"Приятно е да бъдеш възмутен. Едновременно чувстваш другите виновни и съзнаваш собственото си превъзходство." (Атанас Далчев)
"Прости ми сега. Утре вече може да не се чувствам виновен" (Ашли Брилиант)
Прошката е най-добрият подарък, който можеш да направиш на самия себе си. Нека не забравяме, че понякога другите изобщо не са ни виновни - ние си измисляме сценарий, раздаваме главни роли, разиграваме спектакли в главата си, а човекът отсреща дори не подозира, че ни е засегнал по някакъв начин.
не знам... дали е правилно да свързваме прошката с обвързващо обещание??? Да - ако обещаваме от свое собствено име - прощавам и край. Но да очакваме, че след това този човек никога няма да ни нарани? Че сключваме някакъв универсален и вечен "договор за ненападение",.... а и кой точно от двамата определя клаузите :)))).
Не съм сигурна, че точно моето мнение ви интересува, но ще ви дам моите отговори, защото за мен е важно да обясня.
Въпрос: Кое провокира прошката?
Отговор: Моментът, в който съм достигнала до разбиране за ситуацията и другия човек. Моментът, в който мога да аргументирам действията му и да ги оправдая според собствените си морални норми. Ако въпросът е кое би провокирало искането на прошка, нещата са други – простото желание да бъде призната, изговорена и преосмислена погрешна ситуация.
Въпрос: Какви са очакванията ми след прошката?
Отговор: Няма очаквания – това да не е гара? Прощавам, защото съм достигнала до момент, в който съм в състояние да го направя. Искам прошка, защото съм осъзнала, че греша и не се чувствам добре с идеята, че съм постъпила погрешно.
Въпрос: Какво е прошката и защо прощаваме? Отговор: Да, съгласна съм. Прошката е компромис и надежда, че всичко е поправимо. Вероятно прощаваме точно затова, защото света действително не е окончателен и в края на краищата всичко подлежи на преосмисляне, разбиране и поправка :).
Въпрос: Кое можем да простим ние, несъвършените, допускащи-ежедневно-всевъзможни-грешки, човешки същества, и кое – не?
Отговор: На практика, можем да простим всичко, което самите ние допускаме.
Не съм съгласна с идеята, че човек не търси прошка от страх. Просто човекът още не е достигнал до необходимостта да получи / даде прошка. При някой хора процесът на разбиране и достигане до прошка е свързан с развитие и корекция на специфични личностни особености.
Въпрос: Има ли принципно непростими неща и кои са те?
Отговор: Категорично ДА! Съгласна съм, няма да изброявам.
Относно идеята за договор при определени условия, напълно подкрепям Ела. Така прощават децата – „Ако обещаеш, че вече няма да ми пипаш куклите, аз ти прощавам и ти връщам парцалките.” Вероятно е сладко и миличко, но не е онази Прошка.
Та така – това мисля по въпроса, и по тези причини избягвам този празник и универсалното прощаване. Хубаво е да има един ден, в който всеки може да поиска и даде прошка, но аз искам и давам прошка когато достигна до идеята, че това е необходимо действие. Утежнението си е мое и си е за мен. Въпреки, че в последната година не сме контактували, мога спокойно да кажа: „Случвало се е да ви обидя, не е било целенасочено и злоумишлено, нито пък съм целяла да нараня чувствата ви, моля, простете ми. Аз имам своят момент на преосмисляне и разбиране, което ми дава повод да постъпя така.”
П.с. Разбира се, можете да сметнете, че нещата са в графата „непростими”, което в никакъв случай няма да промени моето разбиране, че съм допуснала грешка, с която съм ви наранила ненужно.
Но най-хубавото на прошката и' е че всеки индивидуално си поставя границата на нещата, които може да прости и които - не може. Освен това е по-важно да се прости отвътре - не само с изказване на думата:"Прощавам ти!" Мога никога да не изрека тези думи на някой хора, които от години не ми говорят, но за спокойствието на моята си душа предпочитам да прощавам бързо, но хората, които ме познават изобщо не мога да си представят тази процедура.:)
Не е важно изказването на някакви думи и формули - важно е състоянитето на душата. Затова се старая винаги да И' прощавам наивността, доверчивостта и другите и' божествено добри качества, които са отговорни за усещането нараняемост. Що се отнася до действията на другите - ми това си е проблем на техните души. Мен ме интересува моята да е с леки крила.:) В това отношение във времето мога да простя и дори да разбера мотивите за много неща, но винаги намирам начин преди да простя да изкажа позицията си. В смисъм, че прошката от моя страна не е проблем, в повечето случаи за хората е проблем сблъсъкът с гледната ми точка относно тяхната постъпка спрямо мен - аз го приемам като процес на изясняване на ситуацията по формулата " може и да съм си затворила очите за действията/отношението ти към мен, но не съм по-глупава от теб". След прилагането на това житейско упражнение - аз прощавам, а другите мнОООООго внимават докато са живи.:)
Пък и прошката не касае другите, тя касае собствения ни вътрешен свят.
Кой може цял живот да живее с усещането за обиденост, нараненост или нещо друго подобно?
Прощаването има отношение към душевното състояние на прощаващия. Ако сте чели притчата за блудния син няма как да не забележите, че бащата прощава без да изисква разкаяние от сина. На сина се дават няколко шанса да осмисли поведението си. Така че онзи, който се нуждае от прошката трябва да мисли как да променя морално-етичните си норми. Човекът, който прощава освобождава духа си от тежестта на чуждата грешка, а човекът който приема прошката би трябвало да се чувства натоварен да се пребори с грешките си и с НЕ повтарянето им до безкрай.
Прощаването не е форма на безотговорност, нито на толерантност, това е въпрос на вътршно усещане за освобождаване от утайката на огорчението, натрупана в общуването с близки, познати и непознати. Приемането на прошка е натоварване с лична отговорност за собствените ни постъпки.
Момичета, радвам се, че се радвате, но мисля, че е нормално когато разумни хора стигнат до идеята, че са сгрешили, да го признаят и да продължат пътя си.
Честит празник днес, желая на всички дами един красив и щастлив ден! Нека сме здрави, успешни, красиви и обичани във всеки ден от живота си!
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви