Начало
Регистрация
Вход
BgLOG.net
Пиши в блога
Категории
Общности
Начално Образование
Предучилищна педагогика
Образование
Бебелог
Здраве и Красота
Литература
Поезия
≡
BgLOG
За улиците (дупка до дупка)
от
Teri
на 09.05.2006 10:57
8 коментара
,
654 прочита
Категории:
София
,
Размисли
Етикети:
строителство
,
дупки
,
софия
,
улици
В София се строи постоянно. Изникват нови кооперации, нови бизнес сгради, цели комплекси... А улиците, които стигат до новите постройки са кални, мръсни, разорани, целите в дупки... Пример за това е Бизнес Центъра в Младост. Какви разорани улици стигат до самия комплекс, а вътре като минеш бариерата - гладък асфалт. Същото е положението и с много други постройки - новички, лъскави, а улицата пред тях е в окаяно състояние. Често, тя е доразбита именно от тежкотоварните машини, минали по нея за строежа на сградата.
Въпросът ми е, не може ли тези инвеститори да поемат и част от инфраструктурата до своите постройки? Трябва ли каквито пари имат да ги дават само в постройката, а на инфраструктурата да чакат на общината? Не е ли добра идея тези инвеститори в София да бъдат задължени от общината да инвестират и в инфраструктурата около сградите си?
Гледаш 20-30 нови блокчета, а пътищата около тях разбити, даже на някои няма и път, а само посипан чакъл. Не могат ли тези 20-30 блокчета да съберат някой лев и да си оправят уличките? Винаги ли ще чакаме на държавата да ни оправи? Ясно е, че държавата не е построила тези блокчета, инвеститора ако беше чакал, нямаше да ги има. Тъй че да вземат тези мафиоти и да почнат да инвестират и в инфраструктурата, а не само да "бичат пари". Първо, една такава инвестиция ще направи имотите им по-привлекателни и купувачите ще са повече. Според мен трябва да се задължат строителите. Една такава мярка със сигурност ще подобри поне 10-20% от улиците в града ни.
RSS за коментари
Коментари
#
| от
Chu
на 09 май 2006, 11:28
Много болна тема подхващаш, Тери. Това, за което пишеш, е масово явление не само в София. Наистина, повечето улици се разбиват, докато се строи дадена сграда, а след това недобросъвестни предприемачи не поправят нищо. Доколкото ми е известно, по закон завършването на една сграда включва и оправени тротоари и настилки около нея, иначе не би трябвало да й се издава разрешение за ползване (т. нар. Акт 16). Обаче знаем колко се спазват законите в България... От друга страна, поддръжката на градските улици е задължение на общините, т.е. тук наистина не може, а и не трябва да се чака нещо от държавата, а от общинската власт. Все пак, всички плащаме данък сгради и останалите местни налози и такси на общината, така че би трябвало тя да се грижи за поддръжката на градската инфраструктура. Разбира се, от кметствата обикновено се оправдават с липса на пари и... омагьосаният кръг се затваря. Сигурна съм обаче, че при малко повече усилия и най-вече желание нещата могат да се оправят. Например в Пловдив в момента в район "Тракия", където кметът е доста деен, започва ремонтиране на улици и тротоари именно с общински средства. Значителна част от парите са събрани от наеми от частни гаражи, разположени на общинска земя. Така че начини има, стига да се действа. А трябва да действат най-вече властимащите, иначе за какво си получават заплатите. Аз лично не бих желала да се занимавам с оправянето на улиците около дома си, защото това не е мое задължение. Моето задължение е да си плащам данъците, а това пък ми дава право да изисквам от управляващите да си вършат работата. Така е по принцип. На практика обаче - всички виждаме какво е.
#
| от
Chu
на 09 май 2006, 11:31
Само да допълня, че май съвсем наскоро имаше някаква заповед на софийския кмет именно по този повод - да се задължават строителните предприемачи да оправят улиците около строежите си. Не знам дали има някакво развитие по въпроса обаче.
#
| от
Teri
на 09 май 2006, 12:11
Не казвам обитателите да плащат директно, а за всяка нова сграда да се иска от предприемачът да изгради и 500 м. трасе извън тротоарите около нея. Така ако се построят 10 блокчета, ще има 10 км трасе. Не вярвам 500 метра да е толкова непосилна задача за всеки един предприемач, продаващ апартамент за стотици хиляди евро.
Мисълта ми също е - като виждат, че държавата не помага, защо не вземат нещата в свои ръце? Още 10 години ли ще чакаме държавата да ни оправи? Вижда се, че има приоритетни обекти - главните пътни артерии на столицата са с по-голям приоритет от кварталните улички. Те приоритетните обекти не са оправени, пък какво остава за малките улици. Затова предприемачите вместо да броят само чистата печалба, да вземат малко да инвестират и в града.
#
| от
Sam Vimes
на 09 май 2006, 12:37
Teri, идеята която ти е минала през главата е доста скъпичка.Само мога да ти кажа ,че ако задължат инвеститорите да оправят и инфраструктурата до блоковете си цената на един апартамент там ще скочи минимум с 10%-20%.Навремето един човек ми разказва за асфалтиране и подобряване на инфраструктура.Тогава ми каза,че цената на асфалтиран път мога да я сметна по сленият начин.Слагаш 20 лева и това което покриват тези 20 лева струва толкова.Другото което е ще ти кажа защо изникват толкова много дупки по пътищата най-вече напролет.Ами през зимата от няколко години насам лугата която хвърлят съдържа и някакъв химикал,който не дава на снега да се задържи на асфалта,а го топи.Това разгонвало фамилията на асфалта.Другото което е по-същественото е,че при т.нар ремонт и "кърпене" на дупките се спестява доста материал.Аритметиката е проста фирмите са едни и същи.Ако го направят както трябва нали догодина няма да имат работа.Балканска логика,но за сметка на това желязна и работеща:)Така накрая всички доволни и фирмите и поръчителите и кметовете.За всекиго има по нещо от баницата :)
Хах да не забравяме и сервизите и гумаджийте,но те в тази схема са по скоро последсвтие отколкото следствие.Единствено само редовият гражданин е потърпевш,но в тази наща мила родина ,на кой му дреме за обикновеният "
ДАНЪКОПЛАТЕЦ
".
#
| от
Chu
на 09 май 2006, 12:47
Бъдете сигурни, че ако строителен предприемач се навие да оправя улиците около построените от него къщи, ще включи разходите (които наистина са големи) в цената на жилищата. Т.е. отново ще се натоварят хората, които купуват апартаментите. И без това към чистата площ на новите жилища строителните фирми прибавят общите части и хората плащат примерно за жилище 70 кв. м, а се оказва, че ще живеят в 55 - останалото е за стълбища, асансьори и т.н., като им добавят и парите за улиците... доста солени цени ще се получат. Предприемачите може би биха инвестирали в улиците единствено ако ще имат някаква печалба след това от ползването им, примерно паркинг или нещо такова. Иначе никой няма да даде стотинка.
#
| от
Sam Vimes
на 09 май 2006, 12:54
"Предприемачите може би биха инвестирали в улиците единствено ако ще имат някаква печалба след това от ползването им, примерно паркинг или нещо такова."
Точно така :)
#
| от
Eowyn
на 09 май 2006, 13:22
А то сега щото цените на апартаментите едни сладки- сладки.Мед направо...Дали ще изплащам апартамента 20 или 25 години - все ще ми е тази, стига наистина да има хубав път до блока и да не си троша колата ( и да и плащам ремонти) примерно 5 години...
#
| от
Chu
на 09 май 2006, 13:45
Именно защото цените в момента са убийствени, като се натоварят допълнително, ще стане една... Според мен това би довело до допълнителни условия за спекулации от страна на предприемачите - един вид вдигаме цените, защото много скъпо ни излиза хем да строим блокове, хем улици.
Еowyn, пожелавам ти да си имаш дом, без да се налага да го изплащаш години наред. Защото, повярвай ми, ако ти се наложи, ще разбереш, че има
много голямо значение
за колко години го изплащаш - колкото е по-дълъг срокът, толкова повече лихви (т.е. "грешни" пари) ще плащаш на банката.
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола
Общности
BgLOG
Бебе
Веселие
Вестник
Добри новини
Домашни любимци
Екология
Здраве и красота
Изкуства
Интернет
Компютри
Литература
Любов
Музика
Образование
Поезия
Приятелство
Психология
Сапунени мехури
София
Спорт
Туризъм
Филми
Фотография
Разглеждане
Начало
Всички публикации
42
Podcasting
България
Български език
Видеокастинг
Ежедневие
За BgLOG.net
Забавление
Интересни линкове
Интернет
Клуб Графоман
Коментари
Компютри
Култура и изкуство
Купон
Линукс
Литература
Любов
Музика
Невчесани мисли
Нещата от живота
Новини
Поезия
Политика
Правопис и правоговор
Приятели
Програмиране
Профил
Размисли
Рецепти
Семейство
Смях до дупка! :)
София
Софтуер
Спорт
Събития
Училище
Филми
Хапка и пийка
Хардуер
Цитати
Текстове на песни
Разни
Животът, вселената...
Раздумка
Коментари.
Човекът и обществото
Човекът и природата
BgLOG.net
1-ви клас
Работа с родители
Математика
Английски език
2-ри клас
3-ти клас
4-ти клас
Час на класа
Български език и литература
Роден край
Новото образование
Проекти
Сценарии за празници и тържества
Символика
Втора възрастова група /4-5 години/
Възпитание и обучение в детската градина /3-7
Да играем заедно
Възпитание
За всекиго по нещо
Загадки, логически задачи, илюзии, феномени
Игри
Наука
Самостоятелна работа
Околен свят
Трейлъри
Уроци, съвети, препоръки
Извънкласна работа
Информатика и информационни технологии
Новото образование.
Предлагам...
Образованието по света
История и цивилизация
Религии
Философия
Психология и логика
Етнография
Гражданско образование
Взаимоотношения
Характер
Руски език
Методически разработки
Технологии и предприемачество
Подготовка за училище
Правопис, правоговор и пунктуация
Изобразително изкуство
Сайтове на класове
Тестове
Алтернативна
Разкази и поредици
Екзотични домашни любимци
Птици
Работа с компютърни програми
Упражнения
А За BgLOG.net
Дабъл проза- 2Р
Любими автори
Приказки
Романи
Хорър
Архиви
ноември 2019
октомври 2019
септември 2019
август 2019
юли 2019
Още архиви
Web accelerated via IISpeed
by
We-AMP