Днес отделих време, за да редактирам една примерна характеристика, която като главен учител да предложа на колегите начални учители в нашето училище. Нашият педагогически съветник беше посетила обучителен курс, на който им бяха раздали типови характеристики.
И сега какво се получава. Оригиналната характеристика съдържа цели 4 страници - твърде много, бих казала, и формулировките някак не ми допаднаха. Редактирах, редактирах и накрая си рекох да ви покажа какво съм сътворила. Ще се радвам на честни и обективни мнения и на всякакви предложения.
Положителното в характеристиката е, че писането е сведено до минимум, защото се използва скала с критерии.
Ето първо вижте характеристиката, която съветничката ми даде:
Линк
А сега вижте онова, което днес сътворих.
Мили колеги, аз имам известни съмнения за коректността на някои формулировки. Не се притеснявайте да ме критикувате.
И на мен ми допадна характеристиката, която е конкретно за начален етап.. Обясниха ни, че не можем да комбинираме от предложените 3 варианта, а да изберем един конкретен. Крайният избор беше на друга характеристика.
характеристика_на_ученик.doc
Интересно защо родителите правят характеристиките ни?...
И да - за различните етапи и степени са различни характеристиките.
Относно характеристиката, която предлагаш мога да кажа, че пак си е доста сложна работа. Ами то се иска да си не само педагог, но и дипломиран психолог, за да оцениш всяко дете по тези критерии. Та това са само едни 10- годишни деца! Могат ли да бъдат съвършени?! Колко от тях ще получат максимална оценка по всеки показател?! Не , не мисля, че от нас ще се искат такива обемисти характеристики. Аз ще изчакам. Предполагам, че ще има разяснения какво точно да се напише в тях.
greta wrote : Поли, разбирам, че си станала главен учител. Честито! Успех!
Благодаря :) Сега ще взимам цели 33 лева повече от старшите учители!
marr wrote : А при нас ще сътворяваме три вида характеристики - при завършване на етап, при напускане и при край на учебната година.Как ви се струва, добре ще се потрудим!
УжасТ!!! Е това е вече прекалено!
poli wrote : Поли, може би е по-добре "емоционална нагласа".
Благодаря за предложението, ама емоционалната нагласа не изчерпва всичко. Оххх... Ще мисля...
А за унищожението на гората... От няколко дни в главата ми е "от икебана дървесата ги боли..."
А и другата идея нали беше да се правят позитивни формулировки? Затова не върви да се напише, че подценява или надценява собствените си възможности.
Мисля за отделна графа, в която да се опишат спецификите и да се открои индивидуалността.
За способностите и аз съм на твоето мнение.
Поли, благодаря ти, че сподели. Дани - също. Определено ще са ми от полза тези образци, защото в нашата община изобщо не се говори за това. Ще ги разгледам по-добре, когато имам повече време и може би ще ги предложа и на моите колеги.
Информация за характеристиките получвам от вас. При нас обсъждането се бави, но едва ли ще се забрави. Трудът ви е ценен за мен. Вие не само проявявате положителна мотивация за работа, но успявате и да ми я вмените. Благодаря, че ви има!
За колегите, които ме питат как е протекъл изборът за главен учител, отговарям. Трябваше да разработя проект по зададена тема и да го защитя пред сериозна комисия, която включваше членове на училищното ръководство, колеги и родители.
mikikiki, при нас се прие характеристиката да бъде една и съща за даден етап.
При Миленка, Роси, Стефанов, Геновева, Шери не се говори за характеристики, което ми е много, много чудно и не мога да обясна защо е така.
На колегите, на които съм била от полза, благодаря от сърце за добрите думи!
Стефанов, столицата има още много какво да научи от другите градове :) Знаеш, че нерядко изостава от новостите.
За типовата характеристика нашият експерт в РИО ми даде съвет да се разшири частта, отнасяща се конкретно до училището, като се включи степен за овладяването на ДОИ-тата и да се намали раздела за социални умения и боравене с емоции.
Поли, честито за хубавата длъжност!
Уж сме близо до столицата, а последни научаваме. Добре, че има НО.
Според мен,ако някой може да изпълни всичките изисквания трябва да е със свръх човешки способности и за всичко това да получи 1.50 лв. на ден.
Искам да попитам нима "главен учител" значи учител доносник,да следиш колегите си и да пишеш доклади за работата им.? Естествено желаещи няма,но изглежда това е и желанието на нашето ръководство.Всякаш директорите виждат в тази длъжност някаква заплаха.Споделете колеги дали е и ри вас така или само нещата при нас стоят така.
При нас длъжностната характеристика не е съвкупност от другите характеристики. Не следя колегите за всичко това, което е изброено от теб. Не преседявам часове и не ми е вменено работно време. А за доносничеството - просто няма как да стане. Коментарите ми се разпростират дотам, че да мога да си върша работата, която съм заявила, защитавайки проект. Няма да се съглася обаче някой да ме проваля нарочно и да ми саботира работата.
При нас нямаше събеседване върху нормативни документи, а защита на проект.
Извинявай, ама твоите директори наистина са решили да прехвърлят топката на главните учители. Изпитът за директор включва познаване на нормативната база, а не подборът за главен учител.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи