Аз не искам да съм Дон Кихот.
Есе
Поради прекаленото четене не рицарски романи Дон Кихот загубва разсъдъка си. В този момент рицарските романи се намират в изобилие на испанския книжен пазар. В тях се разказва за фантастичните походи на легендарни рицари и са единствения начин да се откъснеш от действителността – безделието и бедността.
Сапунените опери, излъчвани всеки дневно по всички телевизии са рицарските романи днес. Но вместо легендарни рицари има богати и преуспели хора, фантастичните походи са заменени от постигането на живота-мечта. Обикновено главните герои в този вид сериен филм да от латиноамерикански произход, които благодарение на собствените си качества и с помощта на съдбата достигат до невероятно щастие и блаженство в живота си – материално и духовно богатство. След много обрати, тайни и изневери бедността отстъпва място на лукса, любовта и щастието. Обикновения телевизионен зрител е запленен от този друг живот. Сапунените опери се превръщат в нещо повече от отдих и развлечение. Животът е труден и не всеки има сили да се бори. По – лесно е да си представиш, че живееш там, в собствената си сапунена опера. Прекрасно е, аз си го представих. Гледах, гледах и гледах сапунените сериали. Гледах преди да осъзная, че само с гледане моят живот никога няма да наподоби този на героите от филмите. А само ако запретна ръкави и сама се погрижа да получа шанс в живота си. После всичко ще си дойде на мястото- и любовта, и приятелите, и кариерата.
Аз не искам да съм Дон Кихот, защото не искам да живея в измислен идеален свят и примерно, когато ям мусаката на баба, да се самозалъгвам, че всъщност това е изискано ястие, приготвено с много скъпи продукти от известен френски майстор готвач. Или когато гледам мизерния интериор на училището ми, да си казвам, че това е последния писък на модата – изкуствено състарен паркет, мебели от талашит, с по-модерното наименование ламинат, с чудати форми, постигнати чрез отстраняване на части от тях, пердета в невероятни цветове, купени от най-реномирания магазин за платове втора употреба. Или когато в училище е по-студено отколкото навън, да си го обяснявам с проблеми с новата климатична инсталация.
Не искам, защото ме боли, че моят живот не е така съвършен и безгрижен, както на екрана. Макар че Дон Кихот де Ламанча преодолява материалните несгоди на това да си странстващ рицар, нощуващ в приказни замъци (кръчми) и защитаващ слабите и неоправданите (затворниците). Макар че той остава рицар почти до края на живота си, аз не искам да съм Дон Кихот. Аз искам да съм здраво стъпил на земята реалист. По-добре да приема фактите и да се боря - живота не е лесен.
РЕЦЕНЗИЯ В стила на есето си. Нещо ти отбягва от образа на Дон Кихот. Тезата да се докаже по-точно. ***********************************************
Ето едно доказателство колко съм добре в писмен вид. Това е най-доброто ми есе, което сама съм писала. Имам петица на него. Всъщност не обичам да карам другите да ми пишат домашните. Определено не ми харесва и да ме карат да ги пиша.
Ори и БасиДи, ще се съглася с вас по принцип, но имам едно фундаментално възражение:
Мусаката, ах, мусаката, бабината, с дафинов лист и без да пестиме от каймата!
Включвам се веднага в обсъждането: мусаката не я обичам със заливка, понеже обикновено в заливката слагат брашно и става гадна.... ох, спирам, че от вчера съм на плодове. :)))
И сапунените сериали, и любовните романчета са си ДРОГА в чист вид. Повечето хора не са герои. Това изненадва ли някого? Кога и къде всички са били герои? Не мисля, че има общо с това, че сме българи. Не ги произвеждаме ние тези сериали, и тези, които ги правят, не им минава и през ум за нашия мижав пазар. Следователно на доста места хората са слаби... човешко е.
А че се затъпява от телевизия си е доказан научен факт. Ако маймуните бяха гледали телевизия, нямаше да станат хора, а нещо като "портрета от стената", дето "само ме следи": щяха да се превърнат в едни драги обездвижени зрители.
BasiDi, по мое лично мнение предъвкващите мусака и плачещите с латино героите не са много, но ги има. От моето обкръжение само един - двама са такива.
Shogun и ти ли? Само си мъчиш душицата с тези диети:) Като бивш тивиман ще ви кажа - да от много ТВ затъпяваш добре че ми спряха кабелната:)
Мусаката я обичам със заливка с кисело мляко и препечена и гореща ммм
Smehi, имаш правото и с любовни романчета (как бяха с имена на мъже или жени) е същото като със сериалите.
Ох,Ори, извинявай за твърде тежкото мнение, но аз и 5 не бих ти писала, ако есето е литературно. Определено ти липсва литературността, терминологията, стилът...Всички онези неща, които се изискват от едно литературно есе. ;) Ако не е било литературно...става за 5.
Ааааа...сетих се.Нас ни караха да пише щуротии от рода на "Ако бях Офелия" :)
Месото се нарязва на тесни ивички (5-6 см дължина, 1 см дебелина) напречно на мускулите влакна. В съд смесете сметаната и доматеното пюре и добре разбъркайте. Сгорещете маслото в тиган, добавете лука, нарязан на тънко на дъното, леко запържете, добавете ивиците месо, поръсени със сол и черен пичер и запържете съвсем леко за да не се втвърди месото. Поръсете с брашното, разбъркайте и пържете още 2-3 минути. Изсипете отгоре сметановата смес и задушавайте за 10-на мин на слаб огън. Ястието се поднася с гарнитура от пържени картофи или пресни домати, но задължително горещо.
Е,това е мусака ,с повече вариации,поне на мен така ми се струва,невиждам нищо лошо,в това ,да си представям,че мусаката е изискано ястие,приготвено от прочут майстор-готвач,не,не е илюзия,просто предпочитам бг националната кухня ;-))
Хора като Дон Кихот карат земята да се върти, по мое скромно мнение. Лудите лудите, те да живи!, както е написал Вазов, ако не се лъжа. И други в тоя род. Щото, ако людете си гледахме само пъпа и ежедневната борба за оцеляване и по-добро плюскане нищо нямаше да стане. Нямаше да има ренесанс, Българско възраждане и прочее.
А пък есето на Ори си заслужава 5-цата щото има лично мнение. А литературността и стилът да го духат :)
И на мен есето ми харесва, така че си му слагам 5 без колебание.
Обаче имам следната бележка:
Наистина, ако направим паралел с онова време, тогава днешните зрители на сапунки са като тогавашните читатели на рицарски романи. И едните, и другите се оттеглят от реалността в бездействието и простото зяпане на измислена реалност.
Дон Кихот не е от тази категория. Той се бори за своя идеал.
Какво ли бих написала, ако някой на мен ми даде да пиша такова есе? Аз бих искала да мога като Дон Кихот да се сражавам за убежденията си срещу целия свят. Но бих искала идеите, за които се боря, да са реалистични, да отразяват истински проблеми. Със своя бой срещу вятърните мелници Дон Кихот успява да направи света по-красив, макар че нещата, които той вижда, не са реални. Ако той виждаше истинския свят, той би успял да го направи и по-щастлив.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви