От доста време насам се чудя как ли в следващите години ще характеризират нашето време на култура и литература по-точно.
Едва ли може да поставим днешното в рамки подобни на Просвещението, Романтизмът, Натурализмът и т.н.
Сегашното ми предположение е, че ще бъдем характеризирани като едно анархично творение на най-голям брой "творци". Разгледайте Славейков. Погледнете колко отчайващо голям брой книги съществуват на автори, които не се знае от къде са, за какво точно пишат, каква кауза защитават... въобще - пълна джунгла.
Предполагам, че това е едно нормално следствие от капитализма. Цветущ пример са поредиците на Warcraft, Forgotten Realms и други, които нямат никаква цялост идея. Почитателите на жанра да не ми се сърдят, но практически това са един изключително безполезни книги, с които се харчат само пари, време и зрение. Това са просто продукти - произведени в някоя фабрика с лъскави корици, крадящи чужди идеи и възшползвайки се по пристрастеността на някои компютърни и други маниаци.
Всеки пише каквото, където и както си поиска. Не че трябва да се ограничаваме, но трябва да има някакъв ... да го наречем "самоконтрол" в писането. Не може да се публикуват книги, които са прищявка на някакъв си човек, който няма какво ново да каже на света. Ами евтините любовни романчета? Невероятно голям брой безсмислици.
Като се замисля, то и това тук, което го правя е същото. Рядко някой казва нещо ново за света, но пък знае ли човек. Може би трябва да бълваме тези изфабрикувани книги... а няма ли хората да се отвратят? Who knows...
Дано все пак някой ден не бъдем запомнени като обществото, в което липсата на идейна завършеност в книгите беше нещо задължително.