Капаните, заложени във вътрешните правила за работна заплата

от queen_blunder на 29 април 2008, 12:24

Категории: Трудово-правна взаимопомощ - Училище - Коментари - Политика - Размисли
Ключови думи: вътрешни правила за работна заплата , капани

 

Колеги, вие приехте ли вашите вътрешни правила за определянето на индивидуалните заплати? В нашето училище ни бяха представени за разглеждане правила, в които се съдържаха клаузи, насочени срещу интересите на учителите. Съответно аз изказах мнение, че тези разпоредби трябва да се променят. Знам от сигурен източник, че правилата в този вид са изработени от директора на 33 СОУ в София и се разпространяват из училищата.

Можете да си ги изтеглите от тук.

А аз ще пейстна онези места, които най-силно ме обезпокоиха.

..........................................

Действие на ВПРЗ

Чл.4/1/ Настоящите ВПРЗ са в сила от 01.07.2007г. и действат за неопределен период до изричната им отмяна от работодателя.

Следователно, веднъж приети, те могат да се променят само, ако работодателят пожелае. Което значи, че трябва много да се внимава какво приемаме и подписваме. Но по-надолу четем друго:

Правила и процедури за изменение на работните заплати по индивидуалното трудово правоотношение

Чл.28 /1/ Размерът на трудовите възнаграждения се преразглеждат веднъж годишно, на база показатели определени на национално ниво и критерии към всеки от тях, приет с решение на ПС.

Така и не става ясно защо правилата за определянето на заплатите могат да се променят само от директора, а размерът на възнагражденията се преразглеждат веднъж годишно, като и Педагогическия съвет участва в изработването на критериите. Вероятно тук се има предвид диференцираното заплащане, но е трудно да се досети човек от тази формулировка.

..........................................

Чл.15 /1/ Размерът на основната месечна работна заплата се определя в зависимост от продължителността на работното време по индивидуалното трудово правоотношение и съгласно Наредба №2 на МОН от 18.02.2008 год.

Продължителността на работното време при учителите официално е 8 часа. В едно писмо (в момента не мога да го цитирам, то е от 95-та година) на МОН се уточнява, че работното време на учителите не бива да се счита като присъствие в училището. Тогава за какво работно време може да става въпрос, щом то не може да се засече реално? Ами аз, например, ще поискам да ми се плаща по-висока заплата, защото в повечето случаи моето работно време, или времето, което отделям за изпълнение на служебните си задължения, надвишава 8 часа.

..........................................

>Чл.17 /1/ Допълнителните трудови възнаграждения са с постоянен и непостоянен /инцидентен/ характер.>

/2/ С постоянен характер са тези допълнителни трудови възнаграждения, които се изплащат ежемесечно:

1. допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит;

/3/ С непостоянен /инцидентен/ характер са тези допълнителни трудови възнаграждения, които се изплащат по време на водене на учебен процес:

1. допълнително месечно трудово възнаграждение за професионална квалификационна степен:

-         за V ПКС – 7.00 лв.;

-         за ІV ПКС – 10.60 лв.;

-         за ІІІ ПКС – 16.50 лв.;

-         за ІІ ПКС – 45.00 лв.;

-         за І ПКС – 61.00 лв.

Най-накрая успяха да премахнат официално и ПКС-тата! С Наредба №2 на МОН от 18.02.2008 год, която отменя предишната №1 с таблиците, в които ПКС-то формираше основната заплата, и с тези вътрешни правила, които превръщат ПКС-то като допълнително трудово възнаграждение с инцидентен характер! – тоест може и да не се заплаща.

А ако се плаща, ще бъде само по време на водене на учебен процес и по този начин заплатите на квалифицираните специалисти ще се намалят. Което означава, че МОН не стимулира повишаването на личната квалификация на учителите, а прави точно обратното - поощрява липсата на такава. Всички лозунги за по-високо качество на преподаване, записани в Националната програма, се оказват поредните долни лъжи.

 ..........................................

Чл.29 /1/ Работодателят веднъж годишно оценява трудовото представяне на работниците и служителите (Карта за оценка на педагогическия и непедагогическия персонал - можете да си я изтеглите!).

/2/ При оценката по предходната алинея се отчитат :

професионализъм;

професионални изяви и извънкласна дейност;

трудова дисциплина.

Бих желала някой да ми разясни как директорът ще прецени професионализма на един учител! Явно той, директорът, вече не е само административен ръководител, а и експерт, който трябва да познава методиката на преподаване на всички предмети, във всички етапи и степени на образование. В картата за оценка, която директорът изготвя, например пише, че той ще преценява дали учителят прилага подходящи методи и стратегии.

Като извод: учителят в България става все по-безправна фигура, ставайки прекалено силно зависим от личните симпатии на директора на училището, но за сметка на това - с все по-ниски доходи, като неговата по-висока квалификация вече не се стимулира финансово.