На въпроса на Арлина - нямам ли снимка с пчеларската маска и рояка около мен - е нямам, тогава е много напечено, за да мисля за снимки, ама ще осигуря тия дни.
Еййй, голяма работа са това пчелите! Сладурчета е най-точно. И умнички, на мама те. :) Поддават се обаче на манипулация, като всеки народ, и винаги има хора, които се възползват - в случая ние с помощник-пчеларя - мъжа ми. Малиии как ги ментим! Обърнем им кошера наобратно, с входа на 180 градуса, те излязат сутрин да берат нектар, и после не се сещат от къде са тръгнали и влизат в съседния кошер!!! Манипулации страхотни! Душиците те.
Аз пък си имам две патета на балкона :) И едно голямо животно, което постоянно иска да си напъха мокрия нос при тях :)
Как се захвана с пчеларство? Щото на мен ми е много страшно да си помисля за всички тия пчели готови да те ужилят групово...И какво го правиш меда? И ползваш ли антибиотици? Щото нали ЕС нещо били казали, че нашия мед бил калпав щото давали нещо на пчелите.
Страхотно! Като дете помагах на баща ми, който ме научи да обичам и разбирам пчелите, и сега много ми липсват нашите кошери.Знам, че той им даваше пеницилин понякога, заради една болест, наречена "американски гнилец"...
Пчелите са единствените същества, които могат и в обстановка на радиационно заразяване да обработят меда така, че да не е радиоактивен.Хората са тези, които му слагат добавки и го развалят...
Защото аз тогава много се зачудих за какви антибиотици говорят, щото пчелите са ми като всички насекоми-странни :) Аз от тогава гледам да не си взимам много много мед, щото се замислих, че нищо не пречи да му сложат там малко глюкоза или някакъв захарен сироп и аз са си смуча някаква сгъстена версия на аспартам. Въпреки че сега точно имам мед вкъщи :)
Точно това му слагат, и още някои други неща. Баща ми има куп книги и там са дадени и методите, с които може да се развали меда ,така че от малко мед да се получи повече.Ако се съмняваш, купувай от познати или просто от почтени хора, има такива!Но това е най-полезната храна, аз съм маниак на тая тема; само кажи каква болест искаш да излекуваш - пчелите и медът лекуват всичко.
За антибиотиците не се притеснявай, не влизат в меда.
Не мисля, че е останал някой в България да ползва такива работи, поне от моите познати няма. Сега се спазват добрите пчеларски практики, и нещата са много чистички и хубави. Против вароатоза слагаме едни ленти с етерични масла, които миришат някак си на мента, освен това даваме на пчелите да градят търтееви килийки, а след това махаме тези килийки (вароатозата отива в тия килийки и ние я ликвидираме така), едно друго има, което съдържа мравчена киселина - същите неща се ползват и в Германия, а тамошния мед е много чист. Ей такива едни екологични подходи.
Чувала съм, че има хора, дето слагат нафталин на питите, като ги складират, и всякакви други ужасии, обаче не познават точно такива хора.
А иначе за ужилванията - не ме кефят, затова се предпазвам с маска и ръкавици, като бъркам в кошерите. Във всеки случай е вдъхновяващо да отвориш кошера, и да видиш всичкия този народ, всеки зает със свойта си работа... "Вдъхновяващо" е най-точното определение за усещането.
Само не ги одимявайте, хайванчетата. :)
Като ги преглеждаме, ги пушим малко с пушек от дървесна гъба. И те, като усетят дима, веднага почват да пият нектар и стават кротки и мързеливи, и не ни атакуват. Иначе са доста по-войнствени. :)
Ма пчелите, въпреки няколко ужилвания са ми сравнително симпатични.
2. За човека и пчелите
Цивилизация,според тълкователния речник е степе
нта на обществения и духовен развои,на материална
и духовна култура.За всеки етап е различна Тя е плод
на умствената дейност,цел да се приспособяват,да се
формират природни елементи по начин,да служат по добре,като инструменти,оръжия,жилище,храна или за
бавление.Слагайки началото на първата цивилизация,
човекът се отделя от стадото на животните.
Цивилизацията днес е сумарния резултат от интелекта на всички поколения хора,съществували на земята и най точно мерило за развитието на умствените способности.Едни човеци изобретяват едно или друго техническо средство,правят стъпки или крачки на прогреса,други ги видоизменят,всички останали ги възприемат и земния свят прави първа или поредна крачка на възхода си,което е един неспирен процес.
Докато животните продължават по един и същ начин
да оформят леговищата си-погледнете в пчелина,там все по един и същ начин оформят питките, зареждат с мед клетките,при строго разпределение функциите на
всяка една пчеличка,а те достигат стотици хиляди на брой в съвременните конструкции,направени от човек кощери.За да има мед и поколения,трябва да има ред.
В кошера е природно написан и начертан-имат майка,
която снася яйцата си в нарочно направени клетки с големина,предопределяща раждане на нова майка,на пчела работница или търтей.
Ако майката няма достатъчно яйца,залагат клетки за нови и нови търтеи,които имат задачата да оплождат
и не са заслужава да се кичат с етикета на мързеливци, защото,те са пригодени ,назначени от природата да правят само това.Така има ред и хармония и общ
резултат от дейността на всички.
Ако в един миг по свръх естествена сила земята се превърне в пчелин,където всеки човек има предопределена от раждането си функция,като пчела от кошер,защото силата е начертала всеки миг от живота му
то ще изчезне всяка мисъл от главите на хората и способността да се създават,да се раждат интелектуални продукти-художествени и технически-няма да има ни
какъв възход или напредък.Няма да се рисуват карти
ни,да се композират песни,да се пишат стихове,да се
строят къщи,пътища мостове.Бог е мислещата за всичко особена материя или душа и понеже никой не е виждал образа му,остава д съобразим,че човекът,кой
то се е появил,променил,като се научил да върви изправен,да мисли и говори все още е в етапа на ембрионалното си развитие в плацентата Земята,подобно на всеки зародиш в майчината си утроба.Но Бог е създал човека по свой образ и подобие,а не,като копие на пчелен кощер-вече има такъв да дава мед.
Я да отправя няколко професионални въпроса :) като дъщеря на пчелар. Първо, каква е тази опаковка на кошерите? Баща ми никога не го е правил, доколкото знам. Второ, амекрикански ли са, или даданблатови? Малко теснички ми изглеждат, би трябвало да са американски. Татко отдавна премина към многокорпусната система, но сърце не му даде да изхвърли даданблатовите кошери и те си останаха на доизживяване в пчелина.
По въпроса за годината на раждане: трябва да имаш поне пет пчели, доста по-възрастни от останалите 49 995. Майките също са пчели, нали? :) И би трябвало да са презимували. Може би е полезно да отбележа, че има една особеност при ЕГН на младите български граждани, родени след 2000 г.: към третата цифра се прибавя 4, т.е. ЕГН на пчелите би трябвало да започва с 0845, ако са родени през май.
Яничке, не се страхувай толкова от пчелите. Те не жилят, ако не са раздразнени от нещо. Често хората махат с ръце, когато край тях се появи пчела, вместо да запазят спокойствие и да я изчакат да отлети. Е, ако тя се мята в тясното пространство на колата, може и да се разсърди.
Шогун, бъди щастлива с народа си и го управлявай мъдро! :)))
Като пчела
Със восъчно капаче запечатвам
килийката на старата година,
разпъвам го във шест добри посоки,
а лошите, ще гледам да отмина.
Отвън събирах, в себе си тършувах,
забързвах, спирах дива, полудяла,
оглеждах се и в цветен сън потъвах,
но все се мъчех да оставам цяла.
Сега разбирам, в малката килийка
са мойте чувства в думи и във рими,
просветне ли над тях сълзица бистра,
ще светят меко в идните години,
защото ги запазих от отрова,
от стрък горчив, от тъмна нощна билка,
обличах ги във дрешка чиста, нова,
и нежно ги целувах със усмивка.
Приспивам ги. Очаквам семената
от бяла обич да покълват бавно
и пак да пея в слънчева позлата
когато в цвят потъне жарко лято...
Лично аз смятам, че ако не жужаха така плашещо, даже бих се пробвала да ги пипна тея жълти мъници. Симпатично изглеждат, ама звукът ми троши нервите. Така и така почнахте темата с кошерите, преди време по телевизията бяха давали някакъв чичко, дето сам си правеше кошери. Имаше замъци, грамадни подобия на кошери, на мечета... Обясняваше нещо за цвета на кошера, както и за танците на пчелите. Май излиза, че след термитите, това са най-"разумните" насекоми, още повече че са и полезни. Даже пчелната отрова била полезна. На мен Нели съвсем спокойно може да ми прати кило-две-три-четири (добре че мога да броя само до 6) мед с восък =) Още толкова от Павлина, моля :)
Лорде и Павлина, не знаех за тази 4-ка, че се добавя в ЕГН-тата, благодаря, сега ще им коригирам на пчелите личните карти!
Ела, около кошери определено не трябва да се маха с ръце, да се правят резки движения и да се вдига шум.
Тази наблюдателна Павлина: кошерите 4-те са Лангстрот-Рут, многокорпусни, а най-далечния от мен е алпийски. Тези алпийските са ни в пробен етап още, тая година за пръв път ще вадим мед от такива и още им се чудим. Интересното при тях е, че са по-малки и по-леки: 3 пити алпийски са колкото 2 пити лангстрот-рутови. По-лесно се борави с такъв кошер, защото са лекички, други впечатления за сега нямаме. Ние дадан-блатови нямаме, понеже сме отскоро пчелари с моя помощник-пчелар, купуваме си от най-модерните системи. Може след време да станат демодирани и нашите кошери, като излязат още по-нови.
Павлина, браво, че забеляза опаковката! Това е нововъведение на мъжа ми, той го е измислил: това са всъщност плоскости стиропорови, за да презимуват по-успешно пчелите. Не знам дали тези плоскости са ни помогнали, но нямаме затрит кошер заради непрезимуване до сега. Снимката е от март месец, сега вече ги няма тия плоскости.
Да ти кажа, Павлина, за още едно нововъведение, което мъжът ми си измисли и сам изработва: пчелен кошер с едната страна прозрачна, през която се вижда какво става вътре! Нормално тоя "прозорец" стои покрит с плоскост, обаче, когато си поискаш - хоп - сваляш плоскостта и си гледаш пчеличките как си обикалят царството. :) Много е яко, ама много!
Светлина, нямам роднини в Рила, обаче имам чувството, че аз съм роднина на Рила планина: "обичам те, мой мили краю", както е казал поетът. Гледай си на емайла, може да пристигне някой буркан с мед!!!
Лорде, тоя дядов брат, дето не е припарвал на пчелина - едва ли ще е било наистина, защото пчелите не се привързват към стопанина си и не махат с опашки, като го зърнат - по-скоро ще да е било заради друг един орган в задната част на пчелата, който се казва жило! ;)
Професоре, много хубаво стихотворение, браво на Dolly!
От нещата пропуснахте да споменете, че пчелите непонасят миризмата на пот, но за сметка на това пушекът ги успокоява (и това, което засегнахме в една друга тема - другият ми дядо по принцип не пуши, но когато работи около кошерите винаги има запалена цигара в устата:))
Пчеличките, освен от миризма на пот, може да се подразнят от миризма на дезодорант или друга козметика, а също и от това, че времето се разваля, или ако няма паша (т.е. ако няма от къде да събират нектар).
Лорде, ти какво искаш сега, една цяла наука да я представим в сбит вид ли :)? И аз щях да ти пиша за дезодоранта, обаче Шогун ме е изпреварила. Пчелите се дразнят даже от дрехи от изкуствени материи – или поне така знам от баща си. А пък ако няма паша и в същото време се вади мед, не искам да ти описвам колко са сърдите пчеларите!
Шогун, прочетох за алпийските кошери, но разбрах, че те не са подходящи за места, където има изобилна паша. При баща ми – дал Господ (не и последната година обаче – тъжно емотиконче). Вие явно сте любители пчелари и имате време да се наслаждавате на пчелното царство през стъклената стена. Татко май не е толкова романтичен, а и при него това е занаят. Между другото, той ми каза, че има 3-годишни майки, значи оставете възрастната жена да си гледа семейството, какво толкова! Тъкмо е набрала опит :)
Добре, бабето няма да го закачаме. :)
Поздрави мъжа си за идеята да направи прозрачна стена! Това е чудесен начин да покажеш живота и работата на пчелите. Ето една снимка от зоопарка в Чикаго - запомнила съм този момент, защото до пчелите стоеше един мъж, беше доброволец и разказваше на всеки посетител защо пчелите са най-прекрасните същества на земята :). Беше много ентусиазиран и помогна поне малко децата ми да не се плашат от тях.
после ми обясни, че когато роят са ошматкани като котка в цех за валериан (последното е мое сравнение) и последното нещо, което се сещат е да жилят:)
друго, което харесвам на пчелите е, че за разлика от осите, пчелите не жилят без причина:)
А този за този челен опит чува ли сте? Страхотна технология!
http://www.dnes.bg/article.php?id=41237
Professor,
Интересен материал! Думата "тренирал" е неправилна. Ако това съобщение не е вестникарска измислица, както смята Ген (аз лично съм раздвоена), този човек просто познава добре "психологията" на пчелите и е използвал това си познание.
В стъкления буркан биха могли да се заселят пчели, като бурканът се държи легнал, през отвора влитат и излитат пчелите и пак от там се напъхват първоначално питите с майката и пчелите. Обаче е малко шантаво и не знам какво точно оправдава експеримента. Освен това се питам друго: когато пчелите напълнят буркана с изградени пити и пило, и пилото се излюпи, бурканът се препълни, каква е по-нататъшната съдба на самите пчели и майката?
Въпросът за търтеите: Винаги през лятото където са пчелите, там са и търтеите, точно като ези и тура. А през есента - търтеите ги изритват вън на студа. Не е лесно да си мъж, който не носи нищо вкъщи! Особено ако жените са много, сърдити и с жила!!! ;)
Това, за което аз се бях сетил, бе да се опита да се извади майката и да се премести на друго място.
Толкова ли не може в буркан с широко гърло да се сложат нарязани пити, та трябва да се подлага на тормоз пчелното народонаселение... освен ако не искаш нещо в Гинес да влизаш.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още архиви