ДЖАМЕНКИ, биринки /от стъклото за бирени шишета/,сирийки/с цвете, от Сирия/.-Пловдив.
БИЛИЧКИ-София,Пазарджик,Средец/Грудово/
ТОПЧЕТА, синцета. Ямбол,Казанлък,Средец.
Една от най-играните игри.В различните краища се нарича различно,но когато се каже ТОПЧЕТА всеки разбира за коя игра става дума.Начина на хвърляне на топчето също е различен.В Пловдив е най-спецялен, само с една ръка,пръстите свити, топчето без да се притиска лежи на показалеца и нокета на палеца, който е под напрежение опирайки се на показалеца, и се изтрелва от палеца,/стана малко сложно, но е така/.Ръката задължително опряна на земята и понеже пловдивчани са голямата работа, баш майсторите си подлагат под ръката заешка опашка.Другият начин е с две ръце , с показалеца и палеца на едната ръка се държи топчето, а се изтрелва с показалеца на другата ръка, който се държи под наприжение от палеца Изтрелването става от въздуха.В Казанлък сякак се е играло,но през 40-50 г нямаше много стъклени топчета играехме със топчета от лагери/синцета/.Понеже тежат ги хвърляхме, както се хвърля топката за бойлинг с три пръста,палец, показалец и среден пръст.През 40-50 г се играеше повече ”на дупка”,а 50-60 г ”на дупка” и ”на триъгълник”.Разбира се имаше голямо разнообразие в правилата, но в общи черти бяха:-”НА ДУПКА”От дупката до черта на 4-5 м се хвърля за ред.Който е най близо до чертата хвърля последен.Всяко вкарване на топчето в дупката носи 2 точки.Вкарал в дупката пдължаваш от дуката да удариш някой топче,което е най-близо или удобно.Ако удариш топче получаваш 1 точка, след това отново в дупката и т. н. , докато пропуснеш. Играе се до 100 точки.Предимството да си последен е, че има около дупката много топчета.
След като се изредят, хвърля се отново за място. Играта завършва, когато някой достигне 100 точки, останалите се класират по броя на точките.
” НА ТРИЪГЪЛНИК ”вместо дупка се чертае триъгълник с основа успоредна на чертата за хвърляния и е от към нея. Триъгълникът е равностранен със страна 30- 40 см.На всеки връх се поставят 5 ст или капачки /бирени,лимонадени/.останалите капачки се разпределят приблизително по равно на страните на триъгълника.Стотинките или капачките се забиват прави в земята ,толкова дълбоко, колкото да стоят прави и в посока на страните,а на върховете успоредни на основата.След залагане се хвърля за място,но сега предимство е да си първи , затова най-близко хвърлялият до чертата е първи.Необходимо е да събориш капачката и и тя става твоя и така продължаваш, докато пропуснеш, следващият продалжава.Ако топчето остане в триъгълника връщаш всичко,което си взел и ”изгаряш”.Който е пропуснал да събори капачка, но не е изгорял, не си взема топчето а го оставя там, където се е спряло.Играч, който вкара топчето на друг в триъгълника, не само взема придобитото от собственика на вкараното топче, но го и изгаря.Забравих да спомена, че в Пловдив големите топчета ги наричат БОЛ и затова всеки има право да си сменя топчето, когато си иска / да не му счупят сирийката / .
Консултанти:
К. Касаджиков-Пловдив-70-те
И. Праматаров- Средец /Грудово/,Ямбол-60-70-те
Н. Димитров -Казанлък -60-те
ДЖАЗГА /на капачки, на стотинки /
Тази игра много се играе в Пловдив.Разбира се щом има стотинки има и извстен елемент на хазарт, но и подсказва, защо пловдивчани в днешни условия са оправни.Чертаят се две линии на разтояние 4-7 м.Хвърля се за ред на хвърлянията.Който е най- близо хвърля последен.При второто хвърляне предимството на последния е, че ако удари някоя капачка / стотинка /и тя се измести, хвърлящият има право на избор на място,или там където му е отишла капачката или там където е била ударената капачка.След определяне на реда на хвърлянията, се пристъпя към хвърляния към другата линия.Който е най-близо до чертата събира капачките в шепите си, тръска ги и казва ”стинка или торка ” в Казанлък,”язки-торки” в Пловдив, ”ези-тора” в Средец /Грудово/.Играча хвърля капачките на земята и за него остават тези, които е познал.За капачките предварително се уточняват,кое е ”ези” и кое ”тора”.Играта продължава следващият по ред.Събира в шепите си останалите капачки,тръска, казва ”ези ” или ”тора”хвърля ги на земята и пребира тези, които е познал и т. н..Не винаги пърият печели най-много, но вероятноста е най-голяма.Играчите понякога достигат до 30 /в междучасието/, който се отказва предварително заявява ”пропускам”. Майсторлъка е в хвърлянето капачката или стотинката, тя се хваща с палеца и показалеца напреки на движението на ръката при хвърлянето се завъртва по оста, за стабилност на полета.Целта е където падне да се забие а не да се търколи.
И. Праматаров-Средец -60-70-те
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви