Още по темата: Донемайкъде бях изненадана
Безценна е статията, въпреки че някои нейни пунктове могат да бъдат разбрани само от филолози. За себе си мога да кажа, че прочетох интересни неща и вероятно честичко ще си я отварям, за да си ги припомням. Трудно е да бъдат запомнени, защото липсва единна логика. В дадени случаи важат едни правила, а в други случаи – други. Как да се ориентираш?
Мисля си дали не е по-малко трудоемко, ако наизустим правописа на всяка дума, защото 69 правила + 48 особени случаи правят общо 117 дефиниции, някои от които не са никак лесни за научаване, особено ако професията ти те е отдалечила от науката за езика, от онова, което си учил в училище. Пък и, както ти казваш, когато излагаме мислите си в писмен вид, се налага да се раздвояваме и думите да ги виждаме в друга светлина - в ролята им на езикови единици, които влизат в най-различни съчетания. Тоест ние временно преустановяваме писането на текста и насочваме вниманието си към правописните норми. Това губи време и сили.
Определено се налага да се въведе някакъв ред в това безумие от правописни правила, като поне се намали поне броят им. Сигурна съм, че една част са вече морално остарели и могат да се отменят, защото не са в крак с времето.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи