Броенките служат за определяне, кой от играчите да отпадне, кой да бъде пръв или последен и т.н.На всяка дума, който казва броенката посочва последователно с пръс наредените в кръг играчи. Обикновено казващият броенката започва от себе си. Броенката е с много думи, за да неможе да се прецени , на кого ще се падне последната определяща дума. При броенките с въпрос, отговор дава този, на който се падне края на въпроса "ти". На всеки съюз ,местоимение, дума, казващият посочва участник, както при обикновената броенка. Отговарящият казва някаква дума с много букви. Броящият повтаря думата, като на всяка буква посочва играч. Понеже буквите са много, а брояча веднага започва да брои, за това няма значение от кого започва. Последната буква е определяща.
Зад гардероба тропа Европа, Англия вика "Дай ми чепика, да убия Франция за една гаранция".
Освен това никога не съм играла с броене на думи. Ние броим сричките.
Ени бени, рики таки, тумба лумба, шаки маки... това аз го знам като част от ония броенки, дето се танцуват с ръце и са по-скоро песни, защото никой не губи. Нещо като "Букварче" и "Джуба-джуба". Всъщност направо си е от "Джуба-джуба"
Ние имахме и едни цепения. Цепене се прави, когато сме по-малко хора или когато не искаме да се броим на случаен принцип. Тогава трима по трима се теглим и последният, който остане, гони, жуми...
Ан дан тина, стара катина, сара катики тики, елин бели пус, карпус.
Тя се брои, като децата си слагат двете юмручета и броящия ги изрежда, като удря лекичко по всяко юмруче. На този, който брои, едната ръка е заета, затова на себе си той удря единия юмрук отгоре и отдолу, за да има и той две като другите.
:)
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви