"Учителко, от нас букет вземете,
открийте в него нашите очи
и чуйте в нежността на всяко цвете,
как детската признателност звучи!"
Честит празник!
Честит празник отново, колеги! Светле, да, въпреки всичко!
Шери, прости са истинските неща, нали? И обратното – твърде сложното изразяване обикновено има за цел нещо да прикрие, да завоалира, да замаскира.
Рози, стихотворението ти е великолепно! Ти се превърна в автор на едни от най-хубавите стихове за учителя. Благодаря ти от сърце за красивите, топли и чисти думи, с които ни даряваш! И не спирай да пишеш!
Ика, „преди всичко учителят е Учител”. В днешно време се налага да си припомняме какви са основните му функции, защото като че ли вече никой не се интересува от пряката му работа с децата, освен самият той. Проектите за извънкласни дейности и др. подобни занимания изместиха акцента, преподредиха приоритетите, сякаш училището не е обучителна институция, а център за работа с деца.
Веси, ние, учителите, особено началните, знаеш, сме много емоционални, чувствителни и дълбоко преживяваме всичко, свързано с работата. Благодаря ти за съпреживяването!
Дани и аз ти благодаря, че си тук и сега! Благодаря ти за прекрасните стихове!
Злати, благодаря! Истинският учител заслужава най-добрите и светли думи!
Мери, за теб ще отделя специален коментар, защото засегна интересен въпрос, а не бих искала постът да става прекомерно дълъг. Мерлин, честит празник! Злати, благодаря ти, че те има тук и сега! Ти превръщаш общността в още по-уютно и топло местенце!
Петя, радвам се, че ти и всички истински учители са разпознали себе си в думите ми. Това беше целта на публикацията ми – да им кажа своето „благодаря” по моя си начин.
Мери, ако аз съм успяла да опиша най-точно и най-пълно Учителя с главна буква, то ти напипа веднага проблема и посочи несправедливостта. Съгласна съм с теб, че много български учители заслужават да отидат на прием с Президента или да ги наградят със званието " Учител на годината" и въпросът е принципен. Номинациите и наградите за учителите в днешно време не ни убеждават, че са резултат от честно състезание и не са плод на субективен избор.
За да повярваме, че отличеният е заслужил званието, наградата си, той трябва да бъде сравнен с други учители по конкретни критерии, които да установят, че е постигнал високи резултати в пряката си работа, а не извън нея. Да се установи, че в някаква област неговите ученици знаят и могат повече от други ученици, а заслугите принадлежат лично на учителя им. Приносът може да се изрази и в разработката на нещо стойностно, иновативно, носещо конкретна обществена полза, заради което учителят се е откроил от другите учители, за да може след това с чест и достойнство да носи връчения му приз.
Коректността при излъчването на победителя „Учител на годината” изисква първо - да се даде възможност да участват всички учители в района, които желаят да бъдат номинирани, и второ – да се познава много добре работата им, а не да се прави преценка само по препоръка и по документи.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи