Мале що тонове нерви, ядове, надежди, пророчества похабихме с тия матури! А то било "фасулска" работа. Как се проведоха дългоочакваните изпити ще разкажа, използвайки освен собствените си впечатления и личния опит на двете ми дъщери-зрелостнички.
Най-напред: Подготовката. Комай ние, родители, баби и дядовци се шашкаме повече. На мнозинството ученици "не им пука". Четат малко, подготвят се разпиляно. Доста от тях изкараха хубави оценки на предварителните изпити в различни университети. Вече си знаят и факултета, и специалността. На матурата 3 или 6 - голям "праз"!
Друга част пък няма и да кандидатстват тази година. А догодина подобни недоносени изпитчета вероятно няма да зачитат никъде. То и тая приемна кампания престижните университети (СУ, ПУ, ВТУ) приемат по оценките от матурата за броени специалности и то доста непрестижни, за които не стигат кандидати. (Прочетете статията "УНСС даде "червен картон" на матурите") Тоест в тези специалности се приемаше миналата година по документи, сега по оценка от матура - нищо ново под слънцето. Някои резонно ще възразят, че оценките от матурите се изчисляват в общата оценка от дипломата. Но ВУЗ, който приема по общ успех няма! Хората ги интересуват оценките по съответните предмети за балообразуване.
Второ: Организация: Сравнително добра, без нерв и напрежение.
Първата матура по БЕЛ се провежда в даскалото, което завършват учениците, а втората задължителна в друго училище. Но освен, че двете ми дъщери заминават в противоположни краища на града, освен квартала, нищо не е различно. В двора на съответното училище кротко се събират групички младежи и девойки. Много от тях са още "вчерашни", но не и агресивни. Някои (от махалата вероятно) демонстрират недвусмисленото си отношение къв Държавния зрелостен изпит с анцузи и развлечени къси фанели. Други идват с мерцедеси и облечени като за абитуриентския бал. Лениво застават на определените места. Прозяващи се даскали и окъснели квесторки (откога не съм виждал млад учител!) небрежно преглеждат документите на входа и ги настаняват по стаите. Закъснели ученици се допускат без проблеми и излишни заяждания. Но да прибавим и един детайл. И в училището на дъщерите, и на други места е имало ученици, запознати с изпитните варианти от предната вечер (Прочетох коментар за това и в dir.bg). Жалко за хвалбите по "секретността" и "железните правила"! Явно като в близкото минало някои са "по равни" от равните.
Атмосферата по време на "съдбоносния" изпит: Дружеска, в най-добрия смисъл на думата! Независимо, познати или непознати (да не мислят тъпаците от МОН, че ще преборят ученическата солидарност с размествания по училища!) децата бързо оформят "творчески ядра". Веднага се "надушва" кой е по знаещия по определен тип въпроси (граматически, литературни, фактически или аналитични). Правилните отговори се разнасят безпроблемно по масите в стаята чрез пошепване или бележки. Ако има грешни такива (а то сигурно има!) и те ще са колективно грешни. Но така е при тестовете! Я пробвай да подскажеш тема по литература! Квесторите "разсеяно" зяпат през прозореца или си говорят по житейски проблеми. Едва когато шумът се усили над определени децибели правят забележка. Посланието е ясно: "Помагайте си, но не демонстрирайте!" Мнозина в "мрежата" възразяват срещу факта, че в селата и малките градчета предвид родово-патриархалните традиции се е преписвало "като за световно". Споко, и в големите градове е почти идентично.
Съдържанието на изпита в "сините" пакети: Поносимо. Не че липсват въпроси с неточни формулировки или недомислени условия. Не само 30-ти въпрос е зададен некоректно! Ами примерно на 20-ти може да има 3 верни отговора. И точните антоними на въпрос 38-ми май са въпрос на субективна преценка! (всички пож БЕЛ) Все пак въпросите с отговори тип "по-верен от верните" са сравнително малко. Или по-малко от очакваното като си знаем "нивото" на експертите в МОН. Произведението за анализ и темата по история също са благодатни ( "Шибил" и "Берлинският договор"), но.... като не са ясни критериите винаги ще има място за субективизъм. А нали някои хора се тупаха по гърдите, че точно него ще избегнат с тази изпитна система!
Епилог и прогноза: Този път по изключение ще се присъединя към очакваното. Слаби оценки почти няма да има. Шестици - малко. Основната част от абитуриентите ще изкарат между 4 и 5.
Мошеникът с очилца и заобикалящите го плазмодии ще дадат щастливи интервюта за "успешното провеждане" и "епохалния" миг в образователната система. Ще се опитат да ни внушат, че от училищата излиза едно грамотно поколение. Но ние добре знаем, че не е така.
Парите от европейски фондове са "усвоени". Някои (малцина!) учители добре се нагушиха от частни уроци. Издатели като моите продадоха и ще продават помагала в чудесни тиражи. Матурите струвха прескъпо на държавния бюджет: 5 милиона лева официално! http://bglog.net/Obrazovanie/19641#89726
Няма да ви убеждавам колко са лоши матурите. Но съм убеден, че в този формат са "декоративни" (определението не е мое!) и абсолютно излишни. Поредният неуспешен експеримент.
Благодаря ти за външната оценка, много е важно да се знае, особено на бивш колега визията...
Но мен ме мъчи голямо разочарование от гилдията този път...
Ние сами си "побългаряваме" живота - после все някой ни виновен!
Защо трябваше масово да се оставят децата да се консултират помеду си?
Питам всички квестори? Как е възможно да се оставят зрелостниците масово да преписват помежду си, консултирайки се, шушукайки, че даже и опитвайки се да им помагат както могат... Нима сме толкова робско племе, че още се "съюзяваме срещу властимащите, понеже винаги сме прецакани"...?! Докога така? ...
С какво си мислим, че помагаме и на кого... По този начин децата преписват и грешките на съседа, а може неговият си отговор да е верният! Като даваме възможност да се преписва, учениците получават посланието, че това е правилният начин, защото им го поднася официалната институция - училището - и утре на работното си място ще бъдат същите формално изпълняващи задълженията си работници...
По този начин ги лишаваш напълно от възможността да се измерят с един общ национален критерии и достойно и почтено да разберат къде се намират като познания спрямо него. Масовото преписване ще попречи да се получи и една обща картина на грамотността на българския ученик по отделните предмети - кои са най-проблемните области, за да могат да се направят изводи за в бъдеще и така да се работи по подобряване на образованието. Но излезе, че не само учениците са най-добри в преписването и измамите. Явно са имали от кого да се учат...
Ето как децата губят уважение както към училището, така и ...към самите себе си.
На кого правим услуга?
....
Просто отвратително.
В нашето 138-мо обаче такова нещо не чух да е имало! Нито на малките матури, където бях и аз четец, нито на големите.
И много се гордея с колегите си.
Ани, този път по изключение, не съм съгласен с теб. Подсказване и преписване винаги е имало и ще има. Но не в такива мащаби както при тестовете. Трудно може да препишеш анализ от 2-3 големи листа. Но краткото шепнене : "на пети въпрос - г" не може да спреш и при най-добро желание.
За коментара на г-жа Тодорова и аз нямам думи. Ма разбира се, квесторите са "света вода ненапита", "ощипани девици" и пр. Ако някъде е преписвано, то не е в нашето, а в някакаво митично училище.. Някъде там....
Учителите по принцип са "железни индивиди", а не хора (виж съветската литература от 20-те години!). Те не се прозяват, не закъсняват, не допускат грешки и остават вечно млади. "Това го знае всяко дете". Но и децата вече не вярват.
И на мен не ми се иска да се съглася, че масово се е преписвало. Синът ми се яви на двете матури и сподели, че въобще не е била дадена такава възможност, а и никой не е направил опит. Квесторите са били много коректни. Защо ли си мисля, че отново за явния си провал МОН започва да търси виновен?! Кой е той ли? Ами познайте- отново тези "недоволни учители". Съжалявам, че съм толкова крайна, но аз съм и учител и за мен това е отново манипулиране на общественото мнение за сметка на нас!
Мале, пак нещо се оправдавате ненужно! Ами аз благодаря на мнозинството квестори, които разрешиха на децата консултации. Обясних, че при тестове подсказването е пределно лесно и невъзможно да бъде спряно. Да се бойкотира фактически тъпата и скъпо плътена приумица "задължителна матура" е чест, а не безчестие! Прочетете горния коментар към "упрека" на Ани! Само анонимни ли казвате истината? А тук развиваме тези, че никой не се е и "опитвал" да преписва. Стига кофти вицове!
Галя, Поли,
Дано вие да сте правите, много се надявам - казвам това, което научих от различни ученици и чета по форумите.
Светльо,
Преписване няма на изпитите за университетите Кеймбридж и Оксфорд например - освен ако няма вече нещо побългарено на наша територия! Няма и на изпитите на всички ценени образования по света, чиито дипломи отварят врати за по няколко хиляди евро начална заплата.
И има защо.
Ако искаме нещо да се промени и в нашето си ежедневие - просто трябва да започнем отнякъде. Лично аз предпочитем от себе си.
Затова не разрешавам да се шукне на изпит - независимо дали е матура, малка или голяма или бърз тест по английски в час. (Ако мои ученици четат блога - моля да кажат.)
Просто за да си знае човекът,че каквото е получил - то е истинско.
За да е научил поне това... ако не е сколасал с английския...
;-)
В тебе виждам частица от духа на даскала през Възраждането. Ама малко такива останахте в системата. Онези от МОН и РИО пък никога не са имали общо с възрожденския дух. Матурите го доказват за пореден път. Това е лошата истина за образованието.
И паралела с Оксфорд и Кеймбридж е несъстоятелен. Там са училища за "избраници", а ние говорим за масовите държавни учебни заведения. В колко български училища има единични звукоизолирани кабини като в Англия? Моят колега и приятел, известен критик Галин Тиханов преподава в средностатистически държавен колеж в Англия. Дали там има преписване, плагиатство, подсказване? Отговори си сама...
Не мога да схвана на какво отгоре всичките задачи са с по 2-3 точки, само последните 3 задачи имат по 15. 26-та е задача буквално от А група на сборника, щом съм я решил наум, нямам какво повече да обяснявам. 28-ма също е типична задача от А група. 27-ма е от малко учения и недаван материал по кандидатстудентски изпити комбинаторика, който се учи в рамките на няколко часа. Там сигурно ще има доста порязани, но решението е на два реда и не виждам защо една задача точно от този материал трябва да тежи цели 15 точки. Каква е идеята - да намалеят пълните шестици? Не разбирам...
Стана точно както предполагах. Матурата е по-лесна от изпита след 7-ми клас. Докато на изпита след 7-ми клас имаше поне няколко трудни задачи, тука - нито една! А тестът по БЕЛ, по думи на колега - специалист, е на ниво 5-6 клас.
Нивото на слогност определено беше под минимума - нас ни готвиха за неща стократно по - сложни и точно това, че беше по лесно миже би успя да ни заблуди до някъде, защото се съмнявахме в елементарните си решения.
След всичко, което чета и се пише по сайтовете и вестниците, ми е страшно интересно какво г-н Министъра ще предприеме от тук на татък за да спаси загубената си кауза.
Матурите тази година са предвидени само на едно ниво, т. е. за завършили задължителна подготовка по съответния предмет - което обикновено значи два часа седмично с този предемет - а това хич не е много...
Така е и с всички останали.
(Макар, че английската не беше съвсем проста! Не ми се вярва някой с два часа на седмица в училище да се справи за отличен, макар, че би трябвало - ако е предавано добре...)
Предполагам, че напред в годините ще излезе още едно ниво на матура - за езикови гимназии, които следват програвата на Първа Английска, Френска и т.н. Вероятно, Имхо - и за математици, завършили НПМГ, СМГ и други по тяхната програма...
Не, матурата по математика едва ли ще реша без лист хартия.( поздравления на такива колеги!) Но тази по история въобще не ме затрудни! Чувам, че по география била по-сложна. Но "по-сложна" на елементарно ниво.
Не диференцираните матури са изход от положението. А промяната във формата на изпитите. Трябва да има освобождаване от матура (да се стимулират отличниците през годините), да се върне творческият елемент и интерпретативния анализ по литература. Да се ограничи голямата западна и американска простотия наречена тестове.
Новината от dir.bg потвърждава нашите предвиждания! http://dnes.dir.bg/2008/06/05/news3073413.html#sepultura На проверените матури над 60% процента от учениците изкарват 4+, при това без половината от тях да са писали литературно-интерпретативното съчинение! (тоест без една трета от точките!). Министърът отново се опитва да извърти нещата. Но щом зрелостниците изобщо не пишат разработка това означава не че темата " не е толкова лесна", а че не им пука за оценката щом са изкарали над 3.00 г-н министър!
Да, матурите в този вид са фарс и "прах в очите.
По английски език също се очертаха 3-4 типови есета, с типови изречения, само героите и детайлите се различават, явно подготвени и диктувани (изпращани) отвън по различен начин.
Определено единият е бил аудиоформат - със слушалчица в ухото - тъй като имаше бисери от рода на SELF-phone - което стои за cell-phone...
Трогателно прозрачна история.
Има още и напълно еднакви лексикални грешки в две съседни работи, както и почти перфектни отговори на теста - с които и отличниците не са се справнили напълно - на ученик, писал пълни глупотевини на есето и трансформациите.
Но ние, проверителите, нямаме право да санкционираме, макар, че това е абсолютно безпогрешно доказателство за преписване, при това обмислено и подготвено с необходимата техника... Дори никой не и ни пита и дали има опити за преписване...
Ако бях на министъра сега - не бих пуснала и един оценител да си тръгне, без да попълни една подробна анкета за впечатленията си от организацията на матурата, самия тест и представянето на децата. Това е просто безценен опит, който може много да помвогне нещата да се поправят.
Защото, вярвате или не - все пак по подготовката на тези изпити много хора са свършили много работа. Друг е въпросът други хора какво не са свършили и как не си свършиха онова, за което ги изпратиха!
Лично в нашата стая - на англичанките проверителки от София - съставихме цял поменик от пожелания за организацията на следващите матури.
Да видим обаче на кого ще го предадем тоз списък?!
.....
Един последен щрих към постинга. Днес на сайта на МОН излязоха резултатите от матурите. Едната щерка има 5.54 по БЕЛ и 5.63 по история. Другата 5.60 по БЕЛ и 5.32 по история. Каква е причината за малко по-ниската оценка по история? Дъщеря ми я сподели още в деня на матурата. Просто се случила в стая с ученици от спортни паралелки ( не искам да обиждам никого, но да не изкривяваме реалностите!). Оказало се, че от цяла стая можала да се консултира само с едно момче. Всички други били страшно невежи и преписвали от тях. Сега ние ги прегръщаме и поздравяваме, а детето плаче, че можела и повече ако непрекъснато не я безпокояли другите с въпроси и се беше случила в компания на по-добри ученици. Но трябва да свикват, че нещата в живота не са равни, а мръсни и гадни като "матури по Вълчово време".
Браво на момичетата!
Грамотни деца!
Относно страданието на детето от матурата по история - права е, защото много боли когато на твой гръб някой мързел изкарва, а сметката я плащаш ти... Не искам да излизам права точно тук - но ако "колегите" квестори си бяха на мястото и не бяха позволявали невежите най-нахално и постоянно да безпокоят знаещите деца, момичето щеше да си има отлична оценка по история - това е един национален тест и бележката ще стои цял живот в дипломата й.
Затова ми беше мисълта в моя отделен постинг!
Когато си изпратен за нещо и то е държавна работа - свърши го като хората. Поне от теб каквото зависи - пък да става каквото ще...
Ани, прочети справочниците за прием във ВУЗ! Признават се оценките от матурата (по броени специалности!) само от настоящата година. Следващата те не важат! Пък и провалената матура в подобен несполучлив формат едва ли ще я има догодина. Тъй че "цял живот" е силно казано. Тя може да стои в дипломата, но нищо няма да значи!
В крайна сметка матурата се оказа за моите деца първи сблъсък със скапаната държава-мащеха, нейните тъпи разпоредби и несправедливости. И не забравяй друго (аз също не си правя илюзия!), че в останалите три случаи дъщерите ми като хиляди деца също са получили помощ от другарчета и затова имат такива високи оценки.
Въпреки, че често чета тук, досега не съм писала. Но сега ми е едно такова...
Имах един ученик... Едва "вързахме" тройките през годините по моя предмет.Той знаеше, че това са възможностите му, не спореше... Но майка му... Толкова злъч изля по мен..."Детето" искало да кандидатства с моя предмет, но аз съм провалила бъдещето му...След всяка среща с нея пиех валидол... Изпитах ужас, като видях молбата му за матура по моя предмет...Как ще издържи...Но... "Детето" има на матурата 6... Не ме питайте защо... Всички от тази стая имат шестици...Представям си как ще срещна майката и как тя ще ми се усмихне ехидно: "Видя ли, пак ще кандидатстваме с твоя предмет!"Даа, ще го приемат... Там приемат и с тройка, която иначе на кандидат-студентски изпит никога няма да изкара...Изводите ми ли? Догодина, ако въобще остана в училище, ще пиша само високи оценки, много важно, че не са ги заслужили...
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи