Информацията е от dnes.bg
Децата от 1 до 4 клас ще имат по два комплекта учебници от есента . Министерството на образованието ще облекчи товара в раниците на най-малките български ученици, обяви във Варна заместник-просветният министър Милена Дамянова. Идеята е на възпитаниците на училищата от 1 до 4 клас да бъдат осигурени по два комплекта учебници. Единият от тях да стои в домовете на децата, а другият – в училище. По този начин няма да има нужда малките ученици ежедневно да товарят чантите с учебници и помагала, а само с тетрадки, химикали, гумички и моливчета. В момента министерството умува как да поразтовари и раниците на по-големите. Предложението е да се въведе ежеседмичен учителски график за всеки предмет, за да могат преподавателите предварително да информират учениците какво точно да носят за следващите часове.
Мисля, че не е необходимо децата да имат вкъщи всички учебници. По основните предмети-да, но знаете ли колко дървета ще паднат в жертва на това решение. По- скоро ми харесва идеята за електронен вариант, но пък ще изникнат мнения, че някои ученици нямат компютри. Между другото, който не иска да учи, няма да се възползва нито от единия, нито от другия вариант.
Иначе едва ли някой от нас ще оспори мнението, че наистина раниците трябва да бъдат олекотени. Вие, колеги, на какво мнение сте?
Между другото тези дни ни поискаха становище относно грешките в учебниците за 4 клас. Трябваше да се превърнем и в коректори и надлежно да подадем информация на тези, които не са си свършили работата при създаване на безбройните варианти от учебници и помагала. Прочетох някъде, че според законите за конкуренцията не било редно да бъде ограничен и броят на различните варианти.
Какво ли ни очаква още...
От темата за олекотените раници преливаме в друга тема, но в образованието всичко е взаимно свързано. Всички колеги от нашето училище, които досега ходиха в други държави по проект " Коменски" споделят, че обстановката в тамошните училища е далеч по- спокойна от тази в нашите. Учениците не крещят, вървят спокойно, даже някъде нямало дежурни учители.Никой не пише домашно вкъщи. Много от родителите били привлечени да съдействат за дисциплината в училище и след време получавали заплащане за това... Оборудването е на ниво, значително по- високо от нашето. Удобства всякакви, свободен достъп до компютри, мултимедии и най- важното- ЛИПСА НА БУМАЩИНА, която в България изяжда много от ценното време на учителя, което иначе би могло да бъде в полза на учениците. Например, връщайки се от Швеция, където бяха на посещение в едно училище, мои колеги разказаха, че там нямат материална книга. Учебните им планове се правели в зависимост от нагласите и интересите на учениците.Учебниците на всички стоят в училище и броят на децата в класовете е под 20. А ученици в 6-7 клас решават задачи от вида 20+ 60!!!
Смятате ли, че не можем да заимстваме от добрата практика на другите държави? МОЖЕМ! Знаете ли обаче, че много български книжни плъхове и чиновници ще останат без работа. Например искам да знам има ли в другите държави Инспекторати и в какво се изразява тяхната дейност?
Защото в България се търси за човека работа, а не за работата-човек. Работата се създава умишлено, често е безсмислена, бюрократска, изяждаща времето. Гениалните неща са прости. Но в България, за да се придаде важност на нещо, то трябва да бъде максимално усложнено. Примери в българското образование- колкото искате! И не само в него.
Относно занималните. Многото на брой деца в тях не допринася с нищо за тяхното качествено образование и възпитание. За много от родителите е важно децата им да са прибрани, други пък са с претенции/ и с право/ за грозните или грешни домашни. Как обаче един възпитател може да обхване в пълнота самоподготовката на децата, при положение че са много или са сборна група.
Но да се върнем на темата за олекотените раници и да чакаме да видим как ще се реализира тази идея!
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи