Интересна тема, Тони! Преди години родителите идваха в училище, записваха децата и в началото на септември ръководството ги разпределяше в паралелки. Откакто дойде демокрацията стана нещо страшно. Родителите се допитват един друг и се действа на принципа "чу се,че ...". Записването на децата става едва ли не на килограм, защото някой родител, ползващ се с авторитет в квартала е харесал еди коя си г-жа... И обратно, ако детето (недай си,Боже) не се справя добре с материала, то вина затова има учителката и рейтингът спада, защото не си е свършила работата... Става така,че при някои от колегите става такъв наплив, че бройката на желаещите надминава дори максимума, а при други децата не достигат... И тук идва страшното. Кое дете да бъде преместено в паралелката на колегата, чиито деца са малко? Как да убедиш родителите защо точно тяхното дете е попаднало в ситото? От няколко години в нашето училище се е приело да се записва в паралелка (по избор) до 20, след което се преминава към следващия клас. Има и родители, които идват без предпочитания. Техните молби се поставят в отделна папка и накрая децата се разпределят според паралелките. Случва се недоволни родители да идват и да заплашват, че ако детето им не е при еди коя си учителка ще си изтеглят молбата и ще го преместят в друго училище... Отсега ми става страшно какво ме чака следващата година по това време...
И при нас е така, както описа атлантик, с тази разлика, че имаме комисия от колеги- не от бъдещия 1кл., която разглежда молбите и ги разпределя. Изработипме правила, които осигуряват на родителите предимство при избор на учител. Комисията спира да приема молби за клас до 20 ученика. Предимство за избор-деца чиито родители работят в у-щето; които имат по-големи братя и сестри в у-щето; родители учили в у-щето; спонсори /вече имаме такива/; Децата посещаващи ПДГ в училище- Най-голямо предимство и т.н. Ако има родители с претенции /винаги има/ , комисията решава дали да удовлетвори молбата им
Аз съм на мнение, че родителят трябва да избира учителя на детето си.
От около 3 години не обхождаме ,за да издирваме и записваме деца, родителите сами идват и подават молба по образец. До сега имаме записани 150 деца за 1кл., разпределени в 7 паралелки. Сигурно до 15 септ. ще станат още повече. Училището е с креативен и деен директор, с много добра база, харесва се и е предпочитано .
Казаното за вашето училище и за вашия директор достигна дори до мен, Руми! Когато говорих с нашата зам.директорка за твоята презентация за І клас и споменах гр. Кърджали. Преди да кажа кое е училището, тя възкликна:" Това е само училището за шампиони! Страхотно е! Директорът им е невероятен! Базата също!". Поздравления!
При нас също са изработени правила. Също има комисия, в която влизат колеги от ІІ или ІІІ клас, колега от прогимназията и гимназията. Самата комисия си изработва стратегия относно рекламната кампания и действа по нея.
Поне при нас - не.
Аз също смятам,че е добре родителят да може да избира учител за детето си. Когато ме питат обаче кой учител да препоръчам винаги казвам,че е добре да се помисли за детето. Всеки родител би трябвало да познава своето дете - спокойно и уравновесено ли е или е неспокойно, припряно, невротизирано. Много е важно какъв е темпераментът на детето и какъв на избрания учител. Представете си дете флегматик при учител холерик! Или дете сангвиник при учител меланхолик! Как ви се струва? И в двата случая детето ще е стресирано. И то не защото преподавателят е кофти, а просто темпераментите са несъпоставими... Просто това е моята гледна точка...
Ще предам на Директора, Атлантик.
Съгласна съм с теб, че е важно да има съвместимост м/у темперамента на учител и ученик. Проблема е, че малко родители могат да определят какъв е характера на децата си. В днешно време родителите все по-малко ги познават , пък и действат пристрастно. Като си харесат учител и...нищо друго!
Относно събеседването с децата- не го правим сега . Преди имахме такава практика, но някои родители бяха против ранната диагностика / мислеха , че събеседването е с цел- да разберем кое дете с каква подготовка и възможности идва, че делим децата на знаещи и незнаещи, слагаме им от рано "етикети", нали разбирате...../ И така лошо... Сега като че ли този вариант го приемат по- добре.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи