Скъпи приятели, предлагам ви да поиграем един месец на играта „Това го знае всяко хлапе”, която в онлайн варианта може да бъде съвсем опростена. И така! Отмъкваме главната идея на телевизионната игра: а тя е да се задават въпроси от областта на всички учебни предмети, които се изучават в училище от І до V клас.
Целта е от една страна да издирим най-трудните задачки в учебното съдържание, за да покажем какво учат днешните деца и въобще на какво са подложени при обучението си, а от друга – да се забавляваме. Пък не е изключено и ние да се затрудним на някои въпроси. Кой знае! :)
Правилата са следните:
1. Въпросите да са от учебния материал от І до V клас (по всички предмети);
2. За всеки верен отговор се дава по 1 точка.
3. Време за отговор – 1 денонощие, след което авторът на въпроса си пише една точка, ако никой не е успял да отговори.
4. След 1 месец ще приключи играта. Тогава ще преброим резултатите и ще излъчим победителя.
Забележка: Трябва да се стремим при избора на въпрос да не е възможно в google да бъде намерен отговорът.
Започвам първа аз. Първи клас – математика. Въпрос:
Кое перце трябва да се сложи в квадратчето, в което има записан въпросителен знак?
Отговорът само предполагам кой може да е, защото никъде не може да се направи справка за него, но се надявам Бабев, като математик, да отсъди кой от участниците е отговорил правилно.
?
⇨
⇩
⇦
⇧
Еовинката – поздравления за участието, но прецизността изисква да се чете по-внимателно задачата :) От погледа на Бабев нищо не може да убегне, затова аз може да напиша точките, но той отсъжда правилността на отговора. До тук имаш 1 точка за предишния въпрос, а на този още не е отговорено с деветнайсетте думи :)
Между другото. Това число беше прочетено от мой ученик, за който ще се похваля, че успя да влезе след ІV клас в СМГ без допълнителни курсове и частни уроци.
Алекси, картинката не се вижда. Ъплодвай, моля те, през бутончето, като виж дали тя не надвишава лимита от 200 КВ, за да може да бъде качена тук. За квадратите ще получиш точка, ако Бабев одобри решението.
Бабев, а на задачата за Панагюрище правилен ли е отговорът на tangor?
Направете четири еднакви равностранни триъгълника с помощта на 6 равни отсечки.
ПП Бабев, моля те да се намесиш само в краен случай. :)))
chudovishte , получаваш +1 точка за отговора си.
Ето ги отделните операции при биговане.
1. Поставя се чертожна линия до прекъсваната линия, по която ще се бигова, и здраво се притиска към хартията;
2. С лек натиск тъпата страна на ножицата се притиска към хартията и същевременно се плъзга по ръба на линията, така че върху хартията да остане следа.
Съжалявам, Бабев, с правата работата наистина не е съвсем наред. На теб лично обаче ти бях предложила да станеш админ на новостроящата се общност, а ти ми отказа. Ще се радвам, ако си промениш намерението. Положението с ъплоуда в момента действително говори за неравноправие, но моля ви да не си мислите, че е направено умишлено и нарочно. Системата ни продължава да е в процес на изграждане и затова е така. Извинете ни!
За да съм солидарна с вас, качих картинките на друг хостинг: http://my.imageshack.us. Между другото, вместо да се мъчите с вмъкване през бутона на редактора, можете просто да сложите един до друг вертикално двата прозореца и с мишката да "хванете" картинката, да я влачите и да я пуснете в съседния прозорец, по-точно в полето за писане. Става бързо и лесно.
Но защо да си недоволен от мен? Аз, както се вижда, не съм преброила квадратите. Вместо пет са били шест. И това е от Разсеяност (главната буква не е случайна), за която някой хора не ми вярват, че имам. Освен това смятам, че съм се постарала да изпълня условието на задачата, в което не се говори нито за прави линии, нито за отсечки. И понеже не съм се отказала формулираната по този начин задача да я реша, си искам точката за нея.
Ето пет, а не шест квадрата, нарисувани с шест линии.
Сега вече ще получа ли точка?
Иначе съм напълно съгласна с теб, че на подобни начини на разсъждение трябва да учим децата. Много са ценни, защото развиват логическото мислене.
......
И понеже съм участник в състезание и не видях отговора на въпроса за петте еднакви квадрата, начертани със седем отсечки, ще отговоря и на него. Нали той пак ми носи точка, ако е верен?
Оставям на някой друг да отговори по двата последни въпроса, защото на мен ще вземат да ми станат прекалено много точките.
Колко най-много еднакви квадрата могат да се начертаят с 10 линии? Колко най-много еднакви квадрата могат да се начертаят с 13 линии?
Моите отговори са:
Р.Р. Как ли бих се справила в тази ситуация без Негово Величество Интернета?
И така, днес е последният ден от играта, която за моя изненада, не се отличи с особена активност, както други игри в Образование”. Например като „Любовната лирика”(http://www.bglog.net/Obrazovanie/13764), която също се игра само 1 месец. Изглежда любовта успява да провокира по-висока активност у блогерите, отколкото научната материя ;-)
По мои наблюдения, които дано да са точни, резултатите са следните:
Първо място е за Малинка Петрова с 9 точки.
На второ място са Еовин и Ира Даскалова с по три точки.
На трето място сме всички останали.
Поздравявам всички участници с доброто им представяне, а на Бабев изказвам специални благодарности за неоценимата помощ, която ни оказа в областта на математиката :-)
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи