Ела, ще си позволя да не се съглася с мнението ти.
Книжовните норми на българския език според мен се овладяват главно чрез разбиране логиката на езика. Изучавайки граматичните правила, учениците постепенно започват да я осъзнават и възприемат в цялата й пълнота и сложност. Много по-лесно е да се запомни например, че думите в българския език имат определен строеж. В тях могат да се разграничат различни части: представка, наставка, корен, окончание, определителен член (както в примера, който ти даваш: о-без-с-мисл-я), които се съдържат в хиляди други думи, отколкото да запаметяваме правописа на всяка една от тях.
Така че изучаването на книжовните норми, и в частност – на правописните, не би могло да стане само с четене на книги. Необходима е и специална подготовка в училище.
Ето затова Ген, който е чел много, но вероятно учителите не са му преподали добре учебния материал, допуска понякога правописни грешки. Така че решението на конкретния въпрос го виждам не като Ген страни от учителките, а обратното: като започне по-активно да общува с тях. И особено със специалисти по български език и литература, каквато е Ела.
Никога не е късно да се научи българският правопис, така че Ген може да се възползва от симпатиите на Ела към него, която струва ми се с радост би се съгласила да му помага, ако той желае това :)
Нелка, на този въпрос не се наемам да отговоря, защото няма да съм обективна. Винаги грамотните са били по-малко от неграмотните, но в какво съотношение – не знам.
За обективните измерители обаче съм категорична, че е възможно нивото на грамотността да се установи с голяма точност. Само че в България не е развита тази практика и даже ми прави впечатление, че тестовете (както националните изпитни тестове в края на ІV клас), поне в начален етап, не са прецизно направени. И как ще са, като МОН се оказа, че е неспособно да си осигури компетентни специалисти и затова потърси помощ сред учителите. Срещу награда от лаптоп беше обявен конкурс за – доколкото си спомням – най-много на брой предоставени тестове от един човек, а (забележи!) не най-качествени, понеже не е напълно ясно на нашите експерти какво означава понятието „качество”.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви