Спасовден се отбелязва винаги в четвъртък, на 40-ия ден след Великден. Празникът на славното Възнесение Господне се отбелязва от църквата още от IV-V век и принадлежи към подвижните църковни празници. С възнесението Си Иисус завърши делото на спасението. За всички повярвали в Него Спасителят откри небето, за да могат всички да станат съобщници на Неговия живот, да бъдат изкупени и спасени. Затова българският народ му е дал название с дълбок религиозен и богословски смисъл - Спасовден, Денят на Спасителя. (dir.bg)
Свети Спасе, тебе молим, дай ни дъждец и росица да се роди жито, просо, да нахраним сиромаси, сиромаси и сираци...
ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН НА ИМЕННИЦИТЕ! А ЗНАЕТЕ ЛИ ОТКЪДЕ ИДВА ИЗРАЗЪТ В ЗАГЛАВИЕТО НА ПОСТА? Какви обичаи знаете, свързани с отбелязването на Спасовден? На именяците -НАЗДРАВЕ, и да почерпят!
ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН НА ИМЕННИЦИТЕ!
А ЗНАЕТЕ ЛИ ОТКЪДЕ ИДВА ИЗРАЗЪТ В ЗАГЛАВИЕТО НА ПОСТА? Какви обичаи знаете, свързани с отбелязването на Спасовден?
На именяците -НАЗДРАВЕ, и да почерпят!
За "Те ти, булке..." - ето какво намерих. А иначе аз не съм знаела никога каква му е историята и смисълът на това изречение.
А за значението на този израз зная от преди години.
.....Написаното може да "звучи"и така:
През нощта на Спасовден било разрешено на бездетните булки да излязат извън селото, в някоя пещера, местонахождението на която се знаело от всички, особено от мъжете, и най-вече от овчарите. С пита ,кокошка /в никакъв случай не и сурова/, вино, булката оставала в пещерата до изгрев. Който и мъж да минел от там, бил добре дошъл.След хапване, пийване, следвало задължително мълчание при "осамотяването" А собственият мъж нямал право да пита какво се е случвало в пещерата. Рано призори, трябвало на бегом да се прибере в селото, без да се обръща назад. Каквото и да се случело от тук насетне /например след девет месеца да се роди дете в семейството/, никой нямал право да упреква булката. Единственото позволено нещо било да и кажат: Те ти, булка, Спасовден! И легендите говорят, че рядко се случвало след девет месеца, булка, престояла в пещерата да не роди.....
Ответен отговор не се предвиждал, или иначе казано, булката нямала право да отговаря с нещо различно от мълчание.
Още нещо от "блажния" народен хумор: Я мислим дека требе да се смени бико....
Не, не е могло преди Спасовден, защото щяло да бъде прелюбодействие, а на Спасовден не се е считало за такова!?!?!? Някъде съм срещала коментар, който оприличава този "ритуал"като вакханалия.....Но щом го е имало, следователно е имало и обстоятелства довели до: Те ти, булка, Спасовден!
...само така, сега вече няма значение дали е Спасовден! ...важното е "бико" да го може и да не е нерез! ;-)
...а психиката е мощен фактор, само си представи 5-6 загорели овчари и.. готово!...
ЛегендатаНародните вярвания определят Спасовден като предзнаменателен: ако вали дъжд - годината ще е богата, а реколтата - обилна. На Спасовден жените отиват рано на гробищата, раздават варено жито и хляб за мъртвите си близки и разстилат орехови листа върху гробовете им. Разпространен е обичаят ходене на росен. Срещу Спасовден болни хора и бездетни жени отиват в гори и ливади да берат лековитата билка росен - полско лековито цвете, високо около метър, с червен цвят и листа като на акация.На росен ходят хора които не се знае от какво са болни или такива,които са се разболяли миналата година през Русалската неделя. Болният, ако е мъж, ще хване чужда жена за посестрима и тя ще го води, ако ли е жена, ще хване чужд мъж за побратим и той ще я води. Свой човек не бива.
А кой с кого ще се търкаля в росена....Можело с всеки, стига да не е роднина....
http:///www.vbox7.com/play:2d9a263f
И тъй като празникът е щедър пожелавам на всеки да получи това, от което се нуждае.
Боже, боже, сега прочетох за трагедията край Ямбол! Страшно!
Мир на душите на загиналите!
Голяма трагедия!...но и поредното безхаберие!:(((
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви