Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
В последните години се закриха десетки общински болници, а останалите са принудени непрекъснато да трупат дългове, неизплащането на които застрашава съществуването им, заради системата на финансиране на тези заведения. В България когато една болница оперира в обезлюден регион и лекува хора, които нямат възможност да доплащат от собствения си джоб за скъпоструващи лекарства и терапии, то тази болница е обречена да трупа дългове, а в един момент и да бъде закрита. Защото се е държала като болница, а не като търговското дружество, в което иска да я превърне здравната система, която се подчинява на пазарна логика и трупането на печалба.
Методично и последователно здравната система у нас скъсява живота на някои от най-големите групи болни – сърдечно и бъбречно болните, онкоболните, диабетиците – като непрекъснато въвежда нови и нови лимити за броя процедури, които покрива, нови и нови изисквания за доплащане на лекарства и терапии, които доскоро са били покривани изцяло за болните. Т.нар. реформи са просто пореден предлог да се орязват още повече средства за лечението на най-уязвимите.
Зад пазарно звучащи думи като “ефективност” и “целесъобразност” в здравеопазването стои не желанието лечението да е ефективно и да спасява и съхранява нечий живот. Не! Ефективността е изцяло икономическа – по кой начин ще се намалят разходите и увеличат приходите от болните и умиращите.
Здравната система е най-явният пример за смазващите ефекти на пазарната логика, която се вкарва на всяко обществено и социално ниво в България – в образованието, здравето, социалната система и редица други. Тези системи не могат и не трябва да функционират като търговски дружества. Те трябва да са солидарни, социални и добре финансирани, а работещите в тях – достойно обезпечени за труда и усилията си, без които обществото не може да функционира нормално.
Аман от печалбари, искаме достоен живот!
информационен бюлетин на борбените медицински сестри
По официални данни в здравната система в страната не достигат повече от 30 000 медицински сестри. Медицинските специалисти напускат масово страната, в търсене на по-добри условия на труд и заплащане извън България. Тези, които остават, за да се грижат за нас и нашите близки, са подложени на тежка експлоатация, непосилни смени и мизерно заплащане. Много от тях отдавна са в пенсионна възраст, но не могат да се пенсионират, защото просто няма кой да ги замести.
25 октомври 2019
[...]
В 21 век в страна член на ЕС е срамно, хората ежечасно спасяващи човешки животи, да получават под средната работна заплата за страната и да се борят не само за оцеляването на пациентите, но и за собственото си оцеляване.
Категорично заявяваме, че не желаем оставка на г-н Ананиев, а искаме той да работи.
БЕЗ ЦЕНЗУРА:
Истината за здравеОПАСНАТА системата в България. В момента липсват хиляди медицински специалисти в сферата на здравеопазването и дупките в системата се попълват от работещи пенсионерки (80%), студенти по медицина и вече дори болногледачи БЕЗ медицинско образование.
Една медицинска сестра в отделение обслужва между 30-40 пациенти, а в някои градове в провинцията една м.с обслужва в събота и неделя по две и три отделения САМА. За качество изобщо няма да говоря и хората са прави да роптаят, милосърдието го няма вече, но нас системата ни направи такива.
Работи се без дежурни лекари през нощта и в почивните дни. Една м.с изпълнява няколко длъжности ( в спешни ситуации тази на лекар и разбира се на санитар при липсата на такъв в повечето случаи). Работи се на два, дори три трудови договора за да се докарат някакви прилични доходи, защото масово заплатите са под и около минималната работна заплата. Тук можем да си зададем въпроса дали е умишлено?
Защото е ясно, че ако заплатите бъдат увеличени няма да се налага да работим на толкова места, но това от своя страна може да доведе до фалити на болници поради липса на кадри (защото те са прекалено много за малка България около 400), а не поради липса на техника. Масово се работи 24 или 36 часа без почивка има дори лекари, които влизат в операционната, защото НЯМА контрол от институциите, защото има двойно счетоводство на графиците, защото някои са принудени да го правят, а началниците си затварят очите. Има стотици изработени извънредни часове извън позволеното в закона. Но така се превръщаме в потенциални „убийци“. През годините се научихме да слугуваме, да свеждаме глави и да мълчим, а работата ставаше все повече, защото напускащите НЯМАШЕ и НЯМА кой да ги замени.
Младите специалисти напускат страната веднага щом завършат образованието си, защото не желаят да работят при тези НЕДОСТОЙНИ условия на труд. Докарали сме се до положение на физическо изтощение от свръх натоварване и стрес, докарали сме до положение, в което болни обслужват болни ( вече има и смъртни случаи на колеги на работното им място), но НИКОЙ не говори за това. Всички говорят за пари, приходи и клинични пътеки, защото всички болници в България са търговски дружества и като такива трябва да генерират печалба. В момента нашите заплати зависят от броя на преминалите пациенти по клинични пътеки т.е ние трябва да се радваме, когато хората са болни и още по- болни за да си заработим заплатите ( все едно сме нормени работници).
Затова ние медицинските специалисти се обявяваме срещу търговията със здраве и казваме: НЕ на търговските дружества в здравеопазването! Защото здравето не е стока и не е за продан! Защото ние всеки ден виждаме как се злоупотребява, как се надписват клинични пътеки (има лимити), защото ние сме вътре в системата и знаем как тя „работи“. Но стига толкова! Искаме реформи и сме наясно, че има прекалено много интереси, но е крайно време господа управляващи ВИЕ да си изработите заплатите!
От името на Сдруженията:
Асоциацията на българските медицински сестри (АБМС) Алианс на българските акушерки (АБА), Сдружение на фелдшерите в България – СМФБМБ Асоциация на физиотерапевтите в България (АФБ).
България се оказва на едно от последните места в Европа по качество на здравеопазването. Това сочат актуалните данни на NUMBEO – интернет портал за сравнения между държавите по света в различни сфери на живота.
Месеците на протести родиха СБМС.
Кой убива българското здравеопазване?
Кой печели от търговията с нашето здраве?
Българите доплащат най-много за здраве
Плаща ли се за пациенти и как се подбират
Защо губят държавните болници
Как изчезна корупцията сред лекарите
Реформа за ограбване
Здравната реформа – гаранция ли е пазарното решение за по-качествено здравеопазване?
https://dversia.net/1611/healthcare-reform/
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!