Никъде няма информация колко души работят в СКГТ (а би трябвало, нали взимат заплати от данъците ни!). от колеги обаче съм чувал, че на 1 шофьор се падат 2-ма души администрация. С тази разлика, че шофьорите се разправят с нервни пътници, докато онези си седят в канцеларията.
Постоянно квичат, че нямали пари и как трябвало да се увеличи цената на билетите. И на фона на това безпаричие дадоха няколко милиона за напълно безполезна система за електронно таксуване. Напълно безполезна, защото не върши нищо особено, и може да се ползва само в електрически превозни средства. Т.е. ако си се снабдил с изключително модерната електронна безконтактна смарта карта, пак трябва да си дупчиш билет в автобуса.
Докато сме на темата за картите -- обадих с в контрольорския пункт и уведомих служителката, че след като не съм могъл да свърша това, за което съм тръгнал (а и съм премръзнал като капак на всичко), възнамерявам да нанеса средна до тежка телесна повреда на първия контрольор, споменал пред мен думата "билет" във въпросително изречение. Беше ми отговорено, че той само си вършел работата, нямал нищо общо с шофьорите, и че щом нямало автобус, значи имало причина. С две думи -- мълчи там, като решим, ще ти пратим автобус. Това поражда въпроса: защо СКГТ продава абонаментни карти за услуга, чиито наличност и качество не може да гарантира?
Хората от кварталите, обслужвани от 25-30 годишни автобуси, плащат същата цена, каквато возещите се на нови "Мерцедеси". Защо? Би трябвало цената да отговаря на качеството на услугата, не е ли тъй?
За разлика от обикновено, няма да пиша заключение. оставям на читателите сами да размислят върху тези въпроси.
http://vitanova.wordpress.com/2008/09/17/bgfun/
Няколко точки за размисъл:
1. София е единствения български град без нито една частна линия. В другите големи български градове, където вече 15 години има и частници в градския транспорт, е останал и общински такъв, който е принуден да се конкурира. Конкуренцията се заключава в това, че трябва да поддържа същото качество и цени, каквито са при частника. Иначе поне в Пловдив по една линия може да работи само една фирма. Тъй че конкуренцията е не като на рали, а само на принципа на сравнението.
2. Общинският градски транспорт поддържа армия от администратори и техници. За сравнение - повечето частни фирми имат най-много по двама техници (някои дори нямат хора на такава длъжност, а ремонтите се извършват от шофьора, или автобусите се карат на ремонт при по-сложни повреди). За сметка на това автопаркът е почти равен като възможности, година на производство, пробег, капацитет.
3. Частните фирми винаги са на печалба, общинската винаги е на загуба. Частните фирми също са задължени да признават карти за намаление на учащи се и пенсионери. Всъщност правилникът е еднакъв за всички.
4. Допреди година и пловдивският общински транспорт беше на загуба. Нямаше пари дори за заплати. След приватизацията (доста спорна и в интерес на истината тема за скандали все още) се покриха всички задължения, дори се внесоха нови автобуси. Не чисто нови, но рециклирани, с три години пробег по пътищата на германските градове.
5. Само в София все още няма кондуктори, а перфоратори. Разчита се на съзнанието. Дори и електронната система на таксуване (замислена още при управлението на Янчулев) няма да успее да принуди поне 80% от пътниците да плащат. И това е оптимистичната прогноза. В другите градове плащат 99,9% от пътниците. Оставям извън бройката малките пропуски на кондуктора, който забравя, че не е таксувал даден пътник в натоварен курс.
И накрая - софийската община, при което и да било управление, няма интерес да има печеливш транспорт. Работата е там, че за общинските транспортни фирми пари се дават и от държавния бюджет. А в случая със София това са повечето от парите. Някой досеща ли се защо не им трябва печеливш градски транспорт? Още повече, че онези прасета в общината и без това не го ползват (въпреки че имат право на безплатно пътуване в него)!
И за техниците също съм съгласен, че са нужни, ама не и в тези бройки. Да оставим, че се назначава и началник-смяна, началник цех, създава се административен отдел, назначава се зам. директор по техническата част с още трима негови заместници и пет секретарки...
Та ако има желание, има и начин :)
Колкото до конкуренция по различни линии, аз не разбирам сега. За да стигна до където искам трябва да се кача на автобус А. Трябва да ходя до там всеки ден, и да се връщам. Какво точно ме грее, че по линия Б имало частни, топли и бързи автобусчета? На мен тази линия не ми върши работа и няма как да я използвам, а ако има ще ми струва допълнителни пари. Много интересна идея за конкуренция.
А пък в София си имаме маршрутки. Не са съвсем градски транспорт, напоследък не са и особено бързи или редовни, но пък ти предлагат някаква алтернатива.
Аз харесвам метрото, пъхаш си билетче и след това си обикаляш на воля. Абсолютен кеф. Поне мадридското метро.
На въпроса на Куин -- и аз не виждам защо да дам 5 лева (или колкото е там) за издаване на електронна карта, при положение че, (а) няма да мога да я ползвам навсякъде и (б) ще плащам същите цени като за обикновени билети или карта (в зависимост каква карта си си издал).
denijane, мисля че стоян имаше предвид не конкуренция между 213 и 305, а примерно между СКГТ и Карат. Демек две фирми да поддържат една и съща линия и да ес види на чии автобуси ще предпочетат хората да се возят.
А маршрутките все пак са някаква алтернатива. Особено ако я вземаш от начална спирка. Все още се возиш в нея за 1,50 лева. А обикновено с градския транспорт ти трябват поне 2 билета, т.е. 2 лева, за да стигнеш от т. А до т. Б. Пък и маршрутите на градския транспорт постоянно се оптимизират. Всъщност оптимизацията е друга моя "любима" тема. Но аз упорито работя върху телепортацията и се надявам в един хубав момент да я постигна. А тогава ще науча всичките си приятели и познати. Да му мисли (гр)адският транспорт!!!
Както и да го гледаш, все е за предпочитане пред една единствена общинска, при това работеща и на загуба.
веднъж -два пъти преди години поисках информация срещу парите за билет трябва ли да се возя във мърляв, студен трамвай, който съм чакала еди колко си време на студа, ми бе ше отговорено , че контрольорите нямат нищо общо с гратския транспорт, и спрях да питам.
и защо повечето спирки не приличат на спирки? няма навес да те скрие от дъжда, няма пейка...
А колкото до това колко по-прекрасен град е Пловдив от София, това си е само мнение на пловдивчаните. Щом София е 2 милиона, значи е достатъчно добра. На който не му харесва, има почти 2 магистрали излизащи от нея. Въпреки че определено харесвам много повече 2 милионна София, но всеки има право да си избере да живее в град по него вкус.
Колкото за София и отпадъка на нацията-това ми звучи много странно след разговора, който проведох, току що. Така е, някои хора взимат от живота това което искат, други обвиняват останалите за мързела си. Не визирам никой с това. Просто не разбирам как можете да обяснявате, че в София има само боклуци, като в нея са се родили и работят, хора като този, с който говорих. Както и да е, забавлявайте се.
Само ще напомня, че градът за разлика от размера, наистина няма значение-във всеки град има и добри, интелигентни и успяли хора и други. Не разбирам манията да се утвърждавате пред другите, като обиждате някой-в случая софиянци. Да не би във Варна, Пловдив или където и да е, да има само умни, мили, внимателни и прекрасни хора? Да не би на някой от всички тези градове всичко да му е наред?
Написал съм 5 точки, за да покажа някои разлики между транспорта в София и Пловдив. Ако това се приема като реклама на Пловдив - извинявай! Все пак мисля, че повечето хора познават транспорта на София и доста по-малко на Пловдив. Това, че аз реших да дам малко повече информация, може да се тълкува всячески, затова извинявай!
Четеш и коментираш всичко, но се обръщаш към мен. Извинявай, ама аз пък се почуствах като отговорен за всичко написано тук. Сигурно ме мислиш за тартор на компанията, затова извинявай!
А сега е време да напишеш и ти какво мислиш по въпроса. Разгледала си детайли от чужди коментари, които нямат особена връзка с поставената тема. При това си се спряла на такива, с които не си съгласна. Само че така се отклоняваме от основната тема. А тя е?
Наистина, не съм изразила мнението си по основната тема достатъчно ясно, но то е защото за мен беше очевидно. Напълно съм съгласна с ЛаСомбра и поста му. Транспортът в София е абсолютна смешка. Аз харесвам испанското решение, водачът да продава и проверява билетите. А пък за трамваите, може да се сложат метални прегради като в метрото и от половината врата да се слиза, от другата половина да се качва. Това ще повиши платимостта многократно. Вярно, могат да се прескачат преградите, но няма да е от повече от 5%. Освен това мисля, че всички ученици трябва да пътуват безплатно. А студентите да плащат наполовина, примерно. Затова пък всички държани служители да си плащат карти. Няма причина те да имат карти, освен ако самата им длъжност не изисква допълнително придвижване. Ако трябва да ходят някъде, купуват си билетче или карта и си я осчетоводяват. Вбесявам се като заобясняват как скгт нямало пари, а пък разните чиновници ми се возят с карти.
И според мен СКГТ трябва всеки месец да публикува на сайта си отчет за приходите и за разходите си и повишаването на цените да става само след отчетени подобрения. И след оплакване за липсваща или развалена кола/мотриса, да се глобява дружеството в полза на общината.
И последното което трябва да се направи според мен е да се наложи на маршрутките режим на частни превозвачи и да се задължат да сложат разписания, маршрути и цени и електронни табели. Не искам да знам колко взимат шофьорите, само да знам кога ще се появи маршрутката и за колко време ще ме закара там където искам. Ако правилата за тях за същите като за СКГТ, това ще създаде истинска конкуренция. Ще се отчитат на общината и ще си плащат за правото да возят пътници. Не знам как е сега, но явно им е малко.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви