От доста време насам се чудя как ли в следващите години ще характеризират нашето време на култура и литература по-точно.
Едва ли може да поставим днешното в рамки подобни на Просвещението, Романтизмът, Натурализмът и т.н.
Сегашното ми предположение е, че ще бъдем характеризирани като едно анархично творение на най-голям брой "творци". Разгледайте Славейков. Погледнете колко отчайващо голям брой книги съществуват на автори, които не се знае от къде са, за какво точно пишат, каква кауза защитават... въобще - пълна джунгла.
Предполагам, че това е едно нормално следствие от капитализма. Цветущ пример са поредиците на Warcraft, Forgotten Realms и други, които нямат никаква цялост идея. Почитателите на жанра да не ми се сърдят, но практически това са един изключително безполезни книги, с които се харчат само пари, време и зрение. Това са просто продукти - произведени в някоя фабрика с лъскави корици, крадящи чужди идеи и възшползвайки се по пристрастеността на някои компютърни и други маниаци.
Всеки пише каквото, където и както си поиска. Не че трябва да се ограничаваме, но трябва да има някакъв ... да го наречем "самоконтрол" в писането. Не може да се публикуват книги, които са прищявка на някакъв си човек, който няма какво ново да каже на света. Ами евтините любовни романчета? Невероятно голям брой безсмислици.
Като се замисля, то и това тук, което го правя е същото. Рядко някой казва нещо ново за света, но пък знае ли човек. Може би трябва да бълваме тези изфабрикувани книги... а няма ли хората да се отвратят? Who knows...
Дано все пак някой ден не бъдем запомнени като обществото, в което липсата на идейна завършеност в книгите беше нещо задължително.
"Предполагам, че това е едно нормално следствие от капитализма."А може би на свободния пазар и на свободата, за разлика от тоталитарното робство, където няма свобода. При второто "авторитети", заграбили културната власт, със сила се опитват да налагат своя "най-правилен" вкус към изкуството на всички останали.
В свободното общество най-много се произвежда това, което се търси от потребителите, а не онова, което според нечия лична идеология "трябва да се произвежда", защото "то е възвишеното и стойностното", а другото е "упадъчно" и "не си заслужава" да се предлага на членовете на обществото. Те не могат ли сами да преценят? Не, защото в такова общество те са "културни роби"..
Тук има каки и батковци, които сигурно биха разказали как комунистите са твърдяли: "Това е изкуство, другото не е" или пък "Не, ти нямаш право да мислиш така и да изказваш такива мисли - двойка, че не си си научил урока по Марксизъм-Ленинизъм и Социалистически реализъм - правилния начин за писане!".
Мен лично комунистите вече да ме бяха опандизили за "упадъчност" и да ми бяха изтрили всичко качено в Мрежата, въпреки че се стремя към идейна завършеност... Само дето май трудно може да има свободна Мрежа в робско комунистическо общество, защото свободното изразяване там е противозаконно, трябва първо да се сравни с това, което "е стойностно" и "си заслужава", а не е "прищявка на някой незначителен човек".Ти комунистка ли си? Тош, http://geocities.com/todprog
Man's real life is happy, chiefly because he is ever expecting that it soon will be so.
Може ли и аз да се намеся в интересната темичка? Е, вече го направих ...
Като спомена властта, ще цитирам две мисли, които изразяват много и обясняват чудесно част от проблемите с властимащите и стремежите им, независимо от структурата на обществото:
"Властта корумпира, неограничената власт корумпира (покварява) неограничено" - Лорд Ектън, 14-ти век.
"Казва се, че властта корумпира, но по-правилно е да се каже, че властта привлича поддаващите се на корупция, а неограничената власт ги покварява неизбежно" - Дейвид Брин, 20-ти век.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви