Колеги, вие приехте ли вашите вътрешни правила за определянето на индивидуалните заплати? В нашето училище ни бяха представени за разглеждане правила, в които се съдържаха клаузи, насочени срещу интересите на учителите. Съответно аз изказах мнение, че тези разпоредби трябва да се променят. Знам от сигурен източник, че правилата в този вид са изработени от директора на 33 СОУ в София и се разпространяват из училищата.
Можете да си ги изтеглите от тук.
А аз ще пейстна онези места, които най-силно ме обезпокоиха.
..........................................
Действие на ВПРЗ
Чл.4/1/ Настоящите ВПРЗ са в сила от 01.07.2007г. и действат за неопределен период до изричната им отмяна от работодателя.
Следователно, веднъж приети, те могат да се променят само, ако работодателят пожелае. Което значи, че трябва много да се внимава какво приемаме и подписваме. Но по-надолу четем друго:
Правила и процедури за изменение на работните заплати по индивидуалното трудово правоотношение
Чл.28 /1/ Размерът на трудовите възнаграждения се преразглеждат веднъж годишно, на база показатели определени на национално ниво и критерии към всеки от тях, приет с решение на ПС.
Така и не става ясно защо правилата за определянето на заплатите могат да се променят само от директора, а размерът на възнагражденията се преразглеждат веднъж годишно, като и Педагогическия съвет участва в изработването на критериите. Вероятно тук се има предвид диференцираното заплащане, но е трудно да се досети човек от тази формулировка.
Чл.15 /1/ Размерът на основната месечна работна заплата се определя в зависимост от продължителността на работното време по индивидуалното трудово правоотношение и съгласно Наредба №2 на МОН от 18.02.2008 год.
Продължителността на работното време при учителите официално е 8 часа. В едно писмо (в момента не мога да го цитирам, то е от 95-та година) на МОН се уточнява, че работното време на учителите не бива да се счита като присъствие в училището. Тогава за какво работно време може да става въпрос, щом то не може да се засече реално? Ами аз, например, ще поискам да ми се плаща по-висока заплата, защото в повечето случаи моето работно време, или времето, което отделям за изпълнение на служебните си задължения, надвишава 8 часа.
/2/ С постоянен характер са тези допълнителни трудови възнаграждения, които се изплащат ежемесечно:
1. допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит;
/3/ С непостоянен /инцидентен/ характер са тези допълнителни трудови възнаграждения, които се изплащат по време на водене на учебен процес:
1. допълнително месечно трудово възнаграждение за професионална квалификационна степен:
- за V ПКС – 7.00 лв.;
- за ІV ПКС – 10.60 лв.;
- за ІІІ ПКС – 16.50 лв.;
- за ІІ ПКС – 45.00 лв.;
- за І ПКС – 61.00 лв.
Най-накрая успяха да премахнат официално и ПКС-тата! С Наредба №2 на МОН от 18.02.2008 год, която отменя предишната №1 с таблиците, в които ПКС-то формираше основната заплата, и с тези вътрешни правила, които превръщат ПКС-то като допълнително трудово възнаграждение с инцидентен характер! – тоест може и да не се заплаща.
Чл.29 /1/ Работодателят веднъж годишно оценява трудовото представяне на работниците и служителите (Карта за оценка на педагогическия и непедагогическия персонал - можете да си я изтеглите!).
/2/ При оценката по предходната алинея се отчитат :
професионализъм;
професионални изяви и извънкласна дейност;
трудова дисциплина.
Бих желала някой да ми разясни как директорът ще прецени професионализма на един учител! Явно той, директорът, вече не е само административен ръководител, а и експерт, който трябва да познава методиката на преподаване на всички предмети, във всички етапи и степени на образование. В картата за оценка, която директорът изготвя, например пише, че той ще преценява дали учителят прилага подходящи методи и стратегии.
Като извод: учителят в България става все по-безправна фигура, ставайки прекалено силно зависим от личните симпатии на директора на училището, но за сметка на това - с все по-ниски доходи, като неговата по-висока квалификация вече не се стимулира финансово.
Чл.12 Основната месечна заплата се изплаща на работника/служителя за изпълнението на нормата за задължителна преподавателска заетост, за участие в педагогически съвети, родителски срещи, методически сбирки, възпитателна дейност, консултации на ученици и родители.",т.е., ако правилно го разбирам, директорът има право да "пълни" работното време за престой в учебното заведение до плътни 8 часа всеки ден, като се аргументира с тази точка - днес съвет, утре родителска среща, двруги ден- консултации и т.н./като във въпросните консултации нищо не пречи да влезнат и прословутите часове за индивидуална работа с нуждаещи се ученици, които уж са извънреден труд/.С други думи, въпросният член екстра си замества бутафорният следващ 17-ти член и по-точно т. 3 и 5 от него: Допълнителни трудови възнаграждения
Чл.16 /1/ Допълнителните трудови възнаграждения се уговарят по размер в индивидуалния трудов договор или в допълнително споразумение към него.
" Чл.17 /1/ Допълнителните трудови възнаграждения са с постоянен и непостоянен /инцидентен/ характер.
3. за консултиране на родители и ученици и водене на документацията на съответната паралелка на класните ръководители се заплащат 18.00 лв.;...
5. за педагогическите специалисти, извършващи допълнителна работа извън преките задължения, се заплаща допълнително като лекторски часове, както следва:
- за проверка на една писмена работа, конкурсен изпит, олимпиада и др. подобни – 0.5 часа;
- изпитване на един ученик във формите на индивидуално и самостоятелно обучение: председател на комисия – 0.5 часа; член на комисия – 0.3 часа.", защото всичкото това съвсем нормално може да си се вмести в 8 часа всеки ден. За да звучи съвсем абсурдно, обърнете внимание и на определението за Допълнително трудово възнагпраждение, определено по-долу със следващия чл.19: "Чл.19 /1/ Допълнителните трудови възнаграждения на работниците и служителите са :
1. за придобит трудов стаж и професионален опит;
2. за положен извънреден труд;
3. за време на разположение на работодателя;
4. за по-висока лична квалификация;
5. за преподаване на предмет на английски и френски език само за времето на водене на учебен процес;
6. за консултиране на родители и ученици и водене на документацията на съответната паралелка на класните ръководители;
7. за учебни часове над нормата за задължителна преподавателска дейност;
8. за педагогическите специалисти, извършващи допълнителна работа извън преките задължения."
Доколкото аз знам, никъде досега синдикатите не са участвали във формирането на въпросните правила. А и, доколкото разбирам, нямат и намерение да го правят.
Работният ми ден(заедно с подготовка, проверка на писмени работи и т. н.) често надвишава 8 часа. Но как да се докаже? Всички "се хващат" за това, как си "изпяваме" уроците и друго не ни интересува. Има и такива колеги, които, за жалост, май, че са прави. Семейният бюджет също се ощетява, защото голяма част от допълнителните материали изготвям за своя сметка. И какво от това, че работя, защото обичам професията си?Може би, защото работя с малки ученици и виждам, че има резултати от усилията, които влагам.
За радост директорката на училището, в което работя, е чудесен работодател, който не би накърнил интересите на подчинените си, независимо от личните спречквания. Доказала го е неведнъж.
Шели, в Наредба №2 на МОН от 18.02.2008 год. виж какво пише:
Чл. 6. (1) Механизмите за определяне на основните работни заплати на педагогическия и непедагогическия персонал с изключение на директорите на детските градини, училищата или обслужващите звена се договорят в колективен трудов договор и/или се включват във вътрешните правила за работната заплата на детската градина, училището или обслужващото звено.
(3) Органите на синдикалните организации в детската градина, училището или обслужващото звено имат право да участват в подготовката на проекта на вътрешните правила за работната заплата по ал. 1, за което директорът задължително ги поканва.
И още нещо интересно от тази наредба за допълнителните трудови възнаграждения:
Чл. 9. (1) Видовете допълнителни възнаграждения на педагогическия и непедагогическия персонал с изключение на директорите на детските градини, училищата или обслужващите звена, както и механизмите за определяне на техния размер се договорят в колективен трудов договор и/или се включват във вътрешните правила за работната заплата на детската градина, училището или обслужващото звено при условията и по реда на чл. 6, ал. 2 и 3.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 2. (2) Размерите на допълнителните трудови възнаграждения, определени в Наредба № 1 от 2007 г. за реда и начина за определяне на индивидуалните месечни работни заплати на персонала в средното образование (обн., ДВ, бр. 70 от 2007 г.; изм., бр. 86 от 2007 г., бр. 99 от 2007 г.), продължават да се прилагат до сключване на колективен трудов договор по чл. 9, ал. 1, съответно до влизане в сила на заповедите по чл. 10, ал. 1 и 2, но не по-късно от 1 юли 2008 г.
Мария, а при договарянето на заплатите не е ли достатъчно да се вписва изпълнението на нормата на преподавателска заетост, тоест какъв норматив от часове е длъжен да произведе учителят, а не работно време от 8 часа, което няма как да се регистрира? Към тази преподавателска заетост спада и вторият час на класа, който се дава за работа с родители и учебна документация и всичко става точно, без да се позволява на някои директори да разиграват хора от персонала си, държейки ги за щяло нещяло в училището под най-различни предлози. Да не забравяме, че заплащането за тези отговорности е всичко на всичко 18 лева на месец и срещу тези пари не е честно да се вменяват допълнителни ангажименти, които изискват всекидневен престой в училище в рамките на 8 часа.
По повод на следното, което казваш:
Вместо това - дайте да видим правите ли по 40 часа с подготовката, провеждането на часовете и проверките на писмените работи на учениците - което е минимума на минимуминте на т.нар. образователна услуга?
...искам да ти кажа, че за конкретен урок ми се е случвало да се готвя с часове или даже с дни. Зависи какво значение влагам в него. Така че тези 40 часа са нещо много относително, което не е никакъв критерий за добре или зле свършена работа.
Между другото, засега имам добри впечатления от моята нова директорка и ми се струва, че в нашето училище злоупотреби като изброените няма да има, но все пак принципът е важен. Знаем, че на много места подобни промени ще развържат ръцете на недобросъвестни директори, за да издевателстват над учителите. И не, не съм съгласна, че след като не ми отърва да ме обременяват с безкрайно много излишни натоварвания, често пъти без полза за мен или учениците, трябва да напусна. Така не бива да се разсъждава, ако искаме някакви положителни промени в образователната сфера. Най-лесно е да се напусне, по трудно е да се преборим за справедливи условия на труд и справедливо заплащане.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи