УТВЪРЖДАВАМ:
ДИРЕКТОР:
ДАТА:..........
ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА
І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Настоящите Вътрешни правила за работната заплата уреждат организацията на работната заплата на работещите по трудово правоотношение в ......................... и са изготвени в съответствие с :
- Кодекса на труда;
- Закон за изпълнение на държавния бюджет;
- Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, приета с ПМС 4 / 17.01.2007 г.;
-ПМС 175/27 юли 2007г, Наредба №1 /21.08.2007 и 28.11.2007 г. за реда и начина за определяне на индивидуалните месечни работни заплати на персонала в средното образование;
- Наредба № 3/ 14.05.1999 година на МОН за допълнителното трудово възнаграждение на персонала, зает в системата на родната просвета;
- Колективния трудов договор;
- Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2007 година и други действащи нормативни актове;
- Решение № 541/ 07.08.2007г.- Национална програма за диференцирано заплащане (за изменение и допълнение на Решение № 245 на МС от 2007 г. за приемане и актуализиране на Национални програми за развитие на средното образование – 2007), както и всички нормативни актове, уреждащи въпроси, свързани с работната заплата и нейната организация.
(2) Правилата се допълват, изменят и утвърждават от директора в съответствие с приетата нормативна уредба и след обсъждане с представителите на работниците и служителите.
Чл. 2. С настоящите правила се определят:
1. Общите положения за организацията на работната заплата;
2. Условията, реда и начините за формиране на средствата за работна заплата;
3. Условията и реда за определяне и изменение на основните месечни заплати;
4. Видовете и размерите на допълнителните възнаграждения и условията за тяхното получаване;
5. Реда и начините за изчисляване на брутната месечна заплата.
6. Начина на оформяне на отчета на средствата за работната заплата за текущо възнаграждение;
7. Получаване на парични награди,съобразно конкретните условия.
Чл. 3. Системата за заплащане на труда е повременна.
Чл. 4. Работната заплата се изплаща не по-късно от 15 число на месеца, следващ месеца, за който се начислява работната заплата / през който е положен трудът.
ІІ. ОПРЕДЕЛЯНЕ И РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА СРЕДСТВАТА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА
А/определяне
1. Годишният размер на средствата за работна заплата се формира на основата на разчетената с държавния и общинския бюджет численост на персонала и Решение на съответния орган за средни брутни заплати на едно лице от персонала.
Б/. РАБОТНА ЗАПЛАТА
Чл. 5. Средствата за работна заплата за съответен период, се използват за определяне и изплащане на:
1. Основни месечни заплати по трудов договор;
2. Допълнителни трудови възнаграждения по Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, Кодекса на труда, други нормативни актове, колективен трудов договор и/или определените с тези правила;
3. Допълнителни възнаграждения за по-висока квалификация ;
4. Основните възнаграждения и увеличеното заплащане за отработеното време при извънреден труд и/или за работа на официални празнични дни;
5. Възнаграждения за платен годишен отпуск или друг платен отпуск, заплащан от средствата за заплати;
6. Обезщетения по Кодекса на труда, в т.ч. договорени в индивидуалните договори на работниците и служителите;
Б. ГОДИШНО И ЕДНОКРАТНО СТИМУЛИРАНЕ, НАГРАДИ
Чл. 6. (1) Допълнителни възнаграждения по Наредба 3 /1999 година.
(2) В зависимост от постигнатите годишни резултати педагогическия персонал се стимулира с допълнителни възнаграждения по Националната програма за диференцирано заплащане труда на педагогическите специалисти по показатели на национално ниво и критерии приети от педагогическия съвет.
(3) - Решение № 541/ 07.08.2007г.- Национална програма за диференцирано заплащане .
Чл. 7. При реализирани финансови икономии със заповед на директора могат да се определят и еднократни допълнителни трудови възнаграждения.
Чл. 8.(1) За постигнати резултати и/или изпълнение на служебните задължения със заповед на директора могат да се определят парични или предметни награди, средствата ,за които са разликата между определените и разходваните средства към 31.12.2007г .
(2) Общият размер на паричните и/или предметните награди по предходната алинея, което може да получи едно лице е съгласно чл. 2 ал.1,2,3 от ПМС 175/27 юли 2007г.
(3)Директорът на детската градина определя размера на паричните награди на персонала на база правила , съгласувани със Синдикатите.
В. РЕД И НАЧИН ЗА ИЗПЛАЩАНЕ НА РАБОТНИТЕ ЗАПЛАТИ
Чл. 9 . Формираните съгласно правилата месечни индивидуални работни заплати, както и полагащите се съгласно закон, индивидуален трудов договор, КТД и/или тези правила допълнителни трудови възнаграждения, се изплащат на две части, както следва:
Аванс - до 15 число на месеца
Заплата – до 30 число на месеца
ІІІ. ОПРЕДЕЛЯНЕ И ИЗМЕНЕНИЕ НА ОСНОВНИТЕ МЕСЕЧНИ ЗАПЛАТИ
Чл. 10. (1) Индивидуалният размер на основната месечна заплата на работещите по трудово правоотношение при пълно работно време не може да бъде по-нисък от нормативно определения размер на осигурителния праг за всяка отделна длъжност.
(2) Конкретните размери на индивидуалните основни месечни заплати на работниците и служителите, се определят по реда и условията, определени в Кодекса на труда и Наредба №1 / 21.08.2007 и 28.11.2007г за реда и начина за определяне на индивидуалните месечни работни заплати на персонала в средното образование.
(3) Индивидуалните основни месечни заплати на работещите по трудово правоотношение се договарят между тях и работодателя или упълномощено от него длъжностно лице.
Чл. 11 . Измененията на основните месечни заплати на работниците и служителите се извършват при:
1. Промяна с нормативен акт;
2. Преназначаване на друга длъжност;
3. В други случаи, предвидени в нормативен акт.
4. В други случаи, при спазване разпоредбите на чл. 118, ал. 3 и чл. 119 от Кодекса на труда.
ІV. ОПРЕДЕЛЯНЕ И ИЗМЕНЕНИЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛНИ ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ
Чл. 12. Работниците и служителите, работещи по трудово правоотношение, могат да получават допълнителни възнаграждения, както следва:
(1). За придобит трудов стаж и професионален опит в размер на 1 % от индивидуалната основна месечна заплата за всяка година трудов стаж;
(2).За всеки отработен нощен час или част от него между 22.00 ч. и 6.00 ч. на служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер на 0,25 лева;
(3).Други допълнителни възнаграждения, регламентирани в нормативни актове – размерите (минимални или фиксирани) и условията за получаването им са тези, определени в съответния нормативен акт или в Кодекса на труда.
(4). Правата на новопостъпилите работници и служители с оглед размера на допълнителното възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се установяват след преценяване и определяне на продължителността на трудовия стаж в съответствие с договореното в КТД на отраслово/ браншово равнище, общинско относно същата, сходна и със същия характер работа, длъжност или професия.
(5). До определянето с колективен трудов договор на браншово равнище, с настоящите ВПОРЗ се зачитатат следните условия за сходна работа, длъжност или професия, както следва:
А) За педагогически специалисти – подклас 23 от Националната класификация на професиите и длъжностите.
Б) Непедагогически специалисти :
- административен – подклас 41 от Националната класификация на професиите и длъжностие.
- помощен – клас 9 от Националната класификация на професиите и длъжностите.
(6). Условията за вътрешно заместване по смисъла на чл.259 от Кодекса на труда се определя в съответното допълнително споразумение или нов трудов договор за длъжностите, както следва :
-за длъжност учител – учител, възпитател , завеждащ компютърен кабинет, библиотекар със съответното образование – лекторски часове/за училищата/ ;
-за длъжност възпитател - учител, възпитател със съответното образование/за училищата/;
-за административна длъжност- технически помощник, ЗАС,домакина, пом.възпитател;
-за длъжност чистач – чистач, огняр или работник всички специалности/за училищата/;
-за пом. възпитател- пом. възпитател- перач-раб. в кухня
-за готвач- раб. в кухня, пом.възпитател, перач
-за длъжност работник по ремонт и поддръжка – работник кухня/обща работа/.
-за длъжност учител в детска градина- учител в детска градина
(7). За по-висока квалификация на педагогическите специалисти изразяваща се в ПКС по Наредба № 5 , която е свързана с изпълняваната работа, се заплаща допълнително месечно трудово възнаграждение за :
а) V ПКС -
б) ІV ПКС -
в) ІІІ ПКС -
г) ІІ ПКС -
д) І ПКС - ;
съгласно Наредба №1 /21.08.2007 и 28.11.2007г за реда и начина за определяне на индивидуалните месечни работни заплати на персонала в средното образование,
(8). Допълнителните месечни възнаграждения по предходната алинея се заплащат на лицата, притежаващи съответната степен и заемащи следните длъжности:
- директор ;
- помощник-директор по УД.
Чл.13. Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, както следва:
а) 50 на сто – за работа през работните дни ;
б) 75 на сто – за работа през почивните дни ;
в) 100 на сто – за работа през дните на официалните празници ;
г) 50 на сто – за работа при сумарно изчисляване на работното време.
VІ. ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА БРУТНИТЕ МЕСЕЧНИ ЗАПЛАТИ
Чл. 14. Брутните месечни заплати на работниците и служителите работещи по трудово правоотношение включват:
1. Основното възнаграждение за действително отработено време през съответния месец;
2. Възнаграждение за ползван платен отпуск, ако има такъв;
3. Полагащи се допълнителни възнаграждения, съгласно Кодекса на труда и/или регламентирани в нормативни актове, и/или в тези Правила.
Чл. 15. (1) Среднодневният размер на основната заплата се изчислява като индивидуалната основна месечна заплата на лицето се раздели на броя на работните дни през съответния месец.
(2) Часовият размер на основната заплата се изчислява като среднодневната основна заплата за съответния месец се раздели на законоустановената продължителност на дневното работно време в часове.
Чл. 16. За изчисляване на полагащите се брутни заплати на служителите за съответния месец отговарят съответните отдели или служители с функции по изпълнение на организацията на работната заплата.
ПРЕХОДИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Настоящите Вътрешни правила са разработени на основание чл.37 от Кодекса на труда,чл. 22 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, приета с ПМС № 4 / 17.01.2007 г.
§ 2. За допуснати нарушения на определените изисквания в настоящите Правила, виновните длъжностни лица носят дисциплинарна отговорност, ако не подлежат на по-тежко наказание.
§ 3. Настоящите правила се обсъждат със синдикатите и се довеждат до знанието на всички служители като се запознаят срещу подпис.
§ 4. Настоящите правила са утвърдени от директора и представителите на работниците и служителите и влизат в сила от 13.12.2007 година.
§ 5. Настъпилите изменения през текущата година в нормативните документи се отразяват своевременно или изпълняват автоматически в настоящите Вътрешни правила
ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ДИРЕКТОР:
РАБОТНИЦИТЕ И СЛУЖИТЕЛИТЕ:
___________________________________
Полезни линкове по темата:
Правилник за ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ ИНСТИТУТ ЗА ОБУЧЕНИЕ НА ДИРЕКТОРИ (обнародван ДВ, бр. 19 от 2007)
Наредба № 24 от 5 септември 2006 г. за ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ИЗГОТВЯНЕ И СПАЗВАНЕ НА СЕДМИЧНИТЕ РАЗПИСАНИЯ НА УЧЕБНИТЕ ЗАНЯТИЯ (обнародвана ДВ, бр. 78 от 2006 г.)
Наредба № 1 от 21 август 2007 г. за РЕДА И НАЧИНА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИНДИВИДУАЛНИТЕ МЕСЕЧНИ РАБОТНИ ЗАПЛАТИ НА ПЕРСОНАЛА В СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ (последни промени ДВ, бр. 86 от 2007 г.)
Наредба за СТРУКТУРАТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА (последни промени ДВ, бр. 83 от 2007 г.)
Постановление № 175 от 24 юли 2007 г. за ЗАПЛАТИТЕ В БЮДЖЕТНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ДЕЙНОСТИ (последни промени ДВ, бр. 80 от 2007 г.)
Наредба № 3 от 14 май 1999 г. за ДОПЪЛНИТЕЛНО ТРУДОВО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ НА ПЕРСОНАЛА, ЗАЕТ В СИСТЕМАТА НА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА (последни промени ДВ, бр. 71 от 2007 г.)
Наредба за СТРУКТУРАТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА (последни промени ДВ, бр. 56 от 2007 г.)
Зад сложната канцеларска форма се крие проста уловка. Просто още малко власт да директора да "стимулира" определени хора, тоест да разделя колeктива. Колежката hrabrova е права - нещата са поставени йезуитски и мръснишки. Директорът чрез Вътрешните правила не може да отменя наредбите и разпределението на възнагражденията от по-високо ниво. Значи му остава твърде ограничената свобода да "стимулира" определени хора веднъж годишно при направени икономии в бюджета - чл.2 т.7 и чл.7.
Оттук почваме да разсъждаваме. Дали в повечето училища при престоящите делегирани бюджети ще има икономии? Вероятно не, или ако ги има те ще бъдат минимални. В повечето случаи директорите и колективите ще предпочетат т. нар. "награди" от икономии да бъдат разпределяни по равно или по брой работни дни за годината както досега. Но ще има и училища, в които директорът ще "възнагради" в края на календарната година по съставени от него правила / и охотно одобрени от послушните синдикатчета/ свои любимци, гъзолизци, послушковци. Дали ще има директори, които с радост ще се възползват от подобен проект за Вътрешни правила? Дали ще има учители, които за 50-60 лв. годишно ще се мъчат да угодят всячески на висшестоящия? Отговорете си сами.В един свой предишен кометар споменах думата "оскотяване". Бързам да допълня, че вече се извиних на колежката за прибързаната си и емоционална реакция. Правя го сега публично и тук. Естествено както отбелязва lel фактът,че материалите ми се четат не ми дава право на крайни квалификации.В хода на тези мисли със самоирония ще отбележа, че лудите са винаги по-интересни от нормалните хора /Чехов - "Палата №5"/ и затова постовете ми са толкова посещавани.Но, съгласете се, подмазването пред директора, изпълнението на всички негови нареждания, писането на оценки под диктовка, оплоюването на колеги по заповед, съставянето на фалшиви документи и донесения са точно загуба на човешко достойнство тоест приближаване към животното или "оскотяване". И то за 15-20 лв. месечно по т.нар. диференцирано заплащане или за 50 лв. годишно по изложения тук проект?! Такива документи юридически обосновават "оскотяването" в системата. Проверете, но мисля, че приемането им /особено в този вид!/ не е задължително!
ЗДБ 2008 – Обн. ДВ № 113 (извънреден)/28-12-2007
§ 32. (1) Бюджетът на общината в частта за делегираните от държавата дейности се съставя на основата на държавните трансфери по чл. 10, ал. 1 и частта от целевата субсидия за капиталови разходи.
(2) Реализираните в края на годината икономии от средствата за финансиране на делегираните от държавата дейности, при условие че няма просрочени задължения или неразплатени разходи, остават като преходен остатък по бюджета на общината и се използват по решение на общинския съвет през следващата година. Реализираните икономии от средства за финансиране на делегираните от държавата дейности по образование се използват за финансиране на същите дейности.
(3) При възникване на временен недостиг на средства за финансиране на делегираните от държавата дейности министърът на финансите предоставя авансова сума от одобрената субсидия след мотивирано искане и с решение на общинския съвет.
(4) Размерът на общата изравнителна субсидия може да се увеличава/намалява в случаите на структурни промени чрез компенсирана промяна между съответните бюджети.
§ 33. С решение на общинския съвет след 30 септември могат да се прехвърлят средства от един вид разходи в друг вид разходи за делегираните от държавата дейности, с изключение на разходите за делегираните от държавата дейности по образование, при условие че няма просрочени задължения в съответната делегирана дейност.
§ 34. Разходите за финансиране на подготовката, осигуряването и дейността на доброволните формирования съгласно чл. 42 и 43 от Закона за защита при бедствия за 2008 г. се осигуряват от републиканския бюджет чрез общинските бюджети като делегирана от държавата дейност.
*************************************
§ 70. (1) Средствата от държавния бюджет за дейностите по възпитанието, подготовката и обучението на деца и ученици в държавните и общинските училища, детски градини и обслужващи звена в системата на народната просвета се определят по първостепенните разпоредители с бюджетни кредити на база на единни разходни стандарти за едно дете и един ученик, одобрени от Министерския съвет.
(2) Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити разпределят средствата, получени по единни разходни стандарти, между училищата, детските градини и обслужващите звена въз основа на формули за всяка отделна дейност.
(3) Първостепенният разпоредител с бюджетни кредити утвърждава формулите по ал. 2 в срок до 31 март 2008 г. след обсъждане с директорите на детските градини, училищата и обслужващите звена от съответната дейност. Утвърдените формули се прилагат от началото на бюджетната година и не може да бъдат променяни до края й.
(4) Основни компоненти на всяка формула по ал. 2 са единият разходен стандарт и броят на децата и учениците в детските градини, училищата и обслужващите звена за съответната дейност. Допълнителни компоненти на формулата могат да бъдат обективни географски и демографски фактори, определящи различия в разходите за едно дете или един ученик, или показатели, отразяващи националната и общинската образователна политика. Не могат да бъдат компоненти на формулите по ал. 2 числеността на персонала и броят на групите и паралелките.
(5) Средствата по ал. 2 за всяка дейност се разпределят:
1. не по-малко от 80 от сто - на база на основните компоненти на формулата;
2. до 20 на сто - въз основа на допълнителни компоненти на формулата.
(6) Първостепенният разпоредител с бюджетни кредити не утвърждава формули за дейности, по които получател на средства е само едно училище, детска градина или обслужващо звено.
(7) Освен средствата по ал. 1 допълнително финансиране получават училища, които поради своята отдалеченост от другите най-близки училища не могат да бъдат закривани, без това да доведе до нарушаване на достъпа до образование. Критериите за определяне на училищата, техният списък и редът за предоставяне на допълнителни средства се определят с акт на Министерския съвет.
(8) Министерството на образованието и науката публикува на електронната си страница средствата за образование, получени от първостепенните разпоредители с бюджетни кредити по единни разходни стандарти, разпределени по дейности.
§ 71. (1) Считано от 1 януари 2008 г., всички училища в системата на народната просвета прилагат система на делегирани бюджети.
(2) Делегираният бюджет е бюджет, чрез който се дава право на директора на училището:
1. на второстепенен разпоредител с бюджетни кредити, а в общините с районно деление - второстепенен или третостепенен разпоредител с бюджетни кредити по решение на кмета на общината, при условие че второстепенен разпоредител с бюджетни кредити е кметът на район;
2. да извършва компенсирани промени по плана на приходите и разходите, като уведомява първостепенния разпоредител с бюджетни кредити за това;
3. да се разпорежда със средствата на училището;
4. да определя индивидуалните възнаграждения, преподавателската натовареност и броя на учениците в групи и паралелки съобразно нормите, определени в подзаконовите нормативни актове;
5. самостоятелно да определя числеността на персонала, обезпечавайки прилагането на учебния план и съобразно определените по реда на § 70, ал. 5 средства за финансиране на съответните училища.
(3) Министерският съвет може да одобри допълнителни изисквания, на които трябва да отговарят системите на делегираните бюджети.
(4) Министерският съвет приема критерии и ред за оценяване на съответствието на въведените системи на делегирани бюджети с изискванията на ал. 2 и 3.
(5) Установеното към края на годината превишение на постъпленията над плащанията по бюджета на държавните и общинските училища се включва в бюджета им за следващата година.
(6) Министерският съвет да предостави средства в размер на 21 000 хил. лв. на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити целево за училищата, детските градини и обслужващите звена, прилагащи система на делегирани бюджети, за дейности в системата на народната просвета.
(7) Средствата по ал. 6 се предоставят пропорционално на средствата по единните разходни стандарти, определени по реда на § 70, ал. 1, само на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити, които прилагат система на делегирани бюджети, отговаряща на изискванията по ал. 2 и 3.
(8) В срок до 31 януари 2008 г. министърът на образованието и науката, съгласувано с министъра на финансите, извършва или предлага промени в подзаконовите нормативни актове с оглед предоставяне на правомощия на директорите на училищата за самостоятелно определяне на числеността на персонала, преподавателската натовареност и броя на учениците в групи и паралелки.
§ 72. Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити, финансиращи дейности по образованието, не могат да назначават персонал в звена извън системата на народната просвета за сметка на средствата, които са получили по единни разходни стандарти.
§ 73. (1) Разчетените за 2008 г. средства за допълнително трудово възнаграждение по отменения § 35 от допълнителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за народната просвета (ДВ, бр. 36 от 1998 г.) се включват в единните разходни стандарти на едно дете и един ученик.
(2) Средствата по ал. 1 се включват в средствата за работни заплати за детските градини, училищата и обслужващите звена и участват при определянето на средните брутни работни заплати на дейностите по функция “Образование”.
************************************
§ 77. (1) Средствата в размер на 201 000 хил. лв., предвидени в централния бюджет, се разходват за финансиране на национални програми за развитие на средното образование, одобрени от Министерския съвет, по предложение на министъра на образованието и науката и министъра на финансите, при спазване на следните приоритети: оптимизация на училищната мрежа; внедряване на информационни и комуникационни технологии в училищата; по-пълното обхващане в системата на децата в задължителна училищна възраст; квалификация на директорите за повишаване на управленската им компетентност; въвеждане на системи за вътрешно и външно оценяване; въвеждане на диференцирано заплащане в зависимост от постигнатите резултати; рационализиране на мрежата от професионални училища; създаване на достъпна архитектурна среда в училищата за интегриране на децата със специални образователни потребности; обновяване на учебно-техническото оборудване в училищата; развитие на извънкласната и извънучилищната дейност; ритуализация на училищния живот; квалификация на педагогическия персонал; обновяване на спортната база на училищата; подобряване на енергийната ефективност; стимулиране на допълнителната работа с изоставащи или особено надарени ученици; модернизиране на системата на професионалното образование.
(2) В случаите, когато програмите по ал. 1 се изпълняват въз основа на стратегическите документи, одобрени през 2005 г. във връзка с § 69, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2005 г. и актуализирани през 2006 г. във връзка с § 71, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2006 г., Министерският съвет може да извърши налагащите се актуализации на тези документи, без да променя целите и приоритетите, заложени в тях.
§ 78. Предвидените в централния бюджет средства за 2008 г. за структурна реформа в средното образование се разпределят от Министерския съвет по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити, финансиращи училища, детски градини и обслужващи звена в системата, като повишение на единните разходни стандарти на един ученик или едно дете.
***********************************
§ 87. (1) Създава се Държавен фонд за финансово подпомагане образованието на българските деца като част от фискалния резерв.
(2) Министерският съвет в срок до 30 юни 2008 г. да внесе проект на закон за дейността на фонда. Това е текста от закона за държавния бюджет за 2008 отнасящ се до образование. Маркирах текстовете които видимо дават правомощия на директора, но според мен ще създават повече трудности, цащото не вярвам че до 31.01.08г. МОН ще синхронизира нормативните си актове. Има и други любопитни моменти, но ако искате ще ги коментираме заедно.
Shogun, световната практика е далеч от нашенската реалност! Там ръководителите при първите неуспехи изхвърчат, камо ли ако са осъдени по трудово-правни дела. Тук лошия подбор на ръководни кадри чрез купени конкурси и протекции слага неподходящи хора по директорските кабинети /примери - милион!/. Затова в колективите не се доверяват на тяхната преценка и години разпределят наградите в края на годината по обективни критерии, които вече споменах.Ами ако "ръководителят" еднолично разпределя възнагражденията, за какво са нормативни документи, синдикати, колектив? Ако фирмата си е негова /частна/ да коли и беси, но при държавно предприятие трябва да се съобразява с хората, за да не му изстине мястото!
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи