Начало
Регистрация
Вход
BgLOG.net
Пиши в блога
Категории
Общности
Начално Образование
Предучилищна педагогика
Образование
Бебелог
Здраве и Красота
Литература
Поезия
≡
BgLOG
За ширещата се глупост.
от
rupani
на 20.03.2006 15:51
4 коментара
,
1047 прочита
Категории:
България
,
Семейство
,
Нещата от живота
,
Култура и изкуство
,
Размисли
Етикети:
деца
,
български
,
българия
,
българин
,
образование
,
медии
,
интелигентност
Хе, хе. Това, че оглупяваме бе констатирано наскоро. Факт. Мен по- ме изуми друг факт, че въобще някой е решил да си направи труда да го констатира. Същ е проблемът и с раждаемостта. България изчезва. Прост народ - слаба държава ( или - няма държава). Ако въобще остане народ.
Странно, нали? Като че някакъв бацил ни е заразил. Хем ни убива желанието да правим деца, хем ни изяжда мозъците. И да се чудиш как става така при тази медийна свобода? Как става така при този обилен поток информация, който ни залива след промените (вж. 10 ноември 1989)
?
Компютри, интернет, кабеларки, спътници, мобилни технологии, деца, които усвояват Windows преди да са проговорили майчиния си език? Свобода на словото, 10 разновидности на учебник по всеки предмет, във всеки клас, от първи, до абитуриенския бал? Нови учебни планове - два пъти годишно, "Нешънъл джиографик", енциклопедии "Ларус", "Отворено общество"...
Дали заедно с информацията при нас нахлу и световното знание или тук се изля помията на световния умствен упадък?
Правило ли ви е впечатление, какво представляват съвременните научно-популярни филми? В една само серия от половин час се засягат поне десет теми, но нито една - достатъчно задълбочено, за да доведе до някакъв прираст в умствения багаж. Тъкмо да осмислим, че се говори за термити и се прехвърляме на бели мечки, докато ни покажат как те ловят риба и вече сме при лисиците фенек. Такова е положението и при всевъзможните детски енциклопедии.
Знаете ли
(
в училище го учихме едно време
)
по какъв начин, с цел изследване на мозъчната активност у човека, са карали доброволците да спрат да мислят напълно? Прожектирали са им случайни образи, които са се сменяли с такава честота, че да не могат да се усвоят от наблюдателя. Вниманието непрекъснато е скачало от образ на образ, без да има време да го обработи и така мисловният процес е спирала напълно. Трудно ли е да спрем да мислим? Напоследък - все по-лесно.
Но лошото не спира до тук. Съвременните медии и съвременното образование не са просто безполезни за умственото развитие, а направо са вредни.
Когато синът ми започна да учи история под различни форми, от първи до четвърти клас, ми направи впечатление, как всяка учебна година се започваше от хан Аспарух и се завършваше някъде към възраждането. Всеки път с различен учебник и различна система на преподаване. Положението при другите разказвателни предмети не бе по-добро. Как по този начин в главата на детето може да се оформи някакъв стабилен мироглед? Единственото, което остава след тази "система" на обучение е чувството за неопределеност
– “
Всичко може да бъде вярно, нищо не може да бъде сигурно
”
.
Как от такъв човек можеш да очакваш да заеме активна гражданска позиция, като всяко ново нещо той възприема или като поредната лъжа, или като поредната истина, но и в двата случая – безкритично.
На всеки, който има ученик в къщи, му е ясно, че съвременните деца (е, не визирам изключенията) се съсредоточват по-трудно, дразнят се от дългите обяснения в книгите (смятат ги за излишни), най-обичат да усвояват материал сервиран в комиксов вид или под формата на динамичен филм. На всеки е ясно, че децата ни не умеят да се изразяват – нито писмено, нито говоримо.
Да не би те да са умствено недоразвити? Не мисля така. Дори си мисля, че умственият им потенциал е по-висок от нашия. Но, как, ми кажете, да имат богат речник, като няма откъде да го вземат? Речникът на телевизионните предавания, на Интернет, на пресата и на комиксите е крайно беден. Като не четат книги, как да се научат да обличат мислите си в словесна форма? Като не могат да изразят мислите си, за какво им е въобще да се замислят?
Далеч не се заблуждавам, че този проблем е само наш. По целия свят, вероятно е така. Но българските деца доскоро бяха по върховете на интелигентността и образоваността. Макар и бедни бяхме интелигентни. Умственият ни багаж беше национално богатство.
Сега се опитват, и до голяма степен успяват, да ни отнемат и него. И защо успяват ли? Ами защото ние им позволяваме. Защото не общуваме с децата си, а ги оставяме да общуват с компютъра и телевизора. Защото си мълчим. Защото изхвърляме старите книги. Защото вече не вярваме в нищо и учим децата си да не вярват в нищо. Защото превръщаме всичко в пари. Защото сме съгласни да живеем като скотове за да осигурим светло бъдеще на единственото си дете, а вместо това развиваме у него скотско мислене.
Българинът оглупява не защото денонощно му промиват мозъка с глупости, а защото няма цел. В това поне успяха да ни убедят за 15-16 години – че всичко е безсмислено. Няма смисъл да се обединяваш – трима души правят чета с предател. Няма смисъл да гласуваш – всички са маскари. Няма смисъл да се оплакваш – мафията е навсякъде. Няма бог – има световна конспирация. Няма смисъл да учиш... А помните ли какво е казал Вапцаров за вярата, макар да е бил атеист?
....
Но ето, да кажем,
вий вземете, колко? -
пшеничено зърно
от моята вера,
бих ревнал тогава,
бих ревнал от болка
като ранена
в сърцето пантера.
Какво ще остане
от мене тогава? -
Миг след грабежа
ще бъда разнищен.
И още по-ясно,
и още по-право -
миг след грабежа
ще бъда аз НИЩО.
RSS за коментари
Коментари
#
| от
Скрежанка
на 20 март 2006, 23:34
Аз нямам вяра... Всичката ми я взеха почти....
И така искам да спра да мисля, било то и само за няколко секунди. Поне малко покой щях да имам тогава...
#
| от
THE_AI
на 20 март 2006, 23:38
Много добре си ги казал нещата, само не смятам, че научнопопулярните филми представляват това, което казваш. Но всеки има право на мнение, все пак :)
#
| от
Tanichka
на 21 март 2006, 00:53
Аз имам вяра. И съм я имала винаги. Не защото сега ме обдухва колорадски вятър, а това звучи по-лесно. Никъде не е по-лесно. Зависи от човека, това е избор.
Писала съм блогове за образованието и не искам да се повтарям. Това ми е болна тема. Борих се 4 години с ежедневните подготовки на сина ни за училище (1-4 клас) и наистина повярвах, че това е целенасочена система за изтребление на ценните детски качества. Информацията, която 8-9 годишния момчешки мозък трябва да осмисли и евентуално поеме за следващия ден идва от поне 4 предмета ежедневно. Граматика, поезия, математика, природознание, родинознание, английски. Обилно, ненужни подробности, трудни изрази, неизграждане на интерес, скучни учителки, липса на мотивация у самото дете.... Ако и в къщи слуша как "нищо няма смисъл в тоя скапан живот", за какви мъки става дума тогава? На 8 години?!?
Говоря от личната си позиция, с пълно уважение към единици учители - според мен става дума за тотална професионална некадърност на авторите на учебници, на създателите на учебни програми, на учителските кадри, с цел печалба. От написването на учебниците (и най-вече процентите от внедряването им в определените училища из страната) до учителската заплата. Малцина се замислят за вегетацията на детския мозък и наистина полагат усилия за разбуждането му.
Понеже съм "експериментирала" с идиотските ни учебници в частност по английски език за начално и средно училище, смея да твърдя, че изходи има. Ако отделната личност/учител направи изборът да експериментира, да се бори с училищното ръководсто, да го води за носа със всякакви средства и начини, за да бъде истински полезен на децата. Начини има, не са приятни или забвни, но искат усилие. Искат да загубиш време, да се поусмихнеш на шефката, да я каниш на открити уроци, да я караш тя да си мисли, че идеята за нещо по-различно и по-модерно е нейна, да ставаш "базов учител" и да те товарят с посещения ежемесечно, да имаш стажанти-учители измежду 12-класниците на местни английски гимназии и паралелки...
Да, това е далеч от лесно, но може и става, и работи отлично. Е, не е като да пиеш кафе по време на час, когато "уж си изтичала да пийнеш лекарството си с вода на коридора"... А защо този избор не се прави от повече учители. Защото не им пука. Искат "за толкова пари - толкоз!" Ако 10 души се напънат да бъдат по-полезни за децата ни (нали те са нашето общо бъдеще?), нима няма да има малко по-добър резултат. !0 души ще създадат по-мотивирани ученици, които ще владеят по-добре даден материал. Че кой е виждал незаинтересовано дете? То не се ражда, то се създава. От тъпи родители, от тъпи роднини, от тъпи учители.... "Остави ме на мира! Сега се гримирам! Сега ме боли глава! Питай баща си! Сега гледам телевизия..." и т.н.
Ако в къщи е неспасяемо, но още има пламък в очите, значи в училище може все нещо да се промени за добро. Защо на никой не му пука? Защо всички само хленчат, оплакват се, стачкуват? Никой не може да ме убеди, че почтен Бг учител не може да си изкара допълнително пари, ако има нужда, а той явно има - без изнудване. Може, но не иска. По-лесно е да се мрънка. И да се чака. И да казва, че не му остава време. Всяка професия е изтощителна, но хората работят и по 12-13 часа.
Учителите тук, в училището на сина ни, са вечер до 8 в сградата, а ако ли не - винаги на разположение онлайн или на телефоните си. И всеки ден вкарват рапорти за изученото през деня, и има обратна информация, и имаш връзка с тях, и са винаги мили с деца и родители?
Едва ли само в парите е работата. Нали вече имаме "богати доктори" с хубави коли? Те защо са надути и изпълнени с презрение? Да сте чули доктор у нас да ви каже: "Викай ми Жоро?Катя"? Ама как, ние сме велики изначално. Ти го познаваш 20 години, ама той още иска да е "доктор Иванов" и да ми говориш на "Вие". Да сте чули доктор и мед.сестра, които работят в един кабинет 10 години да си говорят на малко име и на "ти"? Може да има, но са единични единици. Отдаваме толкова значение на външната страна. Къде е добрия стар смисъл на всичко?
Системата на българското училище, особено във вида 1-4 клас е ужасяваща. На детето не остава време за нормален сън. Къде по света децата на тази възраст учат целодневно? Май съм чувала само за Япония, но там това е все в системата на самото училище - не с мама в къщи цял следобед и цяла вечер.... Къде ходят 2-3 пъти седмично по частни уроци и курсове, на възраст 7-12 години? На кого това му звучи нормално? Та това е основата на интересите, знанията, развитието на младия човек - каквото има да става оттам нататък е постелено тогава. Каква мозъчна дейност да има после, като тя целенасочено бива смачкана в зародиш? Пък и мама и татко нали казват "че и без това нищо няма смисъл?"
#
| от
Shogun
на 21 март 2006, 12:15
Мда, така си е - без вяра всичко е безсмислено.
И ако сам не вярваш - няма и да ти повярват.
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола
Най-четени публикации
Изберете 11-ото Европейско дърво на годината
(384)
ШЕСТВИЕ ЗА ПРАВАТА НА ЖЕНИТЕ: Винаги на първа линия
(242)
СИГНАЛИЗАЦИЯ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНОСТТА НА ПАРКИНГИТЕ ПРЕЗ ЗИМАТА
(65)
Дамските рокли през 2021
(6)
Общности
BgLOG
Бебе
Веселие
Вестник
Добри новини
Домашни любимци
Екология
Здраве и красота
Изкуства
Интернет
Компютри
Литература
Любов
Музика
Образование
Поезия
Приятелство
Психология
Сапунени мехури
София
Спорт
Туризъм
Филми
Фотография
Категории
Начало
Всички публикации
42
Podcasting
България
Български език
Видеокастинг
Ежедневие
За BgLOG.net
Забавление
Интересни линкове
Интернет
Клуб Графоман
Коментари
Компютри
Култура и изкуство
Купон
Линукс
Литература
Любов
Музика
Невчесани мисли
Нещата от живота
Новини
Поезия
Политика
Правопис и правоговор
Приятели
Програмиране
Профил
Размисли
Рецепти
Семейство
Смях до дупка! :)
София
Софтуер
Спорт
Събития
Училище
Филми
Хапка и пийка
Хардуер
Цитати
Текстове на песни
Разни
Животът, вселената...
Раздумка
Коментари.
Човекът и обществото
Човекът и природата
BgLOG.net
1-ви клас
Работа с родители
Математика
Английски език
2-ри клас
3-ти клас
4-ти клас
Час на класа
Български език и литература
Роден край
Новото образование
Проекти
Сценарии за празници и тържества
Символика
Втора възрастова група /4-5 години/
Възпитание и обучение в детската градина /3-7
Да играем заедно
Възпитание
За всекиго по нещо
Загадки, логически задачи, илюзии, феномени
Игри
Наука
Самостоятелна работа
Околен свят
Трейлъри
Уроци, съвети, препоръки
Извънкласна работа
Информатика и информационни технологии
Новото образование.
Предлагам...
Образованието по света
История и цивилизация
Религии
Философия
Психология и логика
Етнография
Гражданско образование
Взаимоотношения
Характер
Руски език
Методически разработки
Технологии и предприемачество
Подготовка за училище
Правопис, правоговор и пунктуация
Изобразително изкуство
Сайтове на класове
Тестове
Алтернативна
Разкази и поредици
Екзотични домашни любимци
Птици
Работа с компютърни програми
Упражнения
А За BgLOG.net
Дабъл проза- 2Р
Любими автори
Приказки
Романи
Хорър
Архиви
февруари 2021
декември 2020
ноември 2020
октомври 2020
Още архиви