Съжалявам, че влязох в този разговор, не смятайте, че се опитвам да ви наложа мисленето си. Моите плитки разсъждения, беден житейски опит и теоретични познания показват, че хомо сапиенсът се изгражда на основата както на еднаквости, така и на различия в съответен хармоничен баланс. Така, че различията и толерантността към тях са необходими за правилното изграждане на любимото вам общество - то просто трябва да има ефективен механизъм за контрол, който да се основава на нещо повече от "така казах, значи така ще стане". Знаете ли, преди много години бях приятно изненадана от факта, че най- добрите теории за мотивация на личността се основават на удоволствието от извършваната дейност, а не на контрола.
П.с. Мда, през 1988-ма другарката еди-коя си ме обяви за анархистка и ме предложи за изключване от гимназията. Майка ми реагира потресаващо - помоли да я уведомяват, ако са ме хванали с бомба, и да не я занимават с недомислени глупости. Останалите ми учители също реагираха потресаващо - предложиха другарката за уволнение. Та така - беше странен момент, но още не мога да се отърся от идеята, че в анархизма освен стихийна лошотия има и положителни капчици. Все пак не, не съм и никога няма да бъда анархистка.
Под "атрофия" обикновено имам в предвид атрофия - намаляване до отпадане на нормалната функция в следствие на някаква (по- често външна или болестна) причина.
Здравейте всички :)
Ооох, омръзна ми да пътувам (и да пропусна толкова приятен спор :)), омръзна ми да съм зависима от безконечните си служебни задължения, омръзна ми да съм зависима от нестихващия глад от себеутвърждаване... И защо? Защото обществото изисква от мен да поддържам някакъв жизнен стандарт; да дам на децата си добро образование, което уж е безплатно; да мога да платя, не дай си Боже, за болнично лечение на семейството си и родителите си, което също уж е безплатно. „Уж”, защото покрай безплатните парцаливи учебници трябваше да платя 200 лв за някакви други неща за първи срок, да платя още 300 лв на месец за допълнитени видове уроци и училища, защото с препускащата образователна система нищо не остава в главите на децата. „Уж”, защото когато приеха големия ми син в Пирогов за операция, ме задължиха да остана с него (беше на 12), за да го обслужвам (санитари????) и ме таксуваха по 30 лв на ден без да ми дадат храна, нито пък легло. Къде съм спала 8 дни ли? Няма да ви казвам.
Законът често обслужва лични интереси на определен кръг от хора, а най-често обслужва една система, която има за цел да държи главите ни наведени. Главите на цялото това общество, което е толкова заето да плаща данъци, че няма сили да погледне по-далеч от носа си. По отношение на законите срещу престъпността, аз предпочитам тези от комунизма, които доста по-ефективно обслужваха интересите на обществото. Баба ми никога не заключваше входната си врата. Също така предпочитам да оставят правото на хората да се защитят от крадците по къщите им, както намерят за добре; да се даде право на родителите на изнасиленото дете да определят наказанието на изнасилвача и т.н. Което, разбира се, няма да стане скоро, заради криворазбраните права на човека (изнасилвача и крадеца) и пренебрегнатите такива на жертвите.
Да, обществото има невероятен напредък.... за съжаление само технически, технологичен и всякакво друго техно-. По отношение на съзнателното развитие, мога да кажа спокойно, че не само не сме напреднали, но и отдавна вървим в обратната посока. Всичките тези техно- прогреси ни накараха да ускорим крачката в живота си и да нямаме време да помислим за другите. А трябва ли да мислим за другите? Задължително! Това е фундаментът на едно добро общество.
Какво точно развитие на морала и съзнанието виждате в това ни общество? Няма такова! Къде са човешките отношения? Къде е състраданието (и никой да не ми дава за пример тази показна благотворителност, която ежеднавно ни навират в носа)? Къде е малката и чисто човешка взаимопомощ, за която имаме безброй примери от историята? Има единици, които пролет не правят и не могат и да се доближат даже до някои общества в миналото. Какво значение има, че човешкият живот е с по-голяма продължителност? Какво значение има колко години ще живеем, ако по-принцип сме пропиляли живота си в борба за оцеляване и/или себеутвърждаване? Какво значение има колко сме образовани, ако през целия си образован живот не сме накарали дори един човек да се почуства по-добре?
Та, да обобщя: посоката, в която се развива обществото, ни прави повече биороботи, отколкото хора. На мен това развитие не ми харесва – то е ограничаващо личната свобода и отнемащо добрите човешки отношения.
Ооооо, не, не, не! В никакъв случай не съм защитник на комунистическия строй и подобно твърдение е изопачаване на думите ми. Аз казах "По отношение на законите срещу престъпността, аз предпочитам тези от комунизма" и говоря само и единствено за тези закони. Не можете да ми преписвате мнение към всичко останалото, нито пък желание към тоталитарно законодателство. Комунистическият режим, както всички останали режими, има своите си предимства и разликата с останалите е, че има повече недостатъци, които аз самата съм изпитала на гърба си.
"Какво значение има колко години ще живеем, ако по-принцип сме пропиляли живота си в борба за оцеляване и/или себеутвърждаване?". Нали това е и смисълът на живота-да се борим за своите принципи и убеждания.Нали не мислите,че хората в миналото са живели в охолство и безгрижие.Не,въпреки далеч по-големите си трудности,в сравнение с нашите,те са намирали у себе си духовни сили да отстояват идеалите си.Резултатите понякога са се проявявали след столетия,но техният принос,често незабележим,остава завинаги в историята. За мен има огромна разлика между борбата за оцеляване и себеутвърждаване и борбата за своите принципи и убеждения. Това е и разликата между желанието да се впишеш в обществото и желанието да бъдеш човек (то зависи и какви са принципете и дали са свързани със съзнанието и морала).
Аз напълно разбирам угнетението и огорчението Ви от настоящата обстановка в нашата страна. Не става въпрос само за нашата страна - деградацията на съзнанието и морала е повсеместна навсякъде по света. Дори си мисля, че ние в България имаме малко повече време за човешки отношения и приятелства.
"Какво значение има колко сме образовани, ако през целия си образован живот не сме накарали дори един човек да се почуства по-добре?". Ако някой иска да стори добро,то едва ли някой може да му попречи,а нежелаещите се извиняват с проблемите в обществото.Нима можем да обвиняваме останалите членове на нашето общество,за това,че някой се е родил с ампутирана съвест? Никой не се ражда с ампутирана съвест! Никое бебе или дете не е престъпник, защото не се е родило такова. Някой му ампутира съвестта след това - родителите, обстоятелствата, обществото и по-точно части от него. Това е все едно да отречем човешкия род,заради някои негови недостатъци.Отрицанието не води до коригиране на затрудненията. Не става въпрос за отричане нито на човечшкия род, нито на обществото, а на пътя по който то върви. Наистина можем да преодолеем трудностите по пътя си, но само ако промяната започне от самите нас и това ще доведе до промяна в обществото. Аз мисля, че тази промяна започва и се радвам да я видя. Още е съвсем мъничка и ще отнеме мноооого време докато наистина си проличи в обществения живот, но един ден и това ще стане. Нищо чудно и да вземе в жертва - не дотам бърз темп на техно-едикакво си развитие, което не е чак толкова висока цена :)))
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви