Една интересна статия, която прочетох наскоро.
С повечето прогнози съм съгласна, а и много скоро ще разберем доколко Ричард Уотсън е бил прав. А от десетте неща, които са на път да си отидат - ако можех да избирам - не ми се иска да е вярно...поне за половината от десетте. Макар че имам грозен почерк, обичам да пиша и да получавам хартиени писма. От друга страна - хартиените разпечатки на сметки изобщо няма да ми липсват :). Не бих искала да изчезне и индивидуалната отговорност. Или интимността.
За чувството за неприкосновеност - мисля, че вече го загубихме. Никой не е недосегаем.
Но мисля, че най-много бихме загубили всички, ако загубим оптимизма си за бъдещето и умението да приемаме смирено нещата, които не можем да променим .... А вие обичате ли промените?
Прочетох статията на Уотсън, но честно казано не виждам какво точно е "предсказал" - всичко изброено е просто фактология, не предсказания. Икономическите кризи са циклични и се обуславят от реални ситуации, които водят до тяхната поява. Десоциализацията и зависимостта на човека от виртуалното общуване е реална закономерност на прогреса - негатив, но очакван. Нововъведенията водят до изолация, понеже те заводоляват, и започва да не ти липсва човешкия контакт "очи в очи". Май ще е интересно да потърсим нещо, написано от Уотсън в оригинал на английски, защото направо ме съмнява това да са му "прогнозите". Знаеш как си стъкмяваме "новините" в пресата. А може и такива да ги е писал прогнозите си... Звучат ми някак съвсем предсказуеми, за да се занимава някой да им се трогва и то в 2008 г. Елементарно е, драги Уотсън! А иначе, Ела, аз не съм загубила вяра, че човешкият глас, или написаният на ръка текст, или личният момент ще се затрият съвсем... Все ще има хора, които да ги ценят, дори и в епохата на texting-a, че и след нея... Онзиден гледах филма "He is not that into you" - героинята на Дру Баримор не беше общувала с мъж на четири очи, все ползваше виртуални средства. И накрая, когато видя клиента си на съседна маса, пак започна контакта с телефонен разговор. Така е свикнала. Сигурно човекът, привикнал на този вид комуникация се чувства "оголен", ако трябва да застане лице в лице с другиго. Виртуалността е толкова по-удобна с анонимността си. Но няма да губим надежда, нали?
Например, в неделя за пръв път участвах в сбирка в Second Life. Никога не съм харесвала СЛ, но трудно мога да ви обясня колко ми беше приятно цялото мероприятие. Въпреки че само някои използваха глас (аз не можах), пак сбирката с напълно непознати хора се оказа толкова лична. Много ми хареса. Не съм сигурна дали ако беше на живо щеше да ми хареса толкова, някак гласовете на хората бяха толкова интересни за гадаене кой какъв е. И някак се почуствах близка с тях, макар и само за кратко.
Благодаря ви за коментарите! Вярно, че имаме достъп до огромно количество информация чрез Интернет, Дени, но това за мен не е непременно положително развитие... Първо, знаем ли как да отсяваме кое от намереното в Нета е достоверно? Такива глупости чета от пишман-специалисти по копи-пейст по теми, за които знам много - представяте ли си колко много неща има, за които не знаем достатъчно и можем да бъдем манипулирани как ли не? Толкова е лесно да се фалшифицират "фактите"...
Второ, ако Уотсън е прав за "непрекъснатото частично оглупяване", което аз разбирам като влошена способност за критично мислене и правилно протичане на мисловните процеси изобщо -- каква полза от тази огромна информация, ако сме загубили способността си да я анализираме и да правим връзки между нещата?
Да ти кажа честно, разбирам притеснението ти. Хората се променят в посоки, които не винаги можем да следваме. Примерно, аз която тооолкова обичам да чета книги не мога да разбера някой, който не обича. Но дали това е чак такава трагедия, зависи от самият човек, дали той ще съумее да развие и въображението си и критичното си мислене по друг начин. А това все пак са социално-нужни умения. Така че който успее, ще преуспее. Останалите няма.
И великото:
"Arthur C. Clarke,"three laws of prediction,":
1. When a distinguished but elderly scientist states that something is possible, he is almost certainly right. When he states that something is impossible, he is very probably wrong;
2. The only way of discovering the limits of the possible is to venture past them into the impossible;
3. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic."
Гледам си и децата какви разсъждения правят и си казвам като в оная приказка: "Ей, блазе на тая майка". :Р
Оптимизмът е вродена черта на човека и не може да изчезне току така. Както и алчността. Както и човечността. И маниите (разпространената от 20-30 години насам потребителска мания например). И много други неща.
И изобщо, ако човек е станал с Д-то нагоре, най-добре да си направи едно добро кафе и да излезе на разходка в парка (Йелустоунския или Южния, или друг, който му е по-близо) и тогава светът няма да му се види с чак такъв озъбен образ.
Верно е това за бързите промени! Помня един издълбан надпис на чина ми в гимназията -- "Спрете Земята, искам да сляза!" В Европа вече има ресторанти за бавно хранене - като опозиция на фаст фууд индустрията.
Понеже американците смятат, че времето е пари, май прекалено бързо завъртяха въртележката... Всичко става по-бързо - пилетата порастват и стават готови за клане за една седмица, в уискито се слага добавка, която веднага го прави на вкус точно като това, дето е отлежавало в дъбови бъчви 20 години; децата влизат в университет на 12 години... Да не говорим за всякави там технически джаджи - камери, телефони, телевизори - нов модел излиза на всеки няколко месеца. И всички се юрваме да купуваме новия модел - не че с това снимките ни ще станат по-добри, или шоутата по телевизията ще станат по-забавни :)...
Всичко това може да е ужасно готино, но за последните години как пък не се роди един композитор, който да напише нещо толкова прекрасно като това. Или това.
Уф, просто не мога да се сдържа да не цитирам това:
Съдът в Онтарио отхвърлил иска на канадка, която претендирала, че Киану Рийвс е баща на четирите й деца, съобщава Асошиейтед прес. Карен Сала твърдяла, че е имала връзка с Рийвс и че дори са живели заедно. Жената искала да є се платят по 3 млн. канадски долара (2,8 млн. американски) за всеки месец от ноември 2006 г. досега като издръжка за себе си, а също по 150 хил. канадски долара (144 хил. американски) за всеки месец от юни 1988 г. насам като издръжка за децата. В съда тя заявила, че познава Рийвс от петгодишна. Той живеел в съседство и тя дълго не знаела, че е актьор, защото бил известен като Марти Спенсър. Сала, която сама се защитавала на процеса, разказала, че имала доказателства за биологичното бащинство на Рийвс, но не може да ги представи пред съда.
Въпросът е: след като канадката твърди, че "има доказателства, {че Киану е биологичният баща на децата и'}, но не може да ги представи пред съда" -- това какво значи? Най-остроумното тълкуване ще получи награда!
За композиторите - ами не съм съгласна, че не се раждат велики хора. Просто вече има толкова произведения на всяко изкуство, че авторите им просто няма как да изпъкнат. В бглог съм чела стихотворения достойни да бъдат изучавани в училище - но това никога няма да стане, просто защото не са уникални. И това важи за всичко. Ако едно време Дебелянов е бил велик, ако се роди днес, без подходящ пиар, ще е просто един от многото. Не мисля, че това е лошо - просто е различно. И може би е за добро - всеки от нас може и да е уникален, но не е единствен по рода си. Може би това е урок, който всички трябва да научим, преди да продължим напред.
А колкото до новите телефони и телевизори - ами всеки си избива скуката и неудовлетворението по различен начин - някои пекат сладки, някои си купуват обувки, други телефони и коли. Не е проблемът в джаджите, а в самите хора.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви