Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Мале що тонове нерви, ядове, надежди, пророчества похабихме с тия матури! А то било "фасулска" работа. Как се проведоха дългоочакваните изпити ще разкажа, използвайки освен собствените си впечатления и личния опит на двете ми дъщери-зрелостнички.
Най-напред: Подготовката. Комай ние, родители, баби и дядовци се шашкаме повече. На мнозинството ученици "не им пука". Четат малко, подготвят се разпиляно. Доста от тях изкараха хубави оценки на предварителните изпити в различни университети. Вече си знаят и факултета, и специалността. На матурата 3 или 6 - голям "праз"!
Друга част пък няма и да кандидатстват тази година. А догодина подобни недоносени изпитчета вероятно няма да зачитат никъде. То и тая приемна кампания престижните университети (СУ, ПУ, ВТУ) приемат по оценките от матурата за броени специалности и то доста непрестижни, за които не стигат кандидати. (Прочетете статията "УНСС даде "червен картон" на матурите") Тоест в тези специалности се приемаше миналата година по документи, сега по оценка от матура - нищо ново под слънцето. Някои резонно ще възразят, че оценките от матурите се изчисляват в общата оценка от дипломата. Но ВУЗ, който приема по общ успех няма! Хората ги интересуват като балообразуващи оценките по съответните предмети.
Второ: Организация: Сравнително добра, без нерв и напрежение.
Първата матура по БЕЛ се провежда в даскалото, което завършват учениците, а втората задължителна в друго училище. Но освен, че двете ми дъщери заминават в противоположни краища на града, освен квартала, нищо не е различно. В двора на съответното училище кротко се събират групички младежи и девойки. Много от тях са още "вчерашни", но не и агресивни. Някои (от махалата вероятно) демонстрират недвусмисленото си отношение къв Държавния зрелостен изпит с анцузи и развлечени къси фанели. Други идват с мерцедеси и облечени като за абитуриентския бал. Лениво застават на определените места. Прозяващи се даскали и окъснели квесторки (откога не съм виждал млад учител!) небрежно преглеждат документите на входа и ги настаняват по стаите. Закъснели ученици се допускат без проблеми и излишни заяждания. Но да прибавим и един детайл. И в училището на дъщерите, и на други места е имало ученици, запознати с изпитните варианти от предната вечер (Прочетох коментар за това и в dir.bg). Жалко за хвалбите по "секретността" и "железните правила"! Явно като в близкото минало някои са "по равни" от равните.
Атмосферата по време на "съдбоносния" изпит: Дружеска, в най-добрия смисъл на думата! Независимо, познати или непознати (да не мислят тъпаците от МОН, че ще преборят ученическата солидарност с размествания по училища!) децата бързо оформят "творчески ядра". Веднага се "надушва" кой е по знаещия по определен тип въпроси (граматически, литературни, фактически или аналитични). Правилните отговори се разнасят безпроблемно по масите в стаята чрез пошепване или бележки. Ако има грешни такива (а то сигурно има!) и те ще са колективно грешни. Но така е при тестовете! Я пробвай да подскажеш тема по литература! Квесторите "разсеяно" зяпат през прозореца или си говорят по житейски проблеми. Едва когато шумът се усили над определени децибели правят забележка. Посланието е ясно: "Помагайте си, но не демонстрирайте!" Мнозина в "мрежата" възразяват срещу факта, че в селата и малките градчета предвид родово-патриархалните традиции се е преписвало "като за световно". Споко, и в големите градове е почти идентично.
Съдържанието на изпита в "сините" пакети: Поносимо. Не че липсват въпроси с неточни формулировки или недомислени условия. Не само 30-ти въпрос е зададен некоректно! Ами примерно на 20-ти може да има 3 верни отговора. И точните антоними на въпрос 38-ми май са въпрос на субективна преценка! (всички пож БЕЛ) Все пак въпросите с отговори тип "по-верен от верните" са сравнително малко. Или по-малко от очакваното като си знаем "нивото" на експертите в МОН. Произведението за анализ и темата по история също са благодатни ( "Шибил" и "Берлинският договор"), но.... като не са ясни критериите винаги ще има място за субективизъм. А нали някои хора се тупаха по гърдите, че точно него ще избегнат с тази изпитна система!
Епилог и прогноза: Този път по изключение ще се присъединя към очакваното. Слаби оценки почти няма да има. Шестици - малко. Основната част от абитуриентите ще изкарат между 4 и 5.
Мошеникът с очилца и заобикалящите го плазмодии ще дадат щастливи интервюта за "успешното провеждане" и "епохалния" миг в образователната система. Ще се опитат да ни внушат, че от училищата излиза едно грамотно поколение. Но ние добре знаем, че не е така.
Парите от европейски фондове са "усвоени". Някои (малцина!) учители добре се нагушиха от частни уроци. Издатели като моите продадоха и ще продават помагала в чудесни тиражи. Матурите струвха прескъпо на държавния бюджет: 5 милиона лева официално! http://bglog.net/Obrazovanie/19641#89726
Няма да ви убеждавам колко са лоши матурите. Но съм убеден, че в този формат са "декоративни" (определението не е мое!) и абсолютно излишни. Поредният неуспешен експеримент.
Пък за преписването-гледайте сега другари учители-няма изпит, на който не може да се препише или да не се преписва. Тръст ми, както се казва. Аз съм била на бая изпити и почти винаги някой ми е искал нещо във вид на листче. Даже са ми се сърдили като не подсказах веднъж, но то беше от личното ми възмущение от къде на къде някой който нищо не е пипнал да учи иска да има перфектно решена задача /а не само част от нея, която са му дали вече/. Също и на бая изпити съм преписвала къде с неофициалното съгласие на преподавател (в по-ъпгрейднатия и официален вариант му се вика "имате 15 минути да си припомните материала"), къде просто от неволя. Вярно, че при нас след това имаше и устен изпит та няма начин само с едното преписване да минеш. В смисъл ако не си учил, няма да стане номера. Пък като си учил става перфектно :)
Освен това близки до мен хора наскоро също минаха кандидат-студентски, а и студентски изпити, и е няма такова преписване. Нямаше как да не се възмутя, ноооо. УНСС, бейби.
Както и да е, мисълта ми беше-преписването е форма на ученическа култура :)
А за матурата, сутринта слушах някакъв смешник да обяснява как някои въпроси били лошо зададени и как въпросът "Определете кое НЕ е вярно" бил некоректен. Мили преподаватели, не смятате ли че един зрелостник трябва да може да различава значението на думата(или каквото там е) НЕ в изречението? Защото това за мен е абсолютен абсурд. Явявала съм се на САТ-ове и не ми е и хрумнало да се мръщя на злобните въпроси. Все пак идеята на един изпит е да отсее хората на някакъв признак. Какво изобщо значи коректен въпрос?Ако има толкова на брой решения колкото е указано в условието всичко си е наред. Не мисля, че като е матура по БЕЛ трябва да отговаря на интелектуалното ниво на дете в първи клас.
Дени, ти нещо възразяваш, но всъщност даваш нов, безценен материал за размисъл. Преписването е наистина често срещано явление. Но "форма на ученическа култура" - боже пази! Пази ни и от изпит, при който кандидатите ще бъдат отсявани по умението им да ... преписват и подсказват! А некоректните въпроси с множествено решение, грешните задачи, сбърканите постановки съвсем не са патент на тази матура!
Нито преписването, нито лошите въпроси са причина да се тръшкаме по телевизията и отново да плюем МОН. Не че съм голяма фенка на МОН, просто съм реалистка. Когато правиш нещо за първи път е нормално то да не е съвършено. Дори да е скапано. Но според мен МОН вложиха повече енергия в оправдания защо има матура отколкото в това да я направят смислена.
Пък за преписването, не казвам че хората трябва да се оценяват по способностите си да преписват (въпреки че в някои случаи те са зашеметителни). По-скоро предпочитам такива варианти, в които преписването е ненужно-като есета, теми или тестове в много варианти плюс творческа задача. А за науките, дискутирането или т.нар. устно изпитване е много подходяща добавка към писмения изпит-преписване. Така поне оценката може да бъде що-годе обективна. Просто от преписването не може да се избяга, но може да се обезмисли. И така всички ще имат полза от изпита.
Да, наистина формата на матурите трябва да се смени. Копираме тъпашките тестове по американски образец, а разработките на теми и есета носят доста повече творчески елементи. А МОН не ще убеди след този фарс никой здравомислещ, че подетите от него инициативи подобряват образователната система и са нужни въобще. Чиновниците знаят само да "усвояват" пари. Както казваше Хамлет : "Останалото е мълчание"...
Новината от dir.bg потвърждава нашите предвиждания! http://dnes.dir.bg/2008/06/05/news3073413.html#sepultura На проверените матури над 60% процента от учениците изкарват 4+, при това без половината от тях да са писали литературно-интерпретативното съчинение! (тоест без една трета от точките!). Министърът отново се опитва да извърти нещата. Но щом зрелостниците изобщо не пишат разработка това означава не че темата " не е толкова лесна", а че не им пука за оценката щом са изкарали над 3.00 г-н министър!
Матурите не трябва да са задължителни, а условие да продължиш нагоре.
Това предполага единни изисквания за прием на студенти и стандарти за обучение. Цялата образователна система продължава да се срива поради занижени критерии и изисквания в условията на конкуренция за ученици и студенти.
Може ли да учи икономика и миниджмънт човек без математически способности.
Правото да учиш едикакво си трябва да се заслужи с успех и матура по определени предмети.За да те допуснат до матура, трябва да имаш поне добър по предмета през годините на средното си образование.
Сега ще сметнат по обратният път цената на една точка и всички са доволни, но качество няма!Прах в очите.
Да, матурите в този вид са фарс и "прах в очите, прав си колега Димитров. Всъщност матурите не са от днес. Но бяха в по-умен формат - на анализ. Не забравяй, че освен единните изисквания за прием, трябва да има стимула и за освобождаване от матури чрез отличен успех. Иначе и без това ясно изразеното безразличие у децата към текущите оценки ще се засили. Със среден или отличен успех по предмета - пак заминаваш на матура!
Един последен щрих към постинга. Днес на сайта на МОН излязоха резултатите от матурите. Едната щерка има 5.54 по БЕЛ и 5.63 по история. Другата 5.60 по БЕЛ и 5.32 по история. Каква е причината за малко по-ниската оценка по история? Дъщеря ми я сподели още в деня на матурата. Просто се случила в стая с ученици от спортни паралелки ( не искам да обиждам никого, но да не изкривяваме реалностите!). Оказало се, че от цяла стая можала да се консултира само с едно момче. Всички други били страшно невежи и преписвали от тях. Сега ние ги прегръщаме и поздравяваме, а детето плаче, че можела и повече ако непрекъснато не я безпокояли другите с въпроси и се беше случила в компания на по-добри ученици. Но трябва да свикват, че нещата в живота не са равни, а мръсни и гадни като "матури по Вълчово време".
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...