Капитализмът е социална система, основана на частна собственост върху средствата за производство;инвестициите се определят от частни,а не от държавни решения,а цените,производството и разпределението на стоки се формират в условия на свободна конкуренция на пазара.Капиталистическата икономика се появява в Западна Европа през шестнадесети век вследствие на развиването на новите търговски пътища между Новия и Стария свят.
Социализъм:
Комунизъм (от латински: communis - „общ“, „обществен“) е термин обхващащ сродни идеологически течения, които предвиждат създаването на такава организация на обществените отношения (по специално обществено-икономическите), при която средствата за производство са общи, разпределението на произведеното е според нуждите на всеки, а в обществото липсва принудата на държавата. Чета ли,чета определенията за различните социални строеве и главата ми пуши от мислене,оказва че не съм живял в нито един от тях,за съжаление не намерих дефиниция за преходен период,та сега се чудя дали Ст.Лем не е бил прав,когато е написал “Сандъците на професор Коркоран”,дори” сертификат за фалшификат на живота” си нямам,за разлика от някои много известни картини и сега се чудя живял ли съм,жив ли съм и то кога и къде и в какво.
Не намерих дефиниция за преходен период,та си мисля че животът ни е твърде преходен,докато мислим,точно в какво и за какво живеем.
Като чета дефинициите за капитализъм и социализъм се сещам за оня виц-Където питали каква е разликата между двата строя, а отговорът бил:
При капитализма,човек,експлоатира човека,а при комунизма е обратното
Това май го е казал чичко Маркс. Ей такива глупости, покрай много други, ми е пълна главата, да се неначуди човек. :) Кефи ме тая част с пълноводния поток; представям си я като реки от мед и масло, които текат по улиците, а хората се дърпат да не си изпоцапат обувките.
Нашето от всякъде си беше социализъм; имаше си я обществената собственост, принципът на разпределение си беше наред... Какво не ти съвпада?
А що се касае до капитализма, ами той 16-ти век беше отдавна, поразвил се е бая.
Като стана въпрос за картини ,попитали експерт колко картини е нарисувал Миле.Той отговорил-около 2000 от които 10000 се намират в Америка.
Shogun , обществен и държавен строй, при който е установена диктатура на пролетариата, унищожени са експлоататорските класи и средствата за производство са обществена собственост-аз тогава бях от пролетариата ама не си спомням да съм налагал диктат на никого и май си имаше експлоататорска класа,която днес май я наричат червени капиталисти,май ще се окаже чи си права само за средствата за производство.Е сещам се едно средство за производство,което не беше обществена собственост тогава ;-))))
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви