Споделям мнението. Не искам 100% отличници, защото това НЕ Е НОРМАЛНО. В противен случай как да обясня защо текущите оценки са 3 и 4, а на външното оценяване и по четирите основни предмета е достигнат максималният брой точки.
Понеже, според някои посетители, коментарът ми противоречи на добрия тон в блога, ще нанеса корекция. Искам онези, които знаят да покажат, че наистина знаят! Няма да ми е приятно, ако някой просто огражда отговори на късмет (понеже му е все едно за разултатите), налучквайки верните отговори и по този начин обезсмисли труда на дете, което цяла година е било отговорно, но накрая прояви повечко тревожност.
Скъпи колеги, споделям загрижеността ви. Тази година водя четвърти клас и моите ученици се явяват на изпитите. Радвам се, че показват това, което знаят и могат. Резултатите им може и да не са блестящи на фона на други училища, но знам, че постижението си е само тяхно. Нямат помощ от други - квестори или оценители. Винаги съм споделяла мнението, че борбата трябва да е честна и спортсменска. А и в следващи години резултатите лъсват. Ако всички ученици в четвърти клас толкова много знаят защо в пети картината се обръща? Наистина, защо?
А за скалата - тази свалих от миналата година. Не знам дали ще е същата, но поне ще ви ориентира какво да очаквате. Би ми било интересно да споделите и какъв е средния успех на класа ви в точки. Искам да знам къде се нареждат моите ученици.
Skala za ocenqvane na ban6noto izpitvane.doc
Чопър, какви са тези 50 точки? Та въпросите са 20 и всеки носи по 1 точка.
Аз подкрепям идеята да споделим резултатите в специален постинг, но нека да получим всички резултати.
Скалите (за превръщане на точките в оценки) се правят от самото начало на външното оценяване, след като приключат тестовете и се съберат резултатите. Аз лично съм от хората, които са твърдо против тази "патерица", но признавам, че разбирам причината, която кара МОМН-ЦКОКО още да не се осмелява да определи скалите като в нормалните тестови системи - предварително.
Тестовете се правят за диагностични цели и търсят дали децата са достигнали приемлив национален минимум. Затова не се сърдете, че не дават "реалната" разлика в постиженията на учениците, които работят много и тези -- които не работят достатъчно. С едно стандартизирано тестване може да се провери едно нещо (не 2 или повече). Т.е. ако търсите достигане на общообразователен минимум, не можете със стандартизирания тест за него да научите и колко деца са стигнали най-високите за възрастта си нива на овладавяне на знания и умения и/или колко имат специални таланти и в какво. С две думи - много малка част от това което сте постигнали с децата през годината се показва от това стандартизирано оценяване. Тя е много важна за държавата (дали всички деца на 10/11 г. разполагат с минимума на знания и умения за 10-11 годишни), но не казва всичко което сте направили вие и децата. Не я приемайте като цялостна оценка нито за вас нито за тях. И - да - напълно съм съгласна, че мястото на тази оценка сред останалите е - място на текуща оценка. Да не би някой да иска да я направи срочна, че Поли го споменава?
Аз реших да си направя мои ИН. Причини: ще включа повече въпроси със свободен отговор и упражнения, където няма да налучкват, а ще мислят, ще дават свои примери, ще решават задачите на листа и ще покажат дали знаят, или е тото, както казаха колегите тук. Така и оценките ще са по- реални, а не в 5 клас "колата да се обърне"- шестичките станали четворчици и дори тройчици. Имах вуйчо, който ми беше учител по Български. Та той казваше навремето: 'Не искам тези, които ще ги учат след мен да ме питат "Ти на какво си писал тези оценки и на какво си ги научил?" Искам да не ме е срам от мене си." . И аз искам да ги изпратя в 5 клас по живо , по здраво, но според труда. Ще има натоварване и за децата, и за мен, но мисля, че ще е за добро. Лошото е, че всичките трябва да се направят за още 7-8 учебни дни. Започвам още в събота. Утре съм ги оставила без домашни , и без уроци- ден за почивка преди последния рунд.
Точно това е сериозен проблем - и за една грешка, но фиксирана в критериите, и за много повече, но непосочени или по един критерий, оценката е същата. Явно е нужно по-сериозно обмисляне.
За ЧО- никой не може да ме убеди, че 32 часа са напълно достатъчни за овладяване, затвърдяване и оценяване. А теми като "Политици на България" нямат място в учебника. Сега съм в трети клас, визирам учебника на "Просвета". Който си е въобразил, че 10- годишно дете ще прави разлика между политик, държавник, владетел, много бърка. И още куп недомислици има там- ... обществото- групи хора с общи цели и интереси; но и комитетът също е група хора с обща цел; ... за Апостолите, които са първите ученици и последователи на Иисус Христос и връзката им с Апостола на свободата, защото децата ме питаха дали са се познавали:)))))... и как в един урок скочихме от 1888 година до късите поли, джинсите, ресторантите, попконцерти, самолети...
Децата разбират историческия материал до падането ни под турско, османско робство- присъствие, или каквото там го измислят производителите на учебници. Въпреки че според същия учебник може и да се замисля дали въобще сме били под някакво робство- хората си живеели заедно, пеели, празнували, направо да се чуди човек защо им е било това Априлско въстание! И тази Руско- турска война. По- нататък ми се струва, че не е за тях.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи