Само че аз не разбирам защо изведнъж някой реши да подписва миналогодишна петиция и създаде масова психоза? Лани петицията беше създадена във връзка с предложението за отпадане на ДОИ за усвояването на книжовния български език - чл.16, т. 4 от Закона за народната просвета.
Тогава огромна част от сънародниците ни разтълкуваха случилото се като отпадане на изискването да се изучава книжовен български език, но всъщност няма такова нещо, защото Учебните програми по Български език и литература за всеки клас и етап съдържат подробно и конкретно разработени ДОИ (стандарти, ядра на учебното съдържание). Тези ДОИ са регламентирани с Наредба №2 за учебното съдържание. А тази Наредба пък произтича от чл. 16, т. 3 на Закона за народната просвета.
За мен беше логично да отпадне изискването да се обнародва още една наредба за ДОИ за усвояването на книжовния български език (т. е. във връзка с чл. 16, т. 4), защото нещата ще се повторят. Ето вижте какво пише в ЗНП:
Г л а в а в т о р а ДЪРЖАВНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ
Чл. 16. (Изм., ДВ, бр. 36 от 1998 г.) Държавните образователни изисквания се отнасят за:
1. предучилищното възпитание и подготовка;
2. степента на образование, общообразователния минимум и учебния план;
3. учебно съдържание;
4. усвояването на книжовния български език;
5. системата за оценяване…
Така че, според мен, не е страшно, че ще отпадне т. 4 от чл. 16 на ЗНП, след като има т. 3.
На едно място прочетох следното:
Отмяната на т. 4, чл. 16 обезсилва действието на т. 2 и т. 3 от същия член за общообразователния минимум, учебния план и учебното съдържание. В случай, че ДОИ не се отнасят до усвояването на книжовния български език, то българският език престава да бъде основен учебен предмет. Премахването на т. 4 означава, че може да не се учи български, а друг език, защитен от закона.
Не разбирам как ще се обезсилят т. 2 и т. 3 от член 16, след като точка 3 регламентира стандартите, а точка 2 регламентира Закон за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план, в който се казва следното:
Чл. 7. (1) (Изм., ДВ, бр. 90 от 2002 г., бр. 40 от 2004 г., изм. доп. ДВ бр. 105/2006 г.) Средно образование се придобива след успешно завършен ХII клас и успешно положени два държавни зрелостни изпита по учебни предмети или цикъл от учебни предмети чужд език", "математика", "физика и астрономия", "биология и здравно образование", "химия и опазване на околната среда", "история и цивилизация", "география и икономика" и предметният цикъл "философия", които се изучават в гимназиалния етап, като единият от тях е по български език и литература, а вторият се определя по избор на ученика от учебните предмети, изучавани в часовете за задължителната общообразователна подготовка.”
В Закона за народната просвета има още една клауза, която защитава изучаването на книжовния български език:
Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г.) В детските градини, училищата и обслужващите звена официалният език е българският. Училищното обучение осигурява условия за усвояването на книжовния български език.
В крайна сметка искам да кажа на всички, че засега място за безпокойство няма! Никой не се кани да отменя изучаването на българския книжовен език, нито пък предметът Български език и литература е застрашен от отпадане.
Ако някой има информация извън онова, което съм написала тук, го каня да я сподели в коментар!
хм, само ще копирам писмото, което аз получих по пощата от българи, живеещи в Америка:
"
И така. Член 16 на Закона за народната просвета посочва за какво се отнасят Държавните образователни изисквания. В този член има точки, които са празни. Тоест, зад тях нищо не стои, защото те ще са предмет на бъдещи наредби и закони - виж член 17 от същия закон! Една такава празна точка е точка 4, която е отпаднала, защото ДОИ за Български език и литература вече се съдържат в точка 3 - специално за нея е създадена Наредбата за учебното съдържание.
Засега по повечето от 19-те точки на член 16 има написани ДОИ във вид на наредби или закони, но за една част все още няма написани ДОИ, като например за: извънкласната и извънучилищната дейност; материално-техническата база; здравното обслужване; научното, информационното и библиотечно обслужване. Също така няма написана наредба по точка 4 - за усвояването на книжовния български език.
С всичко това искам да кажа, че отпада нещо, което не бива да се тълкува и разбира по този начин - като "отмяна на задължителността в изучаването на български език".
Благодаря за аргументирания и синтезиран анализ! Понеже вече цяла седмица водя борба в блог.бг да убедя хората, че няма такова нещо, днес при поредната дискусия, в която се пених по въпроса, си позволих да Ви цитирам, защото тъкмо се канех да синтезирам всичко, което бях написала по различни места, но попаднах на Вашия анализ и го посочих! Мисля, че доста помогнахте да поуспокоим хората :)))Абсолютно ясно, аргументирано и съвършено вярно е всичко, което сте написала!
Поздрави!
В базата данни на Народното събрания НЯМА внесен законопроект за ИД на ЗНП! Цяла година Вълчев си развява неговия си нов закон за училищното образование и предучилищно възпитание и вместо да коемнтирате, че в него ги няма 19-те ДОИ(включително и за изучаването на книжовен български език), вие си чешите клавишите със стари и неактуални проектозакони!
За тези, които имат съмнения, нека да четат това!
Тони, законопректът за "Закон за училищното образование....", вече беше одоберн от МС на 29-30 март. Той няма да може да бъде гласуван в това НС.
Реанимацията на тази миналогодиша кампания ми изглежда целенасочена. И много ама наистина много ме плаши нищожният брой хора, които си спомнят все още, че това е приключен въпрос и то в полза на застъпниците на гледната точка от петецията (ЗИД-ът беше приет без тази промяна). Истерията с Лещански е нищо, в сравнение с това отблъскващо категорично даказателство до каква степен ни е "къса паметта", колко сме повърхностни при т.нар. "граждански натиск" и колко сме податливи на манипулации. Нищо добро не очаквам от предстоящите избори, защото хората които ни се иска никога да не виждаме в управлението си вече са се научили да си служат с интернет и социалинте мрежи. Гадост.
Общо подписи: 132330
Това са адски много хора, които са повярвали на некоректно поднесена информация. Наистина, както казва Мария, явно управленците ни вече са се научили да си служат с интернет, за да подвеждат хората, общуващи във форуми и блогове. Страшничко си е, като си помисля, че и за други неща можем да бъдем заблуждавани по този лесен и бърз начин.
Дано обаче такива случаи ни научат да бъдем критични към написаното и да си изясняваме съдържанието му, преди да го подписваме.
Благодаря ти, Куйни, че внасяш яснота по тази тема!
Очевидно все още ни е много по-лесно да се обединим срещу нещо (било то остаряло и невалидно), отколкото за нещо, пък било то малко, но градивно.
Вярвам, че и това ще ни мине скоро, както отшумяха илюзиите, че някой приказен герой (мадридски примерно) или Европейската общност ще ни оправят бакиите.
Пробуждането е бавно. Това е положението.
Тъй като дискусията е много важна, потърсих г-н Местан за позиция. Оказа се, че той е защитил книжовния български език и ви пускам казаното от него, пък който иска да провери фактите!
Уважаеми колеги, госпожи и господа,
Във връзка с инициативата за организиране на петиция за съхраняването на стандарта за усвояване на книжовен български език в Закона за народната просвета в качеството си на председател на Комисията по образование и наука в 40 НС споделям гражданската ви ангажираност по тази изключително чувствителна тема.
Като политик, а преди това като човек ангажиран пряко с българската просвета и един от хилядите български учители, винаги съм се водел от разбирането, че именно езикът изгражда личността и стои в основата на нейната идентичност. Затова, когато в началото на 2008 г. в Народното събрание от Министерството на образованието и науката бе внесен Закон за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, в който се предвиждаше отпадането на стандарта за усвояването на книжовен български език, аз бях сред първите, които реагираха остро. Тези позиции съм изразявал както в комисията, ръководена от мен, така и в редица публични изяви, в това число и авторски статии (вж.в.”Труд” от 11.05.2008 г.).
За щастие с гласовете на едно огромно мнозинство народни представители от всички парламентарни групи, след дискусия, предизвикана от мен, предложението на Просветното министерство бе отхвърлено на второ четене.
Това са фактите. Предполагам си обяснявате силното ми огорчение от некоректните обвинения по мой адрес. Надявам се да сте разбрали – не само, че не съм автор на инициатива за отпадане на стандарта за усвояване на книжовния български език, но имам скромен принос за съхраняването му в Закона за народната просвета.
В заключение искам да ви уверя, че и занапред, още по-остро ще се противопоставям на всеки опит да се дискредитира статутът на книжовния български език, независимо кой би бил автор на подобни идеи.
Очаквам всички, които да се надявам поради недостатъчна информираност, са включили името ми в некоректни обвинения и коментари, след като проверят фактите, които излагам в това си обръщение, ще внесат корекция в позициите си в името на истината и справедливостта.
Лютви Местан, председател на Комисията по образование и наука в 40 НС
Велислава, много е мило, че тъй бързо сте "се свързала с г-н Местан". А ще бъдете ли така добра да ни кажете с какво по принцип се занимавате? Не намирам нищо друго от Вас в тази общност и ще се радвам да знам коя е причината, точно тази тема да ви накара да участвате в дискусиите ни. Моля да не ме разбирате погрешно - всеки, който го вълнуват проблемите на образованието е добре дошъл тук с мнението си, каквото и да е то. Просто когато някой идва да ни каже чуждо мнение, ни интересува защо го прави.
Инфо. за всички: току що ме се обадиха колеги от НПО, че Образователната комисия в НС ще започва обсъждането на законопректа Вълчев и мисли да покани освен синдикатите и МОН (които са представени по дефиниция на такива обсъждания) и НПО-та на обсъжданията. Ако попаднем след поканените ще ви пиша специално да съберем обща позиция. Продължавам да смятам, че законопроектът, ако стане закон сега ще предизвика ужасни сътресения още тази есен - не заради униформите и дисциплината, а заради преструктурирането на етапите на обучение - което по този закон става факт от 15 септември, а не е подготвено по никакъв начин и няма да бъде по-подготвено на 15 сепетември.
Обещах по-горе, пиша. Поканиха ни на първото гледане на законопроекта в комисия - в сряда следобед. Вероятността на първо заседание да се стигне до слушане на мнение от "гости" е нищожна, доколкото виждам от стенограмите. Но, все пак слагам тук основните неща по повод този закон на които държа и които ще се постарая всячески да станат известни и ясни на комисията. Каня ви да добавите всичко което мислите, че е важно според вас:
1. Законнопроектът не определя целта на училищното образвоание и предучулщна подготовка. "Достъп" и "качество" са средства или основни принципи (според философията на управление, която е възприета в конкретната държава), но не и цел на самото образование. Целта на образованието е онова което дава на децата. И то трябва да бъде много ясно дефинирано в закона.
2. Законопроектът не урежда ясно и еднозначно отношенията между националните, местните и училищните власти в областта на образованието. Запазва се сегашното неефективно разпределение на отговорности и права, което е от години известно, че създава или ненужно напрежение или безотговорност. Собствеността, вземането на решения, контрола върху системата, процедурите за третиране на всеки образователен случай на дете и правилата за отчитане и публичност на учебната институция трябва да бъдат еднозначно и ясно регламентирани в този закон, а не в друг и не в поднормативни актове.
3. Предвижданото преструктуриране на образователните етапи е необосновано от гледна точка на интереса на децата. Интересът на децата на България изисква основното образование да се завършва на 16 г., а не на 14. Това налага да се преосмисли цялата система на основното и средно образование и да се изработят нови учебни програми. Такива не са подготвени. Адекватната им подготовка изисква срок от минимум 3 години от началото на процеса до влизането в сила. Който и да е закон за училищното образование, който иска да въведе такава промяна, трябва да съдържа гаранция, че а) подготовката на нови програми може да бъде осигурена ресурсно и технически и б) времето за подготовка ще бъде не по-малко от 3 години.
Това са ми принципинте три неща имам още 15-ина важни по-дребни. Ще ги добавя м първия възможен мемент или ще пиша отделен пост, че тук става малко дълго.
Мария,
Аз проектозакона не го познавам в дълбочина (и ти знаеш защо, т.е. знаеш за отношението ми към всичко произведено от родните образователни "експерти"), за да се произнасям. Обаче първите ти 2 съображения вече стигат за анулирането на този "основен закон" за училището.
Според мен ще е хубаво да отвориш нова нарочна тема за събирането на мнения по тези въпроси.
Продължавам да не разбирам какво се крие зад израза "отпадането на стандарта за усвояването на книжовен български език", изказан във връзка с чл. 16, т. 4 от ЗНП. Че нали си имаме стандарти - ДОИ, по които провеждаме обучението по учебния предмет Български език и литература? Съдържат се в Наредбата за учебно съдържание и са "разтворени" в Учебната програма.
Ето и позицията МОН по тази истерия.
---
ЗА КНИЖОВНИЯ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК28 април 2009 г. По повод публикации и коментари в интернет и някои медии относно възможна отмяна на книжовния български език като задължителен, Министерството на образованието и науката изразява следната позиция: ... >> цялото >>
ЗА КНИЖОВНИЯ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК28 април 2009 г.
По повод публикации и коментари в интернет и някои медии относно възможна отмяна на книжовния български език като задължителен, Министерството на образованието и науката изразява следната позиция: ... >> цялото >>
----
ЗА КНИЖОВНИЯ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК 28 април 2009 г.
По повод публикации и коментари в интернет и някои медии относно възможна отмяна на книжовния български език като задължителен, Министерството на образованието и науката изразява следната позиция: Книжовният български език е задължителен в българското училище и въпросът за отпадането на неговия задължителен характер и за каквото и да било омаловажаване на неговото значение никога не е стоял и не може да бъде поставян на дискусия. Този принцип е закрепен в действащия Закон за народната просвета и е доразвит в актовете по неговото прилагане. Той е потвърден и дори засилен в проекта на нов Закон за училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка, който предстои да бъде обсъден в Народното събрание. Този проект създава допълнителни гаранции за пълноценното използване и усвояване на книжовния български език. Законопроектът потвърждава действащото положение, според което обучението и възпитанието на децата и учениците в системата на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка осигурява условия за усвояване на книжовния български език. Нещо повече, този принцип е доразвит чрез създаването на нови разпоредби, които уреждат отделни негови конкретни проявления:
Какъв език е използван до момента в училищата и детските градини???
От как се помня, все на български говоря, а откакто работя с деца, все на български говоря с тях и то на книжовен български. Северозападния диалект ми е втори матерен, но държа да подчертая, че ако ми се случи да го използвам, то е само в специални случаи и то само, ако искам в обикновен разговор с възрастни хора...
Ето тези въпроси ме вълнуват......Светът не започва от утре за днес.
@iskrenarabadzhiev и кое точно Ви доведе до това изключително мъдро умозаключение? Бъдещият ЗУО или действащият сега ЗНП по кой начин регулират поведението на депутатите? Аман от мятането на всеки обществен дискомфорт като вина на училищата и детските градини. Аман наистина.
Слушах авторите на петицията от преди година персонално пред НС и МОН вчера да обясняват, че нямат нищо общо с настоящата кампания използваща тяхата петиция и своя лъжа. И не пожелавам на никого, който е имал доблестта да направи честна гражданска камапания за каквото и да било, да се окаже в тяхното положение - употребен от неизвестни хора с неизвестни мотиви.
ПП. Слушах също българския гражданин Местан да говори по-добър български от българската гражданка Атанасова - бидейки и двамата депутати. Но това не е проблем нито на днешното нито на утрешното българско училище. Струва ми се, че едното училище остана като институция достъпна за гражданите и всеки гледа да си метне върху него претенциите. Не забелязвам в същото време да расте броя на хората, които предлагат помощ на училището.
Нинче, препратката не води до темата...
Моля всички да подкрепят каузата! Прочетете и подпишете.
Уважаеми Българи,
Искат да отменят Българския Език като задължителен, т.е. държавата ни
няма да изисква от гражданите си да знаят граматични и пунктуационни
правила. Той пак ще се изучава, но няма да се изисква. "Няма държава,
която да не изисква от гражданите си, които са минали българско
обучение, да не знаят книжовен език. Няма значение турци, роми,
африканци, араби. Щом са граждани не трябва да се съобразяват със
законите и правилата на държавата, в която имат гражданство..."
Това е предложено от председателя на Комисията по образованието и
науката господин Лютви Местан. На 20 март е прието на първо четене без
възражение. Защо не е казано по новините никой си няма и на представа.
Апелирам всички, които имат българско самосъзнание да подпишат
петицията, защото иначе от България скоро няма да остане и следа. Това е
скандално и не бива да се остави така.
На по-долу посоченият електронен адрес можете да подкрепите българския език.
Ако одобрявате петицията можете да я препратите на ваши познати.
http://www.bgpetition.com/knijoven-balgarski/index.html
Вижте сега, аз също не съм запозната в детайли с прословутата петиция, но ми е странно, че изобщо се спори по този проблем (защото определено е такъв). Само прокарването на тази тема е недопустима. Моля ви, замислете се защо подобно нещо се обсъжда-та ние сме българи и логично изучаваме български език и точка по въпроса. Не стига, че депутатите се подиграват с народа, ами и това остава майчин език да се отменя като задължителен. И не ми говорете, че става въпрос за манипулация, тя си съществува от мноооого отдавна. Щом въпросният господин дори е защитил езика и едва ли не някой е решил да ни "пробва", защо не излезе кратко и ясно да се защити, защо пред медийте не отрича предложения проблем, защо след като казвате, че не е предлагал подобно нещто медийте дълбаят и всеки си трае. Нищо случайно няма, вярвайте ми, а това е поредната глупост на управляващите, които межу другото сами сме си избрали (това е малко по-друг въпрос). Почти съм сигурна, че законът няма да се приеме (пази Боже, само това остана!), но как може въобще да се повдига. Не е смешно, не е трагично, направо е скандално. Не мисля, че Местан няма нищо общо, напротив, доста хора са, ако беше само той, пак по-добре щеше да е.
По отношение на петицията също да не говорим. Искаме да направим нещо в полза на самите нас, но нали всички знаем-"хубава работа, ама българска!". Прави се петиция в защита на книжовен български език, следователно най-малкото е да пишем на кирилица и без правописни грешки, нали така?! Какво се получава обаче-поне 45% (да не кажа половината) пишат на латиница, а за правописните грешки просто нямам думи. Не казвам, че съм перфектна, защото не е вярно-няма идеални хора, но се старая да пиша и говоря правилно и да се уча от грешките. А то какво се получава-след като сега все още има хора, които пишат например "във нас", представям си ако езикът стане незадължителен колко по-неграмотни ще станем. Възмущение е "меко" казано!
То ако цялата история не е толкова възмутителна, няма и толкова да се шуми. Въпросът е обаче, какво правим? На сайта на МОН го има публикуван проекта и има и посочена поща / zakon_uchilishte@mon.bg / за мнения и препоръки. Освен, че коментираме, някой да е изпратил официално мнение? Това какво се казва от един или друг политик е въпрос на временна ситуация - утре може да се каже друго или да излезнат обстоятелства, представящи въпросното изказване в друга светлина. Основното е едно - не бива да се допуска по никакъв начин, ама по никакъв, българският език да не бъде задължителен за изучаване и то в определени стандарти във всички видове и степени училища и в никакъв случай да не е приравняван с езици на останали етноси, защото, дори и в прословутата Америка английският е официален език за всички, а това кой какво си изучава като допълнителен език, е друг въпрос. И защото дипломата от държавните институции се издава на български език и служи за намиране на работа в България. Така че, не знам дали петицията е стара и колко е стара, но ако трябва, може да се напише и нова. А че ще има много манипулации и шум около тая тема, това е ясно. И е хубаво, че има шум - значи все още има хора, които се чувстват българи и за които всичко българско е свято.Ето тук открих официалното изявление на парламента по повода - http://www.parliament.bg/?page=news&lng=bg&SType=show&id=1765
Да не казвам пък, че според Местан, това е идея на просветното министерство... , като основното алиби е, че той лично е завършил българска филология и просто няма как да иска случването на такова нещо. Министърът на образованието пък е завършил право, мисля си аз, абсурд е в една правова държава точно той да иска такива промени. Знам ли... То в мрежата какви ли не слухове се пускат...Що си губите времето, бе, будали, да ровичкате из нета ..я си глейте гергьовските агнета...
Бойка, пак не разбирам - кой застрашава книжовния български език? Нали за това е цялата дискусия. Че без никой нищо да е направил - се пръкна интернет кампания използваща социални мрежи и основана на лъжата, че НС е взело решение в този смисъл през март 2009 г., която използва чужда петиция от 2008 - чието искане вече беше изпълнено?!
Аз лично съм в потрес - вместо да ни шокира, че някой се опитва (и успява, като гледам как върви дискусията въпреки многото факти събрани тук благодарение на усилията на Куини) да ни излъже за нещо ние търсим "добрата страна" на подписването на вече успяла петиция или създаването на нова? За какво точно? За коя грешка на коя институция? С петиции не се управлява общество. С петиции се посочват грешки на управляващите или нови области от обществените дела, за които още няма норма, а е нужна такава.
Да, не си харесваме управлението изобщо. Не може ли да пишем и подписваме петиции за реално несвършение или незаконно свършените от него неща? Защо го правим по отношение на измислени грехове, при положение, че имаме богат избор от извършени такива? Ей това, ако някой ми го обясни ще съм му признателна до живот. За сега се сешщам само за една доста депресираща причина - много по-лесно е да цъкнеш подпис под вече направена петиция в интернет, пък ако си е 257 453-ия "подписал" някак имаш чувството, че сте много и сте прави. Да, ама не. В случая, са прави тези които са те излъгали, че правителсвто и парламент са правили нещо лошо с книжовния език. И са прави в едно - цъкането решително доминира над мисленето на българите. С малко "патриотичен" целофан можеш да им увиеш и копчето за стартиране на ІІІ Световна. Ще го цъкнат. Иначе по изборите - все повече обичат да ходят за гъби.
Ако днес някой ни пробва как кълвем въдичката на петиция, която не се опира на факти, а на измишльотини, и подписите, както виждам, вече са станали 166782, утре може да ни вкара в сериозен конфликт. Може и кръв да се пролее, и жертви да има, ако продължаваме да не ползваме главите си с основното им предназначение.
А Истината? Тя не е ли най-важна от всичко? Защо продължавате да се подписвате под нещо невярно? Защо?
Куйни, :)
Не се плаши, моля те.
Всички тези стотитици хиляди подписa в подкрепа на измишльотини искат да ни кажат нещо важно. (Поне на нас - хората, които си задават някой друг въпрос в повече.) Може би искат да ни кажат някаква истина, за която не сме си давали сметка. Или пък искат да развенчаят някой мит, в който сме вярвали сляпо и поддържали гордо...? ...
Е добре, аз чувам ясно какво ни говорят. Ясно и категорично, и без завъртулки! Обаче няма да ви го кажа, защото всеки, имащ уши за тези работи, може да го чуе сам (стига само да се заслуша), а на другите - няма смисъл да им говоря. Това е: слушайте какво ни говорят тези подписи!
Затова реагирам.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи