Свети Пророк Илия e един от великите старозаветните праведници, изповядващи вярата в Единия Бог. Християнската църква го нарича още от древността “Пророк и Предсказател на великите Божи дела”, “Ангел в плът” и “Предтеча на Второто Христово Пришествие”. Старозаветният св. Илия е живял около 900 години пр. Христа в град Тесвия (Палестина), по времето на израилския цар Ахав. Когато се родил, баща му получил видение – внушителни мъже го поздравили, повили бебето с огнени пелени и го накърмили с пламък. Смутен, той разказал това на свещениците в Йерусалим, а те го успокоили с думите: “Не бой се, твоят син ще живее в светлина и ще съди израилския народ с огън и меч.” Това обяснява и името на Пророк Илия, което означава Сила Господня. Хората от всички времена са оказвали почит към неговата нравствена извисеност и духовна близост с Бога. И до днес стъпките му в Палестина се смятат за осветени от силата му. Денят на Пророк Илия е сред най-почитаните от българския народ празници. Народните вярвания са, че Свети Илия носи дъжд и влага и закриля живота. Заради силата, която притежавал го нарича Илия Гърмодолец, Гърмоломник, Гръмовник. В народните представи той препуска по небето със златна колесница, от която изпраща огнени стрели. Освен носещите името на светеца, на този ден празнуват още занаятчийските еснафи на кожарите, кожухарите, самарджийте и керемидчиите.(dir.bg)
Честит имен ден! Честит празник! И, като гръмовержеца, бъдете себе си и мятайте мълнии върху хората, които го заслужават!
Празникът Илинден се определя и като „среди лято”, „когато земя и море се преобръщат”. Традицията забранява на хората да се къпят на този ден в реки, езера и морета, защото могат да се удавят, тъй като Свети Илия обичал „да си взема курбан”. В деня на светеца се правят и предсказания за времето. Ако на празника прогърми, то овошките ще се повредят, орехите и лешниците ще бъдат „шупливи”, т. е. изгнили и червиви, но пък виното ще е добро. Изследователите на митологията и религията откриват в образа на Св. Илия остатъци от езически култове към древните главни небесни богове - славянския Перун, прабългарския Тангра, а за траките – Зевс.Празникът датира от ІV век и е наречен от народа ни Илинден. Името на светията вестител се тачи от всички християни, наравно с това на Мойсей.Чрез името си - Илия, означаващо крепост Господня, той действително се показал като твърдина на вярата, пророкувайки 25 години край река Йордан и става могъщ изобличител на езичеството и предвестник на истинната вяра в Единния Бог.
Илинден в живота на българина....
На Илинден имен ден имат Илия, Илияна....Да не забравят да почерпят и да носят със здраве името си...
Моят чичо се казва Илия и имало предложение да ме кръстят Данаила, и на него, но...предпочели Даниела, което означава Божи съдник...
Покланям се пред паметта на светеца Свети Илия.
И пред подвига на Ининденско -Преображенското възстание-силен зов за свобода отправен към турските империи и неговите ръководители и герои-Гоце Делцев, Даме Груев, Петко Татарчев и други.Да им е светла паметта и делото.Нека техния подвиг. никога да не се забравя
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви