За мен Библията е просто древна книга, която отразява световъзприятието на много поколения хора. Празнотите в нея се дължат на забравени предания, а изкривяванията и неточностите са плод на дългогодишната устна традиция на предаване на информация, което наслагва големи дози субективизъм.
Що се отнася до Първородния грях, тази притча винаги ми е била интересна заради хаотичното наслагване на различна информаци и заради символиките: мъжът и жената;плодното дръвче и змията; разумът и безумието. В тази притча има много въпросителни и много пластове на разбиране, но не ми се изпада в подробности.
1.Ако вярвам в Бог защо са ми алтернативи, там е всичко, което е нужно на вярващия?
2, Ако човек съгреши не упреква Бог ,защото Бог няма вина , че е съгрешил.
3. Човек ако вярва в Бог мисли така както и другите вярващи мислят. Мисълта няма граници.Вярата в Бог не е ограничена.Кой ти е казал тази глупост?
Дали човек вярва в Бог е негов избор.
С теб не се познаваме. Това, обаче не пречи да споделяме. Та нали по този начи оформяме мирогледа си и изграждаме позиция в обществото. Драго ми е, че ме критикуваш. Може да звучи странно, но това ме успокоява, че все пак съм индивидуалност, донякъде по-различен от другите. Ето - ти защитаваш твоята теза, аз - моята. Едва ли ще стигнем до консенсус, но това не е необходимо. И двамата имаме за база нещо огромно - било като идея, било като убеждение, било като възприятие. От гледна точка на глобалната тема всеки е прав за себе си. Аз не искам да те убеждавам, моите разбирания са възникнали и оформени също както и твоите - от живота. Начина на живот е нещото, което ни прави различни. Обединява ни идеята. Е, все пак всеки защитава нещо. По-горе аз казвам кое ме дразни. Не искам да ме манипулират. Защо не наречем нещата с истинските им имена? Аз съм сигурен, че между много от тях можем да сложим равенство, т.е. знак за еднаквост. Само че аз ползвам една терминология, а ти - друга. Ако ползваме една баналност - на теб ти харесва магданозът, на мене - мерудията. Има ли разлика? Само че за мен звучи много по-възвишено, ако щеш и поетично, да нарека необятното космос, вселена, природа, а не с прозаичното и трудно обяснимо - бог. И ако това е така, що за глупост е да си задаваме въпроса има ли бог? Вероятно ти ще ми отговориш - да, има. Аз ще ти отговоря с други думи - да, има природа. Това е схемата. Е, ако структурираме нещата, тогава ще възникнат още множество въпроси. Но всички те ще гравитират около едно и също нещо, независимо кой как го нарича. Що се отнася до Библията - според мен това е енциклопедия на морала - в двете му форми: морал и антиморал. И за да бъда по-ясен, антиморалът го има дотолкова, доколкото да подчертае, да възвеличае морала. Нищо лошо. Лошото е, че тълкуването (защо ли се налага? Защото може би не всичко е ясно...) е в много случаи самоцелно, користно, манипулиращо. Ето, това е моето разбиране. Но, аз съм дълбоко убеден, че ако човек има морал и държи на него, без значение е дали е атеист или вярващ. С това и двамата сме съгласни. Сигурен съм. Затова бях провокиран от автора на дискутираната тема - той не заема страна, но чете Библията с отворени очи. Ако имаме време можем да дискутираме всяко изречение. Заслужава си.
Впрочем ето какви са ми отговорите на твоите забележки:
Жив и здрав!
Благодаря за забележката.
Що се отнася до Библията, тя не е учбник по морал, тя е сборник от приказки и предания за миналото на народите живели на п-в Мала Азия и при Междуречието или по онези земи, които днес наричаме "люлката на човечеството". А поучителният елемент на тези древни предания е като в народните приказки. И там има поучения и морал, но не ги критикуваме дори понякога не си спомняме и да ги разказваме, защото е по лесно да ги изгледаме на анимационно филмче, следователно да приемем виждането на някой художник или режиьор, без дори да си даваме сметка, че лишаваме съвременните деца от доза фантазия.
П.П Да се върнем към темата!
Това, че доста по-късно към Библията, християнските религиозни догматици са си позволили лукса да прикрепят и житието на Иисус Христос е друга тема, която касае християнското учение, христианските канони, морал, и пр. дивотии, променили света и мисленето на хората тотално в последните 20-тина века, всичко това няма общо с авторските права на древните хора, нито с техния светоглед, възприятие, морал, ако искате, както няма нищо общо с произхода на Библията, нито пък с "Битие" и преданието за "Първородния грях". Между другото още не разбрах, дали сте наясно в какво са съгрешили Адам и Ева и дали сте разбрали какво не ни казва направо Библията, но много ловко и символично е прикрила. С по-малко думи - разбрахте ли какъв е "първородният грях" или още мислите че има връзка с интелекта на първите хора?
В изчезването на коментарите не винаги трабва да подозирате човешка намеса. Зависи и кой браузър използвате. За публикуване аз използвам голямото Е, а за коментари лисичката. Шареното кръгче на Гуглата го ползвам само за игри и за FB.
Понякога дългото стоене в една опция на блога също води до изчезване на коментар, както и скороста на нета. Ако докато си писал е имало прекъсване на връзката е възможно да се получи изчезване.
Има и един начин, дето много го мразя, а той е да пиша всичко отначало по спомен.
До didi f
Силно съм изненадан, да не кажа нещо по-силно. Не виждам дори теоретична възможност да отделим вярата от религията. Религията съществува за да утвърди вярата. Или казано иначе – вярата е функция на религията. Не мога да проумея как може да съществуват независимо една от друга. Допускам, че на мен не са ми съвсем ясни нещата, но за всеки непредубеден това би било неразбираемо. Така мисля. За Библията. В крайна сметка какво е казано там? С риск леко да се повторя – чрез притчи, предания, изобразени като истини, чрез приказни сюжети, чрез биографични елементи, приписвани на изявени за времето си личности, чрез цитати на водещи умове, се налага мъдрост, в корените на която е моралът. Критиката на човешките дейности, както и препоръките към хората са насочени единствено и основно към изграждане на стабилни морални норми за развитие на индивида, а от там – и на обществото. Дори „темела” на Библията – десетте божи заповеди внушават точно това. Библията е един своеобразен „Морален кодекс” за развитието на обществото. Каквото и скрито да търсим там едва ли ще попаднем на нещо по-различно. Това донякъде ми прилича на операта – никой не разбира какво се пее, затова либретото се раздава предварително. Ти сам търсиш съответствието между либретото и действието. Ако се разплачеш – значи си разбрал. Ако си отидеш след първия антракт – значи ти си за друг музикален жанр. Аз например страшно обичам рок баладите. Те могат да ме разплачат. На опера не ходя. Причината? Защото едно изкуство ако трябва да ти се обясни, за да го разбереш, то не е изкуство. Изкуството, каквото и да е то трябва да действа като пътен знак – осмисляш го на подсъзнателно ниво и се съобразяваш. Малко се отклоних, но все пак това е блог, а не форум и мисля, че се допуска по-голяма свобода на мисленето.
Що се отнася до „първородния грях” просто нямам мнение. Това е един от моментите в Библията, които дават простор на въображението. И тълкуване – нещо, което и на двама ни не допада много. Да коментираме дадени факти – да, но да гадаем кой какво е мислил и дали го е мислил – мисля, че е излишно и безсмислено. Впрочем, защо Библията трябва да прикрива нещо? Ако това истината, която представя, не е необходимо да се изказват половинчати и двусмислени неща. Нещо такова може да се направи само ако книгата се разпространява апокрифно и нещата се воалират така, че ако попадне в чужди ръце да остане неразбираема. И накрая станала нещо като либрето за опера...
Много съм доволен от твоето включване. С малко думи задаваш много въпроси. Е, как да се стърпи човек да не реагира.
Що се отнася до древните личности, споменати в Библията - няма доказателство, че не са съществували, но има доказателство, че споменатите държави, народи и градове са съществували. Археологията е интересна наука. Така че онази част от Библията, която предствалява хроника на древните събития си е достоверна и съвсем истинска. И в интерес на истината изобщо не ме интересува какъв тип морал насажда Библията, повече ми харесва, че археологическите открития от последните 2-3 века доказват истинноста на някои събития описани в нея.
Що се отнася до вярата и религията, човек може да си вярва в каквото си иска без да се съобразява с измислени правила, защото никоя религия не може да ми бръкне в душата и да ми декорира вярата по собствен вкус, каквато и масова, външна изява да дава религията на вярата, вътрешното усещане е строго индивидуално за всеки човек . И ако дадеш четка и боя на всеки вярващ да изобрази своя Бог, а не някоя известна икона, аз съм сигурна, че всяка рисунка ще е различна, защото масовото съзнание е учебникарско понятие, а всеки човек живее със своето си тесничко световъзприятие, чиито граници се определят само от интелекта на отделния индивид.
Красс, ти като атеист съвсем сигурен ли си че не вярваш в силата на вселенскате енергия или мислиш, че просто можеш да я игнорираш???:) Защото, според мен, както никой човек не може да бъде напълно светец, така и не може да бъде напълно неверник.:)
Закъснял отговор
Ето какво мисля. Напротив, природата търси и създава голямото разнообразие – наоколо е пълно със сполучливи и несполучливи опити. Мисълта ми е за друго. Общо взето всяко животно се ражда с готово запазено място в този свят. Човек обаче трябва да си го спечели. Животното със раждането си стъпва на крака и започва да комуникира. На човека му трябват години за това. Аз не говоря за унифицирането на хората като наложено от природата. Може да се получи спорно, но човекът е създание на природата и като такова е подчинен на нейните експерименти. Така че, искаме или не искаме, вярваме или не, това е реалността. Не човекът е господар на природата, а обратно. Човекът е стихия. Малките капки дъжд се превръщат в порой, който става разрушителен. Малките човеци се превръщат в маса, която става градивна. И всичко това съществува за да се постигне равновесие. Но, искам да наблегна на това, ролята на е д и н н о т о общество е да въздейства върху природата по такъв начин, че тя да отчете това въздействие като свой успех или неуспех. В първия случай човекът ще остане на това ниво на развитие. Във втория случай еволюцията ще го променя докато природата постигне целта си. Разбира се, че природата създава нови неща, но инструментът за това е основно човекът. Природата създава еднаквост от различията за да обедини силата на единиците. По отношение на животните имам други идеи, но за темата те не са интересни. Така виждам нещата.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви