Фолклор.
Легенди.
Традиции.
Е? Набрахте ли си билки вече???? Ходихте ли по еньовската роса? Измихте ли очите си с течаща вода, в която рано сутринта се е изкъпало слънцето???
Обитателите на селото боготворят и слънцето - източник на живота и гонител на болестите. В негова чест те устройват нарочно тържество на Еньовден /месец юни/. В този ден и млади, и стари се къпят за здраве и прогонване на болестите. Вярва се, че на този ден /рано сутринта/ и слънцето се къпе. Еньовския венец от билки и цветя е неразделна част от обредите на празника. Спазването на обичая спечелвало слънцето за плодородие и здраве, против градушка, срещу бродници и житомамници.
През този ден хората много се страхували /боели/ от жени магьосници, наричани бродници и житомамници, които ходели по полето нощно време и обирали плода на нивата, а след това го пренасяли на своята нива или нивите на съседното село. Обикновено те откъсвали най-големите и най-пълни със зърно класове и ги слагали в голяма торба или козиняв чувал. Жената бродница отивала на полето още вечерта, без да я види някой селянин. Със себе си тя вземала голо кросно и една голяма дървена лъжица. Когато тъмнината хвърляла черната си пелена, бродницата се събличала гола, яхвала кросното и заемала с лъжицата нападателна поза. В полунощ /потайна доба/ тя започвала да обикаля предварително набелязана берекетна нива и я обикаляла три пъти. След това заставала с лице към нивата и казвала съответно заклинание. На това питане цялата нива правела поклон, само царете на нивата /онези стръкове, които имат по два-три класа, т.е. едно зърно е дало бракясал плод/ оставали непоклатимо прави. Възползваната от преклонението на обикновените класове, бродницата-магьосницата откъсвала бракясалите класове и ги поставяла в торбата. Така откъснтия плод се запазвал до вършитба, когато го хвърляла в собствения харман.
Този обичай е спазван до лятото на 1885 г. Тогава на 24 юни такава бродница влязла в най-плодородната нива и казала заклинанието: Тук ли си Еньо? Що ме не питаш защо съм дошла? Тя обаче не знаела, че предварително е проследена от селските пъдари, които се били скрили в нивата. Като я чули да казва заклинанието, пъдарите се изправили с насочени към бродницата пушки и и отговорили: Тук сме. Ние знаем защо си дошла.
Пъдарите арестували изненаданата бродница и заедно с кросното, дървената лъжица и самодивското облекло я откарали в общината при кмета....От тук на сетне разбираемо е защо нито една жена от селото и съседните селища не посмяла да играе ролята на бродница, житомамница, магьосница. За известно време останало само къпането и обредът с Еньовия венец...
Така е било някога. Сега знаете как е.
БРАВО, ДАЛЕ!
ПЕЧЕЛИШ БУКЕТ ОТ БИЛКИ НАБРАНИ НА ЕНЬОВДЕН!
ОТ ЗДРАВЕ ДА СЕ НЕ ОТЪРВЕШ!
Случайна, смесицата от езически и християнски обреди се е запазила и до днес в моя край. Уж почитат едното, но не забравят и другото. Там ще чуеш и за миши празници, и за вълчи, а и за русалиите ...когато под възглавницата се слага една трева-билка, за да не ги хванат русальете...Но всичко това като информация е със затихващи функции. Ще дойде време, когато инфо ще може да се намери само в книгите, а не от първа ръка - от баби и майки.
А за мацката дето са я хванали гола-горкичката. И вместо да си я водят вкъщи, те при кмета я завели. Тц тц.
На този ден преди 9 години се запознахме със съпруга ми :).
Днес по неволя ще трябва да водим малката ни дъщеря на алерголог.Някой да знае народен лек за екзема?Последното, което чух, беше да се използва пепел от изгорена кора от чинар.
А колкото до народните лекове-помня, че ме мазаха с хума, което си беше забавно, но ефективността не я помня каква беше.
Професоре, чудесен пост и много интересна информация! А стихчето е направо чудесно! На всички именяци поздрав и от мен!
Божичко, най-сетне намерих лечителка с методи, които харесвам :).Случайна, в момента съм огромен почитател на алтернативната медицина.Налага се да идем на конвенционален доктор, за да разбера има ли нещо, което Ана не трябва да яде. Че да и' го забраня ....Но смятам да я лекувам с билки.Ще ти пиша.
Дени, при всички случаи е било от котката.Аз като дете получих екзема от зайчето, което ми бяха подарили.За съжаление, въпреки че сега в къщи не гледаме животни и сме много предпазливи, съм предала на детето предразположението към това упорито заболяване...
Но според мен е хубаво наистина да разбереш с какво си имаш работа, защото помня, че много се мъчих с моята екзема-беше ми на лицето и мама твърди, че е била стигнала до косата ми. И тогава е взела твърдите мерки с антибиотика.
Дени, котешката екзема е всъщност гъбична инфекция. Котките я пренасят под ноктите си, доколкото помня. Много е упорита - като повечето гъбични инфекции.
Приятели радвам се, че съм ви доставил удоволствие с моя постинг! Трябва да си уважаваме празниците и традициите и е редно, който знае повече за даден празник да го сподели, за да го научат другите, а те от своя страна да го преразкажат и т.н.Така се запазва духа и добрината в душите! Тери, много се радвам, че си гост в моя пост! Честит първи меден месец и нека той да е малка част от дълъг семеен живот! Минал е бързо, защото сте щастливи! Дай боже винаги да сте така!
Благодаря на всички, които са взели присърце този хубав наш празник! А билките са велик лечител, стига да попаднеш на вярната! Дале, ти си явно голям познавач, това наистина е мурсалски чай или още пирински чай! Намерих интересна информация за него и ви я предлагам, за да знаете за какво се ползва:
Пиринският чай (Sideritis scardica) e многогодишно тревисто растение от семейство устоцветни, достигащо до 50см. Цветовете са жълтеникави, разположени прешленовидно в пазвите на лимоненожълти, ципести прицветници в класовидни съцветия. Известен още и като Мурсалски, Алиботушки, Шарпланински чай. Всъщност, видовият епитет scardica идва от Scardus - латинското име на Шар планина, където е намерен и описан от Гьотингенския ботаник А. Гризебах. Наричан е също Българската виагра.Пиринският чай е балкански ендемит. Разпространен е в Среден и Южен Пирин, Мурсалския дял на Родопите и планината Славянка (Алиботуш) на надморска височина от 1400 до 2200 метра. Среща се още и в някои планини в Гърция, Република Македония и Албания. Включен е в Червената книга на България. Благодарение на културните насаждения на билката през последните години, може да се намери в аптеките и др. магазини на страната. Изнася се и в чужбина.Съдържа танини и етерични масла, желязо, цинк, натрий, магнезий, мед, кобалт. Поради голямото наличие на флавоноиди има антибактериално и антиоксидантно действие.Използваема част - надземната част, брана по време на цъфтежа - юни-юли. Действа откашлячно, противовъзпалително и омегчително за възпалени лигавици. Препоръчва се при всички видове кашлица, бронхит, бронхиална астма и други. Може би това е най-добрата родна билка при кашлица. Местни хора споменават, че космонавти го пиели при подготовката си за полет и че бил привилегия за членовете на Политбюро на ЦК на БКП през 1970-те год. В Института по ботаника проучват свойствата му и установяват благотворното му влияние на чернодробни и редица други заболявания, както и изумителното му качество, че забавя стареенето. Японски учени, изследвали родопското дълголетие, предлагали да финансират отглеждането на лечебното растение, но по-късно българи го култивират и се заемат да го отглеждат в плантации. Българската народна медицина препоръчва пиринския чай още при емфизема, гръдна жаба, гърлобол и др.Начин на употреба - 3 супени лъжици от билката се варят в 1л вода 3 мин. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 3 пъти дневно вместо вода. Билката е с приятен аромат и през зимата обичайно се използва за чай.
Източник: Пирински чай
Билколечение .
Още - билколечение за деца.
За екземата открих много материал в нета. Може и да си го изчела вече...
Дале, да вземеш да напишеш книга - имаш вече един гарантиран читател. :)
Само здраве и живот на всички и на теб, Шогун! Господ да ни пази от болести и грижи и Еньо да е с нас!
Еньовден
На спомена във сламената шапка
сложи ония дни
и другите, които идват.
Спомни си как ухае
най-безгрижният ти ден.
Усещаш ли
зашито в ленената риза любичето?
И перуниките
в очите ти изпращат светлина.
В поляна от омайниче дъхът ти пада.
Цялата вселена
сякаш в този миг се ражда...
Недей да търсиш слънцето зад облак
и песъчинката в окото
(сълзата е от нея...?)
На ум ли ти е, че си омагьосан?
Маргарита Василева
S pozdrav! :-)
Дале, благодаря за линковете! Благодаря на всички за съпричастието!
Нашият случай всъщност изненада алерголога, защото това, което наричаме екзема, не причинява сърбеж на детето.Т.е. не е типична екзема. Направихме кожен тест за алергии - не е алергична, слава Богу!В момента обмислям какво да правя по-нататък.Затова предпочитам алтернативната медицина. Защото "нормалната" медицина стига донякъде и казва "Ами не знам каква е причината да си болен от А, но пък не си болен от Б, В..."...Това ни е третият лекар за 1 година.Минахме през педиатърката ни, рускиня, която иначе поставя точни диагнози, но кожните заболявания са много упорити и си изискват специалист...После - дерматолог. Сега - алерголог, който ни посъветва да идем на детски дерматолог...И това съвсем не са лоши лекари. Просто са учени да мислят по начин, който не отчита факта, че тялото и умът ни са неделима част. Понякога причината не може да се хване с тестовете им, но това не значи, че не може изобщо да се хване...
Когато нещата почнат така да се усложняват, често се оправят от нещо много просто и евтино.Затова сега се чудя дали да не потърся кора от чинар или китайски специалист по билките...или нещо друго алтернативно.
За китайските специалисти съм чувала, че съм много добри, но там пък има друга уловка-някои от техните лекове могат да съдържат токсични елементи. Въпреки че както знаем, в малки дози, отровата може да бъде и лекарство.
http://www.dar-center.com/article/?article=260
Ела, виж този сайт, може пък и да ти е полезен! Със здраве!
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви