avatar

Протест срещу протеста или правото на протеста

ПРОТЕСТ СРЕЩУ ПРОТЕСТА

 

Не съм съгласен с това, което казваш, но докато съм жив ще защитавам правото ти да го казваш.

Волтер, (Франсоа-Мари Аруе)

 

1.     Правото на протест.

Правото на протест е неотменимо човешко право.

Това екстравагантно твърдение произлиза от фундаменталната свобода на волята. Концепцията за свободна воля не е от днес, тя е още от Заратустра и неговото учение и е преминала през много трансформации до днес (особено с развитието на  модерната западна философска мисъл), но в същността си идеята е следната:

Всеки може да прави това, което поиска.

На практика това твърдение среща своите ограничения – свободата опира в свободата на другия, а и не всеки може да направи това, което поиска, защото може просто да не му е по силите. Идеята е, че всеки решава сам за себе си. Другите могат да го убеждават, заплашват, пречат или помагат, но това може само да обуслови избора, не да го определи, т.е може да го направи по – труден или по – лесен и вероятностно да го насочи в желана посока, но нищо повече. Изборът е лично и свободно дело, независимо дали е трудно или лесно. Правото на протест е част от него – правото да не си съгласен, правото да кажеш какво мислиш, правото да живееш както сметнеш за добре – всичко това е неотменимо. Може протестът да не успее, може да навлече трудности, но никой не може да вземе избора вместо човека, който го прави. Ето защо правото на протест е неотменимо човешко право, защото не е нещо, което някой може да ти отнеме, тъй като произлиза от свободата – тя се дава, не се взима.

2.     Правото на протест срещу протеста.

Правото на протест срщу протеста е (не)отменимо човешко право.

Как звучи това? Ако правото на протест е неотменимо, то протестът срещу протеста неотменимо право ли е? НЕ – защото протестът срещу протеста е протест срещу правото на протест, а никой няма право да отнема право, защото това нарушава свободата на избора. Протест срещу протеста е протест срещу свободата, а само свободата позволява протеста. Всичко това е една ужасяващо главоболна безсмислица, но тя се случва в живота.

 

3.     Конкретният случай.

Жп. Вардар.

Имало едно време един квартал „Гевгелийски” в един град София в една далечна Галактика....

И един ден решили да построят спирка на влака, който минава на 25 м от бл. 3 на този квартал. Не било достатъчно, че имало влак ДО квартала, трябвало да спира там. За да построят спирката трябвало да нарушат множество разпоредби, ДА НЕ ПОПИТАТ ЖИТЕЛИТЕ НА КВАРТАЛА ДАЛИ СА СЪГЛАСНИ, да изсекат дървета, да отнемат игровото пространство на децата, да нахлуят като вандали в Рим...

Тази приказка няма значение. Мотивите за протеста на хората са без значение за този анализ, защото не са важни – по – важни са мотивите за протеста срещу протеста - http://www.facebook.com/profile.php?id=648704203&ref=profile#/group.php?gid=63913437587&ref=mf

Тези хора не искат да има спирка Вардар. Те просто не искат да има протести, да има свобода, да има права. Те не искат да се протестира. Тяхната група не е „За Жп.Вардар”, тя е „Против правото на протест”. Това е причинено от липсата на рационално мислене, която води до неспособност да се осмисли това послание, да се вникне в неговата абсурдност. Те дори не знаят какво означава това!

Извод: Ето защо протестирам срещу протестите срещу  протеста в ЖП Вардар!

http://www.facebook.com/inbox/readmessage.php?t=1074749478966&f=1&e=0#/group.php?gid=64619424413