Върнете се към Начално образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
2. Преминават ли деца в по-горен клас с оценка слаб /2/ по даден предмет?
3. Как е уреден при тях приема на ученици в училищата, за да няма агитация и кражба на ученици от едно училище за сметка на друго?
Много са въпросите, които бих искала да задам ...Ето някои от тях:
1. При целодневното обучение учениците имат ли домашна работа?
2. Учениците до 4 клас в началното училище имат ли оценки? Каква е тя количествена или качествена?
3. Как е разпределено времето за учебна дейност и самоподготовка при целодневното обучение т.е. от колко до колко часа е тяхната заетост в училище?
4. Колко учителя са ангажирани при целодневното обучение? По кои предмети?
5. Как е решен въпросът с изоставащите и неуспяващите ученици? Имат ли лятна работа? Повтарят ли класа?
6. Колко ученика има в един клас? Разделят ли се учениците в групи за дейности по интереси при целодневната организация?
7. При завършване на начална училищна степен в 4 клас имат ли учениците външно оценяване? Как се провежда?
8. Изследователската работа кога се провежда от учениците?
Вероятно има още много въпроси, щом това е нещо ново - целодневното обучение.
Но ... освен желание за релизиране на идеите са нужни и условия в българските училища!
Благодаря предварително за отзивчивостта и отговорите на въпросите!
Какъв процент ученици не завършват задължителното си образование в Русия ?
Има ли подобен на българският проблем с недостигащи ученици поради демографската криза ?- Русия е страната с най-нисък естествен прираст /заедно с Украйна/ в Европа.
Има ли праг /минимум/ за влизане в математически и езикови гимназии след изпит /ако такъв тип училища има/ ?
Каква част от училищата в Русия /не Москва/ са снабдени с мултимедийна техника, интернет, компютри за всяко дете.
Как чрез образователни практики формирате в децата демократично и гражданско мислене, когато в Русия няма свобода на словото и протестите?
1. Какъв е нормативът на един основен учител на клас, след като часовете по музика, физическо възпитание, изобразително изкуство и др. се вземат от други учители
- При нас въвеждат ново правило - учителят в начаните класове има норматив 18 часа без музика и физкултура и изобразително изкуство.
2.Какви часове включва нормативът на един основен учител?
Ето и моите въпроси.
По какъв начин директорът добива представа за методическата подготвеност и преподавателските умения на учителя? В каква степен те са основанието за съответната оценка на учителския труд и влияе ли това на заплатата?
Можете ли да ни разкажете малко повече как функционира системата за кариерното развитие на учителите в Русия, или да ни дадете линк, от който да се информираме за нея?
Всички въпроси, които ме вълнуват, вече са зададени (дори и за демографския проблем). Остава да разбера:
Имат ли критерии за попълване на определена паралелка като избор на учител, етнически състав, съотношение момчета-момичета.
Моят въпрос се отнася до КВАЛИФИКАЦИЯТА на учителите.
- Въведени ли са квалификационни степени, които могат да постигнат руските учители?
- Има ли разлика във възнагражденията на учителите, според квалификационната степен;
- Платена ли е формата за процедурата?
Благодаря в аванс.
Аз имам два въпроса.
По коя дидактическа система се обучават учениците в 1.-4 клас във вашето училище? Какви са нейните предимства?
Трябва ли държавните образователни стандарти да са обвързани със задължителни стандарти за нагледните и дидактическите средства, необходими са реализацията им?
Ето едно интересно интервю за промените в образованието от 1.09.2010 г. в Русия, което може да породи някои въпроси.
http://www.rian.ru/edu_analysis/20100701/251574932.html
http://www.rian.ru/edu_spravki/20091116/193992625.html
Поли - нали питаше за проблемите в руското образование - както виждаш не са малко . И те търсят пътя.
С виолетов цвят пишем отговорите на Татяна Николаевна направо в цитирания текст.
Rosica Aleksandrova wrote : Много въпроси ми се въртят в главата, но най-болните за мен са: 1. Приемат ли се в 1 клас деца, които не са посещавали подготвителна група на детската градина и въобще как е уреден у тях този проблем? - Приемат се без подготвителна група. 2. Преминават ли деца в по-горен клас с оценка слаб /2/ по даден предмет? - В началното училище не се повтаря годината. Ако детето не усвоява програмата в общообразователно училище, то отива в специално (корекционно) училище. 3. Как е уреден при тях приема на ученици в училищата, за да няма агитация и кражба на ученици от едно училище за сметка на друго? - В явна форма няма, но всяко училище се представя така, че децата да идват именно в него.
- Приемат се без подготвителна група.
- В началното училище не се повтаря годината. Ако детето не усвоява програмата в общообразователно училище, то отива в специално (корекционно) училище.
greta wrote : Госпожо Силантиева, моля обяснете каква точно е организацията на целодневния престой на децата в училище. Моля да предложите примерно еднодневно разпределение на урочната работа, самоподготовката и дейностите за почивката на децата. Особено важно е за учителите в България, които тази година ще обучават първи клас при целодневен режим. Преди 20 години в България имаше целодневен режим, но се премахна. Спомням си, че децата много се изморяваха, защото по 8 часа бяха в класните стаи, а резултатите от обучение и възпитание не бяха блестящи. В България прекалено много наблягаме на ученето за сметка на здравето на децата, а вие съчетавате всичко и явно сте доволни от този начин на организация. Благодаря за предоставените ни материали от конференцията в Русе. Вече се запознах с презентациите. Всичко е много полезно и аз ще се опитам да приложа някои от идеите на руските колеги в моята работа. - Давам ви два файла - един екселски, в който се вижда режимът на целоднавно обучение - Dnevenrejim.xls Самоподготовката е след обед, продължава 45 минути, а след това има развиващи и оздравителни мероприятия. Другият файл (на руски език) разкрива особеностите на целодневното обучение - 10osobenosti.doc
- Давам ви два файла - един екселски, в който се вижда режимът на целоднавно обучение - Dnevenrejim.xls
Самоподготовката е след обед, продължава 45 минути, а след това има развиващи и оздравителни мероприятия.
Другият файл (на руски език) разкрива особеностите на целодневното обучение - 10osobenosti.doc
Smiley wrote : Имам един въпрос - за надарените ученици. В България не признаваме, че има такива, те нямат индивидуална учебна програма..., но пък имаме ресурсен учител, за нуждаещите се деца със СОП. Предварително благодаря!- - Ако детето е здраво и талантливо, то то може да се учи в ЕКСТЕРНАТ (самоятелно от 8 до 11 клас). За малките талантливи дечица учителят отделя повече внимание на тяхното развитие. Ако детето е болно, но талантливо, то се обучава в своя дом и при него идва учител или се учи дистанционно посредством Интернет.
- Ако детето е здраво и талантливо, то то може да се учи в ЕКСТЕРНАТ (самоятелно от 8 до 11 клас). За малките талантливи дечица учителят отделя повече внимание на тяхното развитие. Ако детето е болно, но талантливо, то се обучава в своя дом и при него идва учител или се учи дистанционно посредством Интернет.
zlatna wrote : Много са въпросите, които бих искала да задам ...Ето някои от тях: 1. При целодневното обучение учениците имат ли домашна работа? - Да. Но много малко. По-големите имат повече за през почивните дни и те се дават за седмица напред. 2. Учениците до 4 клас в началното училище имат ли оценки? Каква е тя количествена или качествена? - В първи клас няма оценки. От втори до единадесети се поставят оценки от двойка до петица. Считаме, че работата на детето трябва да се оценява като ориентир за качество. 3. Как е разпределено времето за учебна дейност и самоподготовка при целодневното обучение т.е. от колко до колко часа е тяхната заетост в училище? - Вижте екселския файл по-горе. 4. Колко учителя са ангажирани при целодневното обучение? По кои предмети? - При нас обучението е предметно от 5. до 11. клас. И още има специалист за допълнително образование (плюс възпитатели). Учителят-предметник може да бъде възпитател срещу допълнително възнаграждение. 5. Как е решен въпросът с изоставащите и неуспяващите ученици? Имат ли лятна работа? Повтарят ли класа? - В течение на учебната година за такива деца учителят дава индивидуални консултации. А заместник директорът следи това да се случва. Някои деца се занивават и през лятото, през другите ваканции 6. Колко ученика има в един клас? Разделят ли се учениците в групи за дейности по интереси при целодневната организация? - Учениците са до 25. При целодневното обучение детето може да избира в коя група по интереси иска да се занимава. Задължително делене на подгрупи има при чуждоезиковото обучение, информатика, физическо и трудово възпитание (момчетата са с един учител, а момичетата - с друг). 7. При завършване на начална училищна степен в 4. клас имат ли учениците външно оценяване? Как се провежда? - Да, има. Нарича се "Административен контрол". За изпита изпращат задачите от Департамента (инспектората) и ние изпращаме резултата и чакаме оценки. 8. Изследователската работа кога се провежда от учениците? - Изследователската дейност е залегнала в учебния план задължително в началните класове. При по-големите това се нарича "Часы школного компонента". Те са по избор. Вероятно има още много въпроси, щом това е нещо ново - целодневното обучение. Но ... освен желание за релизиране на идеите са нужни и условия в българските училища! Благодаря предварително за отзивчивостта и отговорите на въпросите!
- В първи клас няма оценки. От втори до единадесети се поставят оценки от двойка до петица. Считаме, че работата на детето трябва да се оценява като ориентир за качество.
- При нас обучението е предметно от 5. до 11. клас. И още има специалист за допълнително образование (плюс възпитатели). Учителят-предметник може да бъде възпитател срещу допълнително възнаграждение.
- В течение на учебната година за такива деца учителят дава индивидуални консултации. А заместник директорът следи това да се случва. Някои деца се занивават и през лятото, през другите ваканции
- Учениците са до 25. При целодневното обучение детето може да избира в коя група по интереси иска да се занимава. Задължително делене на подгрупи има при чуждоезиковото обучение, информатика, физическо и трудово възпитание (момчетата са с един учител, а момичетата - с друг).
7. При завършване на начална училищна степен в 4. клас имат ли учениците външно оценяване? Как се провежда?
- Да, има. Нарича се "Административен контрол". За изпита изпращат задачите от Департамента (инспектората) и ние изпращаме резултата и чакаме оценки.
- Изследователската дейност е залегнала в учебния план задължително в началните класове. При по-големите това се нарича "Часы школного компонента". Те са по избор.
Vqra wrote : Как процедирате с ученици, които отсъстват от училище? Има ли някакви мерки, които да ангажират родителите, относно осигуряване посещаемостта на децата им в училище? Предварително Ви благодаря за отговора! - Посещението на децата е под строг контрол. Сутринта дежурният администратор съставя списък с отсъстващите по уважителни и неуважителни причини. Класният ръководител съобщава на родителите на този, който е отсъствал не по болест. Ако има много неизвинени отсъствия, ако е систематично, то администрацията вика родителите за беседа. Ако те не прояват разбиране, то ги викат при милиционерски инспектор, за да избегнат правонарушение.
Chopar wrote : Въпроси - кои дейности /кръжоци, спортни клубове и др/ вече ще се заплащат от родителите след реформата в руското образование. - В училището с целедневно обучение предложените занятия са безплатни за децата. Родителите плащат само за занятия, които са организирани специално по техни желания (напр. китайски или български :) Какъв процент ученици не завършват задължителното си образование в Русия ? - 1-2 % Има ли подобен на българският проблем с недостигащи ученици поради демографската криза ?- Русия е страната с най-нисък естествен прираст /заедно с Украйна/ в Европа. - Такъв проблем има, но държавата провежда политика, стимулираща раждаемостта, предоставяща изгоди, парични стимули, т.н "материнский капитал". Има ли праг /минимум/ за влизане в математически и езикови гимназии след изпит /ако такъв тип училища има/ ? - В такива училища приемат след специално събеседване. Каква част от училищата в Русия /не Москва/ са снабдени с мултимедийна техника, интернет, компютри за всяко дете. - При нас е реализирана програма за информатизация на всички руски училища, дори селски. Как чрез образователни практики формирате в децата демократично и гражданско мислене, когато в Русия няма свобода на словото и протестите? - В учебния план има предмет "Обществознание" и "Право". В училищата има ученически съвет по самоуправление, където ги обучават по програма "Лидер", за да знаят не само правата, но и задълженията си като граждани. За учениците има специални лагери за активни лидери. Всяка критика и свободомислие трябва да са в рамките на приличието и да предлагат аргументирана алтернива. "Възразяваш - предлагаш, предлагаш - прави". Най-болният въпрос при това е личната отговорност. П.С. Предварително знам, че въпросите ми няма да станат достояние на госпожа Николаевна, за което предварително благодаря.
- В училището с целедневно обучение предложените занятия са безплатни за децата. Родителите плащат само за занятия, които са организирани специално по техни желания (напр. китайски или български :)
- 1-2 %
- Такъв проблем има, но държавата провежда политика, стимулираща раждаемостта, предоставяща изгоди, парични стимули, т.н "материнский капитал".
- В такива училища приемат след специално събеседване.
- При нас е реализирана програма за информатизация на всички руски училища, дори селски.
- В учебния план има предмет "Обществознание" и "Право". В училищата има ученически съвет по самоуправление, където ги обучават по програма "Лидер", за да знаят не само правата, но и задълженията си като граждани. За учениците има специални лагери за активни лидери. Всяка критика и свободомислие трябва да са в рамките на приличието и да предлагат аргументирана алтернива. "Възразяваш - предлагаш, предлагаш - прави". Най-болният въпрос при това е личната отговорност.
queen_blunder wrote : Ето и моите въпроси. По какъв начин директорът добива представа за методическата подготвеност и преподавателските умения на учителя? В каква степен те са основанието за съответната оценка на учителския труд и влияе ли това на заплатата? - При наемане на работа има събеседване с директора с представяне портфолиото на учителя. В хода на работа на вече назначен учител качеството на труда му се оценява според успехите на учениците му и участието в научно-медотическа работа (педагогически съвети, семинари, конференции). Можете ли да ни разкажете малко повече как функционира системата за кариерното развитие на учителите в Русия, или да ни дадете линк, от който да се информираме за нея? - За кариерния ръст на учителя има различни възможности, при това безплатно. Главното е това да поиска самия учител. Това може да е курс за повишение на квалификацията, докторантура, обучение, за да стане ръководител на училището.
- При наемане на работа има събеседване с директора с представяне портфолиото на учителя. В хода на работа на вече назначен учител качеството на труда му се оценява според успехите на учениците му и участието в научно-медотическа работа (педагогически съвети, семинари, конференции).
- За кариерния ръст на учителя има различни възможности, при това безплатно. Главното е това да поиска самия учител. Това може да е курс за повишение на квалификацията, докторантура, обучение, за да стане ръководител на училището.
Kibar Aptula wrote : Всички въпроси, които ме вълнуват, вече са зададени (дори и за демографския проблем). Остава да разбера: Имат ли критерии за попълване на определена паралелка като избор на учител, етнически състав, съотношение момчета-момичета. - Няма такива специални критерии.
- Няма такива специални критерии.
Този отговор е ясен пример за това, че е необходимо не само ние, учителите да мислим за образованието и възпитанието на децата, а и други институции да се включат в тази кауза! Това са децата на България! Часове по БДП, няма лошо, ще предпазим децата от ПТП! Часове по гражданска защита, децата ни трябва да реагират адекватно при пожари, аварии и катастрофи! С каквото можем ние помагаме на нашите деца, но къде остават тези институции, когато ние сме с вързани ръце, за да ги задължим да ходят на училище! Единствено подадена ръка имаме от Социални грижи, които могат да спрат детските добавки! Ще изключим детето от училищеее. Няма проблем, то може да е и неграмотно, но ще си купи шофьорска книжка! Ох, закони, закони...
EliAleks wrote : Моят въпрос се отнася до КВАЛИФИКАЦИЯТА на учителите. - Въведени ли са квалификационни степени, които могат да постигнат руските учители? - Да, има квалификационни степени: втора, първа и висша. - Има ли разлика във възнагражденията на учителите, според квалификационната степен; Разликата в заплащането е: втора - 700$, а висша - 900$ за 18 часа в седмица. Научната степен дава допълнителна надбавка над висшата категория. Званието "Заслужил учител на Русия" допълнително увеличава заплатата до 50%. - Платена ли е формата за процедурата? - Не, атестецията (квалификационното събеседване) е безплатно за учителя. Благодаря в аванс.
- Да, има квалификационни степени: втора, първа и висша.
Разликата в заплащането е: втора - 700$, а висша - 900$ за 18 часа в седмица. Научната степен дава допълнителна надбавка над висшата категория. Званието "Заслужил учител на Русия" допълнително увеличава заплатата до 50%.
- Не, атестецията (квалификационното събеседване) е безплатно за учителя.
rumark wrote : А руските училища на делегиран бюджет ли са? Би ли могла Татяна Силантиева да поддържа този 90 -членен педагогически и медицински състав в училището, ако зависеха от брой на учениците? Иначе руският методически опит е безценен, грижата за учениците и учителите е похвална и достойна за подражание и безспорно бихме могли да използваме този опит в нашата работа, особено там, където учителите често са и психолози, и логопеди, и лекари...
- Бюджетното финасиране на училището се определя от неговото щатно разписание, което формира директора и е утвърдено от Департамента и финансовия отдел. Задължително условие, за да дадат парите, е грамотно да се обясни за какво са нужни тези специалнисти. Днес в Русия действително има проблем от излишък от кадри в съотношение с количеството на децата. Затова се въвежда строг финасов контрол за получаване и изразходване на средствата. Ако тези средства се изразходват неоправдано, то в училището се съкращават щатовете на специалистите. Това се определя от специално контролна комисия. Днес тя се нарича "РосОбрНадзор". Това е много страшна дума за директорите :)
Chopar wrote : rumark, поддържа ги нефта и природния газ. Когато свърши, Русия ще стане нормална държава и лека полека ще навлезнат по-пазарни механизми.
- Има такова житейско правило "Когато имаш пари, живееш добре" Добрият бизнесмен винаги мисли за това тези пари да са много и винаги.
Vili_vb wrote : Аз имам два въпроса. По коя дидактическа система се обучават учениците в 1.-4 клас във вашето училище? Какви са нейните предимства? - Има традиционно и има развиващо обучение за повишено ниво. Предимствата на развиващото обучение, е че то дава на детето по-големи възможности да прояви своите способности. Трябва ли държавните образователни стандарти да са обвързани със задължителни стандарти за нагледните и дидактическите средства, необходими са реализацията им? - В държавния образователен стандарт е определено какви нагледни дидактични средства го определят.
- Има традиционно и има развиващо обучение за повишено ниво. Предимствата на развиващото обучение, е че то дава на детето по-големи възможности да прояви своите способности.
Chopar wrote : Ето едно интересно интервю за промените в образованието от 1.09.2010 г. в Русия, което може да породи някои въпроси. http://www.rian.ru/edu_analysis/20091112/193159064.html
- Този материал е за новия модел на шестгодишното начално училище (от 1. до 6. клас) - това е много спорен материал според много педагози... Тук има повече въпроси, отколкото отговори...
Chopar wrote : Ето линкче и за готвените промени от 2011г. за атестацията и квалификацията ан учителите в Русия. http://www.rian.ru/edu_analysis/20100701/251574932.html и още едно http://www.rian.ru/edu_spravki/20091116/193992625.html Целта на новите атестационни правила е мотивация за постоянно повишаване на квалификацията на учителите.
Chopar wrote : Както и една интересна графика за отношението на руските ученици към училището. http://www.rian.ru/edu_mm/20090901/183296227.html - - В училище винаги има ученици, които не искат да се учат и не им е интересно да се учат.
-
Още един благодаря на всички за участието в Международната конференция в Русе"
И аз искам да благодаря на г-жа Татяна Николаевна за точната и изчерпателна информация, от която човек добива пълно впечатление за най-важните компоненти от образователната система в Русия.
Оформих една таблица, за да сравня двете образователни системи - българската и руската.
В Русия
В България
Подготвителната група не е задължителна
Подготвителната група е задължителна
Не се поставят оценки в І клас, оценяването започва от ІІ клас до последния
Не се поставят текущи оценки в първи клас, но има качествени годишни; оценяването с количествени оценки е от ІІ клас нагоре
Ако детето в начален етап не усвоява учебното съдържание, се премества в корекционно училище
Ако детето в начален етап не усвоява учебното съдържание, остава в същия клас, но с него работи ресурсен учител по индивидуална програма
Всяко училище с стреми да привлича ученици
Целодневното обучение е въведено – открива се по желание на родителите; осъществява се от педагози, психолози, ученици, родители и представители на обществени организации по специална програма, включваща оздравителни и развиващи мероприятия; учителят-възпитател, който отговаря за ученическата група на пълен ден, носи отговорност за нея през цялото време - от 8:00 до 18:00 ч.; отделно работят учители-предметници
Целодневното обучение предстои да се въведе
Към талантливите деца се прилага различна политика – те учат в самостоятелна форма, наречена ЕКСТЕРНАТ
Талантливите деца учат в същата форма, както другите деца, по същия учебен план и учебна програма
Максималният брой на ученици в паралелка е 25
Няма фиксирано число за максимален брой ученици в паралелка, пълняемостта на паралелките е по преценка на директора
Осъществява се външно оценяване
Изследователската работа е залегнала в учебния план, като са определени специални часове за нея
Изследователската работа не е залегнала в учебния план
В случай, че ученикът направи неизвинени отсъствия, се търси наказателна отговорност от родителите
В случай, че ученикът направи неизвинени отсъствия, се информират родителите, а учениците се наказват по един от трите начина: със забележка, предупреждение за преместване в друго училище или преместване в друго училище
Средно образование не завършват 1-2 процента
Според министър Игнатов отпадналите от училище са 14%
Държавата стимулира прираста на населението чрез парични стимули
Държавата не стимулира раждаемостта
Влизането в езикови и математически гимназии е след събеседване
Влизането в езикови и математически гимназии е след успешно полагане на изпити
Държавата осигурява компютри, мултимедия и интернет на всички училища, във всички райони
Държавата не се грижи за обезпечаването с компютри, мултимедия и интернет в училищата
Учениците се възпитават в демократично и гражданско мислене по специални програми
Гражданското образование е вплетено в учебната програма по някои учебни предмети
При наемане на работа с учителя се провежда събеседване и той представя свое портфолио
При наемане на работа с учителя се провежда събеседване
Квалификационните курсове, свързани с кариерното израстване, обучението и професионалното усъвършенстване са безплатни за учителя
Квалификационните курсове, свързани с кариерното израстване, обучението и професионалното усъвършенстване не са безплатни за учителя
Квалификационните степени се добиват безплатно, чрез събеседване. Те са 3 – първа, втора и висша; заплащане: втора - $700, а висша - $900
Професионално-квалификационните степени се заплащат от учителя, в някои случаи училището може да отпусне пари, ако има възможност. Те са 5; за тях се дават допълнителни трудови възнаграждения само в учебно време в размер:
- за V ПКС - 7.00 лв. - за IV ПКС -11.00 лв. - за III ПКС - 17.00 лв.
- за II ПКС - 45.00 лв.
- за І ПКС - 61.00 лв.
Финансирането е бюджетно, зависи от щатното разписание – брой учителски кадри, и се реализира при строг финансов контрол
Училищата са на делегирани бюджети, които зависят от броя на учениците в тях; за всеки ученик се отпуска издръжка – единен разходен стандарт, съответно:
- за ученик в общообразователно училище в община с население на общинския център над 70 000 - 1175 лв.;
- за ученик в община с население на общинския център под 70 000 души и гъстота на населението над 65 души на кв. километър е определена на 1261 лв.;
- за възпитаник на учебно заведение в община с население на общинския център под 70 000 души и гъстота на населението под 65 души на кв. километър ще бъде 1342 лв.;
- за ученик в планинските общини с над три селища и население на общинския център под 10 000 души - 1450 лв.;
- за ученик в общообразователно училище, но в паралелка с профил музика, хореография или изобразително изкуство - 2146 лв.;
- за професионалните учебните заведения в сферата на транспорта - 1924 лв.;
- в селското и горското стопанство - 1852 лв., във физическите науки, информатиката, техниката, архитектурата и строителството - 1491 лв.;
- за обучение на ученик в училищата за музикални и сценични изкуства - 2993 лв.;
- обучение на ученик в училищата за изящни и приложни изкуства - 2261 лв.
Поли, предлагаш удобен начин за сравнение! Имаме прилики, но разликите са доста и съществени. За наше съжаление! Моите изводи: Хората си ценят квалифицираните кадри и те имат достойно заплащане. При нас 1 степен, т. е. тъждествената на тяхната висша 61 лв. , при тях висша 900 $. При тях избор на учител е според портфолиото, т.е. образование, квалификация, умения и т. н., а при нас според връзките с някой силен на деня или субективното мнение на директора, пак според връзките. При тях децата не са стока , струваща някаква , не знам как изчислена цена, а заплащане според нуждите на щата. /Защо ли се отказахме добороволно от този начин на финансиране и послушахме Янчето Такева и сие?!/ При тях грижа за здравето и за учители, и за ученици, а при нас и едните, и другите изморени и изнервени от какви ли не глупости, които са длъжни да правят. При тях грижа за талантливите и можещите деца, при нас грижа за ромчетата. Та нали заради тяхното присъствие въведоха и безплатните закуски, коите повечето от тях хвърлят в коша за смет и лелката- хигиенистка си храни домашните животни и любимци. Така трябва да е ! Нали те ще ни управляват след 20 г., защото талантливите ще напуснат. Да пиша ли още? Няма смисъл. С една дума - образование в България и Русия - нерде Ямбол, нерде Истанбул / под Истанбул разбирай Русия/.
Съгласна съм с Грета, че в България трябва да се поощряват талантливите деца! Не мога да се съглася, че всички талантливи деца напускат страната! Защо ли? Поради финансови причини... В практиката си съм имала случаи с талантливи деца, на обикновени работници, които получават мизерната заплата от 400 лв. и теглят заеми за да изучат децата си в българси университет, който е възможно най-близо до родния град. Нима всички български деца, които се обучават в чужбина са талантливи?! Не, не са! Просто мама и тати имат по-големи финансови възможности и ги пращат в колежите за имидж. До преди години, болни амбиции на родители имаше само при студентите, но аз забелязвам, че това е тенденция и при определяне таланта на по-малките ученици от родители с по-големи финансови възможности! Ще цитирам:
Детето Х: Аз не обичам футбола и рисуването, но тати ще ме записва във футболен клуб, а мама на школа по рисуване!
Детето Y: Госпожо, аз обожавам да рисувам! Госпожата по ИИ много харесва рисунките ми е винаги ги поставя на таблото, но само тати изкарва пари за прехрана и няма как да се запиша на школа, като Х!
В България е така, за да развиваш таланта си, трябва мама и тати да са с пълен джоб! Ако нямаш средства, не си талантлив /особено ако детето е от ромски произход...., нали ги смятаме за втора ръка хора/. Управляващите трябва да помислят, как да помогнат на истинските таланти на България, независимо от цвета на кожата и етническата принадлежност! Ние сме педагози и можем да открием таланта на едно дете още от ранна детска възраст! Ще си свършим работата, но с какво ще помогне държавата на това дете за да има възможност да развива таланта си?
ПП: Това е мое мнение с което моля да не се съобразявате, ако работите в друга среда и при други условия, уважаеми колеги!
Вяра, аз не мразя ромите. Но не съм съгласна да се дават луди пари по разни проекти като "Без звънец" само за тях и при някои всички усилия са като при пълнене на каца без дъно. Не си ли съгласна, че те като цяло се научиха на готованство- знаят, че държавата ще ги храни и нехаят за образование и овладяване на професия. Огледай се и кажи честно колко от тези около теб имат мотивация и желание за учене. Около мен са единици. Трябва да се дават много повече средства и за можещите, и талантливите. Колкото за пълните джобове на някои родители на деца, без кой знае какви възможности и празния джоб на родители с умни и мотивирани да учат деца, вече съм коментирала в пост, когато чухме за финансирането на частните училища. По този въпрос споделям изцяло мнението ти.
Приеми моите почитания!
Впечатли ме един от изводите на Поли: "Ако детето в начален етап не усвоява учебното съдържание, остава в същия клас, но с него работи ресурсен учител по индивидуална програма". Поли, къде го прочете това? С това дете ще работи ресурсен учител само, ако то е със СОП. Но ако не е, с него работи самият учител на класа. Получава се така, че учителят от 2 до 4 клас работи с 2 сляти класа - класа на знаещите и класа на незнаещите. Когато броят на децата в първия клас е по-голям е добре, но когато се изравнят е страшно за този учител. А пък и ако той е амбициозен, отиде му цялата амбиция по дяволите!!!
Rosica Aleksandrova wrote : Впечатли ме един от изводите на Поли: "Ако детето в начален етап не усвоява учебното съдържание, остава в същия клас, но с него работи ресурсен учител по индивидуална програма". Поли, къде го прочете това? С това дете ще работи ресурсен учител само, ако то е със СОП. Но ако не е, с него работи самият учител на класа. Получава се така, че учителят от 2 до 4 клас работи с 2 сляти класа - класа на знаещите и класа на незнаещите. Когато броят на децата в първия клас е по-голям е добре, но когато се изравнят е страшно за този учител. А пък и ако той е амбициозен, отиде му цялата амбиция по дяволите!!!
stefanov wrote :За да се направи истинско целодневно обучение не са нужни няколко милиарда, а цялостно преосмисляне на отношението към образованието. Останалото е възрожденски ентусиазъм, а за него в 21. век няма място. Време е за професионализъм, нали, Чопър?!
Точно така Стефанов. Но аз съм абсолютен песимист. И въпреки това на вас ентусиасти припомням едно от любимите ми стихотворения на Емили Дикенсън.
За да направиш прерия са нужни пчела и детелина. Пчела и детелина и една мечта голяма. Дори мечтата само стига, ако пчела и детелина няма !
Благодаря на г-жа Николаевна за отговорите. Нямам време да проследя цялата дискусия тук и да коментирам нещата. По-натататък ако остане време.
Пропуснах доста от живота в къщичката на Началното образование. Впечатлена съм от въпросите ви, колеги, и от отговорите на г-жа Татяна Николаевна. Още по-полезни са за мен коментарите ви. Ето и моя поглед към квалификационните степени при учителите: Желанието да се покрият стандартите на определена квалификационна степен е похвално. Сега има и кариерно израстване отново с определен брой степени. Степените станаха много, но директорът е този, който държи и ножа, и сиренето.
Децата в нашето училище са малко, а учителите- много. Е, кажете сега кого ще предпочете вашият директор?
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...