Единият вариант е да се организира акция за дарение, като поставим лента (като термометър) с необходимата сума и парите, които са събрани до момента. Това понякога се среща при уебсайтове или поддръжка на проекти с отворен код. Другият начин е да организираме продажба на някакви продукти. И тук идва въпросът с асортимента... Какво може да се продава (и дали това е разрешено) - досега съм измислил: календари с рисунка, нарисувана от децата, книжка с лабиринти, судоку, кръстословици и други главоблъсканици, картички. За друго не се сещам - трябва да е ниска себестойност, да участват деца в създаването му и по възможност да е свързано с учебната работа.
А има ли проекти, които могат да финансират подобна авантюра?
Но иначе мен ме тормози също този въпрос. Кога в нашата мила родина ще почнат да се заделят пари за образование - най-вече да техническото обезпечаване на учебния процес, което в днешно време се изразява в закупуване на хардуер и софтуер?
А някъде на Запад, пък и на Изток, вече са оборудвали училищата с интерактивни дъски. Питах на едно място и ми отговориха, че и при нас са започнали да ги внасят, но те струват около 35 000 лева.
Куини, пари има - я какви камери ни следят в класните стаи, има милион за превод на 1000 урока, плащат се луди пари за сайтове и програми на когото трябва и бог знае как се избират фирмите-изпълнители за ремонтите. В крайна сметка обаче не се достига до деца и учители. Но те пък какво имат с усвояването на средства?!
Събирането на средства е задача на родителското настоятелство - там, където има работещо такова. Обикновено то има съдебна регистрация и банкова сметка, която да се превеждат сумите. То дава информация на родителите за какво и как ще бъдат изхарчени, както и отчет на вече похарчени суми и естествено свършена работа.
Благотворителните концерти и базари са много хубава идея, но за да бъде законна отново трябва да бъде под опеката на настоятелството, защото знаем, че учителите нямаме право да събираме средства по никакъв начин и повод.
Друга идея е кулинарно състезание. Много е забавно. Произведените продукти след това се продават. Става за деня на Християнското семейство, Никулден, Коледа , Заговезни и др. празници.
Сумата не е голяма за мащабите на училището ни - 100 деца (1/4 от състава ни) харчат със скорост 800 лв за 20 минути, ако бъдат заведени в Трявна или Етъра.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи