да търсиш начин "да се разберете", подадеш жалба;
*когато двама полицаи те глобят за преминаване на червено, а ти, убеден, че си минал на жълто, ги съдиш - и спечелиш делото;
*когато в ресторанта внимателно си проверяваш сметката, а сервитьорът не те гледа като извънземен и не ти подхвърля "абе не сте ли дошли да си харчите парите..."
*когато екстремисти имат митинг на площада, и аз не се боя да се включа в анти-митинг;
*когато продължим да си обичаме Родината, но спрем да си мразим държавата, защото вече не се чувстваме безпомощни нейни жертви.
Май не остана какво да се добави след такива силни изказвания.
Тери, ти обобщаваш, че всички блогове ще имат силата да променят статуквото. Там е работата, че аз никъде другаде не съм писала, освен в бглог, а и нямам такива намерения да му изневерявам с друг блог, но въпреки това бих изказала мнение, защото имам богати впечатления въобще от българите и за съжаление знам на какво са способни.
Съмнявам се, че абсолютно всеки, най-вече български блог, е способен да обедини хората, които пишат там. Събирането на група хора на едно място все още не е равносилно на обединение и сила. Аз споделям напълно казаното от Арагорн, защото съм се сблъсквала с някои характерни черти на българската народопсихология, които се проявяват особено ярко, щом стане малко по-напечено, като склонност към предателство, набиваща се на очи дребнава еснафска пресметливост, липса на чест и достойнство, издигане в култ на материалните блага и др. подобни, които не са добра основа за създаване на голяма и силна група, способна да променя хода на историята.
Заради създателите си, които са привлекли най-интелигентната част от бг обществото, Бглог е някакво особено място, което имам чувството, че се намира на някаква друга планета. За хората, пишещи в него, не важат гореспоменатите характеристики, затова аз вярвам, че потенциалът му е огромен и в този смисъл предвижданията на Тери биха могли да се сбъднат.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви