Идеята ми хрумна днес и даже успях да я приложа. За целта от играта „Познай думата” използвах часовника с таймер, но го нагласих да отмерва точно 1 минута, колкото е стандартното време според нормативите. Само дето нормативи за българското училище не открих, но намерих за руското и те са следните:
1 клас – 25-30 думи
2 клас – 40-50 думи
3 клас – 65-75 думи
4 клас – 85-95 думи
Тези нормативи важат за четивните умения на учениците в края на учебната година, но все пак могат да бъдат ориентир за нас и на по-ранен етап.
А сега да ви споделя каква е технологията за бързото и лесно измерване на броя прочетени думи за една минута от ученик.
1. Подготвяме кратки по обем текстове от порядъка на 130-140 думи максимум. Според мен най-подходящи са откъсите от известни приказки, които са написани на достъпен език и ги има в изобилие в интернет. Например приказката за Снежанка е толкова дълга, че е достатъчно да бъде разделена на части, принтирана и раздадена на учениците от целия клас.
Друг вариант е „прочитането“ на даден текст от книга или учебник, което се прави бързо и лесно през компютърна програма четец като ABBYY FineReader, която обаче е платена, или безплатната алтернатива, предложена от Стефанов - OCR CuneiForm 12. Такива програми четат сканирания текст, а после го конвертират в WORD – програмата, която ще ни е нужна на по-късен етап.
Лично аз днес приложих втория вариант, защото исках да измеря скоростта на четене при познат текст. Приготвих си следните три четени произведения.
НЕВИДЯНО – НЕНАУЧЕНО
ПЛЕННИКЪТ
ПИУК
2. Когато ученикът е готов за измерването, зареждаме презентацията с таймера, който отмерва време от 1 минута, и обявяваме старта. Таймерът започва да отчита времето след второто кликване – след първото се зарежда слайда (цветовете на думата „старт” нарочно съм ги оцветила различно), а после се кликва за стартирането на таймера.
Измерване на скоростта при четене с едноминутен таймер - презентация
(В нея са сложени 24 слайда, колкото са учениците ми.)
3. Таймерът сигнализира, че минутата е изтекла, а ние маркираме в WORD прочетения откъс и с опцията „Брой думи” установяваме броя на прочетените думи. В нормативите се включват всички думи, без значение каква е дължината им.
Ето така ние получаваме точна информация за скоростта на четене на всеки ученик. За онези колеги, които в класната стая не разполагат с компютър, също има разрешение на въпроса. Те могат само да си отбележат в списък името на ученика и прочетената от него част, а по-късно, когато са пред компютъра, да направят измерването в WORD. Естествено, в този случай ще използват някакъв друг вид таймер.
Дано да съм била полезна с хрумването си :)))
............................................
Забележка (добавена по-късно):
Когато сме в режим "слайдшоу" и искаме да излезем за малко, за да включим брояча в WORD, използваме за целта клавиша WINDOWS (с нарисуваното лого). По този начин се открива лентата със задачите, на която кликваме върху отворения текстов файл, съдържащ откъса от прочетенето от ученика произведение. Броим думите и след това се връщаме в презентацията с таймера, като я избираме пак от лентата със задачите. Така си се запазва слайдшоуто за следващото отчитане с таймера.
И още: брояч на думи има и в MS Оffice 2003.
Идеята ти е невероятна!Толкова добре си ни обяснила, че се изкушавам при първа възможност да пробвам и аз.Благодаря ти!
Благодаря!
Описание на образователния минимум по български език и литература, който имам от 1997 година.След това друг минимум, поне аз, не съм срещала.
I клас- овладване на четивната техника - 35- 40 думи в минута;
четливо и вярно писане на текст с обем - 30 - 40 думи.
II клас - овладяване на четивна техника - 60 - 70 думи в минута;
четливо и вярно писане на текст с обем - 50 - 60 думи
III клас - овладяване на четивна техника - 80 - 90 думи в минута;
четливо и вярно писане на текст с обем - 75 - 80 думи.
IV клас -овладяване на четивна техника - над 90 думи в минута;
вярно и четливо писане на текст с обем - 80 - 100 думи.
И аз щях да ги пиша тези нормативи. Същите са като описаните от Иванова и аз от тогава ги имам. При нас ги разпространяваше началният експерт по това време. Но тези показатели за бързо четене като ДОИ никъде не съм ги видяла. Затова смятам, че това са само университетски разработки,а не задължителни ДОИ.
А методиката на Поли за изследване на четивната техника е супер!
Искам да отговоря на всеки колега :)
Цвете, похвалата от професионалист като теб тежи много :)
Иванова, цена нямаш, че публикуваш тези нормативи! Благодаря! Може да е нескромно, но моите ученици трябва всичките да са отличници, ако ги меря по руските норми.
Веда, за децата е интересно, да! Ще се увериш и ти. За да отворим уърд, без да излизаме от слайдшоуто на презентацията, трябва да използваме бутона от клавиатурата с логото на уиндоус. Това пропуснах да обясня, а е важно :)
Роси, имаш прегръдка от мен :) Щото си те обичкам, нищо, че не сме се виждали още на живо :)
Руми, твоите първолаци сигурно ще са фурии след подготовката, която им даваш :) Ще ми бъде интересно да споделиш резултатите от измерването :)
Ани, но защо да не можеш да се възползваш от идеята? Дори само това, че в уърд ще преброиш думите, пак си е нещо...
Дими, ти сигурно си с ІV клас. Но и за тях ще бъде интересно с каква скорост четат.
Миша, "по този начин" значи с таймер във формат *ppt или нещо друго ползваш?
Пек, ти, както винаги, си много, много мила :)
Ванюшката, никакво чакане да си завършат изречението :) Ние засичаме думата, без значение къде се намира тя в изречението. Благодаря ти и аз :)
Деси, благодаря :) Ще бъде интересно. Сигурна съм в едно обаче - всеки колега, който ползва мултимедия с проектор, просто е дръпнал много по-напред във всяко отношение, вкл. и с четенето. Дори моята приятелка и съпаралелна, която заместваше в заничалнята, ми каза, че моите ученици се открояват от другите.
Галя, аз знам, че ти си един мнооого позитивен и мил човек. Само се чудех кога да ти го кажа :)
Поли, не си се регистрирала, но това не ми пречи да се сетя веднага кой е написал коментара. Знаеш ли, три години стаж в нета (както е при мен) ти развиват уменията да разпознаваш хората само по думичките, които са набрали :))) Радвам се, че сте постигнали отличен резултат с дъщеря ти, но с такава амбициозна майка като теб, няма начин да е някакъв друг :)))
Емили, и аз много благодаря за отзива ти:)
Поли, както винаги си много полезна.
Аз ще споделя, как провеждам тези часове. Те минават като състезания : "Най-бързия четец", също така имам конкурс "Най-добър актьор" /изразително четене/, "Умник"- за тези, които са запомнили най-много подробности от текста. Последната игра ми дава информация доколко са разбрали прочетеното. Тя е съпроводена от кратък тест, който те попълват.
Задължително има награди!!...:)))))))
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи