Вчера, много се ядосах на една статия за опитите на ЕК да пробутат ГМО в Европа, въпреки гражданското несъгласие. И съответно написах едно писмо протест. Можете да прочетете една от версиите в блога ми. Както и да е, това не е самореклама в случая. Въпросът е, написах писмото, пратих го, където съм описала, мисля да го допълня с малко доказателства и да го пратя на още някои по-подходящи места. И споделих във Фейсбук.
И какво ми отговаря най-добрият ми приятел (адвокат и високо интелигентен човек)?! Че се надявал да няма никакви резултати, но общо взето информираните активисти не били лошо нещо. Направо ще повърна. Наистина не мога да разбера, какви хора изобщо сме. Защо не искаме за нищо да се борим, а когато някой се опита да се бори за нещо, му се присмиваме! Не мога да разбера каква е тази робска психика в главите ни. Не е вярно, че нищо не можем да променим - можем. Въпрос на желание и критична маса.
В крайна сметка, в писмото си, аз съм се опитала да кажа, че най-добрият начин европейският потребител да приеме ГМО е, те да са отбелязани на етикетите на храните. Това не е нещо голямо. Етикети, на които поне в нормалните страни се отбелязва съдържанието има. Въпросът е, производителите да са задължение да отбелязват ГМО и да носят материална отговорност за това. Само тогава пазарният принцип може да влезе в сила и потребителите да решат какво искат да ползват и да изразят мнението си чрез покупки. Иначе на практика, хората се лишават от това си право.
Някои хора казват, че сме големи колкото мечтите си. Колко големи са мечтите ни в България? Вярно, животът ни е труден. И какво, това значи ли, че трябва да живеем като скотове и да не мечтаем за нищо, да не искаме да променим нищо, просто да гледаме да се наядем, да погледаме турски сериали и да си легнем? Наистина съм потресена. Потресена съм, че хората не разбират нуждата да се борят за това което смятат за правилно. Кой ако не ние ще промени света? Кой ако не ние ще промени обществото ни към по-добро. Не може така, не може с апатия към прогреса, няма такъв прогрес. Наскоро четох за някаква джаджа, която засича плодовитостта на мъжката сперма. И коментарът на "специалистите" беше - може и технологията да е достигнала до ниво, до което медицината да отиде до хората, но хората не са готови за това. Това на никой ли не му звучи зловещо? Защо изобщо хората като мен се морят да измислят някакви неща, ако обществото никога не стане готово, за да ги ползва, ако винаги ще се държим като скапани маймуни и няма да ставаме по-добри, няма да се учим как да се държим по-цивилизовано, няма да се научим какво значи да си член на обществото. Не само да си член, но и да участваш активно в това общество, да търсиш правата си и да издействаш нови, които смяташ за важни за всички. Значи една корпорация или едни бесни фермери(или таксиджии) могат да си издействат права, а нормалните хора нямат право на това. Къде изобщо живеем? Германецът, в който си ударих главата всяка седмица е на някаква демонстрация. Звучи безмислено, но той вярва в това което прави и вярва, че е длъжен да го прави. Защо в България никой не се чувства длъжен да прави нещо добро за всички? А напротив, даже се и присмиват. Или свиват рамене и отминават. Кой точно ще направи страната ни по-добра? ББ?! Просто така ли? Колко точно закона ББ отмени заради общественото негодувание? Това не е ли достатъчно ясен знак, че управлението има нужда от нашето негодувание. Ами как тогава го изразяваме, как помагаме на управниците да управляват като се крием като мишки.
Слава богу, че има хора като теб, които поне се опитват да вършат нещата.
Мога само да съжалявам хората, които са съгласни да НЕ са информирани, особено в наше рвеме. Не може вечно да се живее с капаци на очите и тапи в ушите.
Но за щастие, ние имаме на своя страна едно сериозно предимство - времето, в което живеем. Докато преди, за да водиш успешна война е трябвало много пари, време и т.н. , сега номерът е да събереш критична маса. Това не важи за всичко, разбира се, но за ГМО специално, критичната маса вече я има. Неслучайно те все още са тема табу в ЕС. Хората са много сериозно настроени против и единственият проблем е, че не може да се фокусира тяхната антипатия. Не твърдя, че аз точно ще успея, но пък мога да допълня критичната маса още малко. И когато достатъчно много хора осъзнаят какво точно искат, то ще стане. Или поне би трябвало. Нещо повече, когато говорим за ЕС, ако хората в България кажат "не", никой не може да ги накара. Просто никой. Така че...не е точно въпросът за силни и слаби на деня, те никога не са били в България. Въпросът е да знаеш кои твои права са най-важни и да ги пазиш както можеш. В случая, правото на избор според мен е най-важно. Наистина не можем да спрем ГМО (въпреки че природата може). Въпросът е поне да защитим правото си да знаем какво консумираме и да имаме избор. Въпреки че тук, България е на дъното - от няколко месеца не купувам сирене и кашкавал, защото ме е гнус. Така че вероятно не започвам от правилната посока битката, но...това ме подпали :)
Но да ви кажа честно, дори по-мъчно ми стана от факта, че мой толкова близък приятел не проявява никакъв интерес и дори напротив, смята това което правя за глупаво. И то не толкова самата кауза срещу ГМО, колко изобщо идеята за кауза. Идеята че някой може дори да се опита да протестира. А това е толкова погрешно. И той не е някой тъпанар, той е доказано интелигентен. Но по някаква напълно неясна за мен причина, той е незаинтересован. Не казва "не". Дори той си го признава, че не може да казва "не". А какво лошо има се казва "не", когато не искаш нещо. Не ми е ясно. Но просто не мога да не се зачудя колко още хора като него има. Вероятно са доста, след като вече толкова години ни доят като овчици и нашите родители и близки отиват в чужбина, за да могат да ни изхранят въпреки това. Тъжна история.
Шопар - напротив, знаем го много добре. Само че на някои етикети изрично пише не съдържа модифицирани продукти - примерно на соевите извращения. Мога да ти покажа опаковката. И на практика нито ти, нито аз, можем да им търсим отговорност защо пишат глупости, след като това няма как да е вярно. Аз започвам да се замислям, че целият шум има най-вече смисъл за органичните производители (и всички които някой ден ще поискат да станат). Защото в момента - каквото ти сложат на масата - това е. Не ти харесва - не купуваш, като мен, но колко дълго. Оня ден в супермаркета гледах като гладно кученце маслата и сирената (аз много ама много обичам млечни продукти). Само искреното отвращение ме спря да не си купя. Но до кога? И ако даден човек иска да произвежда нещо органично, в момента, той няма никакъв начин да убеди хората, че неговата продукция е по-добра и си заслужава парите. Просто защото етикетите, когато ги има са напълно произволни. Така че това е битка, която си заслужава да се води, защото ще облагодетелства доста хора. Ела, ни даде пример със САЩ, как си има храни, на които изрично пише, че са чисти и ако не е така, съдиш до дупка. Това е един чудесен пример за подражание.
Koprina wrote : Вьзстановиха ли ДВСК и кьм кои лаборатории изобщо трябва да се обрьщат хората при сьмнения?
И аз това питам :) Но дори не бих се пробвала да звънна на 112 да ги питам, защото се опасявам, че ще ме глобят, че не ги ползвам по предназначение. Може пък на риокоз да се обадя, че ми е любопитно. Бих си платила да тествам няколко марки сирене (е, зависи колко е скъпо) само за да знам какво мога да ям.
За САЩ наистина не знам, Ела го каза (или Таничка), но не пречи ако от ЕП харесат идеята тук нещата да станат много по-добри. А иначе за различните проби - ми представи си, ако става въпрос за сирене, ако не е достатъчно хомогенизирано - боднеш от тук излиза едно, ако боднеш от там ще излезе друго. Не знам, за мен може би контролът трябва да е още във фабриките, проверки ала бала. И ако има разлика в качеството да съдиш държавата, че не си е свършила работата :) Т.е. дори не да я съдиш, а тя да ти дължи обезщетение. Въпросът е тогава, кой ще държи лабораториите, за да няма конфликт на интереси. Или пък държавата да съди и да си делите обезщетението. Така тя ще има интерес лабораториите да са строги и сериозни. Трябва да има начин, просто не може. Вече има детектори за почти всичко. Скоро ще можеш да си пъхнеш телефона в млякото и да провериш за бактерии. Просто няма как да се избяга от прогреса.
Денеб - няма ново под слънцето и няма как да се избяга от химиите, които ни изменят рецепторите по езика, но все пак, не може без никакъв контрол както е сега. При бум на алергиите, скоро етикетите ще са жизненоважни за много хора. Не става въпрос за глезотии, а за нечий живот.
Впрочем, това ми напомня за микровълновите печки - има изследвания, според които топленето с микро вълни причинява разкъсване на химически връзки и получаване на нови канцерогенни вещества - ако ще манджата да е с най-екологичната и натурална ДНК. :) Заради такива изследвания микровълновите печки са били забранени в СССР до 1991.
Дени, когато през 2000 г. дойдох в Германия 5 години не исках да чуя или видя български политик или политическа новина. Толкова бях разочарована, че ми трябваха години, за да се преборя с отрицателните си чуства към управлението.Сега от 5 дни не слушам и не виждам изхвърлянията и наглото поведение на политиците и ми е много по- спокойно и радостно....Само се надявам да не пътуват много често в чужбина с чужди компании (например Волен Сидеров), че да не ни забранят на всички българи, заради безобразното им безочие да "летим" свободно по света! :)
И как никой не може да каже нищо на чуждата компания? Не е решил Б.Б. не е казал:))) И земята ще спре да се върти, ако той реши:))
Има го в Колибката /на просветените това говори предполагам нещо/.
Вчера четох статия за Индия, в която се отглеждат ГМО, как са спрели отглеждането на ГМ патладжан (eggplant според речника въпреки, че никога не съм срещала това име преди и не знам разликата с aubergine) точно в Индия. Поради общественото недоволство и нежелание. Което е леко противоречиво - в Индия се гледа много ГМ памук, ако бяха толкова убедени колко е хубаво това, което гледат нямаше да се противоставят на нови култури. Но логиката очевидно няма значение в случая.
Ето един супер блог, който открих докато ровех за Индия и чак сега го прочетох. Коментарите са много интересни. А има даже и един платен коментиращ, май :)
Малко по- късно ще прочета блога, а за съжаление филма препоръчан от Чопар още не мога да сваля. Не успявам все още да наглася настройките na лаптопа и ползвам един допотопен стар и много бавен компютър в къщата :)
За Америка и Европа едва ли става въпрос за "бърза чистка", но химическата индустрия и фармацевтичната мафия имат огромен финансов интерес да сме болни. Колкото по- тежко и по- дълго боледуваме, толкова по- гoлеми печалби касират. Аз с ужас установявам, че в Германия още не съм срещнала човек, който да няма в семейството си (близък или далечен роднина) болен от рак. Единствените топ- фит, които изглеждат 20години по- млади от възрастта си бяха милионерите на Майорка. Например доктор Шнел (ако въведеш ``милицид`` в търсачката ще установиш, че има химическо предприятие за производство на почистващи препарати в Мюнхен) или доктор Йоткер, за който всички сте чували и в чието имение на Майорка с изненада открих, че няма нито един пакет от собственото му производство. Точно най- богатите са дънато на проблема. Те самите много внимават за продуктите, които консумират и никога не се кyпуват продукти от хранителни магазини за масова употреба. Персоналът им е инструктиран да пазари от частни производители. В България има плодородна почва и благоприятни условия за чиста продукция. По цял свят хората търсят здравословна и вкусна храна, която липсва в магазините. Ако се развие селското стопанство бихме се справили много бързо с кризата, но явно това, което е добре за нас не носи нужните печалби на корпорациите. В Германия масово се продават холандски домати. Хората не ги харесват, но нямат избор. Веднъж седмично се прави пазар на производители и се извиват страхотни опашки. Холандските домати, колкото и да залежават по складовете никога не променят вида си и винаги нямат вкус. Направи ми впечатление на Майорка, че милионерите пият почти през целия ден чай от ингва ( няколко шайби от корена се запарват 15 минути с вряла вода).
P.S. В другия пост за ГМО и научните изследвания прочете ли последния коментар на Чопар? Много ме развесели, че като противодействие веднага се появи пост, който свързва (доста неумело) библията и прогреса. Фармацевтичните компании естествено могат да си позволят щатни блогери, които да изкарат протестирашите по цял свят хора- "глупави противници на прогреса". Из нета никнат като гъби научни, екологични, а вече и религиозни хипотези за нуждата от ГМО. Щеше да е много смешно, ако не беше толкова жалко.....
В този блог, който постнах има един линк, как лично правителството на САЩ е спонсорирало разработката на гена, който прави семената неизползваеми във второ поколение. Това не е ли странно? Те пък какъв интерес могат да имат в такъв тип контрол.И пишеше, че те си го разработват от доста време и то доста настоятелно. Защо? На кой нормален човек му трябва да прави безплодни растения? Имало някакъв период, в който се опитали да го въведат, но публичното недоволство ги разколебало. Но не и отказало. И след това повторили и успяли.
П.С. А за религията - мисля, че човек трябва да ръчка всичко, до което може да се докопа. Затова сме на Земята, за да се учим, да се забавляваме, и да променяме света около нас. Важното е обаче дали промяната носи вреда или полза и на кой. Ако промяната вреди на човечеството и на Земята - то тя явно не е достигнала крайния си вариант. Вижте генната терапия - първият опит е убил момче по зловещ начин. Спряли са да я прилагат и са започнали да мисля как да я подобрят. И сега вече се прави генна терапия на очите успешно. Проблемът с ГМО е, че те не са на такъв етап. Но понеже това са комерсиални компании, а не университети, те нямат интерес да бавят продажбите повече от наистина нужното и не правят нормални изследвани (или ги крият). Очевидно е, че е нужна регулация и държавно финансиране на ГМ изследвания. Защото такъв тип опити могат да доведат до готини неща. Но не и ако се търси бърза печалба на всяка цена.
Представете си изобщо как и какви неща се одобряват и въз основа на какви изследвания, след като Монсанто са се подплашили толкова бързо и са се отказали изобщо да търсят одобрение за тези култури. При това, те вече са одобрени в САЩ и в доста други страни! И не само това, Монсанто изискват цялата си документация и от ЕФСА им я връщат, за да не може никой да провери какво точно е чакало одобрение (и го е получило на други места). И си говорим за безопасност и да се доверяваме на правителствените експерти.
Много интересно! Французойка е направила филм за Монсанто. Проучила е документацията и стигнала до истината, че най- печелившата корпорация се е появила тихомълком в световния бизнес и е била създадена с политически цели....Филмът е бил излъчен в Гемания.(Marie-Monique Robin ist Autorin und Regisseurin des Films "Monsanto, mit Gift und Genen"-"Монсанто с отрова и гени") Споменава се и войната във Виетнам, има данни за Индия, Парагвай, Мексико. Чудя се, защо не се излъчи филмът и в Бг и защо не се информира обществеността? Като ми остане време ще се опитам да преведа най- важните заключения от документацията, която е споделила авторката!
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви