Сърдечни благодарности от редовите учители, към администратора на общност "Начално образование"-Поли Рангелова.
Драга, nadin, и аз имам само едно ромче в класа, a в предишния имах 3, но училището ни умишлено се прави ромско. Бяха 1/4, а сега вече може и да са 1/3. Българите ни бягат заради това. Ако има толкова и в другите училища, няма да има този проблем. Друго училище в града ни, с много по- бедна база от нашето е натъпкано с българчета и много, много по- малко ромчета. Има и още едно училище, в което ромчетата са малко. Защо да не се разделят, още повече, че разстоянията между 3-те училища са по 500-600 м. Извинявайте, ама гледате само собственото си удобство. Много добре знаем какво означава цигания и колко трудно е да ги променим. Не мислите ли, че с нашето мълчаливо примирение подпомагаме краха на държавата ни след 1 или 2 десетилетия? Живеят в гета, изолираме ги в училища само с роми. Как тогава ще излязат от циганията? Много. много закъсняхме!!!
Подкрепям писмото до министъра и предлагам да се допълни, че вместо разделяне на ромските деца и равномерното им разпределение, в много градове на страната се прави точно обратното- УМИШЛЕНО се поромчват училища, обикновено по- близките до махалите, независимо от базата, квалификацията на учителите и постиженията в УВР. Главни виновници за това са Общините, които искат да имат "чисти" "елитни" училища. ГАРАНТИРАМ , ЧЕ КАЗВАМ ИСТИНАТА. Тук, в блога, има колеги, които могат да потвърдят, че и в техните градове става същото. Ако те желаят да излязат от анонимност, нека се включат и да направим списък на такива училища.
Бях на едно от съвещанията ,които се правят в началото на учебната година !От самите уста на експертката чухме думите"Абе...,циганин.....!Колеги и колкото и да се мъчете доказано е -циганинът няма мотивация за учене!"
Извода за мен е ясен-ПО-ДОБРЕ МАЛКО СОЛ В МАНДЖАТА ,ОТКОЛКОТО ДА Я ПРЕСОЛИМ!
Верче, просто допълни, че има масово умишлено поромчване на училища. Нека се направи проверка! В инспекторатите това се знае.
"Извода за мен е ясен- ПО-ДОБРЕ МАЛКО СОЛ В МАНДЖАТА, ОТКОЛКОТО ДА Я ПРЕСОЛИМ!"
Ивинете ме, Ralica, но изводЪТ за мен не е ясен. Подкрепяте или не подкрепяте писмото? Какво искате да кажете?
Вяра, мълчах досега, защото с постовете си целиш право в голямата ми болка. А под нейно въздействие човек трябва да внимава в думите си. Но все пак се включвам, за да подкрепя твоето обобщение на проблема и твърдението на Гинчето (Грета). Вярно е, че оциганяването на близките до ромските квартали училища става с щедрото спомоществователство на общинарите. Наистина за тях е угодно да има етнически чисти училища, където децата им да растат наволя необезпокоявани от потомците на иначе апетитния предизборен електорат. Само че като се залагат в страната икономически условия за изтичане на мозъци, не виждам кой кого ще интегрира, по-точно асимилира в недалечено бъдеще.
Бих помолила колегите, които не подкрепят, да не слагат само минусчета, а да се обосноват, за да се получи истински градивен дебат и да се извлече ясно общо становище.
Грозно е да се нарича едно квартално училище"сегрегирано". В него се обучават живеещите в квартала деца. Все пак сме 21 век. Правилно е МОМН да въведе районирането, а не 2-3 училища да се пукат по шевовете, а другите едва да си събират паралелките.
Вяра, аз предлагам заглавието на материала да не е "искане", а да бъде "предложение". Управниците като чуят, че искаш нещо няма да им хареса.
Здравейте, първо да кажа, че аз също съм "ЗА" писмото.
1.Проблемът за различните учебници е дискутиран многократно - НЕ може, учебната програма е една и съща за всички, ДОИ - също. Тогава получените резултати в края на всеки клас как да са равнопоставени при "нормални" и при "опростени" учебници.
2. Външното оценяване не е лоша идейка, но всички знаем, че организацията и провеждането му не са коректни.
3. Заставам твърдо до позицията, че ученик получил слаба оценка не трябва да преминава в следващ клас. И още - защо да няма количествени оценки в начален етап??? Нека има - така всички са наясно как върви обучението на детето.
Подкрепям!!!!
Не мога да отмина тази дискусия. 26 годишният ми педагогически опит не ми позволява да остана равнодушна. Работила съм с класове, в които няма ромчета /тогава бяха цигани/. Работила съм и с класове с ромчета. Въпросът не е само дали да ги има в класовете или не. А в това колко са. Веднага подкрепям мнението си с пример. В нашето училище има класове с по 3-4 ромчета, но има и класове с по десетина. Каква е разликата? В класовете с по 3-4 ромчета доминиращата група /българчетата/ оказват положително влияние върху ромчетата /искат не искат ромчетата са длъжни да се съобразяват с българчетата/. А и българчетата по-лесно приеха присъствието на ромчетата.Същото стана и с родителите. Предполагам, че и в други училища има такива случаи. Това не е ли ясен знак, че не всичко е загубено? Но трябва всеки от нас да е убеден, че това е правилният път за излизане от "пропастта" на неграмотността. Нека всички обединим сили, знания, умения, търпение и да променим /поправим/ допуснатата грешка. Убедена съм, че можем. Искрено се надявам, че и МОМН ще обърне внимание на нашето писмо. Подкрепям писмото. Изказвам и неодобрение си, меко казано, за премахване на количествените оценки и невъзможността учениците от 1-4 клас да повтарят съответния клас. Предлагам в писмото - искане /и според мен да е предложение/ ясно да се откроят 3 момента:
1. Интеграция на ромчетата.
2. Запазване на количествените оценки.
3. Възможността на учениците 1-4 клас да повтарят класа.
Мотивите ми за това предложение са, че в тази дискусия се повдигнаха и други проблеми.
1. Децата от ромски или друг етнос да са разпределени във всички училища в населеното място /пр. 500 ученика училище - 50 от друг етнос; 250 ученика училище приема 25 деца от друг етнос/
2. В училищата да има задължително помощник-учители, които да се финансират допълнително от държавата. Бюджетът на малкото училище не позволява такива екстри.По Програма имахме една година помощник-учител и зная какво огромно предимство е това за децата и за учителя. Тогава няма да има нужда от различни учебници, което мисля, че не е и редно. Всички са български ученици и всички се обучават по еднакви учебници.
3. Да се помисли и за допълнително стимулиране на учители, работещи с деца от малцинствата. Часът за консултации е недостатъчен при работа с такива деца.
4. Разбирам притесненията на колегите за резултатите от матурите. Учители, които хвърлят десеторно повече усилия ще бъдат винаги с по-ниски резултати в сравнение с училища, в които не се обучават деца от малцинствата.Има за какво да помислят в министерството.
4. Подкрепям идеята за районирането на училищата. Да, право има всеки родител да избира. Но какво избират - учебният план и учебните програми са еднакви за всички училища. Да не говорим, че една част от тези деца след първи клас пътуват сами в градския транспорт или извървяват пеша големи разстояния без възрастен придружител. Питам дали в европейските държави това може да се случи? Ние по-демократи ли сме или на европейският родител му нарушават правата? Много въпроси, а няма кой да даде отговорите.
П.П. Обещавам до 3 дни да оформя искането, според вашите допълнителни предложения. От мое и от ваше име, моля СДРУЖЕНИЕ "Начално образование" за подкрепа в нелеката ни задача-ограмотяване и интегриране на деца от малцинствен произход. Една от целите на сдружението е цитирам точка 9: "Да подкрепя социално и личностно застрашени групи, включително малцинства, и увреждания-чрез различни педагогически услуги, консултации и практики в областта на човешките права." Надяваме се на вашата помощ и подкрепа, писмото да достигне до МОМН!
Аз съм ЗА т. 1 да остане. Това е крайно наложително за градове с няколко училища. Какво ще промени районирането за училищата, близо до ромските квартали? Пак същото. Всички ромчета ще са пак в едно училище т.е. на едно място и проблемите с интеграция, обучение и възпитание си остават.
Колкото за страховете, че училища само с роми в населени места, без българчета ще се закрият, според мен са неоснователни. Ясно е, че там трябва да се търси друго решение и в предложението такива мерки са посочени в следващите точки.
* сигурно не е нужно, но да поясня: нашите сънародници роми и турци живеят в компактни групи и районирането ще доведе в училището в рйона каквито деца преобладават в него. т.е. "равнопоставеността", за която мечтаете между училищата, т.е. всички училища да имат грижа да образоват еднакъв % деца с различен майчин език - при райноиране е непостижима.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи