Да припомня, че Вторият час на класа беше отпуснат като месечна сума, която се заплаща за:
1. Работа с учебна документация;
2. Работа с родители.
На горното основание парите не се изплащат на всички учители, а само на класните ръководители. Което значи, че всеки класен ръководител, който съвестно изпълнява горепосочените задължения - да попълва учебната документация и да работи с родители, трябва да получава въпросната месечна сума, която е в размер на 18 лв.
Да, ама не, особено след въвеждането на Наредба № 1/4.01.2010 г. за работните заплати на персонала в звената от системата на народната просвета, която можете да си я дръпнете оттук.
Ще обясня какво имам предвид и ще съм ви благодарна, ако споделите дали и при вас се наблюдава същото положение.
Всички ние отлично знаем, че като класни ръководители не можем да не си свършим работата по документацията, а (особено при началните учители) срещите и разговорите с родители често пъти са дълги и напоителни, провеждат се преди и след учебните часове, в междучасията, не само в работни, но и в неработни дни, очи в очи, по телефон, мейл и т. н.
И така, днес попаднах в следната абсурдна ситуация. От миналия месец в нашето училище са въведени бланки за лекторски часове, в които класният ръководител вписва Втория час на класа, както го е обявил в графика си от началото на срока.
Попълвайки бланката, се оказа, че за месец март от общо пет възможни часа ще ми бъдат заплатени само два, защото в моя личен график провеждането на Втория час на класа се пада в сряда. Едната сряда беше Националният празник, другата – патронен празник, а третата – спортен празник. Което значи, че от определените по наредбата 18 лева за месеца ще взема някаква малка част.
Влязох в стаята на пом-директорката, която е усмихнат и ведър човек, с когото всичко можеш да си кажеш открито, без да ти се разсърди, за да й споделя какво мисля по въпроса. В полушеговит дух разговорът, който проведохме, беше горе-долу следният:
Аз:
- Идвам да попитам дали е вярно, че ако Вторият час на класа се пада в неучебен ден, той не се заплаща.
Тя:
- Да, вярно е.
- При мен през месец март, по график, Вторият час на класа ми се пада в три неучебни дни и съответно излиза, че няма да ми бъде заплатен.
- Да, точно така. Не е трябвало да го пишеш в сряда и нямаше да загубиш парите.
- Вторият час на класа не е ли заплащане във вид на конкретна месечна сума заради работата ми като класен ръководител? Тоест - за попълване на учебна документация и за работа с родители? В началото на учебната година, когато правехме графиците, той не зависеше от фиксирания ден.
- Да, така беше, но от януари има една наредба, според която той се заплаща само, ако е учителят го е провел в същия ден, както е даден по график.
- Ми добре. Излиза, че в дните, когато не ми го плащате, мога да не попълвам учебната документация.
- Ако ти не я попълваш, тогава ние ще те накажем и даже ще ти удържим от заплатата.
- Сериозно?! В такъв случай смятам, че са нарушени трудовите ми права и ще протестирам. Тя:
- Заповядай! Протестирай! Можеш, ако искаш, да облепиш цялата стая в плакати, но това е положението.
- О! Че ръководството на училището какво общо има с цялата работа!? Ще отправя протестите си не към него, а към авторите на наредбата.
Така че, мили колеги, излиза, че размерът на сумата, която получаваме за Втория час на класа, не зависи от свършената работа, а от избрания ден от седмицата, който сме вписали в графика за консултации. Който колега е бил хитър да сложи в графика си Втория час на класа в такъв ден от седмицата, който да не е неучебен, ще получи цялата сума за работата с учебната документация и с родителите - която работа всички ние, като класни ръководители, вършим! - но който, като мен, не е съобразил този момент, ще бъде лишен от част от парите заради някой „умен” законотворец в нашата държава.
След снощната ми среща с един приятел, дошъл от Щатите, за да се видим, който правейки сравнение с положението там и тук, каза, че ние, българите, творим ужасни закони, и след днешната ми случка, почвам да се питам кога ли ще научим да създаваме справедливи и умни правила и разпоредби? Не за друго, а защото в един нормативен акт всички текстове трябва да се подчиняват на изискванията за логичност, справедливост, правилност! Вместо това постоянно се натъкваме на примери, които ни убеждават точно в обратното.
Здравейте! И при нас е така. При пълен месец - получаваме цялата сума, а ако има пропуск по някаква причина - ееее ....разбира се, че не я получаваме цялата, защото....то вземането не е като даването.Да има как въобще да не ни плащат май!
Обидно ми е отношението на управляващи и на още много други към учителя. Проверяват ни и ни дебнат за какво ли не, вършим какво ли не и още какво ли не търпим. И всичко това, за да "носим с гордост името Учител"....Ама само с гордост не се живее. Отношението на цялото общество се видя чудесно по време на националната стачка - скочиха срещу нас и управляващи, и родители...беше потресаващо, но никой не го е еня как се е чувствал учителя, важно е детенцето му да е обгрижвано и търпяно в училище, а учителите...
Учителите само колега може да ги разбере.Права си , колежке, да протестираш и аз с две ръце те подкрепям!!!
Така ми е набрано.... ама не за този допълнителен час, а за квесторството на ДЗИ-тата... Сигурно пушек излиза от ушите ми чак....
Да обясня за какво става въпрос (макар че едва ли е нужно, защото всички се печем на този огън).
Откакто се провеждат ДЗИ-тата съм все сред избраните...Как пък веднъж компютърът не ме пропусна? Никой не ме пита дали искам да си жертвам почивния ден и да пазя зрелостниците. Връчва ми се декларация, която съм длъжна да попълня. За това квесторство получавам някакво смешно възнаграждение... И което е по-лошо... налага се да подавам данъчна декларация...За получени 26 лв. 25 ст. трябва да отида до Хасково (там е НАП) и да си взема бланката. Да се върна до Димитровград и да потърся счетоводител, който да ми я попълни (услугата е 5 лв.) и отново да отида до Хасково, за да я подам. Като включа 4 ходения до областния град (заради протест на автобусните фирми билетчето сега е само 1 лв., т.е. пътните ми са общо 4 лв.) Какво ми остава от възнаграждението? - 17 лв. 25 ст.
Продъниха ни ушите за проверки на фолк и поп певци... Хората въртят милиони и не плащат... Ние няма как да скрием доходите си и сме длъжни да подаваме декларации и да бъдем изрядни данъкоплатци, защото ... Глобата е в размер на 500 лв.
Та питам аз.... 17, 25 лв. = 500 лв.?
Навсякъде е така, момичета. Дани, ние в нашето училище си казваме, че началните учителки сме с втора специалност- КВЕСТОРИ. Чакаме си дипломите и "подобаващите възнаграждения". А знаете ли колко ни плащат за час базова работа? Не ми се говори! И представете си, какво ни обясниха, когато попитахме, защо все ние квестори? Защото не можем да подскажем на учениците- сещате се защо нали? Милите! Те не знаят, че учениците са си останали с наученото до 4 клас.....
Аз съм спряла да се ядосвам вече..... Всичко взем на майтап!
Дани, аз успях да се измъкна от ДЗИ - почакай и при теб ще се получи - когато синът ти стане 12 клас:):):)
Та като сме почнали с ядовете - аз се вбесих наскоро от факта, че за да присъствам на курс за повишаване на квалификацията ми като учител, трябваше да си пусна неплатен отпуск. Такива били правилата - ха, върви, та се обучавай!
Поли, и аз благодаря за темата. При нас се получи следната ситуация. Бяхме на екскурзия с децата в деня, в който по ГРАФИК имаме втори час на класа. Съответно не ни беше заплатен. И аз като теб попитах защо, но ми отговориха, че не съм работила с децата. А тогава кой е бил с тях през целия ден??? Дори съм подписала заповед, че отговарям за тях. Абсурдите наистина са много.
Темата, която Дани подхвана за ДЗИ-тата, е наистина тъжна. Добре, че имаме НАП в града, иначе... Колежките отказаха да ходят и да подават декларации, а аз два дни тичам при счетоводител, за да ми я попълни, после в НАП на опашка. Нали съм съвестен гражданин...
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи