Художникът не може да гледа цветята, без да държи в ръката си молив или четка, без да се стреми да отрази върху платното тяхната форма и цвят...
Красиво оформената градинка или букет създава настроение, като че ли се лее вълшебна музика от ярки, изящни, меко преливащи се тонове.
Силата на цветята е в тяхната красота, а красотата е необходима на хората.
Фрезия
Фрезията - изящно цвете, дори като аромат. В Скандинавската митология фрезията е израз на безстрашие. Виждате ли, и нежността може да бъде безстрашна. Ние мислим, че е крехка, а тя е безстрашна, защото над всичката наша волевост, над всичката наша дори грубост идва нежността, която ни покорява. Фрезията е и настойчивост
Победа или равновесие - между физиката и психологията, това е Скорпионът, който в Скандинавската митология се символизира с цветето фрезия. Първата декада на Скорпиона - това е фрезията.
Фрезият - ароматната южноафриканска принцеса е слязла от високите плата на Кейптаун и наистина е цвете, достойно да краси главата на всяка принцеса. Със своята изящност, невероятен аромат и кичести цветове. Тя носи послание на младост, свежест, свобода и наред с това на елегантност, знатност и изтънченост.
Люляк
Напролет с пълни гърди вдишваме нежния аромат на люляка. Той е роден в Персия, но бързо се разпространява из Европа. За появата му се разказва една легенда. Пролетта, смесвайки лъчите на слънцето и дъгата, започнала да ги пръска по земята. Там, където падали лъчите, се разпуквали цветове-жълти, оранжеви, червени, сини. Пътешествала Пролетта, щедро разпръсквайки разноцветни лъчи. Когато стигнала до север, останали и само виолетовите лъчи. От тях израснали храстите на люляка, а за белия люляк - свършила всички цветове и от белия цвят израснал белия люляк, който е по-малко ароматен от виолетовия, лилавия, но не по-малко красив....
Божур
Горещият поклонник на божурите Хо Чи имал прекрасна градина. Някои от цветовете на неговите божури били големи колкото слънчогледова пита. Такова разнообразие имало там, че къщата му била наречена "Домът на стоте цветя".
Веднъж покрай градината минал синът на мандарина Чанг Ей.Виждайки прекрасните цветя,той започнал да ги унищожава.Напразно се молел Хо Чи.След това дълго стоял сред опустошената градина и горчиво плакал.
Изведнъж видял красива девойка,която му казала:Донеси вода,за да съживя твоите цветя!
Когато Хо Чи се върнал с водата,от красивата девойка нямало и следа,но градината била още по-прелестна от преди,а божурите -с пищна,небивала красота.На един храст цъфтели цветове от различни сортове божур.
Чул това Чанг Ей и обвинил стария Хо Чи в чародейство.Хвърлили Хо Чи в затвора и го осъдили на смърт,а Чанг Ей се отправил към градината на стоте цветя и отново започнал да ги унищожава.Изведнъж се извил силен вятър и всички божури се превърнали в красиви девойки,с облекла,напомнящи багрите на цветовете.Те развели широките си ръкави и се разразил силен ураган.Подхванат от вятъра,Чанг Ей бил издигнат тъй високо,че падайки на земята умрял.
Узнавайки за това,съдията отменил смъртната присъда на Хо Чи и го освободил.Грижейки се за своите божури,старецът се подмладил и живял много дълго.
Има поговорка:Който обича цветята и ги пази,той носи радост на себе си и хората.
Лилия
В много детски приказки се разказва,че живеят малки горски човечета-елфи.Денем те спят дълбоко в цвета на лилията,наподобяваща камбана,а късно вечер,един от тях разклаща стъблото на цветовете.Понася се нежна,вълшебна музика,доловима само за елфите,играещи весели танце по ливадите.Щом се съмне,елфите отново се прибират в звънчетата на лилията и заспиват.
Лилиите са получили своето име от древногалското название ли-ли,което означава бял-бял.
Столицата на древна Персия се наричала Суза-град на лилиите.
Бял крем-лилиум кандидум.
Лилиите заемат особено място в историята на Франция.Кралят на Франция-Холдвиг през пети век удържал победа над германците на река Ли,по чиито брегове цъфтяли лилии.Връщайки се победоносно,войниците украсили своите щитове и шлемове с тези цветя,които скоро изпълнили градините на страната.Франция била наречена страна на лилиите.
В Париж в Лувърския дворец има блестяща статуя-девойка,облечена в рицарски доспехи и седнала на кон,държи копие със знаме.Това е Жана д/Арк.След смъртта си тя е наречена Жана д/Арк дю Ли /Лилийна/,а на нейния герб,на син фон бил изобразен меч,с венец от лилии около него.
В Лувър се намира саркофаг с мумия на млада египтятка,на гърдите на която се е запазила изсъхнала лилия,на възраст няколко хиляди години.
Хризантеми
Живял в древен Китай жесток мандарин,който ограбвал безмилостно бедните хора.Млад момък се възмутил от постъпката му и навсякъде започнал да говори,че трябва да се поведе борба срещу него.Войниците на мандарина хванали момъка и той бил осъден на смърт.
Една девойка силно обичала младежа.Тя отишла при мандарина,паднала на колене и го молела поне с един ден да отложи изпълнението на смъртната присъда.Така горещо го молела,че той най-после се трогнал от силната и любов.Мандаринът откъснал една цветна пъпка от най-близкия до него храст и я подал на девойката:
-Вземи тази пъпка.Утре,когато тя се разтвори и цъфне,ще отсроча изпълнението на смъртната присъда с толкова дни,колкото листенца има този цвят.
Девойката взела пъпката и се прибрала у дома.Цял ден тя не само разлиствала,но и разнищвала листенцата,така,че да се получи чуден цвят.На сутринта девойката занесла цветето на мандарина.Учуден,той започнал да брои листенцата.Останал възхитен от прекрасния цвят и т.к. не могъл да преброи листенцата,освободил момъка.
В тази легенда се крие голямата любов и трудолюбие на китайските градинари,които векове наред са работили за създаването на тези чудни цветя.Не напразно хризантемата е национално цвете на Китай и Япония.На Японския орден за най-висока заслуга е изобразена хризантема с шестдесет лъча
Момина сълза
Руска легенда за момината сълза.Сълзите на Волхова.
Момкова сълза
Цвете билка.В цветната градина в бащиния ми дом е насадена до момината сълза-там,където и е мястото.С по-високо стъбло,с бели цветчета,по-големи от тези на момината сълза.Както и трябва да е.
Латинското наименование на момковото сълза идва от името на цар Соломон,който запечатвал демоните с помощта на магическия си печат.В тази асоциация има защитни свойства,предпазва от зло,дарява мъдрост и разваля проклятия.Използвано било за пречистване на ума и придобиване на мъдрост,свързана с вземане на важни решения.
Не мога да подмина и цветето РАЛИЦА.Слабост ми е-хем от сърцето ми "се е откъснало",хем на сърце ми е легнало.
Ралица-делфиниум.
Ралица-по името на полското цвете ралица.Ралица е също така народното име на съзвездието Орион.Някога,когато Орион се появявал на небето,хората знаели че е време за оран,за рало.
Гръцка легенда разказва,че някога,много,много отдавна в древна Елада талантлив юноша изваял своята любима,която била починала и вдъхнал в изваяната фигура живот.За тази му дързост боговете го наказали,като го превърнали в делфин.
Веднъж възродената девойка дошла до брега на морето и видяла във вълните делфин,който доплувал до брега и положил в краката на своята възлюбена нежни цветя,които излъчвали лазурна светлина.Това бил цвета на делфиниума,на раличката.Гърците сравнявали цветовете на делфиниума с главата на делфин.В Русия това цвете го наричат "шпорник",в Германия-"рицарски шпори",в Англия-"забавни шпори".На френски звучи много интересно,но не мога да го преведа в момента.
Ралицата-кралицата на сините цветя.
Време е да влезе царицата-нейно височество или превъзходителство-РОЗАТА.
Розата е позната от преди 2-3 хиляди години.Иран се е наричал Гюлистан,което означава Розова долина.
Историята на розата е интересна.Едни са я отглеждали заради нейната красота и благоухание,а другите-за да я възпеят в най-хубавите си песни.Само в китайската библиотека се намират около 600 книги за розата.
Веднъж римският император Нерон наредил да се сипе над пируващите в двореца му гости непрекъснат дъжд от розови листенца,което струвало огромно състояние.
С рози се увенчавали победителите.Много страни празнували деня на розата.В Иран бил създаден поетичния образ на славеят,който бил влюбен в розата,а в Англия през 5-6 век се водела 30-годишната война между бялата и червената роза.
Днес са известни над 14 000 сорта рози.
Римският император Хелио Габал задушил приближени,които подозирал в измяна,като ги затрупал с розов цвят.
За нито едно цвете няма толкова легенди и предания,както за розата.Ето една от тях,създадена от древногръцки певец....
Прекрасната богиня на любовта-Афродита,била родена от морските вълни.От бялата пяна,която покривала тялото и,произлязла първата роза,бялата.Може би и досега щяха да съществуват само бели рози,ако според едно друго предание Афродита не се притекла на помощ на ранения от глиган Адонис.По пътя богинята наранила краката си.От капките кръв,които попили в земята изникнали червени рози.
В нашата страна,в България,цъфти прекрасната казанлъшка роза.Говори се,не съм го виждала с очите си,но щом се говори,има истина в казаното-един килограм розово масло се получава от 3 тона и половина листа от розов цвят!?
Сега не ви остава нищо друго,а да прочетете на децата си приказката "Цветята на малката Ида".Приятно четене!!!!
Допълнителна информация за фрезията,момината сълза и ралицата имам от нета,а за останалите-от старите пожълтели листа.
.
И аз си избрах празника .
Благодаря за хубавия пост! Израсла съм в райска градина - баща ми беше агроном и много обичаше цветята - имахме невероятно редки и видове, които той изнамираше от познати из цяла България.
И сега ги имаме, само че аз не съм там да им се радвам :(.
Тук имаме една огромна картина в хола - ваза с цветя - и сега разбирам защо точно този мотив сме избрали със съпруга ми :).Имам и живи цветя - доскоро нямах никакво желание да гледам цветя вкъщи, но вече не е така. Освен това лятото се грижа за цветята в училището на децата.Е, нищо не може да се сравни с градината на баща ми (това прозвуча вече в почти библейски стил :), но предпочитам да се концентрирам върху това, което имам, вместо върху това, което съм изгубила...
В нашето семейство нямаме агроном, но отглеждането на цветя беше хоби на дядо ми. След него в градината останаха прекрасни рози, люляци, перуники и много други.
Интересно ми е да разбера там,където живееш има ли цветя от "нашите",българските.Какви други има,такива,дето ги няма тук?
И още нещо се питах тези дни.Има ли в другите държави толкова много "цветни"имена,както тук,в България?
Това не означава,че не ми се случва и аз да късам цветя....
Баба ми харесваше рози в много особен розов цвят, но не мога да намеря такива в Гуглата, а в двора на старата ни къща още не са цъфнали, за да ги снимам, но явно са рядък вид, щом не успях да намеря нито една на снимка.
А абсолвентските балове са за студенти...
http://www.youtube.com/watch?v=ik-BzGxW_FQ
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви