Този въпрос възникна у мен, докато търсех отговор на въпроса на greta.
Досега знаех, че има два варианта за писане на подзаглавие. Така са ме учили експертите преди години.
Първи: С главна буква, когато е без скоби.
Кокиче
Описание
Втори: С малка буква, когато е в скоби.
(описание)
Днес в речника видях написано подзаглавието с главна буква и в скобите - ето така:
Андрешко
(Преразказ)
Дали пък аз не съм била в заблуждение толкова години?
Речникът е издаден през 1995 година.
Речник.jpg Речник2.jpg Подзаглавие.jpg
Последната снимка доста се е размазала, дано да разчетете написаното.
Тук отправям и следния въпрос: Попадали ли сте на новите изисквания за оформяне на документи? Например за писмо: ляво подравняване и др. подобни, а пък в учебниците (за 9. кл. ми се струва) си е с дясното. Тези разминавания как се получават?
Образци за оформяне на документи
Pretsiznost_i_stil.pdf
1. Кокиче или 2. Кокиче Кокиче
Диктовка /диктовка/ /съчинение/
В първия случай "Диктовка" се явява подзаглавие и затова е с главна буква и без скоби /както и самото заглавие/. Във втория случай "/диктовка/ или /съчинение/" е пояснение за това какъв е текста. По тази причина смятам, че трябва да бъде записано по посочения начин.
Благодаря, Поли и Даниела, всичко това ми е известно и ясно, обаче как се получава това разминаване, учат се определени начини на оформяне на документи, пък в цялата администрация на РБългария се искат други?
Дори днес погледнахме учебник за 12. клас, в който е показано заявление, като изключим надписа, че вместо молба пише заявление, другото си е същото като молбата, а като поровим, виждаме, че не е така. Вярно е, че учебникът е средство, но докато има такива разминавания, мотивацията ще куца. Защо да се учи нещо, което е съмнително къде ще се ползва?
А за другото, търсим правилото, нали?
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи