Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Как да произведем сами своя хидроалкохолен гел ?
- С оглед на недостига на хидроалкохолен гел СЗО (Световната Здравна Организация) публикува рецепта (PDF на английски / 10 страници) за домашното му самопроизводство
- Рецептата е по-скоро проста
- 96 % етанол
- кислородна вода
- глицерол (или глицерин) (последните две сравнително лесно се намират в аптеките)
Производствената процедурата също е сравнително проста. Първо има нужда да се намери градиран съд и да се отмерят 833 милилитра алкохол. После има нужда да се добавят 42 милилитра кислородна вода и и 15 милилитра глицерин. Накрая се добавя чиста вода до 1 литър и всичкото се разбърква.
Нужно е да се подчертае, че дезинфекцията на ръцете, заедно с редовното почистване е част от личните предпазни мерки, необходими за всички. Важно е да се знае, че коронавирусът може да оцелее по последните научни данни средно около до 3 часа във въздуха, до 4 часа върху медени повърхности, до 24 часа върху картон и до 3 дни върху пластмаса и неръждееща стомана (съответно броят на организмите спада доста драстично с течение на времето). Това време зависи следователно от вида на повърхността и от околната температура (например под 30 градуса оцелява доста по-дълго). Най-добрата мярка остава да не се слагат ръцете навсякъде и да не се посяга с тях към лигавиците. При всички положения на дезинфекцията на ръцете трябва да се отдаде особено голямо внимание. -
Clean Care is Safer Care https://www.who.int/gpsc/5may/tools/system_change/en/
- - Картинката дава впечатление, че човек има нужда едва ли не от лаборатория. Докато най-важното е точна мерилка. 833 милилитра не е необходимо да бъдат отмерени наведнъж. Може на няколко пъти; мерилка с 1000 части е по-скоро рядкосрещан съд. - -
Доколкото разбрах вирусът сам по себе си не е особено опасен за болшинството от хората, които е твърде вероятно да преживеят вируса без особени или със сравнително ограничени симптоми. В 3-та фазада на епидемията изглежда вече целта не е да не премине вируса през повечето хора, особено доколкото човек е в сравнително добра форма, добро здраве и покрепян имунитет, а целта на предпазните мерки е да не се претоварват болниците, така че да запазят капацитета си да третират тежките случаи и които и без това вече са претоварени и малтретирани от държавно-финансовата аристокрация. По този начин, идеята би била, когато вирусът премине през около 60% от населението, да се развие един вид групов или своево рода стаден имунитет и по този начин да се прекрати разпространението на вируса и да се предпазят най-оязвимите, евентуално до изработването на ваксина и други ефикасни лекарства, антитела, превенция и свястна здравна и обществена система. -
Както споменах и доколкото съм разбрал е особено полезно да се прави всичко необходимо за добрата физическа форма и здравето, за очистването и разтоварването на организма, особено след зимата и до голяма степен за подсилване на имунната система. За последното е важно:
-
- важно е организма да не се претоварва, нито физически, нито нервно и емоционално, нито с екрани, нито с храни... - да не се товари организма с тежки храни, млечните и особено кравешките, са особено трудно смилаеми и затлашващи; до голяма степен важи и за местни в изобилие, особено преработени - колбаси и пр.
- да не се товари организма с прекомерни дози кафе, дори ако може да се избягва максимално, защото товари бъбреците и надбъбречните жлези, може да допринесе за стрес и пр.
- същото важи и за злоупотребата особено със силния алкохол, който не помага особено за добрата форма и здраве.
- особено важен фактор за имунитета е да се намали стреса и да се подсигури достатъчен и качествен сън.
- да се набляга максимално на сезонни, по възможност екологично чисти, сурови или пресно приготвени ястия от плодове и зеленчуци, зърнени, бобови и евентуално ядки или сурови (студенопресовани) растителни мазнини
- за подсилването на имунитета могат също да се използват куп билки, билкови чайове, отвари, хранителни добавки, натурални витамини (С - отвара от шипки, сурови плодове и зеленчуци, D от слънцето върху кожата на балкона, двора или на отворен прозорец...), олигоелементи (сребърна вода, Cu, ...), различни медени продукти (клей, замръзен пресен прашец, мед... - бел. медът не се слага в горещи разтвори, защото се разгражда)... Четете и се интересувайте по въпроса за подсилването на имунитета, по който има много информация на много места и за което не са непременно необходими огромни средства. Най-ефикасното не е непременно по-скъпото. Често е въпрос на цялостна хигиена на живот и уравновесяване на различните му аспекти и елементи. Например една от най-богатите на полезни елементи храни са домашно приготвените кълнове и поници - лещата на кълнове е най-лесна и вкусна - особено евтино и забавно! Възползвайте се от този особен и изпитателен период, за да внесете положителни промени и полезни навици в ежедневието си. Подсилването и грижата за имунитета са особено важни за хората на възраст над 50-60 год., хората с крехко здраве или хронични заболявания, хората с голямо наднормено тегло, както разбира се и всичките предпазни мерки.
Жозе Гусмао, Висенте Ферейра*, transform-network.net
*Жозе Гусмао е икономист и португалски евродепутат от Левия блок. Висенте Ферейра е икономист и асистент на Гусмао в ЕП.
March 16, 2020
This blog is part of a special series on the response to the coronavirus.
By Kristalina Georgieva
عربي, 中文, Español, Français, 日本語, Português, Русский
While quarantining and social distancing is the right prescription to combat COVID-19’s public health impact, the exact opposite is needed when it comes to securing the global economy. (more…)
March 4, 2020
This blog is the first of a special series on the response to the coronavirus
We all recognize that the situation with the spread of the coronavirus is very serious and could well get worse. This affects us all. Let me start with what we know and what we don’t yet know about the coronavirus and then how the global community can support those affected by this crisis in an effective and coordinated way. (more…)
Ограничителните мерки за спиране на разрастването на пандемията от коронавирус в България са наложителни и правилни. Те обаче трябва да вървят единствено в комплект със социално-икономически мерки за обезпечаване на лечението на засегнатите, лекуващите ги и защита на доходите на работниците.
Това се посочва в позиция на гражданското сдружение „Солидарна България“, изготвена на база мерки, предприети в други държави по света във връзка с опасния нов щам на коронавирус.
Според „Солидарна България“ спазването на ограниченията, наложени от кабинета и оперативния щаб, зависят от това дали хората ще се почувстват спокойни, че няма да платят изцяло цената на тези мерки.
Трябва да бъдат гарантирани заплатите на работниците, които са част от засегнати от мерките фирми. Предлага се създаването на специален фонд за целта, отлагане на изплащането на данъци и осигуровки от самоосигурявашите се, замразяване на изплащането на кредити и други.
Задължителни социално-икономически мерки в условия на пандемия -
Solidbul | мар. 14, 2020 |
Други
Възстановяване на средствата в осигурителните фондове и бюджета
Съветите на италиански лекар: Коронавирусът е по-лош от бомба.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...