Великобритания
САЩ
Германия, Русия
Франция
SI
109
милиард
билион
милиард или билион
1012
трилион
1015
-
квадрилион
1018
квинтилион
1021
секстилион
1024
септилион
1030
Ето какво ми каза колежката по математика по електронната поща:"Търсих в моите книги за числата и намерих доста оскъдна информация. Трилион - хиляда билиона или 10 на 12-та степен (т. е. единица с 12 нули), като тези преводи са само за ОНД страните и USA. В Германия, Великобритания и Франция под трилион се счита един милион билиона, т. е. 10 на 18-та степен (1 с 18 нули в записа на числото). Билион - хиляда милиарда отново за ОНД и USA, а за Германия, UK, Франция - милион милиона, т. е. 10 на 12-та степен. Това, според мен, е остаряла информация. В по-съвременните справочници степените на десетицата се наричат другояче:10 на 18-та степен е екса;
10 на 12-та степен е тера;
10 на 9-та степен е гига, като това са представките за образуване на сложните мерни единици, повечето от които се използват в астрономията, физиката, химията. Математиците отдавна са преминали на степени и когато се говори за безкрайно голяма величина като число, то се записва в стандартен вид с помощта на степен на 10. За самото число не се говори, а се споменава само неговия порядък или ранг, показателят при степента с основа 10.Имам още една книга, която е в училището. Ще погледна в нея и ще напиша още нещо. Моят спомен обаче за тези числа, че в редицата: милион, милиард, следват билион, трилион, квадрилион, после билиард, трилиард, квадрилиард и нататък не помня."
* Името на мрежовата търсачка Google произлиза от названието на това число — googol.
Както се вижда, окончанието -илион се дава на числата 103k. В някои езици правилата се различават, е най-удачно числата да се изписват като степени на 10. В някои български източници билион и милиард съвпадат и са равни на 109. Названията на числата по-големи от милиард почти не се използват, а в математиката— никога, заради посочената двузначност.
прекрасно изложено от Shogun - поздравления.
и ми хрумна една кратка формулка за подсещане:
у = 3 (1+х), където у - степента, а х - представката на наименованието - би-, три-, ...
значи милиард=билион -> (2+1)*3=9 нули
поздрави
:)
Иван, никой от спорещите приятели ли не беше учил английски?
А спорът за какво беше - дали можеш да си млад и богат, кои са най-добрите начини да печелиш или само за това билион-а милиард ли е или друго?
Ето какво намерих. Намираме се в т.нар short-scale група. Т.е. ме като САЩ: милион, милиард (=билион), трилион, квадрилион и т.н.
Французите от 1961 ползват тяхната си long-scale направена през 145x година.
Връзки:
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи