Здравейте блогеристи! Така ли се казва?
Подготвям си темите за следващата учебна година, но не мога да намеря достатъчно и разумни сравнения между двете понятия "блог" и "форум".
Бихте ли ми помогнали?
казва се "блогер":)
Основната разлика според мен е,че когато напишеш блог не е задължително да искаш чуждо мнение за него. Освен това се използва и като медия, и като дневник.По-личен е от форума. Във форума е по-раздвижено, поне според мен. Аз така ги виждам разликите. Ако се сетя още нещо, пак ще ти пиша:)
ПОМНИ СВОЯ РОД И ЕЗИК
Тази тема силно ме интересува, може би от друга гледна точка. Много ще се радвам, ако повече хора си кажат мнението :)
Да си призная, не обичам много форумите и нямам голям опит с тях. Същественото там, според мен, е това, че са предназначени за дискусии по определена тема. По едно време следях един философски форум, където се опитваха да анализират един от трудовете на Витгенщайн като за всяка глава имаше отделна подтема. Това - като любопитна подробност :)
Блоговете правят нещо по-различно - там дискусията започва от нещо като есе, което съответният блогер е публикувал и не е задължително целта му да е била точно дикутиране на темата. Нещо повече, може да се развие дискусия по съвсем друга тема, просто инспирирана от "есето". А е възможно авторът просто да "затвори" темата, да забрани всякакви коментари. Тогава (често се случва, даже и да не е забранил коментирането) друг блогер да пренесе дискусията в собствения си блог, като изложи своята гледна точка и потърси по-различен аспект. Освен това, всеки блогер си има свои читатели - така дискусията се разширява. В крайна сметка, ако някой си направи труда да обходи всички блогове, където се е появявала темата, ще се получи интересна картина. При това обсъждането е далеч по-задълбочено, отколкото обикновено се получава във форумите поради самото естество на блога. Разбира се, има теми, които не се нуждаят от задълбоченост.
Най-близко до форума са така наречените community - блогове, в които могат да публикуват различни хора, а не само един. Нивото на достъп до тях е различно. Но принципът е същият - публикува се "есе", по което се дискутира. А може да функционира и на принципа на форума - по абсолютно същия начин.
Разновидност - лични блогове с разрешение да публикуват и определени от блогера лица.
Боже, има още много - да продължавам ли или вече досадих?
Въобще не задължително :) Нагледала съм се на блогове, пълни с бонбонени гифчета и текстове "Аз съм най-супер мацката в нашия клас. Всички са луди по мен. Вчера даже Х. ми каза: "Здрасти, ко прайш". Цун, цун, цун" :)
Да не говорим за откровеното порно.
Хора разни, свят широк. Публиката и при блоговете, и при форумите е най-разнообразна.
Аз тъкмо бях стигнала до видовете блогове, ама се запрях :)
ОК, ще продължа, ама после да няма рекламации относно обема (за съдържанието приемам критики всякакви) :)
Друг белег за раздаляне на блоговете, според мен, е според хостинга. Има сайтове (като това създание на Тери), има и свободно хоствани. Тия, които сами си правят дизайна и си търсят хостинг... - има си предимствата, макар в българските условия да не са ми много ясни. Обикновено това си позволяват много известни личности, чието мнение без това е търсено, водят си блоговете редовно и си имат постоянна публика. Такива блогери обикновено не оставят възможности за коментари, защото целта им е да съобщят своето виждане, а не да дискутират по него.
Мисля, че разновидност на тези блогове са блоговете на "лицата" от екрана - например, на водещи от BBC и пр. Към тях, естествено, има линкове от главната страница на сайта на медията. С по-различна цел, но технологично същото е положението и с блоговете на компаниите.
Забелязах, че съществуват специализирани портали (например, за изобразителни изкуства), които са нещо като дайджести - съдържат линкове към статии от масмедии и към блогове в съответната област. Т.е. тия "свободни" блогове все пак са се обединили по някакъв начин, за да стигнат до публиката си. Иначе няма начин. Между другото, към тия портали пък има линкове от големите портали/търсачки или каквото са там (например Yahoo!).
За сайтовете. Там е най-интересно. Както вече съм имала възможност да кажа, LiveJournal има над 5 млн потребители по цял свят. А може и повече да са. Има версии на китайски, японски, испански, шведски, руски, белоруски(!), полски, унгарски, турски и т.н. Има и български потребители, но няма как да се установи колко са, а и много от тях пишат на английски. Защо няма как да се установи? След като върнаха общодостъпността на регистрацията, тази функция (да се търси по държави) остана само за платените потребители. Аз, разбира се, не съм от тях. Ако можех да си платя, нямаше да будувам цяла седмица и да дебна оферта за код. Ама сега тая система не е актуална - сега всеки може да се регистрира. Доколкото схващам, LJ вече се е клонирал - има и други сайтове, основани на LJ.
Друг стабилен сайт е Blogger - особено след като Google купиха Pyra дизайнът му много се подобри. Отскоро май стана възможно да се постват и картинки директно, а не чрез външен хостинг (както все още е в LJ). Между другото, благодарение на това, че имам регистрация още от времето на Pyra, си имам и поща в Gmail с покана от Google лично до мен (похвалих се :)). Обаче там най-малко познавам системата с коментирането - и досега си нямам там friends, защото пиша (много рядко) на български и т.н.
Има и други известни, но тия са най-популярните безплатни сайтове по света.
Следващата порция ще е за видовете блогове по тематика, така да се каже. Ако все още има желаещи да четат :)
Благодаря за интересните отговори.
Да, ама как да обясня някои от тях пред учениците (касаещи интелигентността например).
Мммм, може би ще е по-добре да не се спираш на това :) Както вече имах удоволствието да споделя, има и тъпи блогове, както и интелектуални (в основния смисъл на думата) форуми. Друг е въпросът, че в България нещата не се точно такива :)
Примери:
1. за добър форум: rammstein4o
2. Мнението ми за разлики форум/блог
3. Успех :)
До голяма степен си прав - форумът може да ти помогне да решиш конкретен въпрос. Както и да се изроди в бла-бла-бла.
Блогът е нещо ЛИЧНО по дефиниция. Да споделиш нещо със света, а може би главно със себе си, да си чуеш мислите и да разбереш колко струват. Ако нямаш такъв ищах, твоя си работа.
Да, хрумна ми нещо - мисленето на парче... :) Е те това е разликата :)
По-лесно е да мислиш на парче. А освен, че е по-лесно така, може и да не ти стига кураж да се покажеш какъв си, има ли логика в това по един въпрос да мислиш така, а по друг - еди-как си... Блогът те показва такъв, какъвто си. Форумът обсъжда конкретен въпрос (е, едва ли стига до решение или поне до що-годе разумно решение), ориентира за общественото мнение по много частен въпрос. Очевидно, не много ефективно, след като вече почти никъде не е популярна форма. Явно, тук още малко хора имат куража да излязат и да кажат "Аз съм и повече ме вълнува какво аз мисля за себе си, а не как изглеждам". Социална психология, какво да се прави.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви