• BgLOG.net
  • Регистрация
  • Вход
Начално образование Създай свой блог Пиши Категории
Образование Начално Образование Предучилищна педагогика БЕЛ Математика и ИТ Чужди езици
Бебелог Здраве и Красота Литература Поезия Любов Музика Туризъм
≡

BgLOG Образование Начално образование
avatar

Проектът УСПЕХ - писмо с указания; въпроси и отговори

от queen_blunder на 20.12.2011 18:56 50 коментара , 54258 прочита
Категории: 4-ти клас, 3-ти клас, 2-ри клас, 1-ви клас, Възпитание, Извънкласна работа, Гражданско образование, Изобразително изкуство, България, Музика, Проекти, Училище, Наука
Ключови думи: въпроси, отговори, писмо, успех, проект, извънкласни дейности, асен александров
Скъпи колеги, поради огромния интерес към инициативата на МОМН и по молба на г-н Асен Александров - ръководител на проекта УСПЕХ, целящ обхващането на около 500 000 ученици в най-различни извънкласни дейности, публикувам цялото писмо.

Целева група по проекта са учениците от държавните и общинските училища, без средищните училища

1. Извънкласните дейности и извънучилищните (ИИД) са форма на организация и взаимодействие между дейността на учителя/лектора и учениците с цел осъществяване на конкретни задачи, свързани с удовлетворяване на интересите и творческите търсения на учениците извън държавните образователни изисквания за учебно съдържание. Извънкласните дейности се осъществяват на доброволен принцип по желание на учениците със съгласието на родителите.

 

2. За целите на ефективното изпълнение на проекта и неговия вътрешен мониторинг МОМН разработва самостоятелен електронен модул – „Извънкласни дейности”, съвместим с базата данни от Списък-образец № 1.

 

3. Извънкласните и извънучилищни дейности по проект УСПЕХ от схемата „Да направим училището привлекателно за младите хора” – ОПРЧР, не се финансират от бюджета на училището, не допускат теми и дейности, предвидени в учебните програми по учебните предмети, включени в училищния учебен план и не дублират съдържателните характеристики на учебните предмети, изучавани в българското училище и групирани в културно-образователните области по класове, етапи и степени на образование.

 

 4. Заниманията могат да бъдат организирани  със седмичен хорариум или на модулен принцип. Те са:

- извънкласни и се съотнасят към дейност № 2, когато се провеждат през учебната година (включително почивните дни)

- извънучилищни и се отнасят към дейност № 3 - през ваканцията.

 

Тематичното разпределение  се разработва в рамките на 68 учебни часа, от които 60 за занятия и 8 за две представителни изяви (по 4 часа). Продължителността на учебния час е 45 минути. В един ден могат да се провеждат 1, 2, 3 или 4 часа занятия по извънкласна дейност. Всички часове в които се провеждат извънкласни и извънучилищни дейности (в рамките на 68 часа), трябва да бъдат взети най късно до 30 август, след което от 15 септември започва нов проектен цикъл.

 

5. Предлаганите тематични направления в едно училище трябва да  обхващат различни области на ИИД. Не се допуска наличие на повече от 25% ИИД от една област на ИИД (таблица с 12 области на извънкласни дейности). Една извънкласна дейност може да е подведена към дейност № 2 или дейност № 3, но не и в двете едновременно.

 

 6. Тематичните разпределения на часовете се разработват от учителя/лектора в два екземпляра и се утвърждават от директора на училището при спазване на изискването темите и дейностите да не дублират учебното съдържание. Единият екземпляр се съхранява в комплекта от документи по проекта в училището, а вторият – се представя в РИО  заедно със заявката на директора за участие на училището в проекта.

 

            Тематичните разпределения съдържат информация за:

- темите

- времевия график – ден от седмица, начален час

- място на провеждане

- продължителност – брой часове.

 

 7. Минималният брой участници в извънкласна дейност е 6 ученици, а максималният - 15. Групи над 15 ученици могат да съществуват, но за допълнителния брой над 15 ученици няма да се предоставя финансиране по проекта. Не се финансират разходи за ИИД, в които броят на учениците е под минималния.

 

 8. Не се финансират разходи за транспорт на пътуващите ръководители на ИИД.

 

 9. При отсъствие на лектор по болест или напускане на лектор часовете му могат да се вземат от друг лектор, който трябва да бъде въведен в електронната система.

 

10. Разходите за участник с повече от 25% отсъствия по неуважителни причини от заниманията в извънкласни  дейности не се верифицират.

 

 11. Един ученик не може да бъде финансиран в повече от една форма за ИИД и затова не се позволява дублирането на един ученик в две форми ИИД. Не се позволява замяната на един ученик с друг през учебната година. Не се позволява добавянето на ученик в ИИД в течение на учебната година.

 

12. Един учител или лектор може да води повече от една ИИД.

 

13. Може да има повече от една ИИД от едно и също тематично направление, но с различен състав.

 

14. Верифицират се само разходи за дейности, провеждани на територията на страната.

 

15. След одобряване на училището за включване в проектните дейности, директорът сключва договори с ръководителите на ИИД:

- с ръководителите на ИИД, които са учители в съответното училище, директорът сключва допълнителен трудов договор. Възложените по проекта часове за ИИД не могат да формират или допълват нормата за задължителна преподавателска работа.

- при избор на външно за училището лице за ръководител на ИИД по граждански договор, се спазват процедурите по  ЗОП или Наредбата за малките обществени поръчки.

 

 16. Разходите за възнаграждения на лицата – ръководители на извънкласните дейности, в държавните и общинските общообразователни училища, участващи в проекта УСПЕХ по бюджетна линия BG 051ро001 – 4.2.05 «Да направим училището привлекателно за младите хора», се определят въз основа на вътрешните правила за работна заплата, но не повече от 12 лв., включващи осигуровките за сметка на лицето, за взет учебен час. Предвидени са възнаграждения и на директора и на едно техническо лице  от училище.

 

19. Броят на учениците в училище участващи в извънкласни дейности не е ограничен и се очаква средно 40% от учениците във всяко училище да бъдат включени в някоя извънкласна дейност.

 

20. Финансирането за един ученик е 185 лв.годишно, от които най-малко 30% за материали и консумативи по проекта. Не се финансират разходи за закупуване на ДМА, обзавеждане и оборудване.

 

21. Електронния адрес, на който може да изпращате коментари и въпроси по проекта, е uspeh@mon.bg


22. При организацията и провеждането на извънкласните и извънучилищни форми и дейности по проекта УСПЕХ по бюджетна линия BG 051ро001 – 4.2.05 «Да направим училището привлекателно за младите хора», се спазват и всички останали нормативни разпоредби, касаещи системата на средното образование и ОПРЧР.

 

23. Предстои издаването на подробна инструкция на министъра на образованието, младежта и науката за организацията и правилата по проекта.

Групите за извънкласна дейност и 3-годишната програма за развитие на извънкласните дейности в училище се  приемат с решение на Педагогическия съвет на училището.

..............................

Писмото, както и отговорите на почти 150 въпроса относно проекта, са публикувани на специално направения за целта сайт - http://web.hit.bg/uspeh/, който обаче поради претовареност невинаги се зарежда и невинаги показва коректно страниците.

           
А тук е страницата на РИО, София-град, от която могат да се изтеглят бланките за задължителната документация със слогана и логото на проекта: http://www.rio-sofia-grad.com/

За всеки случай копирам текста с линковете за теглене. 

ПИСМО НА НАЧАЛНИКА НА РИО ОТНОСНО ПРИЛОЖЕНИЯ ПО ПРОЕКТ „Да направим училището привлекателно за младите хора„ /Училище за Себеутвърждаване и Подготовка към Европейски хоризонти – УСПЕХ/

Приложение №1-Области на ИИД

Приложение №2-Данни за групата ИИД в училище
Приложение №3-Заявление за участие в УСПЕХ от директора
Приложение №4-Заявление за участие в УСПЕХ от ученика и съгласие на родителя
Приложение №5-Официална бланка

Изпрати e-mailРазпечатване
Потърси още в сайта

RSS за коментари Коментари

avatar
# | от nelka на 20 декември 2011, 19:32
avatar
# | от Rosica Aleksandrova на 20 декември 2011, 21:06
Този проект страшно ми харесва, но нямам право да кандидатствам, защото сме средищно училище. Жалко!!!
avatar
# | от Neli Maneva на 21 декември 2011, 09:14
Благодаря,Поли!!!

 

avatar
# | от Galina Aleksandrova на 21 декември 2011, 15:51
  Чудесен проект, но за жалост и нашето училище е средищно. Желая успех на всички, които имат право да участват! Някой знае ли кой е проектът, отнасящ се за средищните училища?Прочетох това във въпроси и отговори относно проекта. 

avatar
# | от Rosica Aleksandrova на 21 декември 2011, 17:28
Проектът за средищните училища е свързан с осигуряване целодневна организация за всички ученици от училището, чиито родители пожелаят това.
avatar
# | от stellaL на 21 декември 2011, 17:55
Ние не сме средищно училище , но за съжаление моите ученици са в целодневно обучение и тези 68 часа трябва да се вземат в почивните дни......което е неосъществима идея..
avatar
# | от queen_blunder на 21 декември 2011, 19:16
Момичета, добавих от сайта на РИО София-град и линкове за изтегляне на документацията, за да не се лутат колегите къде да търсят. 

Да, проектът изключва средищните училища, но при целодневната организация могат да се използват ваканциите, нали така? 
avatar
# | от rosesunrise65 на 21 декември 2011, 20:42
Да, ваканциите  и почивните дни също. От днес сме в процедура на подготвяне на документацията. Началото на януари е съвета, а после каквото сабя покаже. Проектът е добър, дано проработи!
avatar
# | от sisito на 21 декември 2011, 23:24
   Ние също не сме средищно училище ,но учениците ми учат целодневно.Въпреки това започнахме да обработваме документацията .Часовете ще си вземем през ваканциите.Но друго мен ме притеснява ,че задължително трябвало да се включат деца с неизвинени отсъствия  и слаб успех.Бих желала да работя по проекта с добрите ,за да има резултат.Вие с какви ученици ще работите ?Наистина проектът е добър и има много желаещи .Успех на всички !
avatar
# | от MariaD на 22 декември 2011, 15:26
Нищо не пречи на екипа за управление да промени параметрите на първата година на прилагане, заради късното стартиране. 68 часа се поместват добре в 1 цяла учебна година, но само във втората й половина (2 срочни ваканции и любимият м. май) - организацията ще създаде излишно напрежение, което е в противоречи с целите на целия проект.

 Също така ограничението на организацията - ИЛИ през учебната година ИЛИ през ваканциите, сигурно обслужва някакво улесение при отчитането, но в никакъв случай не обслужва нуждата да се организира гъвкаво една ИИД от 68 часа, когато разполагате само с половината от обичайното време. Май пак интересите, възможностите и удобството на децата са отишли много назад в критериите за избор на кое, кога и как да се направи.

avatar
# | от Ani Atanasova на 22 декември 2011, 21:12
Здравейте! Нашето училище е малко и сме решили да участваме. Това, което ни притеснява е ограничената информация по отношение на тригодишната програма, която върви с проекта. Може ли някой да помогне като посочи някаква рамка? Поздрави и весели празници!
avatar
# | от Iliev на 23 декември 2011, 08:15
Проекта наистина е много хубав. sisito, в началото наистина ограничение беше за отсъствия, слаб успех и проблеми с дисциплината, но впоследствие ни заявиха, че това отпада. Подробности имаше на сайта им http://web.hit.bg/uspeh , но в момента не ми се зарежда. Предполагам, че е временно.

Освен това до 15 ученика се вземат пари, а може да включите и повече, просто за тях няма да се заплаща. Друга особеност е, че може двама ръководители на водят едно студио, кръжок или както там бъде избрано да се нарича.


avatar
# | от rosesunrise65 на 24 декември 2011, 17:22
Ето как ще става междинният мониторинг:

линк

 Тука най-новата информация от вчера следобед. Ръководството изпрати по мейл.

линк
avatar
# | от Ani Atanasova на 26 декември 2011, 10:45
Благодаря за изпратените материали, определено внесоха по-голяма яснота, но, извинете ме, ако съм пропуснала да видя, не открих нищо относно тази тригодишна програма, какво точно съдържа, кои са основните акценти, просто някакъв шаблон, за да съм сигурна, че работя правилно. Благодаря предварително.
avatar
# | от sisito на 26 декември 2011, 18:24
Благодаря много за предоставената информация ,относно проекта.На всички ,които ще участват им желая успех !!!!
avatar
# | от queen_blunder на 26 декември 2011, 22:55
Отговор на коментар от Ani Atanasova
Ани, по отношение на тригодишната програма зная, че за всяка предстояща година ще се обновява заявката и че тези 68 часа ще се разпределят през цялата учебна година, а не както сега - в рамките на един срок или по време на ваканциите. 

Всъщност, ваканциите, специално лятната, могат да се оползотворят под формата на лятна занималня с извънкласни дейности.
avatar
# | от kettle kettle на 28 декември 2011, 15:48
Подкрепям идеята за работа през лятната ваканция!
avatar
# | от Meri Nikol на 28 декември 2011, 18:44

Колеги, имам нужда от допълнително разяснение относно този проект. Избрана съм да водя театрална секция и трябва да спретна едно разпределение с темите. Как и откъде да почерпя идеи? Това са 68 часа! Има ли някой, който да се занимава вече с това? Не знам откъде да започна, затова се обръщам към четящите тук за съдействие?

Беше ни обяснено, че у децата, с които ще работим, не трябва да търсим артистични заложби. Трябвало да са " лоши, агресивни, с много отсъствия", т.е. целта на проекта била да се канализира негативната енергия в позитивна. Това добре, ама какво правим като съберем 10 деца с такова поведение? Хм...

Кажете какво ви е обяснено на вас?

avatar
# | от Ani Atanasova на 29 декември 2011, 10:37
Здравей! Много зависи с кои класове работиш. По принцип дават 8 часа за представления, които  нашето училище мислим да разделим между Патронния празник и да речем 25 май или 15.06. Остават 60 часа. Избираш си произведение/я В началото имаш часове за прочит, осмисляне на текста, разпределяне на ролите, работа върху дикцията или каквото решиш отново в зависимост от децата, с които работиш.Разпределят творбата на епизоди и разпределяш часове за отделните епизоди. На пръв поглед са много часовете, но в действителност може и да не стигнат. Така виждам аз нещата.
avatar
# | от Ani Atanasova на 29 декември 2011, 10:51
Някой успя ли да влезе в сайта на проекта, защото аз опитах многократно и не успях?
avatar
# | от Meri Nikol на 29 декември 2011, 12:21

Благодаря ти, Ани! Беше ми много полезна. Ще работя главно с деца от 2,3 и 4 клас.

 Още нещо искам да попитам . От произволни източници ли мога да си избирам произведения?

И при мен сайтът на проекта не се отваря, но преди два дена успях да вляза. Много да си здрава през Новата година!

avatar
# | от Ani Atanasova на 29 декември 2011, 18:59
Защо не, за мен това си е същото като да подготвя програма за някой празник, избирам си произведението, правя си сценария и представям готовия продукт на сцена.Преди няколко години драматизирахме ,,Гъсарката на кладенеца", ако искаш мога да ти изпратя сценария, имам и някои инструментали  към сценария. Въпросът е произведението да е подходящо за възрастта на децата и те да го разбират, за да могат да го изиграят. Аз работя с ученици до 8 клас и стига нещо да ми хареса, дори то да не е в учебните програми, си го прекроявам и си правя сценарий.
avatar
# | от B and B на 29 декември 2011, 18:59
това е от сайта всичко
ukazania.doc
avatar
# | от Ani Atanasova на 29 декември 2011, 21:11
Благодаря за тези указания! Нещата вече са много по-ясни.
avatar
# | от Meri Nikol на 31 декември 2011, 13:09
Да, благодаря ти за готовността да споделиш материали с мен! Със сигурност ще ми е от полза. Само ме притеснява факта, че искат на 9 януари да сме готови с всичко, което ми е невъзможно. Вие в срок до кога трябва да сте готови?
avatar
# | от Ani Atanasova на 31 декември 2011, 18:31
На 12.01.12 трябва да предадем материалите. Струва ми се ,че ще те забавят повече декларациите от учениците, иначе разпределението би могла да напишеш и през ваканцията, а ако все още не знаеш кое е произведението просто може да напишеш драматизация по литературна творба, без да я визираш. Вмъкни няколко произведения и довърши и др. по този начин ще си оставиш, поне според мен, вратичка за евентуални промени на творбата. Предвид факта, че за толкова кратко време трябва да се справим с всичко мисля, че това е удачен вариант.Ако са 2 представления имаш по 30 часа за подготовка- разучаване на творбата, разделяне на епизодите, репетиции на всяка част, да не забравим малко уроци по актьорско майсторство, с които всъщност би могла да започнеш, правилна дикция, зависи какви са ти учениците може и да не ти стигнат.Индивидуална работа с отделните ученици, актьори, да кажем часове за подготовка на декори и ето ти ги 30 часа само за едната творба, това ще се повтори и за другата, а останалите 8 часа разпределяш по 4 часа за представление, там имаш и подготовка на сцената. Освен това може да включиш и посещение на дадено представление, анализ на актьорската игра и т.н.  Възможностите са много.
avatar
# | от Emi Donikjan на 03 януари 2012, 15:01
Честита нова година, колеги! Бъдете здрави, пълни с идеи и с неизчерпаема енергия, за да ги реализирате!  Във връзка с този проект, нашето училище също иска да се включи в него. Предложиха ми да ръководя група за Съхраняване и архивиране паметта на училището. Проблемът е че научавам днес за това и имам затруднение с изработването на разпределение за тези 68 часа. Нямам и представа доколко трябва това разпределение да е подробно. Ще съм ви благодарна, ако помогнете с идеи за теми. Става дума за възрастова група 15-18 годишни.
avatar
# | от Ani Atanasova на 03 януари 2012, 16:11
Здравей! Според мен  би могла да включиш теми като издирване на документи, проучване на старите летописни книги, както и на протоколните, те също биха могли да дадат някаква информация за училищния живот в миналото, сканиране на стари снимки, подреждане в хронологичен вид на отделните мероприятия през годините и т.н.
avatar
# | от asensi на 09 януари 2012, 20:01
Една извънкласна дейност може да се провежда и през учебно време и през ваканциите едновременно.
avatar
# | от queen_blunder на 09 януари 2012, 21:32
Отговор на коментар от asensi
asensi wrote :
Една извънкласна дейност може да се провежда и през учебно време и през ваканциите едновременно.


Привет, Асенси! :)

Много важно уточнение е, че една извънкласна дейност може да се провежда, както през учебно време, така и през ваканциите. Лично аз не знаех това и сбих програмата си само в рамките на учебния срок. Предстои да видя как ще им се отрази на моите ученици провеждането на едно от най-любимите им занимания, но доста често - три пъти седмично +  часове в събота. 

Прекрасно е, че тук, в блога, имаме възможност да пием "вода от извора", насочвани от самия ръководител на проекта - г-н Асен Александров, нали колеги? :)
avatar
# | от rosesunrise65 на 09 януари 2012, 23:30
Поли, днес ръководството на съвет разясни, че дейността може да се извършва или седмично, или модулно, което ще рече, че когато залагаме часовете в разпределението можем да си изберем едното или другото, но не и двете заедно, т.е. - ако изберем седмично означава, че ще е в рамките на учебната година и можем да включим съботите и неделите, но без ваканциите. Ако е модулно - включваме само ваканциите. Аз си бях направила разпределението като  включих и двете, сега корегирам - ще трябва да изключа ваканциите и да се вместя в рамките на учебната година. За мен това не е рационално !!!  Кой ме пита?!
avatar
# | от rosesunrise65 на 09 януари 2012, 23:40
Още нещо, което може да помогне на някой избрал си като мен дейност свързана с развиване на  дигитални умения на учениците - могат да се залагат и  виртуални часове в скайп. Имах запитване в сайта, на което ми отговориха утвърдително.
avatar
# | от queen_blunder на 10 януари 2012, 07:03
Отговор на коментар от rosesunrise65
rosesunrise65 wrote :
Поли, днес ръководството на съвет разясни, че дейността може да се извършва или седмично, или модулно, което ще рече, че когато залагаме часовете в разпределението можем да си изберем едното или другото, но не и двете заедно, т.е. - ако изберем седмично означава, че ще е в рамките на учебната година и можем да включим съботите и неделите, но без ваканциите. Ако е модулно - включваме само ваканциите. Аз си бях направила разпределението като  включих и двете, сега корегирам - ще трябва да изключа ваканциите и да се вместя в рамките на учебната година. За мен това не е рационално !!!  Кой ме пита?!


Роси, да, така беше, но г-н Александров, който е ръководител на целия този мащабен проект, по-горе ни съобщава за промяната - че вече можем да комбинираме учебно време и ваканции. Затова в предишния си коментар писах, че тук "пием вода от извора", и затова сложих линк към поста най-горе, на страницата на общността, за да могат колегите да следят новостите. :)
avatar
# | от puh4o на 10 януари 2012, 15:11
В нашето училище няма особен ентусиазъм към проекта и е разбираемо .Учителите , които дават уроци ще използват времето си за това и ще получат повече и по-спокойно.От друга страна времето за запознаване на родителите и учениците с проекта и получаването на тяхното съгласие е твърде малко, защото трябва да бъде обяснено за какво става въпрос. С две думи както винаги нещата направени на половина, за което благодарим на министерството.А може би това не е случайно......?
avatar
# | от Стефан Любенов на 10 януари 2012, 15:38
Веднага се включиха 17 от общо 25 мои ученици и ще привлека и други. Страхотна форма да ги ангажираме, а и ние да си "притоплим материала"! Аз лично съм със 36г. стаж, но не ми личи, защото ежечасно съм с тях и сред тях. Обичам си ги и ще ги доведа до Оксфорд /или в Холандия и Малта/, поне в СУ и в Благоевград, защото са ми талантливи, уверени и весели.

И без финансиране всяка година си организирам СИП под формата на "ВСС" /British Culture Club/ с най-изявените ученици от всички класове, в които преподавам, така че съвсем не ми е до 12-те лева, даже мисля да ги даря на школото за нова техника.

Колеги, иска се иноваторство, ново мислене, ученикът да стане активна страна, да се разчупят догмите и, както ни посъветваха колегите от ЕС по линията на Програма "Коменски" и "Учене за цял живот" - по-малко Чичко Макаренко и повече Татко Песталоци!!  

Не се плашете, бъдете приятели с тях, хвалете ги, не ги корете и ще стопите недоверието и бездната между поколенията. Аз направих така и затова като се върнат вече студенти в чужбина на Терминал 2, вместо право в къщи, идват първо при мен в кабинета ми да се видим..... 

По-голямо признание не искам и не съм получавал, повярвайте ми! Успех, скъпи ми, кураж, усмивки и ефективност в приятна ведра атмосфера. Нека мислим и се подкрепяме един друг, че няма кой иначе.

ЧНГ и Бог с нас!
avatar
# | от asensi на 10 януари 2012, 23:43
Малко помощ за директорите!

 

П  Р  О  Г  Р  А  М  А

ЗА

РАЗВИТИЕ НА ИЗВЪНКЛАСНИТЕ

ДЕЙНОСТИ  В


........... СОУ „.....................”


.................


2011 - 2014 г.

 

.
ВЪВЕДЕНИЕ

 

Програмата за развитие на извънкласната дейност в ...................., наричана за кратко Програмата, е изготвена за целите на участието на СОУ в проект на МОМН: BG 051РО001 – 4.2.05 «ДА НАПРАВИМ УЧИЛИЩЕТО ПРИВЛЕКАТЕЛНО ЗА МЛАДИТЕ ХОРА» – „Училище за Себеутвърждаване и Подготовка към Европейски хоризонти – УСПЕХ”за периода 2011 – 2014г.

Същност на стратегическия подход – ....................

Нормативна основа- изискванията на проекта BG 051РО001 –4.2.05 иутвърдената със заповед на министъра на образованието, младежта и науката Инструкции и разработените към нея приложения.


.
ЦЕЛ И ПРИОРИТЕТИ

 

Програмата има за цел да осмисли свободното време на учениците от.................................., включително и на ученици с идентинтифицирана нужда от специфична подкрепа, както и на ученици в риск от отпадане и/или прояви на агресия и/или насилие, чрез участие в извънкласни и извънучилищни дейности.

За постигане на целта на програмата за периода 2011 – 2014 г. се определят следните основни приоритети:

 

Приоритет 1: Чрез специфични извънкласни и извънучилищни форми на работа да се повиши мотивацията на учениците за участие в образователно-възпитателния процес, съобразно техните интереси и потребности.

Приоритет 2: Учениците да развият допълнителни знания, умения, компетентности, свързани с техните интереси и хобита.

Приоритет 3: Да се осмисли свободното време на учениците, като се насочат към предпочитана от тях личностна изява.

Приоритет 4: Да се ограничи броят на преждевременно отпадащите от образователната система и броят на учениците с прояви на деструктивно поведение (агресия).

 

.
МЕРКИ

Основните приоритети на 
програмата ще се реализират чрез

изпълнение на следните мерки:

Мерки по приоритет 1: Подбор на ученици за включване в проекта и подготовка на проектните дейностите.

 

Организация и управление на проекта

 

Отговорни за изпълнението на мерките по приоритет 1 са:

-
Директорът на СОУ;
-
Училищно настоятелство на СОУ,
-
Родителите на учениците;
-
Ръководителите на извънкласните дейности.

 

Мерки по приоритет 2: Организиране и провеждане на извънкласни и извънучилищни дейности за развитие на уменията на учениците от.............. в областта на:

Музикалните и художествени науки и занаяти, 

-
Физични и природонаучни занимания;
-
Здравното образование и здравословния начин на живот,
-
Комуникативни умения на роден и чужд език,
-
Предприемачество,
-
..........................
-
...........................
-
както и други ключови компетентности по смисъла на Европейската референтна рамка. 

 

Отговорни за изпълнението на мерките по приоритет 2. са ръководителите на извънкласните форми и учениците.

 

Мерки по приоритет 3: Осмисляне на свободното време на учениците, включително през периода на ваканциите, посредством създаване на:


кръжоци,

клубове,

секции,

ателиета по интереси в областта на:

- развитие на родната реч

- здравното образование и здравословния начин на живот,

- комуникативни умения на чужд език,

- екологичното възпитание и опазване на околната среда;

- физическата активонст и танцови умения;

- предприемачество,

както и други ключови компетентности по смисъла на Европейската референтна рамка.

 

Отговорни за изпълнението на мерките по приоритет 3. са директорът,УН, ръководителите на извънкласните форми, родителите и учениците.

 

Мерки по приоритет 4:


Разработване и прилагане на програми, в коити се цели .............;

Приоритетно включване в извънкласни и извънучилищни занимания научениците с прояви на агресия или склоност към насилие;

Развитие на ....... умения на всички ученици с цел ..............................

Отговорни за изпълнението на мерките по приоритет 4. са Училищната комисият за превенция на противообществените прояви на учениците, ръководителите на извънкласните и извънучилищните форми, родителите и учениците.

 

.
ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА

 

В изпълнение на Програмата за учебната 2011/ 2012 г. са сформирани......групи по ......... извънучилищни и извънкласни форми, обхванати са .........ученици и са ангажирани........ учители от училището и ...... външни лица.

За изпълнение на Програмата, след решение на Педагогическия съвет, директорът на училището утвърждава до 30.09. за  всяка учебна година, броя на групите, тематичните разпределения и графика на извънкласната дейност и списъка на участниците в тях, както и задачите на отговорните лица.

Необходимите документи за 2011/2012г. се утвърждават в едномесечен срок от приемането на Програмата на заседание на Педагогическия съвет.

Напредъкът по изпълнение на Програмата се отчита ежегодно до 15.09. пред Педагогическия съвет  и се публикува на сайта на  СОУ и на сайта на Училищното настоятелство. 

avatar
# | от Katerina Petrova на 11 януари 2012, 11:29
Здравейте!

 

Очаквах някой компетентен по програмата да коментира повдигнатите от мен проблеми; вместо това, за по-лесно, изтрихте публикацията ми.  И това е стил :(
avatar
# | от queen_blunder на 11 януари 2012, 18:45
Отговор на коментар от Katerina Petrova
Katerina Petrova wrote :
Здравейте!

 

Очаквах някой компетентен по програмата да коментира повдигнатите от мен проблеми; вместо това, за по-лесно, изтрихте публикацията ми.  И това е стил :(


Здравейте, госпожо Петрова! Три изречения само сте написали, а колко много неща казват те за Вас.

Казват ми, че не сте почитател на Истината, щом твърдите, че имате изтрита публикация от някого другиго. От Вашия акаунт е изтрит само един Ваш коментар, който е към поста тук, и той е изтрит от Вас. Въпросният коментар има същото съдържание като този, който цитирам. Имайте предвид, че аз мога да докажа думите си - сигурно не сте го допуснали, когато сте писали горното.

Разбирам също, че сте почитател на Интригата, защото не само твърдите неверни неща, но даже стигате до обобщението, че това било стил, сякаш тук редовно се трият публикации по коментирани проблеми.

Дано не сте учител! Дано! Защото си представям учениците Ви на какво са подложени и защото злепоставяте гилдията. И ако аз тук лесно ще спазя правилата, като не Ви позволя да създавате напрежение и да пишете неверни неща, то в реалния свят не им завиждам на хората около Вас.
avatar
# | от Katerina Petrova на 12 януари 2012, 08:35
Dear Queen blunder,

Може да са съм лош човек; няма да споря с Вас. Но като администратор Вие /наистина/ знаете дали /наистина/ е имало публикация и какво е пишело в нея. Приятно бърборене!

П.П. За да не Ви притеснявам повече, напускам ВАШИЯ блог.

 


avatar
# | от queen_blunder на 12 януари 2012, 18:33
Отговор на коментар от Katerina Petrova
Katerina Petrova wrote :
Dear Queen blunder,

Може да са съм лош човек; няма да споря с Вас. Но като администратор Вие /наистина/ знаете дали /наистина/ е имало публикация и какво е пишело в нея. Приятно бърборене!

П.П. За да не Ви притеснявам повече, напускам ВАШИЯ блог.

 




Като администратор НАИСТИНА знам, че НЕ Е имало каквато и да било публикация, пусната през Вашия акаунт. Да приемем, че сте се объркали, защото другият вариант - да се изопачава истината - на мен никак не ми харесва. 
avatar
# | от queen_blunder на 13 януари 2012, 14:06

djesi_ wrote :

въпрос по организацията на проекта
13 Януари 2012, 09:12 Публикувано в 
Начално образование | 0 коментара , 84 прочита 
може ли две групи ученици да провеждат занимания по едно тематично разпределение с двама различни учители



 



Смятам, че може, но не съм сигурна.

Преместих поста Ви в този пост, за да не се разводнява главната страница с въпроси, които могат да се задават на едно място.

Моля, спазвайте българския правопис и пунктуация, на които учим децата в училище! Нека изреченията да започват с главна буква и да завършват със съответния препинателен знак!
avatar
# | от sisito на 17 януари 2012, 18:47
Успех на всички ,които ще работят по проект ,,Успех ''.Надявам се ,че повечето проекти ще бъдат одобрени .
avatar
# | от stefanov на 17 януари 2012, 19:55
сайт -  http://uspeh.mon.bg/
avatar
# | от sisito на 31 януари 2012, 15:21
Разбрах ,че всички от нашето училище сме одобрени ....
avatar
# | от annie на 02 февруари 2012, 16:00
Здравейте! И нашето училище е одобрено.Вече подготвяме останалата част от документацията. Въпросът ми е отпускат ли се и някакви средства за счетоводител?На едно място във въпросите и отговорите попаднах на въпрос за техническото лице, но не успях да открия по-конкретна информация..И ако да може ли заплащанията за счетоводител да минат към външни услуги?
avatar
# | от Meri Nikol на 02 февруари 2012, 20:36

Това е последният проект, с който се захващам да работя, защото се занимавам и с още един. Имам особено мнение за работата от подобен род- например излишната истерия, която се завихри покрай  проект "Успех" заради стоте милиона евро отпуснати от Брюксел. Юрушът, чрез който трябваше да подготвим всичко, фактът, че и тези, които го изискват не са съвсем наясно, резултатите, които са спорни, камарата бумащина, критериите, по които децата се избират/ особено в начален етап/ или казано накратко ВПРЯГАНЕТО НА КАРУЦАТА ПРЕД КОНЯ, типично по български.

И не мислете, че е голям успех , че сте одобрени- всички са одобрени.

Иначе, УСПЕХ де!

avatar
# | от asensi на 02 февруари 2012, 23:12
Кое му е лошото, че всички са одобрени?
avatar
# | от Meri Nikol на 03 февруари 2012, 20:22

Кой е казал, че е лошо! Поголовно всички са одобрени, без значение какви деца са включени в групата. От моите 10 деца само две са с проблемно поведение. Но тъй като тази бройка не отговаря на процента " проблемни деца", аз трябваше да си измисля други две, в поведението на които няма нищо съмнително и да влязат в графата" агресивни", само защото щяло да има някакъв мониторинг и трябва да сме изрядни. Ама че грозно! За сметка на децата.

Ето тук е проблема, разбирате ли? Не знам при вас как е, но при нас е така.

Всеизвестен факт е, че в начален етап няма деца, които да имат толкова много неизвинени отсъствия/ те дори нямат и едно такова/, да са наказвани по чл. 139 или да са двойкаджии.  Затова трябва да си измислим и ние си измислихме! Иначе няма да ни одобрят, от което аз няма да направя трагедия. Даже ще го приема с облекчение. Има фалш заради някакви проклети пари!

avatar
# | от queen_blunder на 04 февруари 2012, 10:27
Мери, твоите шефове не са разбрали какви са изискванията.

При нас не се поиска на всяка цена да описваме в групата си деца с агресивно поведение, с наказания или неизвинени отсъствия. Това наистина беше някакво първоначално указание, което по-късно беше променено, но явно информацията не е успяла да стигне навреме навсякъде. 
avatar
# | от Doncho Pachikov на 09 април 2012, 19:31
Отговор на коментар от rosesunrise65
Привет на всички,

Има ли изисквания какъв хостинг да се използва за извън класните дейности в областта на дигиталните умения? Дали могат да се верифицират разходи за домейн и хостинг? Ние ползваме:

Проект УСПЕХ , Клуб "Бизнес Интернет и компютри" Джон Атанасов

Желая на всички УСПЕХ!

 


Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!

Ключови думи

  • 1 клас
  • 2 клас
  • 3 клас
  • 4 клас
  • английски език
  • бел
  • български език
  • втори клас
  • забавление
  • математика
  • музика
  • празник
  • празници
  • презентация
  • приятели
  • първи клас
  • тест
  • час на класа
  • човекът и обществото
  • човекът и природата

всички ключови думи

Последни коментари

  • Здравейте, колеги! Бихте ли споделили презентация на тема " Моето семейство" в 4та ПГ по БЕЛ
    25.06.2025 04:54
  • Календар за учебната 2024-2025 година
    25.06.2025 04:48
  • План-конспект за извънкласна дейност в начален клас и за ДГ
    19.06.2025 03:06
  • Презентация с аромат на цветя
    12.06.2025 09:45
  • Рисунки 1 клас Изобразително изкуство
    12.06.2025 04:54

Категории

  • Заглавна страница
  • Всички публикации
  • Английски език
  • Безопасност на движението
  • България
  • Български език
  • Български език и литература
  • Възпитание
  • Гражданско образование
  • Домашен бит и техника
  • За BgLOG.net
  • Забавление
  • Загадки, логически задачи, илюзии, феномени
  • Игри
  • Извънкласна работа
  • Изобразително изкуство
  • Интересни линкове
  • Интернет
  • Информатика и информационни технологии
  • Компютри
  • Математика
  • Методически разработки
  • Музика
  • Наука
  • Новини
  • Новото образование
  • Околен свят
  • Писане
  • Политика
  • Приятели
  • Проекти
  • Работа с родители
  • Размисли
  • Роден край
  • Руски език
  • Сайтове на класове
  • Смях до дупка! :)
  • Сценарии за празници и тържества
  • Събития
  • Тематични планове, разпределения
  • Трудово-правна взаимопомощ
  • Уроци, съвети, препоръки
  • Училище
  • Физическо възпитание и спорт
  • Час на класа
  • Четене
  • Човекът и обществото
  • Човекът и природата
  • 1-ви клас
  • 2-ри клас
  • 3-ти клас
  • 4-ти клас
  • Семейство
  • Ежедневие
  • Коментари
  • Литература
  • Нещата от живота
  • Тестове
  • Работен лист
  • Упражнения
  • Самостоятелна работа
  • Работа с компютърни програми
  • 42
  • Символика
  • ПИГ
  • Правопис, правоговор и пунктуация
  • За всекиго по нещо
  • Невчесани мисли
  • Религия
  • Поезия
  • География и икономика
  • Подготовка за училище
  • Психология и логика
  • Взаимоотношения
  • Култура и изкуство
  • Видеокастинг
  • История и цивилизация
  • Философия
  • Софтуер
  • BgLOG.net
  • Да играем заедно
  • Купон
  • Правопис и правоговор
  • София
  • Филми
Powered by WordFrame
Powered by WordFrame 2025
Поверителност | За нас | Условия за ползване | Съвети за начинаещи | Правила | Бисквитки | За реклама