Хот Патейтоус - създаване на интернет тестове, ребуси, игри, кръстословици;
ПроектоМожене - практическо изготвяне на предложение за проект;
Работа с книжката Добри обноски - с демонстрация на деца.
Всичко се учи чрез лично участие и създаване!
Дочка написа: Павка, с най-голямо удоволствие ще се включа в проекта. ... ... ... да правя много интересни неща с децата, да еспериментирам и да апробирам нови програми.
Mоите предложения:)
ОРГАНИЗАЦИОННО УПРАВЛЕНИЕ И ВЪТРЕШНИ СИСТЕМИ ЗА АДМИНИСТРАТИВНИ, УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНИ И ФИНАНСОВИ ПРОЦЕДУРИ В УЧИЛИЩЕ
Курсът е разработен по основните теми: Система за управление -училищна органиграма. Правила за подбор на нови учители и служители. Правила за въвеждане на новоназначени учители и служители. Система за атестация на учители и служители. Правила за атестация. Атестационно интервю. Правила за обучение на персонала. Училищен документооборот. Системи за финансово управление и вътрешен контрол.
РАЗРАБОТВАНЕ НА ПРОЕКТИ
Курсът е предназначен за сформиране на училищни екипи за разработване на проекти, финансирани по ОП «Развитие на човешки ресурси», Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) и Програмите за трансгранично сътрудничество по външните граници на Европейския съюз (България - Турция, България - Република Македония, България - Сърбия)
Основни теми:
Цел на проекта;
Основни идеи;
Целеви групи;
Организационна структура на проекта;
Способи за описание на дейностите по проекта;
План-график на проекта.
Изработване бюджет на проекта.
УПРАВЛЕНИЕ И ОТЧЕТНОСТ НА ПРОЕКТИ
Курсът е насочен към ръководители и координатори на проекти, финансирани по ОП «Развитие на човешки ресурси», (ФМ на ЕИП) и Програмите за трансгранично сътрудничество
Основни теми: Отговорности пред Договарящия орган Конфликт на интереси Счетоводни отчети и технически и финансови проверки Информация и публичност Нередности в изпълнението на проекта Цели и основни задачи на мониторинга Мониторингови посещения „на място” Междинен и заключителен доклад Процедури за избор на изпълнител Финансово изпълнение на договори Верификация и извършване на плащания Съдържание на финансовия отчет Насоки при финансовото отчитане на средствата и задължения след приключване на проектните дейности.
КОМУНИКАЦИИ С МЕДИИТЕ
Връзките с медиите, рекламата и организирането на събития са най-важните инструменти, които могат да се използват за привличане вниманието на родители и ученици. Основни теми: Запознаване със специфични за учениците интернет-комуникации и публикации. Използването новите медии за представяне на училището. Организиране на пресконференция. Подготвяне на прессъобщение. Интервю. Поведение пред камера.
СРЕДСТВА ЗА ИНФОРМАЦИОНЕН МЕНИДЖМЪНТ НА ОБРАЗОВАТЕЛНА ИНСТИТУЦИЯ
Създаването и поддържането на определен информационен ресурс и непрекъснатото усъвършенстване на информационната система на училището са специфични управленски функции и задачи, въз основа на които се обособява отделно направление в мениджмънта ( училищен информационният мениджмънт). Курсът е разработен с подкрепата на холандската фирма “ICARES”.
РАЗРАБОТВАНЕ НА УЧЕБНА ПРОГРАМА ЗА ЕЛЕКТРОННО ОБУЧЕНИЕ
Основни теми: Анализ на аудиторията Общи и специфични цели на обучението Учебното съдържание – умения, познания, качества, последователност Разработване на план на обучението Оценка на обучението Подбор на учебни методи Лoгистика и спомагателни средства и ресурси.
РАБОТА С ЕЛЕКТРОННА ПЛАТФОРМА ЗА ДИСТАНЦИОННО И ДОПЪЛВАЩО ОБУЧЕНИЕ
С нарастването на потребността от по-гъвкави възможности за учене, които да се съвместяват с интересите на децата, образователния сектор осъзна предимствата, които могат да имат компютърните технологии и иновационните учебни методи. Основни теми: Интегриране на уеб базирана платформа към училищния сайт. Работа с инструментите за електронно обучение. Администриране, статистически данни и консултиране.
ОБУЧЕНИЕ ЗА ИЗРАБОТКА НА ПРЕЗЕНТАЦИИ С УЕБ БАЗИРАН СОФТУЕР (PREZI)
Функции на програмата PREZI
Подбор и структуриране на информацията
Особености при презентиране с PREZI демонтрация на софтуера -тук
ЕЛЕКТРОННО УПРАВЛЕНИЕ НА ДОКУМЕНТИ, ЕЛЕКТРОНЕН АРХИВ И ЕЛЕКТРОНЕН ДНЕВНИК
Ролята на електронните документи и как училищният екип да използва електронен документооборот. Технологични предимства на електронните документи. Организационни предимства. Структура на електронния документ и електронния подпис. Училищни правила за работа с електронни документи. Електронен дневник. Информационна сигурност.
След 15.12.2011г. мога да предложа провеждане и на следните обучения:
БАЗИСНИ УМЕНИЯ ЗА ПОСРЕДНИЧЕСТВО ПРИ РЕШАВАНЕ НА СПОРОВЕ В УЧИЛИЩЕ
Конфликт: същност, източници, видове. Стилове на решаване на конфликтите. Същност на медиацията. Етапи в процеса на медиация: въведение, установяване на спорния въпрос, обмен на мнения, създаване на възможности, написване на споразумение, заключение. Функции на медиатора в училище. Балансиране на властта между страните. Проблеми при осъществяване на процеса на медиация в училище.
ПОСРЕДНИЧЕСТВО ПРИ ВРЪСТНИЦИ
Същност на конфликта, видове. Динамика на конфликта. Алтернативи за решение. Индивидуални стилове за решаване на конфликти. Същност и етапи на посредничеството. Области на приложение. Ролята на посредника (медиатора) в училищната общност. Работа в екип за решаване на конфликти в училище. Партньорство между ученици и професионалисти в училище.
:) Разполагам с електронно училище и провеждам обучения тук
Скъпи мои,
Радвам се да видя, че цели 6-ма от четящите този форум 5.000 човека са готови да се включат веднага като учители в "Новото училище". Ние 6-мката ще сме и вдъхновени ученици, някои от нас дори са го заявили категорично.
Но нека ви споделя за този свой странен дискомфорт, продължаващ и при 10-ия прочит на написаното тук до момента: има нещо странно и смущаващо, тревожно (но не и "плашещо"), неочаквано, изненадващо; нещо, което не очаквах и което не бях подготвен да срещна и асимилирам. Какво е обаче то? Как да го нарека? ... Сега го формулирам. Ще ви пиша малко по-късно.
Ето го!
Казва се Старание да вършим по най-добрия възможен начин принципно сбъркани неща, вместо да вършим правилните неща, макар и сбъркано.
Може би трябваше да подчертая още съвсем в началото, че нашето "Ново училище за учители" ще се концентрира върху:
А не върху перфектното изпълнение на сбърканите. Не върху усъвършенстването на уменията да се вписваш послушно в сегашните норми, изисквания и ограничения, ами върху онези, които ти помагат да разбираш живота и света, да измисляш и реализираш новости независимо от всичко... Само така ще сме различни от останалите "обучители" (ама, че грозна дума!?), произвеждащи само отекчени послушници. Това е.
С други думи, измежду нещата, които могат да се придобият/ предадат/ развият в едно училище, ние ще наблегнем на откриването на смисъла на всичкото (някои го наричат мъдрост) и на разбирането на феномените (зная защо се случва така и как би било при други условия). Чак след това, и ако остане време, ще се занимаем с развитието на умения (зная как да... и умея да правя...) на базата на качествена информация и практика.
Само практичния поглед към по-напредналите - и бързото прилагане на видяното адаптивно към българските условия ще ни даде оттласкване от дъното.
Има огромно количество добри педагогически практики в Европа, които се превеждат на 25 езика, включително на български, пълни със забавни и увлекателни екологични дейности за работа с децата през цялата година. Всички проекти на Европейската училищна мрежа са такива! (Питайте обаче колко учители в БГ ги знаят..)
А най-права си за това, че различаването на творческите учители от ... хм.... останалите (интересно какъв учител е онзи, който не е творец?!) трябва да стане на доброволен принцип - който иска да се развива - ще го покаже, ще потърси, ще настоява ... поне така аз го разбирам.
Дочка написа: ... Уникално е усещането, което ти дават детските очички, когато ги видиш вперени с очакване в теб, за да разберат каква е изненадата на деня. Няма по-голямо удовлетворение от това, да чуеш деца и родители, че училището е наистина привлекателно място за тях. Когато учебните дни не си приличат един с друг, разнообразието и приятните емоции владеят атмосферата в класната стая, когато доверието на родителите към твоя авторитет е голямо.... това е повече от достатъчно да продължиш напред.
Не мислите ли, че системата от много време йезуитски и тоталитарно се издържа точно и само от този уникален учителски ентусиазъм и доброволчество като го експлоатира най-безогледно. "Ама ние много те харесваме! И много те искаме! ... " Но заплащането - като на всички други! При драстична разлика в работата и в резултатите!
Прецизно оценяване на учителския труд трябва! Могат да се изградят обективни, интернет базирани критерии - например влизането на всеки ученик от името на даден учител с творческа разработка в някое от европейските състезания за ученици се доказва лесно с линк към разработката. Има още - анкети сред учениците - време ни е да им дадем думата, не само да си приказваме за ученическо управление - сред родители, ако може сред подбрани родители!, сред колеги, директори и най-сетне оценките на учениците, сравнени с крайните външни оценки...
И тогава, когато се получи една драстично различна, тройна заплата за активния учител - ще има ефект... Разбира се, пак всичко зависи в чии ръце ще попадне. Както казваше моят Татко - дай на англичанина монархия, република - той ще ги разцъфти и върже! Дай ги същите на българина и се хвани за главата...
А за среща на живо, драга Дочка, съм винаги с двете ръце ЗА! Даже може да използваме и новата вакация, зер за това са ни я дали - да отпочинем, да се огледаме! Само дано Павел е тук!? Да си признава веднага! Ваканцията е от 29 октомври до 1 ноември - Деня на Будителите!
:-)
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи